Уродливецът - сборник фентъзи разкази

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Уродливецът - сборник фентъзи разкази

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 1:03 pm

Roland wrote:Липсата на качествени сборници с разкази (всъщност на каквито и да било сборници с разкази) на българския пазар винаги ми е била голяма болка. Имайки предвид, че по-голямата част от наистина добрите автори не само са започнали с късата форма, но и някои от най-великите им постижения са именно в нея, неебателността на родния читател към разказите ми е напълно непонятна. Чете се по-бързо, често носи много по-голям (ако и по-слабо развит) идеен потенциал от коя да е книга и действа на въображението както стимуланти на бегач.
Както и да е, като видях, че Труд са се объркали да пуснат антология с фентъзи-разкази, при това не съставяна тук, ами навън, просто нямаше как да устоя на изкушението. Поредицата се зове My favourite fantasy story (въпреки че това не е упоменато никъде по корицата) и настоящото томче Уродливецът е обявено като само първа част от нея. За съжаление тарикатите са написали това само вътре, за да не се минат много, ако решат да не издават останалите части поради ниски продажби. Надявам се да не се стигне дотам.
Още...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 10:17 pm

Аз да използвам топика (така и така друг не го) да попитам - има ли нещо на Джак Ванс, издавано на български?

Едит: ОМФГ! Вижте му творчеството:

http://www.fantasticfiction.co.uk/v/jack-vance/

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Thu Jan 04, 2007 10:33 pm

Аааа, аха, а аз кат ти разправях оня ден, че ми се зави свят да се чудя какво негово да си взема от амазона, ти не пейна никъв ътеншън! :Р
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 10:34 pm

Виноват! Но пък Tales of the Dying Earth, от който са и двата разказа тук, си го има в Амазона кат пич :) Иначе от горния линк поне можеш да видиш кое какво е.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Jan 04, 2007 11:07 pm

За Ванс търсете лицето armydreamer.

Получи тамън десет от въпросните за рождения си.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Thu Jan 04, 2007 11:14 pm

Търсете го, викаш... Ако не се продава в Амазона лошо, ще трябва да врънкаме FBI-то... :P
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Fri Jan 05, 2007 3:46 am

Ми доколкото знам, в България няма почти нищо - само "Залезът на Земята" от Квазар и няколко разказа, поместени в Офирските сборници. ;)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 05, 2007 10:09 am

Тва как е в оригинал?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Fri Jan 05, 2007 10:13 am

На мен "Залезът на Земята" въобще не ми хареса. Спомням си че го прочетох с кански мъки. Не знам дали беше заради превода или просто стила не ми хареса, но определено е от тези книжки които никога няма да препрочета. Та именно заради въпросната книга мнението ми за Ванс не е особено високо.

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Fri Jan 05, 2007 12:56 pm

The Dying Earth

Не съм я чел, но все пак е превеждана от Юлиян Стойнов, та едва ли точно заради превода не ти е харeсaлa :roll:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 05, 2007 1:06 pm

Хмм, тва ще го тествам, двата разказа са точно в тоя свят.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Fri Jan 05, 2007 1:07 pm

Ванс е едно от култовите имена в жанра. Вярно е, че стилът му е малко особен и едва ли би се харесал на всекиго - особено на хора, привикнали на мейнстрийм фентъзи. Обаче на мен лично ужасно ми допада и съжалявам, че на български издадоха само първата от 4-те книги на The Dying Earth.

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Fri Jan 05, 2007 1:14 pm

Явно и аз ще трябва да го тествам. Най-малкото, че с Ванчо имаме почти идентични вкусове. :)

Бтв, леко съм ви подвел, няма разкази на Ванс в Офирските сборници или поне в 4-те, които аз имам. Явно съм се объркал с Варли :oops:

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Fri Jan 05, 2007 1:48 pm

Така, след макко поразтърсване:

Освен "Залезът на Земята" има издадени още 2 повести и 1 разказ:

В 13 брой на SF Трилърите на "Неохрон" е поместена "Господарите на драконите". Над стотина страници е. Общо взето, много са вървежни тея малки сборничета. В този, примерно, е включен и "Нямам уста, за да викам" на Харлан Елисън. И което ми е странно, него го четох точно от тук, но изобщо не съм обърнал внимание, че има и Ванс..

А в 9 брой - Лица и маски - е Лунният молец. Освен него тук има и произведения на Дик, Лейбър и Ерик Франк Ръсел.

И "Дар слово", който пък е публикуван в "Антология научна фантастика (1950-1959)"

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 05, 2007 2:15 pm

Тюх, Лица и маски го имам (разказът на Дик оттам е точно брутален), но другите два - нъц...
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 15 guests