Джонатан Стрейндж и Мистър Норел - Сузана Кларк

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Джонатан Стрейндж и Мистър Норел - Сузана Кларк

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 12:33 pm

Имам чувството, че книгата на 2006-та май излезе в самия й край. И разбира се трябваше да я пуснат от Прозорец, с възможно най-калпавото оформление и на цена, ПО-висока от тази на оригиналното томче в коя да е Книгомания...

Действието се развива в началото на 19-ти век и стилът... ами стилът наподобява писането от онази епоха. Вътре има малко Дикенс, малко Остин, много маниерничене... адски зарибяващо е, като се има предвид, че книгата еписана 2005 г.

Впрочем, тя е носител на World Fantasy Award 2005 и Хюго 2005, само да отбележа.

Историята разказва за една алтернативна Англия, в която магията се смята за нещо нормално, но уви, е изчезнала преди столетия. Съвременните "магьосници" са просто учени джентълмени, които четат и пишат за магия, но не могат да я практикуват. И на тази сцена се появява Мистър Норел - дребен старец, живял досега в уединението на провинциалното си имение, който е решил да върне практическата магия в Англия.

Може и да не ви звучи особено зарибяващо, но книгата, поне докъдето съм стигнал, е просто разкошна.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Thu Jan 04, 2007 3:28 pm

Аз си я взех вчера и съм едва в началото но кефи на мах. Яд ме е само че след като си я взех Ники ме информира, с онази негова самодоволна усмивка 8-) "пак си се преебал", че английското издание е по-евтино. Писна от българските издателства просто. Не стига че пускат по една качествена книга веднъж на три месеца ами почнаха и доста сериозно да ни товарят с цените. И все пак точно за тази книжка не съжалявам че се израсих двайсетачка, за разлика от последните ми попълниния от "невероятната" ИСФ поредица на БАРД (които си купувам вече от колекционерска стойност и дори не ги отварям).

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Jan 04, 2007 7:32 pm

Мдам, книгата е разкошна в първите си стотина странички. Много, много приятен "стар" стил или по-скоро маниер на писане, изключително лек и в същото време създава силно усещане за магия. Но за да те нахвали толкова Нийл Геймън, явно има защо. А Прозорец... тях освен да ги псуваш под нос...
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 8:53 pm

...или на глас. Днеска пак мернах изданието им. Грозно, едро и направено така, че а) да не разбереш, че е фентъзи и б) дори и да разбереш, силно да НЕ искаш да си го купиш.

Мамка му, дори не са казали за КАКВО става дума на задната корица!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Jan 04, 2007 9:04 pm

... а английското издание, дори мизерният пейпърбак, е толкова як:) Мне, олигофрени отвскъде. Но пък, мамка му, набарват все яки книги, пък явно и все пак НЯКАК печелят достатъчно.

А за книгата съм чел, че е писана има-няма 15-на години и, че е изпипвана умишлено в този нетипичен стил, което остро си личи при четене в оригинал, текстът е просто убиец, където и да го хванеш. Евала на такива автори, макар че 15 години за една книга...
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Jan 04, 2007 9:09 pm

15 години (аз съм чувал 7, ама явно и двамата ни мързи да сверяваме) за първата книга, Ранд. После...

Ами, 17, ако си Бийгъл между "Еднорога" и "Народът на въздуха".

Успокоих те, да? :D

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 9:15 pm

Е, 17 години МЕЖДУ две книги е едно, но да ПИШЕШ една книга толкова време...

Аз обаче съм много доволен от резултата. Не позволява пускане просто.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Jan 04, 2007 9:19 pm

О, той я пише...

(И я дописва само защото приятели го хващат и го затварят в някаква вила за два месеца, без достъп до китара, интернет... чекай, тогава е нямало интернет... хубу де, какво толкоз го е разсейвало?...)

А Vellum на Хал Дънкан? А подготовката на първия Малазан? А *хильотя се* "Одисей" на Джойс?
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 9:22 pm

Първият Малазан не е писан особено дълго. В смисъл, там измисляне, планиране и т.н. ок, но самото писане е било около година-година и нещо. С огромен гап между нея и останалите после.

Иначе на Сузи наистина й личи, че над всяка дума практически е баяла. А това са... много думи...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jan 04, 2007 9:41 pm

Някой може ли да каже нещо за българския вариант? В смисъл, добре ли е предаден стилът в превода?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 9:43 pm

То май такъв тип стил си се пренася осъвременен на български :/ Ама Делгадо да каже.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Jan 04, 2007 9:52 pm

По-вероятно не са успели, то само Любо Николов се справи с различните регистри във "Властелина", и то за две години работа (мисля). На български просто нямаме така разграничени висок/старинен и нисък/съвременен регистър...

А и нали знаете сроковете и плащанията за преводачи...

Кажете друго - преводът орязан ли е? Оригиналът бил към 900 страници, чувам.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 9:53 pm

1006 акчуъли. Но и мен ми е интересно. Съдейки по обема обаче (пак към 900 страници, ама бая по-големи, за сметка, вероятно, на по-едрия шрифт), и да са рязали, не е било много.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Re: Джонатан Стрейндж и Мистър Норел - Сузана Кларк

Post by kalein » Thu Jan 04, 2007 9:59 pm

Roland wrote:Имам чувството, че книгата на 2006-та май излезе в самия й край.
Между другото, Рол, ще те държа лично отговорен за това изречение.

Книгата за 2006-та за кого, бе, човек? Нали знаеш, че с тоя авторитет, който имаш - не се будалкам, for once today - хората те слушат и може да си направят погрешни изводи.

Естествено, тук трябва да си зададем въпроса кои хора...

Или нещо не съм разбрал? Да не би да си имал предвид една друга книга, която излезе в края на 2006-та, пък после да си се отплеснал по тангентата?

Смеейки се - цял ден, тварез! - Калин
Last edited by kalein on Thu Jan 04, 2007 10:06 pm, edited 1 time in total.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 10:04 pm

Не знам кой твърдеше, че книгата, към която постоянно се опитваш да насочиш темата, е евъргрийн :mrgreen:

Визирам очевидно нови заглавия, не такива, писани преди да се родя.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests