Крал Артур

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
neven_che
Farmer
Posts: 50
Joined: Thu Jan 08, 2004 11:09 am
Location: Varna, Bulgaria

Post by neven_che » Fri Feb 13, 2004 12:28 am

стига преводът да е добър няма значение дали е проза в стихове ...
мрън?

Мила
Scholar
Posts: 100
Joined: Sat Jan 17, 2004 12:42 am

Post by Мила » Sun Apr 25, 2004 12:16 pm

Вивиан е Дамата на Езерото в "Мъглите на Авалон". А, и по-добре четете книгата, вместо да гледате филма... там има бая предистория.
А иначе относно легендата - всички автори от средните векове доста преиначават оригиналните митове за галски/келтски пълководец, който отблъсква саксонските нападения. Освен това името Артур идва от някаква келстска дума за "мечка", което кара доста изследователи да смятат, че освен пълководец Артур вероятно е бил и вожд на някакав клан, чието... ъм, тотемно/хералдическо животно е била мечката.

По време на ранното християнство, обаче съществува практиката езически герои и митове да се преплитат със християнските, за да се обвърже населението (което доста често е приело новата религия насила) с каноните на църквата. Друг пример затова е превръщането на празника на платената любов в Древен Рим в ден на някой си Свети Валентин.

Та за Артур... пристигат свещениците, чуват мита за краля, дето щял да се завърне, потриват доволно ръце, и почват да съчиняват... Все пак, самият Малори ако не ме лъже паметта е имал някакво църковно образование или нещо такова.

И така... Дамата от Езерото и Мерлин - вероятно жрица на религията на Земята/Луната и друид - се превръщат в магьосник и... някакво свръхестествено същество. На Ланселот и Гуинивър... (Гуенвихвар както би трябвало да е правилната траснкрипция от нормански) се приписват по принцип благородни качества, но нали в библията си имаме Ева, която въвлича в грях бедния Адам? :arrow: Гуен поема тази роля.
Следва Моргана - моята любимка. Интересното е, че тя за разлика от Артур е законнородена. А защо я приемат за отрицателен герой? Ами защото е жена, следователно е най-лесно да й бъде вменен някакъв "грях". Тя естествено сключва езически съюз със Сатаната и ражда Мордред, който... убива Артур. Според други източници - Мордерд е син на Артур и Моргана... и така нашата дама, освен че е езичница, ами и кръвосмесителка.

пп
а, да:)
В "Мъглите на Авалон" Ланселот е по-влюбен в Артур, отколкото в Гуен.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Apr 25, 2004 12:20 pm

И аз знам, че Мордред си е син на Артур, веднъж когато каката го е омаяла с някви магии.... А Вивиан не беше ли все пак някаква мощна магьосница, която накрая приспива Мерлин завинаги и той се влюбва в нея, rather than дамата от езерото?

Иначе, да, авалонския остров с монахините е измислена работа :р
This is it. Ground zero.

Мила
Scholar
Posts: 100
Joined: Sat Jan 17, 2004 12:42 am

Post by Мила » Sun Apr 25, 2004 12:43 pm

Неее, магьосницата, в която се влюбва Мерлин е Лейди Нимю, която ако не се лъжа е обучена от Моргана... поне в класическата легенда... или от Маб в интерпретацията на Холмарк.
Та Мерлин обучава Моргана, долколкто си спомням, после тя - Нимю. И Мерлин се влюбва в Нимю и й издава своите тайни. Тогава мацето го зававря в една пещера и той заспива вече сън.
Нещо такова беше...трябва да проверя по-точно

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 25, 2004 12:53 pm

Storm, култов ти е подписът, ако е от онова филмче, за което си мисля аз :)
And you can't dance with a devil on your back...

Мила
Scholar
Posts: 100
Joined: Sat Jan 17, 2004 12:42 am

Post by Мила » Sun Apr 25, 2004 6:16 pm

ми от една манга-сапунка, която даваха едно време по Ефир 2 е...
"Сладката Канди".
пп. във форума на Workshop-a сме две с такъв подпис, погледни и този на Lain следващия път като минеш оттам ;)

/оф топик

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 25, 2004 6:40 pm

Аха, е значи съм познал, да :) Култово тъп сериал беше Канди...
And you can't dance with a devil on your back...

Мила
Scholar
Posts: 100
Joined: Sat Jan 17, 2004 12:42 am

Post by Мила » Sun Apr 25, 2004 7:20 pm

много си беше готин! :P

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 25, 2004 7:28 pm

Аха, и сестра ми много му се кефеше. Тя беше на 4 тогава :р
And you can't dance with a devil on your back...

Мила
Scholar
Posts: 100
Joined: Sat Jan 17, 2004 12:42 am

Post by Мила » Sun Apr 25, 2004 8:08 pm

хехе... то у библията си е написано
"истината е в детските уста"... :arrow: в случая очи...

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Mon Apr 26, 2004 12:05 am

Mene toz serial me izbivashe da sadizum... :twisted:

Мила
Scholar
Posts: 100
Joined: Sat Jan 17, 2004 12:42 am

Post by Мила » Mon Apr 26, 2004 6:49 am

ок, пускам тема Сладката Канди в Movie Forum,че тука стана много offtopic

User avatar
RossTheBoss
Adept
Posts: 218
Joined: Sat Apr 10, 2004 11:55 pm
Location: На гарата у будката...

Post by RossTheBoss » Mon Apr 26, 2004 7:16 am

Моите спомени се въртят около това че Мерлин беше затворен в невидима кула....Абе пещера, кула...намерили му колая и на него :)

Между ду другото, някой чел ли е на Жан Маркал поредицата по въпроса? Аз лично изтърпях една книжка само и натам ми се скапаха нервиците :)
1st rule - I RULE.

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Mon May 17, 2004 1:18 pm

В интерес на истината, най-близко до оригиналните легенди за Артур е историята/-иите в Мабионгион-а, който е издаден на български. Ако на някой му трябва, да каже.
М/у другото, там името на мацката е написано Гуенхуивир - кой както иска да го разбира.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon May 17, 2004 10:53 pm

Аз няма да откажа въпросното нещо в електронен вариант :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 77 guests