The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by tigermaster » Mon Dec 13, 2021 3:57 pm

LaughingSkull wrote:
Mon Dec 13, 2021 3:13 pm
Продължавам да поддържам следното гледище:
От никое уважаващо себе си издание, и от никой уважаващ занаята си преводач не би трябвало да се очаква да работят с ръкопис, който не е финален и комуто предстоят допълнителни редакции от значителен мащаб.
Защо го поддържаш, като не е вярно?
Аз от бранша не знам дали съм. Превел съм професионално две книги и буквално стотици филми и епизоди от телевизионни сериали. (Ако гледаш ХБО в България, почти със сигурност си ми виждал името на екрана, а не работя само там.) Сега, за книгите получих, поне доколкото знам, финален вариант, обаче за някои (бая хитови) филми и сериали съм получавал предварителни версии с недовършени ефекти или недоправен монтаж - та се е налагало при пристигането на финалната версия да си редактирам преводите. Заглавия не искам да споменавам, обаче, честно казано, щом има такава практика при екранни произведения, не виждам причина да я няма и при книги - особено ако се гони едновременно издаване навсякъде.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by Roland » Mon Dec 13, 2021 4:52 pm

@LaughingSkull ако се замислиш, всъщност не е особено скандално да ти пратят Advance Reader Copy (ARC), предвид че така или иначе превеждаш на чужд език. ARCовете СА завършени текстове, просто понякога в тях има тайпота, някоя изпусната запетайка или някоя описателна дума е различна тук-таме. Всичко друго си е завършено, именно затова тези книги се разпращат на преводачи, журналисти и книжарници (където хората, които продават книгите, имат шанса да ги прочетат предварително, за да ги хайпват на клиентите). Преводачът така или иначе ще превежда книгата на друг език, така че нито запетайките имат значение, нито тайпотата. Напълно резонно е да не се чака завършената книга, особено в глобалистично общество където много хора просто ще си купят оригинала, ако преводът се бави с месеци.
And you can't dance with a devil on your back...

LaughingSkull
Farmer
Posts: 64
Joined: Thu May 01, 2014 1:13 am

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by LaughingSkull » Mon Dec 13, 2021 6:13 pm

Продължание на дискусия от тук:

@Ambartanen ъмм... Прочете ли изобщо поста ми? Тази хронология, която ти очерта НЕ противоречи на описаната в моя пост, а напротив -- допълва я и я подкрепя.
Има някои разминавания в някои от по-дребните подробности, но като цяло си остава изтъкнатото от мен развитие на плана на Мартин:
трилогия --> тетралогия (за мнооого кратко време; дори не знам дали трябва да се зачита изобщо) --> хексалогия --> хепталогия

^ Легенда:
Оцветените в синьо развитие и растеж се случват още преди публикацията на първата книга.
Оцветените в червено такива се случват след това, и по-специално -- по време на писането на Книга 4.

Отговарям на останалото, махайки спойлерите където преценявам че не са необходими:

Ambartanen wrote:
Sun Dec 12, 2021 3:20 pm
Слагам го всичко в спойлер, защото въобще не е мястото тук да обсъждаме историята на Песента пък и тези дискусии съм ги водил твърде много пъти преди десет и повече години, нямам голям интерес да потъвам в тях отново:

4. Преди години май издателя или агента беше споменал, че шеста и седма вероятно ще трябва да се разцепят на по две, но не ми е известно Мартин да е казвал нещо по въпроса.

Не точно.
Самият Мартин започна някъде 2016та-2017та да пуска тънки намеци, че е много вероятно последната книга да стане две отделни... (т.е. от общо 7 да станат общо 8)
Последва damage control, пак от самия Него, че всичко тези намеци били "уж" само шегичка. (но дали наистина?)

Ambartanen wrote:
Sun Dec 12, 2021 3:20 pm
Въпросът е, че трябва да си особено наивен, за да вярваш, че Мартин е способен за завърши тази поредица по принцип, камо ли в само две книги.
ВярваХ го... допреди 2-3 години...
След това се разколебах и дори бих обяснил защо точно, в по-нататъшен пост.
(Все пак, нека набързо те разочаровам -- не е свързано с изтъкваната от теб негова склонност към разточителство (която аз поддържам че НЕ Е така...); със сериала е свързано...)

edit: Сега ми хрумва че с горното не се изказах достатъчно ясно. Ето какво исках да кажа всъщност:
Вярвам че на Мартин две книги ще стигнат, за да завърши поредицата.
НО... не вярвам че ще успее да я довърши. Пепел ми на устата! :X

Ambartanen wrote:
Sun Dec 12, 2021 3:20 pm
LaughingSkull wrote:
Fri Dec 10, 2021 6:46 pm
A Dance with Dragons беше разочарование -- не защото беше лоша сама по себе си, а защото я чакахме цели 6, ШЕСТ, години и накрая като излезе всички бяхме: "ъ-ъ-ъ... за това ли чакахме 6 години?!? :| "

Ти си я чакал шест години, аз още AFfC я бях чакал толкова и имах тази реакция към нея. Мартин е доста приличен автор и пише нелошо фентъзи, не ми е това критиката към него. Просто да го дадеш за пример като човек, който не си разтяга поредиците е безумно. Човекът превърна първата книга в трилогия и буквален тайм скип в над 21 години писане и поне 1800 страници :D
Първо, хайде нека моля да не си мерим... писалките.
Това че ти си хванал Пир за Врани топла от фурната, а аз съм закъснял с една година (т.е. че ти си чакал една година повече от мен за Танца) не е релевантно към конкретния разговор и не служи, за да докаже нищо.

Сега, относно качествата на Мартин -- нали ТОКУ ЩО уточнихме (и то два пъти), че е имало само една промяна в плана за това колко дълга да е поредицата в периода от време след излизането на Първата книга ? O_o
И тази промяна е била със само една книга -- от 6 на 7.
Моля не ме карай да пиша ТРЕТИ пост, в който отново да ми се налага да обяснявам как точно еволюира планираната дължина на поредицата... :shock:

А ако под това че си "разтяга поредиците" визираш че се чака прекалено много между книгите -- ами за това мисля че няма нормален човек, който да не е съгласен. А и освен това вече го споменах в предния си пост.
Last edited by LaughingSkull on Fri Dec 17, 2021 11:17 pm, edited 1 time in total.

LaughingSkull
Farmer
Posts: 64
Joined: Thu May 01, 2014 1:13 am

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by LaughingSkull » Mon Dec 13, 2021 6:43 pm

@tigermaster Благодаря за информацията. Беше полезна и интересна, със сигурност, но все пак... когато водехме онзи спор, мисля че беше изрично че говорим единствено за книги, и не намесваме филмите. :)

@Roland Е добре де, значи къде е разминаването между моите представи на незапознат лаик и твоите разкрития като човек с реален допир до занаята? Мисля че има съвпадение.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by Roland » Tue Dec 14, 2021 4:04 pm

LaughingSkull wrote:
Mon Dec 13, 2021 6:43 pm
@Roland Е добре де, значи къде е разминаването между моите представи на незапознат лаик и твоите разкрития като човек с реален допир до занаята? Мисля че има съвпадение.
Не знам къде е разминаването. По някаква причина ти продължаваш да се "съмняваш" в разни работи, та рекох да внеса яснота, доколкото мога. :oops:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by Ambartanen » Thu Dec 16, 2021 7:49 pm

LaughingSkull wrote:
Mon Dec 13, 2021 6:13 pm
Сега, относно качествата на Мартин -- нали ТОКУ ЩО уточнихме (и то два пъти), че е имало само една промяна в плана за това колко дълга да е поредицата в периода от време след излизането на Първата книга ? O_o
Не виждам много смисъл точка по точка да минавам по поста, но ужким бяхме съгласни, че е от една (debatable) на три на четири на шест на седем. Всичко това в първото десетилетие работа/три години публикуване. Това не знам как го наричаш една промяна.

От тогава е писал още 20 години, за което време е написал още две книги в основната поредица плюс шест новели и не знам колко книги историография, комикси, илюстрирани новели в света. Знаем какъв му е бил началният план и съответно сме сигурни, че за 20 години писане е направил (съвсе буквално без никакво преувеличаване) негативен прогрес по него. И под негативен прогрес имам предвид, че историята му в момента е значително по-далеч от завършена отколкото беше 2001ва година след публикването на третата книга. Самият ти се съгласи, че няма никакъв шанс да я завърши в две книги.

Ноо така или иначе няма какво да се убеждаваме един друг. Всичко си зависи от него- или ще публикува още една книга от поредицата, или няма. Ние нямаме контрол над това колкото и да го обсъждаме.

LaughingSkull
Farmer
Posts: 64
Joined: Thu May 01, 2014 1:13 am

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by LaughingSkull » Fri Dec 17, 2021 11:15 pm

Ambartanen wrote:
Thu Dec 16, 2021 7:49 pm
Не виждам много смисъл точка по точка да минавам по поста, но ужким бяхме съгласни, че е от една (debatable) на три на четири на шест на седем. Всичко това в първото десетилетие работа/три години публикуване. Това не знам как го наричаш една промяна.
Ами може би трябва да минеш по поста точка по точка. :)
За пореден път ти правя услуга, като ти предам възможно най-сбито развитието в плана за дължината на поредицата:
При започване на писане на поредицата (1991ва година), планираната им дължина е била три книги.
Към момента на публикуване на първата книга (1996), планираната дължина вече е била шест.
В процеса на писане на четвъртата книга (2000-2005), тази дължина става седем.

По-ясно не знам как да го изразя... :)
Мога само да призная едно нещо: Не знам кога точно по време на писането на книга 4 му е светнала на човека крушката да добави още една книга.

Ambartanen wrote:
Thu Dec 16, 2021 7:49 pm
Самият ти се съгласи, че няма никакъв шанс да я завърши в две книги.
Опс, сега се хващам че не съм се изказал достатъчно точно в предния си пост. Там ще редактирам това, което ще уточня сега:

Вярвам че на Мартин две книги ще стигнат, за да завърши поредицата.
НО... не вярвам че ще успее да я довърши. Пепел ми на устата! :X

В евентуален следващ пост дори бих обяснил защо смятам така...
...оф... в какво ме забъркахте! :)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by Demandred » Fri Mar 11, 2022 2:44 pm

https://georgerrmartin.com/notablog/202 ... ts-o-news/
I look around, and I don’t know where 2021 went. I blinked and it was gone. Not a year that I am going to mourn much, any more than 2020. A global pandemic, so many deaths (including friends of mine, as well as celebrities of all sorts), politics grown increasingly toxic… it was a year best forgotten. I did, however, get a lot of work done in 2021. An enormous amount of work, in truth; I seem to have an enormous number of projects.

(I am not complaining. I like working. Writing, editing, producing. There is nothing I like better than storytelling).

I know, I know, for many of you out there, only one of those projects matters.

I am sorry for you. They ALL matter to me.

Yes, of course I am still working on THE WINDS OF WINTER. I have stated that a hundred times in a hundred venues, having to restate it endlessly is just wearisome. I made a lot of progress on WINDS in 2020, and less in 2021… but “less” is not “none.”

The world of Westeros, the world of A SONG OF ICE & FIRE, is my number one priority, and will remain so until the story is told. But Westeros has become bigger than THE WINDS OF WINTER, or even A SONG OF ICE & FIRE. In addition to WINDS, I also need to deliver the second volume of Archmaester Gyldayn’s history, FIRE & BLOOD. (Thinking of calling that one BLOOD & FIRE, rather than just F&B, Vol 2). Got a couple hundred pages of that one written, but there’s still a long way to go. I need to write more of the Dunk & Egg novellas, tell the rest of their stories, especially since there’s a television series about them in development. There’s a lavish coffee table book coming later this year, an illustrated, condensed version of FIRE & BLOOD done with Elio Garcia and Linda Antonsson (my partners on THE WORLD OF ICE AND FIRE), and my Fevre River art director, Raya Golden. And another book after that, a Who’s Who in Westeros. And that’s just the books.

There are also the successor shows. Those have taken a ton of my time and attention this year. I have seen some comments out there questioning how much I am involved in these new series. The answer is: a lot. Deeply, heavily involved in every one of the new shows.
Поредната доста явна индикация, че в момента на Мартин му е далеч по-интересно да се занимава със другите си проекти, което не са Winds of Winter.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by Vash » Fri Mar 11, 2022 3:10 pm

Струва ми се, че R.R.R.R е доста продуктивен човек всъщност (наскоро излезе Elden Ring, в което също има участие), но поради една или друга причина има сериозен блокаж специално с този проект. Може би му трябва спортен психолог, но е по-вероятно да си останем със съществуващите книги, всичките спинофи и края на сериала...

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by The Dragon » Fri Mar 11, 2022 4:29 pm

Vash wrote:
Fri Mar 11, 2022 3:10 pm
Струва ми се, че R.R.R.R е доста продуктивен човек всъщност (наскоро излезе Elden Ring, в което също има участие), но поради една или друга причина има сериозен блокаж специално с този проект. Може би му трябва спортен психолог, но е по-вероятно да си останем със съществуващите книги, всичките спинофи и края на сериала...
Джеймс Кори си завърши Екпанса, така че Мартин да прояви добро възпитание и подобно на Джордан да подари 3 много добри и бързи последни книги за да затвори поредицата. След това да се захванат с поредицата на Ротфус.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by трубадур » Fri Mar 11, 2022 10:21 pm

Доста, доста му мина времето на тва. Хората претръпнаха. Лично така и не приключих тъмната кула. Песента същата работа, много от детайлите и героите не помня и кой за какво се бори. Единствено юрон от новите е интересен, тъй че съм пас дори да излезе. Освен ако не се чете форумно.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by tigermaster » Sat Mar 12, 2022 12:01 am

Аз пък така и не я зачетох тая поредица и не съм сигурен, че изобщо искам да я чета. Преди бях навит да я почна, когато бъде завършена, обаче сега... Не че нещо, обаче първата книга е излязла месец и нещо преди десетия ми рожден ден. След половин година ще стана на трийсет и шест. Демек - поредицата се точи повече от четвърт век вече, последната засега книга е излязла преди единайсет години, а краят още не се вижда. Не знам какъв трябва да е човек, за да не му писне да чака и да не му тегли една.

Преди време Мартин се скъса да хвали поредицата на Бърнард Корнуел за Утред. Ами, от две и единайсета насам Корнуел е издал осем книги от тая поредица, като, ако разбирам правилно, й е дал задоволителен финал. Мартин за същото време е издал една книга от Песента. Ами...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by Ghibli » Sat Mar 12, 2022 8:25 pm

I know, I know, for many of you out there, only one of those projects matters.

I am sorry for you. They ALL matter to me.
Мен ли ме подвежда английският или това "I am sorry for you" съдържа явен присмех?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by The Dragon » Sun Mar 13, 2022 7:17 am

Не те заблуждава. Пича троли.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Official George R. R. R. R. Mar.r.r.r.tin Topic

Post by tigermaster » Sun Mar 13, 2022 11:41 pm

Абе, троли, ама е забранил коментарите под публикацията. Страхливец. :twisted:
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests