Джийн Улф

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Random
Ascendent

Джийн Улф

Post by Random » Mon Jan 02, 2006 2:31 pm

Начи този автор и особено поредицата, която е издадена от Бард(в ИСФ), по западните форуми, амазоните и доста уважавани от мен писатели ги хвалят на макс, още малко ще ги изкарат върха във фентъзи/фантастиката. China Mieville даже беше писал някъде, че Джийн Улф бил най-големият писател на 20 век.

В България пък точно обратното - предимно негативизъм. Та седнах аз, прочетох първата книга - Сянката на инквизитора - и останах с много смесени усещания. Атмосферата определено беше брутална, имаше някакви много успешни прийоми в стил Дикенс и Кафка, една такава мистерия цареше... дотук страхотно. Обаче, освен това я има и крайно малоумната история на моменти, леко комичните ситуации, които само развалят атмосферата и усещането, че не разбрах каква й беше целта на тази книга. Ясно, че има още 3 части, но ми се стори твърде объркана, даже като за начало.

И за това да попитам тези, които са я чели цялата - заслужават ли си останалите 3 книги и има ли основание да се радва на такава слава?
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

JaimeLannister
Forsaken

Post by JaimeLannister » Mon Jan 02, 2006 3:32 pm

Да.
Просто не ме питай защо...

Не знам съвсем... Всичко беше толкова объркано и енигматично. Не можах да го разбера напълно и, струва ми се, точно в това беше/е магията...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Vankata
Paragon

Post by Vankata » Tue Jan 03, 2006 9:30 am

Останалите 3 части са още по-объркани от първата, така че сам решавай дали ще си в състояние да ги понесеш. Личното ми мнение е, че в тая поредица има доста оригинални идеи, но е тотално несвързана и безцелна. Не очаквай разбираем сюжет или някаква логика в случващото се, нито пък смислена развръзка.

Random
Ascendent

Post by Random » Tue Jan 03, 2006 11:59 am

Хм, очаквах нещо подобно като отговор, но още не мога да си изясня какво е породила славата на поредицата на запад. Мерси все пак:)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Demandred
Moderator

Post by Demandred » Tue Jan 03, 2006 4:11 pm

Славата на поредицата на запад, поне според моите впечатления от разни форуми, се дължи на това, че Улф бил един от най-добрите стилисти в жанра, а според мнозина и най-добрия, което предполагам се губи при превода.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Voland
E'lir

Post by Voland » Fri Jan 20, 2006 11:01 am

Абе не беше лоша поредицата, верно объркана, ама имаше своето очарование. Колко бяха книжките впрочем, че имам спомен че съм прочел 3, но така и не я довърших...
«– Вызываю на дуэль! – проорал кот… в лапах у него оказался браунинг.»

Roland
Site Admin

Post by Roland » Fri Jan 20, 2006 11:07 am

4 бяха, аз изтраях първата. Може да не съм бил дорасъл да оценя стила, но умрях от скука и нищонеставане... Пича му трябваше цяла книга, за да излезе от пустата цитадела, което ми дойде малко в повече :)
And you can't dance with a devil on your back...

zhivik
Archmage

Post by zhivik » Fri Jan 20, 2006 11:41 am

Аз пък не изтраях и първата, признавам си - нещо липсата на смислен сюжет ме мъчеше най-много. Но е възможно и в оригинал да е доста по-читаема, не знам. Но си зависи до вкус - всъщност, колкото и куриозно да звучи, ама на майка ми и хареса ... :) - може би трябва да я питам как свършва, защото тя прочете и четирите :)
This signature is not yet rated

Moridin
Global Moderator

Post by Moridin » Thu Dec 20, 2007 5:25 pm

Забавна тема в ретроспекция, а :P :roll:
This is it. Ground zero.

Алекс Султанов

Post by Алекс Султанов » Thu Dec 20, 2007 5:33 pm

Гвахахахаха!! :mrgreen: Изрод.

А ако беше и снощи, контрастът щеше да е пълен.

Смея се единствено на ситуацията (и Морьовата подльост), разбира се. Ако всеки оценяваше всичко хубаво от раз... ъ-ъ, щях вече да съм щастливо женен, например. :roll:

RRSunknown
Elder God

Post by RRSunknown » Thu Dec 20, 2007 5:37 pm

На английски се чете доста по- добре , като се вземе предвид че превода е един от най- мазните скапани преводи на които съм попадал. Освен това първата е най- тъпата книга сравнена с останалите.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Fri Dec 21, 2007 9:32 am

Еми аз затова предупредих и там, че онова на бг не е дори книга, пък кво остава за реален Улф.

Martix
Aes Sedai

Post by Martix » Sun Dec 23, 2007 2:36 pm

Прочетох първите 3 книги и поредицата въобще не можа да ме грабне. Доста объркана история. Героите се държат странно и не става ясно защо. А като прочетеш хвалбите по корицата оставаш с впечатление, че това е книгата на книгите. :?
Man has always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had achieved so much...the wheel, New York, wars and so on...while all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than man...for precisely the same reason.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Sun Dec 23, 2007 2:37 pm

Една от тях е, да...

JaimeLannister
Forsaken

Post by JaimeLannister » Mon Dec 24, 2007 9:52 am

Абе не мога да схвана какво толкова имате срещу българския превод :)
Направо ша ма накарате да я ги чета и на английски книгите... На български обърквацията беше пълна, но пак ми харесаха много. Може би дори станаха още по- енигматични по тоя начин :)
Рол, ти предполагам си си ги поръчал на английски? Колко пари ти излязоха?
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image