The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Jul 06, 2006 10:22 am

Към средата на август най-вероятно. "Бард" си имат борса там, където се купува с 25% намаление - т.н. "търговска отстъпка", но броят на купените книги е без значение. Обикновено обявяват новите заглавия в сайта си ок. 2 седмици преди да излязат.

P.S. Не съм поручик, а о.з. капитан :) Свободно, рейнджър 8-)

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Wed Aug 09, 2006 8:15 pm

Може би ако имаше PoV на Роб нямаше да се оплакваш,че е "мудна",но и така книгата не беше такава...Може би главите с Бран са ти били малко тъпички,само че "мудна" едва ли е точната дума.Това че историята се разказва от доста гледни точки не означава,че е "баш ала Джордан".Пък и аз примерно не упреквам Джордан за мудността му...много,а за това,че нищо не се случва и книгите са много мудни и...
След като в първите 250 страници на книгата не стана абсолютно нищо съществено с нито един от героите, мисля че е доста безопасно да я определя като "мудна". Или още по-добре: сапунеста. Няма нужда авторът да ме връща 5 пъти към някой герой само, за да ме информира "все още нищо не става" и после да минава на следващия, с който също нищо не става. Единственият ефект от това беше, че след като първата книга ме зариби, 2-рата за пореден път ме отказа да се занимавам с фентъзи бозите (които явно масово считате за върха на художествената литература, та да ви меля за тях в този форум е като да си говоря на стената).

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Aug 09, 2006 8:29 pm

Все пак това е форум на списание за фентъзи и фантастика :twisted: Надявам се, че аз поне не говоря на стената.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

$eifer
Commoner
Posts: 33
Joined: Mon Dec 19, 2005 12:30 am

Post by $eifer » Wed Aug 09, 2006 8:43 pm

Еми да,след такава железна обосновка,кой очакваш да се съгласи с теб?Аз пък казвам,че първите 250страници са изпълнени с динамика на действието.Как ще ме обориш?Ти какво си очаквал - хвърчащи напосоки firebolt-ове и епични сблъсъци м/у опасни демонлордове?И как ваобще лепиш определения като "ала Джордан" и "скучна,мудна" при положение,че си изчел 250 страници от книгата?
А и това : "фентъзи бозите (които явно масово считате за върха на художествената литература, та да ви меля за тях в този форум е като да си говоря на стената)." ,дразни особенно много.Са,ако очакваш ,че ще останеш нечут и неразбран от нас,заблудените души в този форум,по-добре да не беше започвал да "мелиш"

пс:Левски поведоха!!!! :mrgreen:

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Aug 09, 2006 8:48 pm

фентъзи бозите (които явно масово считате за върха на художествената литература
Не знам, лично аз не ги считам. Но Мартин поне, по мое скромно мнение, пише добре. В см. във всеки жанр си има и писачи, и писатели.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Aug 09, 2006 9:00 pm

$eifer, викам да не коментираме повече мача, че току виж админът го преместил в друг топик и ще се окаже, че сме го коментирали 2 дни по-късно :lol:
Не е честно с това объркване на датите на постовете - какво ще си помислят бъдните поколения :lol: :lol: :lol:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Aug 09, 2006 10:26 pm

Аз точно бях казала, че на мен книжката си ми хареса, че и Бриен в нея и то изчезнало:( Брех :cry:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed Aug 09, 2006 11:37 pm

Не съм сигурен, че е изчезнал, Марф, може и да го има някъде из другата тема, в която ги преместих, и по незнайна причина се оказаха омешани като за световно и със идентични дата и час на постване всичките преместени постове.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Aug 10, 2006 12:07 am

Все пак това е форум на списание за фентъзи и фантастика
Са,ако очакваш ,че ще останеш нечут и неразбран от нас,заблудените души в този форум,по-добре да не беше започвал да "мелиш"
О, всъщност е изключително забавно да се хвърлиш в мелето с огромен handicap (примерно 'аз vs. дъ фентъзи фенбойс').
и какво си очаквал - хвърчащи напосоки firebolt-ове и епични сблъсъци м/у опасни демонлордове?
Ето на, пореден опит да бъда принизен до стандартите на фентъзито. :lol:
И как ваобще лепиш определения като "ала Джордан" и "скучна,мудна" при положение,че си изчел 250 страници от книгата?
Ми да речем, че след като предишната книга беше увлекателна почти от-до, във втората получих материал, който трябваше да се насилвам да чета (даже и с героите, които ми бяха най-интересни до този момент, Jon примерно). При положение, че от както минах през провлачения бълвоч на Джордан се зарекох да не си причинявам отново подобна мъка, просто спрях. Писнало ми е от автори, които бутат всяко най-дребно детайлче от приключенията на героите си за да си разтягат книгите. Сигурно затова и любимите ми неща в жанра са кратки и сладки.


В този ред на мисли открийте 10-те разлики спрямо фентъзи сапунките:

"A soap opera is an ongoing, episodic work of fiction, usually broadcast on television or radio. This genre of TV and radio entertainment has existed long enough for audiences to recognize them simply by the term soap. What differentiates a soap from other television drama programs is their open-ended nature. Plots run concurrently, intersect, and lead into further developments. An individual episode of a soap opera will generally switch between several different concurrent story threads that may at times interconnect and affect one another, or may run entirely independent of each other. Each episode may feature some of the show's current storylines but not always all of them. There is some rotation of both storylines and actors so any given storyline or actor will appear in some but usually not all of a week's worth of episodes. Soap operas rarely "wrap things up" storywise, and generally avoid bringing all the current storylines to a conclusion at the same time. When one storyline ends there are always several other story threads at differing stages of development. Soap opera episodes invariably end on some sort of cliffhanger."


п.п. Открийте 10-те разлики:
http://www.midamericon.org/photoarchive/arch25ph04.htm

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Thu Aug 10, 2006 12:36 am

AlDim wrote:
Все пак това е форум на списание за фентъзи и фантастика
Са,ако очакваш ,че ще останеш нечут и неразбран от нас,заблудените души в този форум,по-добре да не беше започвал да "мелиш"
О, всъщност е изключително забавно да се хвърлиш в мелето с огромен handicap (примерно 'аз vs. дъ фентъзи фенбойс').
Само да отбележа, че бидейки форум на ShadowDance е напълно нормално да се дискутира фентъзи и фантастика :D
От друга страна, не вярвам някой тук да счита фентъзито за върха на световната литература. Просто още една форма на забавление :D

Ся, че масово се бълват бози си е вярно, но какво да се прави с всеки жанр е така. Чат пат се случва да има и нещо стойностно :)
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Кикаха
E'lir
Posts: 196
Joined: Sat Jul 16, 2005 10:23 am

Post by Кикаха » Thu Aug 10, 2006 12:43 am

AlDim "насили" се и прочети/дочети? 2-ра и 3-та книга от Песента.Може би ще ти се дооправи мнението за Мартин с 3-та книжка.И...да ти задам 1 въпрос,който ми се върти в ума още щом определи 2-ра книга като боза.Харесваш ли Тирион?! :? А и...не мога да разбера какво намекваш с тези фотографии?Мартин каза,че поредицата му ще включва 7 книги ( Е...от 3 на 6.От 6 на 7.Нищо не е сигурно,когато са намесени повечко парички)

$eifer
Commoner
Posts: 33
Joined: Mon Dec 19, 2005 12:30 am

Post by $eifer » Thu Aug 10, 2006 12:54 am

Аз ,така,да си продължа мимоходом диалога с AlDim :lol: :

Фентъзи фенбой,приятелю,аз не съм.От фентъзи жанра претендирам да съм изчел само най-доброто(или поне това,което е излязло тук) - а именно Песента,Малазана,Лъвовете(хм...),Землемория(не цялата още)- до една скучни и мудни книги,както би се изразил.

"Писнало ми е от автори, които бутат всяко най-дребно детайлче от приключенията на героите си за да си разтягат книгите. Сигурно затова и любимите ми неща в жанра са кратки и сладки." - извинявай,обаче точно Мартин има най-изчистения,да не кажа опростен(щото не звучи добре :mrgreen: ) стил - няма да срещнеш и една излишна дума или ненужно разтегляне.И да,може би се отклонявам от темата,но може ли да те питам,кои са любимите ти в жанра,както сам се изрази,"кратки и сладки"?

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Aug 10, 2006 2:48 am

Мартин каза,че поредицата му ще включва 7 книги ( Е...от 3 на 6.От 6 на 7.Нищо не е сигурно,когато са намесени повечко парички)
Именно. :) И Джордан разправяше че неговата ще е 6, но в момента изглежда че и 15 ще са му малко (макар че най-много до 13 да стигне като гледам че live expectancy-то му е около 4 години).
Харесваш ли Тирион?!
Ми в първа книга има немалко ценни моменти, а и са го сложили в ролята на здравия разум.

Колкото до снимките - намеквам единствено, че двамцата са като 2 капки вода. Грозни, с леко дълга рошава коса, еднакво брадясали и с geek-ски цайси. Явно стереотипът за фентъзи писач. :mrgreen:
стил - няма да срещнеш и една излишна дума или ненужно разтегляне
Има много начини автор да си влачи творението. В случая не говоря за разтегляне на описанията (в това Джордан си е безспорен нумеро уно), а за изкуствено удължаване на историята (с гореспоменатото "авторът да ме връща 5 пъти към някой герой само, за да ме информира "все още нищо не става""). Ако в една глава не става нищо съществено, по моему най-добре е просто да я няма. Във втора книга най-екстремен е случая с Джон.

Иначе любимата ми фентъзи книга е Bring Me the Head of Prince Charming.
И доста други има, но на повечето съм им позабравил имената, все пак от сума години не съм чел фентъзи сериозно. А и не-сапунки се намират доста трудно. Май затова в тоя вид литература далеч повече ми допада подхода на sci-fi-тата.
В момента основните неща които искам да видя в някое фентъзи, за да се навия да го чета е: 1. да е кратко и да не се точи като народна песен; 2. да няма дракони. Ама никакви. Демонлордове също; 3. да няма бясно прехвърчащи наляво надясно магии или поне да са ограничени до минимум. И още има, но айде да не ставам нагъл.

п.п. А, сетих се за още една много любима: Neverending Story.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Aug 10, 2006 8:21 am

Верно, Дем, намерих си го и то на доста странно място:) Та виках, че и на мен главите с Бриен ми харесаха - добре се развива героят просто. То не е задължително да търчат като гламави, че да има развитие все пак. Верно дотук само Сам ме нерви, но тъй като той винаги ме е нервел съм доста пристрастна. Подозирам, че дори внезапно да еволюира, пак няма да го трая. Добра е книгата дотук, аз съм доволнаSmile :)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Кикаха
E'lir
Posts: 196
Joined: Sat Jul 16, 2005 10:23 am

Post by Кикаха » Thu Aug 10, 2006 10:02 pm

AlDim и в Донеси ми главата на принца има дракони,така че не мога да разбера защо я харесваш... :wink: (Говоря за оня дракон,от който вцеха очите за принца :) )

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests