Джийн Улф

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Apr 09, 2010 6:18 pm

Да, и аз мисля, че точно така стоят нещата във втората новела. Бтв бяха все пак хора-сенки, защото не бяха съвсем материални, а не точно "малки черни човечета" :)

а какво твърди анализът, че нямах нерви да го чета цялото и стигнах само до нещата от първата част (които пак никога нямаше да забележа, тоя е егати маниакът!)

Страхотно е как не беше всичко обяснено. Третата за мен е най-слаба бтв. Много скучни моменти и не чак толкова непредвидим плот-туист, доколкото изобщо може да се нарече така. Все пак реалзиацията беше яка в дневника.

п.п.
Spoiler: show
мисля, че тия сенчестите умряха когато спряха песента, те просто вече бяха почти нереални от това растение, почти живееха сънувайки и си бяха свършили времето - пишеше, че са ставали все по-малко. Песента ги крепеше дамо.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Apr 09, 2010 6:23 pm

Spoiler: show
Еми анализът приказва за различни видове аборигени, които могат да се променят в различни неща. Той слага хората-сенки (съвсем материални си бяха, мисля, че другото беше гледна точка на дивака) в тая категория, а диваците ги счита за хора, ако си спомням правилно, което е ОЧЕВИДНО невярно, предвид, че на нашия му обясняваха, че вътрешно имал не знам кви разлики в органите спрямо истински човек.

Бтв, на който се кефи да събира 2, 2, 3 и корен квадратен от 438, препоръчвам горещо Seven American Nights. Пак е дневник и пак си е ебало майката колко малко е казано всъщност в самия текст, а колко много може да се види с малко вглеждане.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Apr 09, 2010 6:25 pm

Spoiler: show
Общо взето същото (като обяснението на Симеон в първия му пост) си мислех и аз за втората, когато я прочетох. Обаче в течение на третата взе да ми струва, че не се връзват съвсем нещата. Защо реших точно така, не мога да си спомня, беше много завъртяно ще взема да попрегледам третата новела пак.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Sat Apr 10, 2010 1:04 pm

С цялата тая загадъчност и спойлери, които умирам от нетърпение да цъкна, ме накарахте да почна още със ставането тая сутрин The Fifth Head of Cerberus (а планът беше The City & The City).

Да видим ще имам ли шанс да хвана нещо от предполагаемите скрити пластове...
Установил съм, че макар да играя почти само адвенчър игри тип Myst, Schizm и подобни, където историята и решенията на загадки се сглобяват от доста отнесена информация по свитъци и книги, към четенето на реални книги се отнасям много по-неангажирано.
Явно тази книга е добър начин да си тествам вниманието в литературен текст.

Първата новела, така или иначе, ми достави огромно удоволствие. Малко почивка и продължавам нататък. :wink:
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Sun Apr 11, 2010 9:48 pm

Приключих книгата днес по обяд.
Прегледах също есетата на wolfewiki и, честно казано, всичките тези изводи и заключения са ми много далечни, макар и някои от тях да са логични.

Не съм чел достатъчно внимателно, определено. Със сигурност ще чета книгата отново след време, тъй като така или иначе кефът беше огромен. Да чета два дни поред не ми се беше случвало от месеци, че и още от същото искам.

Първата новела за мен беше най-слаба, предполагам заради привидно обикновената си форма и сетинг.
Spoiler: show
При втората и третата нещата са ми хептен объркани.
Някак си останах с впечатлението, че аборигени изобщо не са съществували, а всичко се развива в изкривения шизофреничен ум на Марш/Виктор. Възможно е да има подсказки, че нещата са реални, но не съм убеден.
По-склонен съм да вярвам, че всички истории за срещи с аборигени са плод на халюцинации, резулат от дъвкането на опитати.
Най-вероятно бъркам. :roll:
Сега дилемата е дали да почна The Book of the New Sun докато съм още във Wolfe-еуфория, или да се прехвърля на планирания Миевил. :mrgreen:
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 11, 2010 10:45 pm

Почвай Слънцето ЕСТЕСТВЕНО!

Иначе си в грешка, да. Просто Улф не действа по тоя начин. "Всичко е илюзия" не е в стила му, той винаги разказва други истории под основната, но те са там и съществуват твърдо, не са измама. Което, апропо, не значи, че някои от нещата, които си мислят героите, не са пълен булшит. При неговите разказвачи винаги е така. Главният пич в Seven American Nights, който води дневника, който четеш:

а) го пише с идеята, че после ще го четат майка му и годеницата му, така че украсява, спестява и си измисля.
б) по някое време къса страници, защото го хваща параноята, и ти можеш само да спекулираш какво е имало на тях, щото са от средата.
в) от един момент нататък вероятно е отровен с халюциноген.
г) не е ясно дали остава жив до края и дали последните ентрита не са писани от друг, който иска да симулира.

Тоест седемте американски нощи нито съдържат точно тия събития, които си мислиш, нито са седем (то човек ако следи дори не особено внимателно, осъзнава, че са шест, а ако се разрови по-внимателно, осъзнава, че са поне осем). Т.е. при Улф събитията са ТАМ, въпросът е перцепцията ти за тях каква е и дали ще стигнеш до тях.

Абосите са реални. Какви са, къде са и т.н. вече е съвсем друг въпрос.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Sun Apr 11, 2010 11:07 pm

Ясно, но има неща, които просто ме подтикват към убеждението,
Spoiler: show
че истински "аборигени" не е имало.
Допускам, че първите французите са открили наркотичното растение и в следствие на прекомерната му употребата част от тях (или всички) са създали култа към звездите и са започнали живот сред природата. Телепатичните умения и мимикрията са или резултат от него, или изцяло илюзорни.
Това в рамките на теоретизирането, едва ли някой може да претендира, че е 100% прав по отношение на тия текстове точно...
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 12, 2010 12:14 am

Не е така.
Spoiler: show
Имаше си прави бели "хора" и един от телепатите даде ясно да разбере на главния във втората новела, че ТЕ са аборигените, имитиращи първоначалната форма на колонистите. Дори му обясни нещо за вътрешната структура на органите му и как тя се различава от тази на истинските хора.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Mon Apr 12, 2010 1:50 am

Възможно е, с една уговорка.
Spoiler: show
Втората новела е литературна история с автор Джон Марш.
Като такава тя е написана или по разкази на Виктор, или от самия Виктор-Марш по време на престоя в затвора.

Wiki-то предполага второто (аз не съм убеден) - ако е така, то в нейния край има уптореба на понятието "групова норма".
Виктор определено не е посещавал курсове по социална психология, социология или антропология, и няма как да знае подобен термин.
Напълно отхвърлям възможността аборигените да копират човешкия мозък с цялата памет в него - ако беше възможно, употребата на сечива нямаше да е проблем.
Следователно, истинският Марш изобщо не е мъртъв...

Ако е писана от Марш още на Света Ана, спокойно си я слагам в раздел митология и фолклор без капка истина.
И да, дори да е тотално погрешно, се чувствам доста приятно спекулирайки по темата. :wink:
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 12, 2010 2:02 am

Остават обаче нещата от третата новела и финалът й.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Apr 12, 2010 8:03 am

Spoiler: show
Всъщност се споменаваше, че Виктор още преди да се срешне с д-р Марш, е чел някои встъпителни трудове по антропология, след това по време на пътуването им заедно, пак четеше подобни неща, ако правилно си спомням. А и е логично да го е правил и след това, за да се подготви за това да се представя за марш, като се върне в по-цивилизованите райони.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Mon Apr 12, 2010 8:22 am

Тъй като много обичам да споря, дори да не съм прав, да ви спестя мъките и да приемем, че съм изпуснал разни неща и (за момента) греша. :)

Това поради липса на доказателства и желание да ровя отново в книгата на тоя етап. Оставам си с изпитаното удоволствие и опцията за ъпгрейд при следващ прочит след време.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 12, 2010 8:23 am

Е то лично за мен вариантът аборигени изобщо да няма е доста... ограбващ удоволствието.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Feb 05, 2011 6:46 am

Приключих Home Fires.

Ревю в блога
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon Feb 07, 2011 3:06 pm

На български освен томчетата за Инквизитора на Бард има ли нещо друго издадено?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 84 guests