Джонатан Стрейндж и Мистър Норел - Сузана Кларк

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 04, 2007 10:07 pm

От друга страна, неназованата, но загатната книга излезе на български тая година :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 04, 2007 10:14 pm

Indeed. Чакай да си я дочета тая и ще говорим по-сериозно ;)

Но иначе аз някакси Еднорога го възприемам като отделно събитие от стандартния книжен пазар, затова и не го включвам в сметките. То си е... друго.

Междувременно, ето още едно откъсче (освен подписа ми, който ме размаза по стените на тролея от кеф):
Mr Norrell determined to establish himself in London with all possible haste. "You must get me a house, Childermass," he said. "Get me a house that says to those that visit it that magic is a respectable profession - no less than Law and a great deal more so than Medicine."
Childermass inquired drily if Mr Norrell wished him to seek out architecture expressive of the proposition that magic was as respectable as the Church?
Mr Norrell (who knew there were such things as jokes in the world or people would not write about them in books, but who had never actually been introduced to a joke or shaken its hand) considered a while before replying at last that no, he did not think they could quite claim that.
Last edited by Roland on Thu Jan 04, 2007 10:21 pm, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Jan 04, 2007 10:19 pm

Ей *гледа объркано*, ама вие се дуелирате двама срещу един...

*стисва ножчето си за балатум в лявата ръка и зъби
(зъбите, поне засега, не в лявата ръка)*

Как така тая година, Трип?

И не може ли малко повече финес в алюзиите, Рол?

(Иначе мисля, че се разбираме пирфектно, а жертвите са само сред публиката.)
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Fri Jan 05, 2007 1:01 am

Е ше видим за книга на годината:) Пък и на българския пазар има опасност книгата изобщо да не достигне статус на популярност поради простата причина, че издателите някакси са успяли с оформлението й да не я насочат към НИКОЯ читателска група. Но се съгласявам с Рол, че е адски качествена и освен петия Малазан (е, заедно с неназованата естесвено;)) май не съм чел толкова качествен текст, излязъл на бг пазара през 2006-а. Но пък аз само неназованата си я четох на български, оф, обърках се :?
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri Jan 05, 2007 1:51 am

Rol, wild guess, това - съдейки по откъсите - да не е нещо като Уудхаус? :? Не, сериозно, приятен стил, но нищо староанглийско не виждам, а основният акцент е иронията.

Не че мога да съдя 1000+ стр. добра книга по 2 откъса, но...?
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Fri Jan 05, 2007 10:09 am

Emi az sam pro4el samo parvite 150 stranici na balgarskoto izdanie i zasega prevoda mi se struva ok. Nqmam predstava dali e orqzana ili ne. Savetvam vseki koito iska da si q kupi da si zeme originala a Prozorec da mrat v kofite. Siguren sam 4e s tova oformlenie i s taq cena edva li 6te se prodade tiraja kolkoto i da e malak. Abe koga 6te se nau4at BG izdatelite 4e se pe4eli ot oborot a ne ot po-visoki ceni.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 05, 2007 10:12 am

shayhiri wrote:Rol, wild guess, това - съдейки по откъсите - да не е нещо като Уудхаус? :? Не, сериозно, приятен стил, но нищо староанглийско не виждам, а основният акцент е иронията.

Не че мога да съдя 1000+ стр. добра книга по 2 откъса, но...?
Нищо общо с Удхаус. Уотсоуевър. Книгата и като сюжетна рамка е като староанглийски (или какъвто и да било стар всъщност) роман. Върви си повествованието без конкретна посока за момента. Но ще добие, личи си...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 05, 2007 12:10 pm

Roland wrote:Междувременно, ето още едно откъсче (освен подписа ми, който ме размаза по стените на тролея от кеф):
Mr Norrell determined to establish himself in London with all possible haste. "You must get me a house, Childermass," he said. "Get me a house that says to those that visit it that magic is a respectable profession - no less than Law and a great deal more so than Medicine."
Childermass inquired drily if Mr Norrell wished him to seek out architecture expressive of the proposition that magic was as respectable as the Church?
Mr Norrell (who knew there were such things as jokes in the world or people would not write about them in books, but who had never actually been introduced to a joke or shaken its hand) considered a while before replying at last that no, he did not think they could quite claim that.
Сега се сетих, че Рол не е чел неназованата в оригинал - ха да дадем база за сравнение...
And in the whiteness, out of the whiteness, flowering in the tattered water, their bodies arching with the streaked marble hollows of the waves, their manes and tales and the fragile beards of the males burning in the sunlight, their eyes as dark and jeweled as the deep sea--and the shining of the horns, the seashell shining of the horns! The horns came riding in like the rainbow masts of silver ships.
(Думи от съвременния, англо-саксонски английски, до една. Никъде iridescent, никъде radiance, effulgence, incandescence. And yet...)

Усмихнато,
К
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 05, 2007 12:18 pm

Мноу як цитат, наистина :)

Но може би се пак да си говорим за другата книга.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Fri Jan 05, 2007 1:45 pm

Random wrote:Е ше видим за книга на годината:) Пък и на българския пазар има опасност книгата изобщо да не достигне статус на популярност поради простата причина, че издателите някакси са успяли с оформлението й да не я насочат към НИКОЯ читателска група. Но се съгласявам с Рол, че е адски качествена и освен петия Малазан (е, заедно с неназованата естесвено;)) май не съм чел толкова качествен текст, излязъл на бг пазара през 2006-а. Но пък аз само неназованата си я четох на български, оф, обърках се :?
Елегантно :)
При това не отстъпва по елегантност на класическото: "Вчера маестро Х изнесе концерт. Е, и?" Това е критика :lol:
*thumbs up*
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jan 06, 2007 10:19 am

Ок, на 200+ страници от книгата продължавам да припърхвам от удоволствие. Ще ви държа в течение :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Sat Jan 06, 2007 10:48 am

:P 8-) Много ми е любопитно да видя как точно припърхваш, Симеоне.
Уф, книжката е 20лв. не ги е сррраам! :evil: Няма да мога да си я взема скоро, Базил също я похвали много, почти я беше прочел като се мотках по Славейков на 31-ви.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jan 06, 2007 11:15 am

Еми аз не знам за тия пари колко си и струва като не е в оригинал...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Jan 06, 2007 11:24 am

По-скоро не:/
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Sat Jan 06, 2007 2:03 pm

Книгата е страхотна, в любимия ми викториански стил на изтънчени маниери и фрази и сух хумор. Единственото ми притеснение е склонността на авторката да пренебрегва сюжета в името на множеството си герои. За момента нямам нищо против, защото уменията й на разказвач са изумителни и е направо пристрастяващо да я четеш, но има твърде много текст и твърде малко сюжетно развитие. А и доколкото разбрах, това е първа част от поредица.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests