Мартин и битките

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lews
Scholar
Posts: 146
Joined: Tue Jan 13, 2004 3:34 am

Мартин и битките

Post by Lews » Tue Mar 23, 2004 11:48 pm

Вече съм на края на Сблъсък на крале( остават ми 50стр) и ми направи впечатление, че в първите 2 тома почти няма битки. Тук, таме има малко екшън, но той е често описван на 1-2 странички и не прави впечатление. Поредицата ми харесва доста, но просто света на Мартин е прекрасено направен за сражения и ме е страшно яд,че такива почти няма. Ще дам примери със Сблъсък на Крале : Начало на спойлера Когато Станис и Ренли се срещнаха на бойното поле очаквах една страхотна битка между тях, но цялата работа завърши с едно просто убийство. След това същото стана и с замъка на Ренли, кадето можеше да има една невероятна битка, но уви:( После при Kings' Landing( как е това на бг?) цялата битка бе описана в няколко странички през очите на Тирион, което бе доста постно. Останах с впечатлението, че Мартин не може да описва битки, той просто казва какво е станало след това. Сега ще чета 3та книга и дано в нея има някое голямо сражение, че вече се отчаях. Край на спойлера.
"Сърцето ми е мрачен леден храм -
и боговете кървави не моля...
Изгубих всичко,за да го създам -
железен и студен по моя воля..." Дара

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Mar 24, 2004 2:14 am

Битката за King's Landing (Кралски Чертог според геният Русинов) беше доста впечатляваща. В трета част май главно на Вала има сражения, но мен въобще не ми е интересна тази част, та малко ги попрескочих.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Wed Mar 24, 2004 9:02 am

Last edited by Tais on Mon Dec 13, 2004 11:31 pm, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Wed Mar 24, 2004 9:23 am

Прощавайте, че въпросът е малко "по допирателната" на темата, ама къде намирате Мартин в оригинал?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 24, 2004 9:55 am

Луз живее в Канада
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Mar 24, 2004 10:26 am

Ма май на бг ги чете там, а иначе ги има мисля в на Хемус книжарницата. Иначе за мен битките са най-досадното и дразнещо нещо в която и да е книга. Добре написаната битка е кратко написаната и бързо свършила битка, винаги така съм си мислел ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Wed Mar 24, 2004 1:22 pm

Къде точно по-дяволите е тази книжарница???

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Wed Mar 24, 2004 1:36 pm

Ммм...не съм съвсем съгласен.
" Плява Ял Сено и армията му де сбиха с Умерено Тъмния С Мастилени Оттенъци и армията му. Клането беше кратко, но съдържателно. Плява Ял Сено победи. Върна се при Марианка, внучката-евентуален приемник на регентството и я целуна. Тя беше облечена в синя рокля средна дължина, но с подгъната назад яка на сребърни сополи. Чорапите й бяха в цвят бордо, на златни ромбове. Беше си сменила гащите два часа и тринайсет минути по-рано. Косата й беше сплетена на 163 плитчици, от които 96 с червени пера на края, а останалите - със зелени пера, закрепени на 18мм от белите ластичета." - така ли трябва да се опише битка? Не че живея заради кеча по телевизията или нещо подобно, но специално във фентъзито битките са много основна част от книгите - ако не са разработени добре, къде ще можем да усетим Недостижимата, Неземна Епика, основна причина за съществуването на жанра?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Mar 24, 2004 2:04 pm

Глей ся, мене във фентъзито най ме грабят интригите. После магията и на около осемдесето място тъпите кланета. Ако може само да се споменават, ще съм най-щастлив, да...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Mar 24, 2004 2:30 pm

И аз съм кат Рол пък! Много ми пука как някакви се били клали сто часа, резултати искам! Искам Развръзки! Магии! Интриги! Готини пичове по без прашки! Рицари! Те такива работи искам де. А Мартин си е достатъчно касапски и без битките, пък Марианка да си обръсне ако ще главата:Р
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Wed Mar 24, 2004 2:55 pm

Ми...Развръзките, Интригите и Кланетата не се взаимоизключват. Даже Кланета и Магии често са едно и също за писателите. Признавам обаче, че и четирите не ме лепят за книгата - на мен ми дай една История ( да не се бърка със Завръзка ), макар и да не се среща често във фентъзито - то е на Кланетата. А Марианка ми е от най-любимите герои наред с Лой Ял, Май Картон и Егати Кален Вир, така че не ми я пипайте!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Mar 24, 2004 6:38 pm

Както с повечето други неща, така и отношението ми към битките зависи дали са описани добре или зле. Примерно Толкиновите битки са ми ужасно скучни, но пък някои битки са сред най-впечатляващите пасажи от съответните поредици при Мартин (споменатата битка в края на втора част), Джордан (Думайски Кладенци), Ериксон etc... Ако дадено сражение се представя само с патос, героизъм и бляскавият меч на героя, то едва ли би ми харесало, но ако е описано "по-отвътре", в смисъл преживяванията на героя/ героите в хаоса и безсмислието на насилието, тогава може да се получи нещо доста добро.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Mar 24, 2004 8:11 pm

Е, то Думайските кладенци са си на магия, тогава кефи. Отприщената енергия, покосяваща всичко по пътя си (Wrath of God му викам аз ;)), си е класика. Мене ме дразнят описания на мащабни битки с обикновни хора. Тоя атакувал от нам къде си, едиколко си атакували от едикъде си... досадно е...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Wed Mar 24, 2004 8:30 pm

Битката и за мене трябва да е кратка и добре сглобена. Повече ме интересуват приготовленията преди нея, всичките му там планове, мисли на героите, както и последствията.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Mar 24, 2004 8:45 pm

Roland of Gilead wrote:Мене ме дразнят описания на мащабни битки с обикновни хора. Тоя атакувал от нам къде си, едиколко си атакували от едикъде си... досадно е...
Мен пък такива битки ме радват, явно имам привързаност към стратегията и тактиката. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests