The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Nov 04, 2014 3:07 pm

Те първите три книги са по-единодушно харесвани, интересното идва при четвърта и пета. :mrgreen:

То ако бавенето му беше защото с пот на чело ден след ден доизпипва изграждането и доразвиването на света, персонажите и историята, супер, ама случаят... не е точно такъв. :wink:


Иначе и аз нямам проблем с бавенето му - хем имам куп неща за първо/поредно четене или гледане, хем ще науча как свършва историята до три години благодарение на Бениоф и Уайс. Е, предпочитах да е благодарение на Мартин, ама очевидно няма да стане - от него разширения вариант когато стане и ако стане.

Пък и както казах в темата на пета книга:
viewtopic.php?t=5248&postdays=0&postorder=asc&start=225
passer-by wrote:Всъщност, ако съм сигурен, че Мартин ще доживее да си допише поредицата, не бих имал нищо против и 10 книги да стане, за да чета повече за персонажите, които са ми все интересни в една или друга степен, и за добре описваните различни краища и общества, които обогатяват света на Песента. Е, ако може книгите да излизат на година-две, би било чудесно. Разчитам на сериала да го мотивира да ги пише по-бързо.
Posted: Fri Jun 01, 2012 8:29 pm Курец по последното. :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Nov 04, 2014 3:30 pm

Творческият процес далеч не е само потене над флоучартове и карти впрочем. Затова използвах думата "увиране" неслучайно и неслучайно абсолютно всички писатели, говорещи за писането, споменават отместването на вниманието, понякога задълго, за да ти се омешат както трябва нещата в подсъзнанието.

А рийдът не е до харесване или нехаресване, а до кефа да гледаш непосредствена реакция/предположения глава по глава :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Nov 04, 2014 3:33 pm

Ами ОК, ще видим какво е увряло след някое и друго десетилетие. :wink:

Дано да го видим, де. :?
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Nov 04, 2014 3:35 pm

Нищо му нема! По-малко леб и повече пържоли с масълце и е Здравко Чуков!

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Nov 04, 2014 3:47 pm

The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Nov 04, 2014 3:48 pm

ХАХАХААХАХАХААХА

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Nov 04, 2014 4:47 pm

Ахахахаххахаха, крада го! :lol:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Tue Nov 04, 2014 7:09 pm

Като говорим за свързани с Песента творби, не знам дякой друг дали следи, но ето тук (http://racefortheironthrone.wordpress.c ... f-thrones/) тече един много хубав пре-прочит на цялата поредица, придружен с анализите на историк, проследяване на началото на повечето заговори (много ми е забавно да мяркам "a typical sign of the Lannister conspiracy", "the Littlefinger conspiracy", etc).
До момента е покрита цялата първа книга, започна да тече втора. Бавно, но славно дето му се вика, по 1-3 глави месечно, с понякога доста разпалени дискусии в секцията с коментари, особено когато биде изказано мнение за интелигентността на Петир Белиш или Роб Старк.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Tue Nov 04, 2014 10:31 pm

Trip wrote:Чета сега А Read of Ice and Fire в Тор.ком и честно казано, колкото повече напредвам (на реакциите на трета книга съм сега), толкова повече ама ИЗОБЩО нямам проблем с бавенето на Мартин.

Времето, нужно, за да "уври" нещо толкова безпрецедентно като комплексност, определено не е времето, нужно примерно на Ериксън да си каканиже "философските" монолози/диалози и рандъм лайтнинг болтовете.

Самият Read е гениален, впрочем, няква мацка, която чете само по глава-две-три на седмица, записвайки непосредствените си реакции в процеса.
Извинявам се за включването, но за едносекундова информация да уточня, че Leigh Butler e не просто "няква мацка", а е един от най-известните и уважавани фенове на тема Колелото на Времето. Тя започна проекта в Tor.com с препрочитането на Колелото на Времето, създавайки съответно собствен отделен подфендъм. А в момента тече второ препрочитане (поради това че първият започна преди излизането на последните книги). Редовно участва като главно лице на JordanCon и е била админ на интернет енциклопедията WOTFAQ.
Тоест има резюмето, да не е "няква", ако ви интересува кой стои зад анализите на Песента в Tor. :D
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Nov 05, 2014 9:15 pm

Не се изненадвам, че е известна, много самовлюбено писание е този проект (тоест първите две глави, които успях да издържа).
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Nov 06, 2014 10:14 am

Мен ми звучи като стандартен форумен отзив като тон :) Само че с малко повече мисъл и понякога успешен хумор. Хората отдавна влизат точно в тая роля, като блогват за книги по популярни сайтове, не е нещо, което да се взима насериозно. Има също така крайно адекватни изказвания по gender въпросите в поредицата.

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Post by Lyanna Stark » Thu Nov 06, 2014 10:52 am

Ох. Вчера захванах да чета тоя Read и тъкмо приключвам с The Sworn Sword. Останаха ми само AFFC и TMK. Предполагам, че тази или другата седмица ще започне ADWD и ще трябва да чакам и това всяка седмица. :?

Мисля да изчета The World of Ice and Fire още веднъж, преди да започна да го коментирам. На първо време ще кажа само това:
Trip wrote:Тъпкана е тая книга с Лъвкрафт и писателския му кръг..................................
Абсолютно вярно и вече силно дразнещо. Докато бяха само Удавения бог и козела на Кохор, беше окей, ама тук... Императрицата на Ленг си говори с "The Old Ones", зеленокожите хора от Хилядата острова принасят жертви на рибоподобни богове и се страхуват от водата, Престолът от Морски камък бил направен от Дълбоките (сериозно?! Дълбоките?! а някой шогот няма ли да се появи?!), хората в К'дат извършват ужасяващи ритуали за луди богове, някъф град на некроманти за цвят, нацвъкани по картата древни злокобни градове, където нищо не вирее и даже камъните излъчват зло... аре стига вече, прекалихте!

На всичкото отгоре боговете на зеленокожите буквално бяха описани като "squamous". "Squamous", за бога! Още малко ще кажете, че са и "eldritch"! Стига!!!

(Всъщност "squamous" значи просто "люспест". Обаче тази дума съм я запомнила от един разказ на Геймън по Лъвкрафт, и, ъм...
Neil Gaiman wrote:...there were things he had seen, or thought he had seen, beneath the old pier that night that he would never be able to get out of his head. There were things that lurked beneath grey raincoats that man was not meant to know. Squamous. He did not need to look it up. He knew. They were squamous.
Когато четях за Хилядата острова и видях тази дума... просто се вторачих. Бях like "Вие сериозно ли...? СЕРИОЗНО?!")

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Nov 06, 2014 11:00 am

Еми, шегици :) Специално тия думи от поне 20-ина години са явен трибют към Лъвкрафт :) А рийдът е пристрастяващ мноу - при все че доста се повтаря понякога като изразни средства девойката, ама задава кукички, нормално.

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Post by Lyanna Stark » Thu Nov 06, 2014 11:19 am

Честно казано не винаги чета целия текст на рийда - на главите, които са ми безинтересни, чета само отгоре-отгоре. Но като цяло ми е забавно.

Почнах с второто четене на TWoIaF и още на първите страници се вижда точно колко е ограничено знанието на майстерите и колко са отдалечени от реалността – майстер Яндел говори за великаните в минало време, все едно вече ги няма. И не вярва, че зеленозрящите са можели да виждат през очите на дърветата и да говорят с гарваните. Още тук човек може да си извади поуката, до която стигнах накрая: ако майстерите ти кажат, че нещо не съществува, то вероятно те дебне зад следващия ъгъл. :mrgreen:

От тук идва и вторият извод, който по-нататък се потвърждава: септон Барт е бил прав за практически всичко.

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Post by Lyanna Stark » Fri Nov 07, 2014 12:57 pm

Извинявам се за двойния постинг, но това много искам да го пусна и да видя какво мислят другите.

Препрочитайки The World of Ice and Fire започнах да си записвам впечатленията и теориите паралелно с четенето. В хода на писането за Дългата нощ, Валирия и Сянката стигнах до някои интересни заключения и ми е интересно какво мислят останалите по въпроса. Затова ще пусна коментарите си дотук с изводите, които си направих.

***

Дългата нощ очевидно е засегнала целия свят, защото в главата за нея се разказват легенди за нея от различни земи:

- хората от Ройн разказват за мрак, който накарал водите на реката да замръзнат чак до Селхору; слънцето се върнало чак когато един герой убедил по-малките богове, децата на реката, да загърбят свадите си и да се обединят, за да изпеят тайна песен.

- в аналите на Асшаи (хич не съм убедена, че името на този град се чете така, но използвам транслитерацията от официалния превод) се казва, че мракът бил прогонен от герой с червен меч;

- според легендата от Yi Ti слънцето скрило лицето си за цяло поколение, засрамено от нещо неизвестно, докато една жена с маймунска опашка не спасила положението.

Най-интересна от тези легенди за мен е последната, защото страшно напомня на мита за Аматерасу и Сусаноо. За същия мит напомнят и ройнската легенда, и появата на Другите, когато вземеш всичко заедно: когато Аматерасу се скрива в пещерата заради действията на Сусаноо (легендата от Yi Ti), слънцето изчезва от небето и по земята плъзват зли създания (Другите); всички богове се събират заедно, за да решат какво да правят (легендата от Ройн); накрая танцът на Аме-но-узуме изкарва богинята от пещерата (пак легендата от Yi Ti). Естествено, не е съвсем същото – легендата не е копирана дословно, защото Мартин практически никога не копира дословно, но общите щрихи се забелязват.

Вероятно има препратки и към други легенди, които просто не разпознавам, защото не съм запозната със съответните митологии. Ако някой е навътре с китайската или индийската митология, би ми било интересно да чуя дали разпознава нещо. Освен това по-нататък в текста има повече информация за героя с магическия меч и различните му варианти в различните земи; за това ще пиша по-късно.

***

В едно каре отново имаме препратка към септон Барт, който смятал, че причината за дългите и непредсказуеми сезони е магическа. Майстерите отново не му вярват. И – о, изненада! – Барт отново е напълно прав. Друг майстер, Никол, изказва предположението (“неубедително”, според Яндел :roll: ), че сезоните някога са били с равномерна дължина и са се определяли от положението на земята спрямо небесните тела. Според Яндел за това нямало доказателства, “освен в най-древните легенди”.

Добре, тези майстери наистина ли са толкова тъпи, или всичко е резултат от антимагическия заговор? Може ли да са толкова тотално слепи за всичко около себе си?

***

Изводът от всичко това е доста очевиден: някога на тази планета е имало нормални, кратки и редовни сезони, като на нашата. (Това се вижда и от текста за Гарт Зелената ръка в главата за Предела.) Някакъв магически катаклизъм е причинил Дългата нощ и странните сезони; както Мартин е казвал и преди, причината за сезоните е изцяло магическа. Същото това събитие вероятно е създало Другите или по някакъв начин е причинило появата им. Целият свят в момента е повреден, тъй да се каже, от въпросния катаклизъм; когато станалото бъде поправено, сезоните ще се върнат в нормалните си рамки и Другите ще изчезнат завинаги.

***

Според главата за Валирия, самите валирианци твърдели, че буквално произлизат от дракони; не съм сигурна как това би било възможно, но има известни податки за това в другите книги – понякога Таргариените раждат мъртвородени деца с доста драконоподобен вид. Също толкова интересни са и различните тези за произхода на драконите. Тук ще цитирам директно, защото целият пасаж е важен:
In such fragments of Barth’s Unnatural History as remain, the septon appears to have considered various legends examining the origins of dragons and how they came to be controlled by the Valyrians. The Valyrians themselves claimed that dragons sprang forth as the children of the Fourteen Flames, while in Qarth the tales state that there was once a second moon in the sky. One day this moon was scalded by the sun and cracked like an egg, and a million dragons poured forth. In Asshai, the tales are many and confused, but certain texts—all impossibly ancient—claim that dragons first came from the Shadow, a place where all of our learning fails us. These Asshai’i histories say that a people so ancient they had no name first tamed dragons in the Shadow and brought them to Valyria, teaching the Valyrians their arts before departing from the annals.

Yet if men in the Shadow had tamed dragons first, why did they not conquer as the Valyrians did? It seems likelier that the Valyrian tale is the truest. But there were dragons in Westeros, once, long before the Targaryens came, as our own legends and histories tell us. If dragons did first spring from the Fourteen Flames, they must have been spread across much of the known world before they were tamed. And, in fact, there is evidence for this, as dragon bones have been found as far north as Ib, and even in the jungles of Sothoryos. But the Valyrians harnessed and subjugated them as no one else could.
Почти сигурна съм, че действителният произход на драконите е от Сянката, както казват “невероятно древните” легенди от Асшаи. За това намекват и думите на Куайте: “To go north, you must journey south, to reach the west you must go east. To go forward you must go back and to touch the light you must pass beneath the shadow.” Тя смята, че Денерис трябва да отиде в Асшаи, в което би имало много логика, ако драконите първоначално са дошли от Сянката над Асшаи. Но дали някакъв незнаен древен народ ги е покорил преди валирианците остава неясно. Допускам, че валирианците са открили някакъв начин (магия?) да смесят кръвта си с тази на драконите и така са придобили способността да ги управляват.

Има и друга възможност, подсказана от текста за Асшаи в самия край на книгата. Според този текст Асшаи е огромен град, по-голям от всеки друг в света, но в него живеят много малко хора. Там не расте нищо, няма деца, нито животни, защото всички животни, заведени там, умират много скоро. Целият град е построен от мазен черен камък и дори най-светлите летни дни са някак мрачни. (Здрасти, Лъвкрафт!) Няма дори питейна вода – водите на реката Ash са черни през деня и светят в зелено през нощта (!!!), като рибите в тях са слепи и уродливи. (Какво има в изворите на тая река, радиоактивни отпадъци ли?!) Всичката храна и вода се носи от моряци, които идват за злато, скъпоценности и черна магия. Повечето хора в града са именно някакви магьосници, заклинатели, жреци и т.н. Ако навлезеш нагоре в планините и навътре в Сянката, стигаш до “Stygai, the corpse city at the Shadow’s heart, where even the shadowbinders fear to tread”, и това е всичко, което знаем за въпросния Стигай.

И ето от тук идва другата ми теория – някога в Сянката е имало някаква цивилизация, която е сполетяна от ужасен катаклизъм, вероятно включващ дракони, магия, ядрена енергия и Ктхулу. Този катаклизъм е оставил цялата земя тотално необитаема, радиоактивна и населена от тъмни сили. Малцината оцелели са отишли във Валирия и са се смесили с валирианците, предавайки им тайните си умения да контролират дракони. Може би именно тези хора от Сянката са имали драконова кръв и са я предали на валирианците; или може би просто са им дали знанието и магията, необходими за това.

***

...и естествено ми трябваха три прочитания на текста, за да видя очевидното. Катаклизмът в Сянката и катаклизмът, причинил Дългата нощ, по всяка вероятност са едно и също събитие.

Само не знам какво общо имат Другите, защото Мартин не намира за необходимо да ни обясни каквото и да е за тях в която и да е книга. Тук вече ми се налага да се съглася с оплакванията от главите на Бран в ADWD – някои хора във форумите много правилно отбелязаха, че първият въпрос на Бран към Блъдрейвън и горските чеда би трябвало да е “какво са Другите, откъде идват и как ще ги победим?” Само че той изобщо не задава тези въпроси и читателят остава в неведение.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests