Понеделник започва в събота

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Понеделник започва в събота

Post by Demandred » Wed Feb 11, 2004 5:37 pm

Преди няколко дни прочетох тази доста известна книга на братя Стругацки. Бях чувал какви ли не суперлативи за нея, колко забавна била, че е по-добра дори от две за мен гениални книги като "Трудно е да бъдеш бог" и "Пикник край пътя". Обаче останах много разочарован, защото книгата нито беше особено забавна, нито особено интересна като сюжет и идеи. Институтът за научна изучаване на магията или както там беше точното име е много добра идея, но авторите са се опитали да бъдат забавни и сериозни едновременно и не се е получило. Поне за мен. Нито веднъж не се разсмях на глас докато я четох.

Вече отношението ми към Стругацки е много раздвоено и неопределено, имат двете споменати по-горе гениални книги, имат обаче и няколко големи разочарования за мен като "Времето на дъжда"(една от най-трудно четивните и в крайна сметка без особено смислена идея фантастики, които съм чел) и Понеделника. Направо вече се чудя да си търся другите им книги или не.

Предчувствам появата на някой фен на Понеделника или маниак на Стругацки, който ще е абсолятно несъгласен и ще направим един хубав спор. :D
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
mitkohr
E'lir
Posts: 195
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:36 pm

Post by mitkohr » Wed Feb 11, 2004 5:56 pm

Я ми припомни кое беше Времето на Дъжда??
Защото бая съм чел и не се сещам ... :)
А Понеделник започва в събота не можах да я дочета ... :)
А бтв цялата поредица за прогресорите е доста готина.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Feb 11, 2004 6:40 pm

За съжаление точно преди да я почна, бях изчел една след друга "Пикник край пътя", "Охлюв по склона" и "Трудно е да бъдеш бог". Просто се отказах на първите няколко страници. Не че имах време да добия впечатление от нея, просто ми дойде свръхдоза Стругацки и ще трябва да изчака по-добри времена...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed Feb 11, 2004 6:44 pm

"Времето на дъжда" беше третата в един сборник със "Пикника" и "Трудно е да бъдеш Бог", наречен незнайно защо "Дори насън не виждаме покой". Ставаше въпрос за някакъв град, в който все валеше, главния герой беше един писател, друго много не помня...
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Feb 11, 2004 7:55 pm

Ето го лудия фен на "Понеделника" :)
Как може!!! Ама как може!!!!! Точно на тази книга съм се смяла с глас толкова много... Остроуна до немай къде, пълна с препратки към сума ти интересни неща... Цялата е просто прелестна, и дори само отделни моменти... И едновременно има и по-сериозни неща, точно както каза, и смесването е идеално според мен...
Добре де, остави това, не ти ли е смешно онова за Кристобал Хунта и нациста? Или Вий? Хъ Мъ Вий, не познавате ли началника на канцеларията? Всичките им имена, Саваот, боже мой, и човекът в два екземпляра, и Вибегало, и Canst thou not come in by usual way desent people do?, и веждите, и какво ли още не, откъсите от Махабхарата... Пръстът на Бриарей... Не го разбирам и това е.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed Feb 11, 2004 10:05 pm

Ами не ми беше смешно, освен малко за Саваот. Какво да направя.
BTW тоя Кристобал Хунта от някоя друга книга ли е или историческа личност, защото името ми се струва познато, но може да греша ужасно?
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Feb 11, 2004 10:15 pm

Аз не знам да има такава личност, според мен е сполучливо измислен. Може и да греша де.
(с умолителен тон)
Ама поне това с бабичката в началото не ти ли е смешно?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed Feb 11, 2004 10:36 pm

Добре, признавам си - бабичката беше забавна, но не достатъчно, че да се разсмея на глас.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

turin
Adept
Posts: 241
Joined: Tue Jan 13, 2004 12:23 am
Location: нейде из облаците (купесто-дъждовни)

Post by turin » Thu Feb 12, 2004 10:49 pm

Last edited by turin on Fri Sep 10, 2004 6:49 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Feb 12, 2004 11:08 pm

Сатирата към научните институти от социалистическо време си е съвсем осезаема наистина и на мен ми е доста чудно как се е промъкнала такава книга през цензурата. Добре са се справили с прикритата критика, проблемът е, че не беше забавно, нито пък сюжетната линия беше особено интересна.
Може един от проблемите за мен лично при четенето да беше, че все го сравнявах Понеделника с любимото ми 20-то пътешествие от "Звездни дневници", където става дума за подобен институт, но за пътувания във времето и промяна на историята, Това 20-то пътешествие ми е толкова любимо, че в сравнение с него всичко друго би избледняло, особено като ниво на забавност и остроумие на автора.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
mitkohr
E'lir
Posts: 195
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:36 pm

Post by mitkohr » Fri Feb 13, 2004 11:15 am

turin поред мен най-дълбоката и философска книга от поредицата за прогресорите е "Вълните усмиряват вятъра". Може би защото бях достаъчно голям когато я прочетох ми въздейства най много ... :)
А "Обитаемия остров" е просто един страхотен приключенски роман с елементи на философски разсъждения и комунистическа пропаганда .. :)

turin
Adept
Posts: 241
Joined: Tue Jan 13, 2004 12:23 am
Location: нейде из облаците (купесто-дъждовни)

Post by turin » Fri Feb 13, 2004 11:07 pm

Last edited by turin on Fri Sep 10, 2004 6:51 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Feb 15, 2004 10:02 pm

Не ми стана много ясно що пак бате ви Рольо излезе на топа на устата, но аз да споделя, че "Охлюв по склона" грубо не я разбрах. Убеден съм, че има смисъл в нея, на много моменти смятах, че съм го доловил, ама, уви, ми се явява нещо като стария Тарковски - твърде далеч от света, в който живея, за да я разбера :(
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
mitkohr
E'lir
Posts: 195
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:36 pm

Post by mitkohr » Mon Feb 16, 2004 5:49 pm

Мдаа, готино е да видиш как Мак Сим се превръща в нещо като по-умерен и мааалко по малко параноичен вариант на Екселенц .... :)
Но по интересно е еволюцията на идеите - как се превръщат хората в
Странници и какво правим ние, другите хора по тоя повод.

turin
Adept
Posts: 241
Joined: Tue Jan 13, 2004 12:23 am
Location: нейде из облаците (купесто-дъждовни)

Post by turin » Mon Feb 16, 2004 11:56 pm

Last edited by turin on Fri Sep 10, 2004 6:52 pm, edited 1 time in total.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests