Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Apr 23, 2015 4:51 pm

Майкооо, свърших "Съдбата на Шута"! Не съм се кефил така на фентъзи от тийнейджър. Нямам думи просто. След толкова хиляди страници най-сетне да прочета един як, задоволителен, щастлив край, просто точно както трябва да е всичко. На всички въпроси, казуси, проблеми беше отговорено. Знам, че има продължение, но за мен тази книга завършва всичко по превъзходен начин. Беше супер усмихващо и емоционално. Ретроспекцията ми е, че 6-те книги за Фиц и Шута ми донесоха страхотно удоволствие и забавление. Отдавна не се бях чувствал тип "омг, а сега какво ще правя с живота си?" при затварянето на последна страница на книга...
Препоръчайте нещо подобно за четене!
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Apr 23, 2015 5:15 pm

Абе Данте, м...., за спойлери не си ли чувал, д....?

P.S. Обещавам ти, че щом напишеш кое е следващото нещо, което четеш, ще положа всички усилия да ти кажа как свършва. Като се замисля, това работи и за филми и сериали. :shark:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Apr 23, 2015 6:38 pm

Дам трудно е да се хайпва без спойлери в тоя свят нейния деа.
Ако нямаше 7-ма и скоро 8 и натам 9-та книга
Spoiler: show
за фиц и шута още да излизат, да кажеш, че има някакъв край е... прибързано? :)


Остана ми на мен само The Willful Princess and the Piebald Prince да ѝ прочета май от тия без псевдоним. Някой да е чел тия като Megan Lindholm нещо?
:ninja:

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Apr 23, 2015 11:00 pm

Ghibli wrote:Абе Данте, м...., за спойлери не си ли чувал, д....?

P.S. Обещавам ти, че щом напишеш кое е следващото нещо, което четеш, ще положа всички усилия да ти кажа как свършва. Като се замисля, това работи и за филми и сериали. :shark:
Извинявай, мислех, че всички, които пишат и четат тук вече са прочели книгите. И между другото не съм спойнал абсолютно нищо. От моя гледна точка свърши задоволително и щастливо, за други може да не е така. Реално това е все едно да ти кажат, че някоя книга на "Игра на тронове" завършва ужасно гадно...

п.п
За мен
Spoiler: show
този край е абсолютно перфектен и завършващ историята. Да, остави си вратичка за продължения, но това може да се каже за абсолютно всяка книга, в която главните герои не умират. Светът може да се развие до безкрайност. Аз четох на различни места, че следващата трилогия е доста разочароваща и си личи, че на самата Хоб не й се е занимавало и го е правила само защото феновете са мрънкали. Разбира се, не съм ги чел и не мога да кажа дали не е така. Но лично при мен ако това беше абсолютният финал на историята за Фиц и Шута - нямаше да съжалявам.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Post by Gilraen » Fri May 08, 2015 5:34 am

Данте, за новата трилогия е трудно да се каже още.

Fool's Assassin
Spoiler: show
започва с типичното за Хоб бавно и детайлно въвеждане в живота на Фиц след известните ни вече събития. Появява се...хм.. нов персонаж, за чието детство узнаваме много подробности, както навремето за детството на Фиц. Малко съм раздвоена, защото към края вече започнаха истинските събития, много загадки има, над които феновете и любителите на теории да си блъскат главите и, въпреки че любимият ми Шут не се появи още на десета страница:), както копнеех, все пак останах по-скоро доволна и очаквам следващата на 1 август тази година с голямо нетърпение:). Очевидно е, че Фиц и Шута ще преживеят още доста приключения.
Прав си като пишеш, че щастлиивят за теб финал, за други може да е разочароващ. Не си спомням да съм страдала повече покрай финал на любима история!
Spoiler: show
Недолюбвах Моли и раздялата на Фиц с Шута - сродната му душа и - какво да се лъжем? - истинската му любов, ако и Фиц да не го разбира, ме разтърси до дън душа. Това е породило силен гняв у много фенове и довело, според слухове и материали в уеб страници до третата трилогия:) Ще видим...има известни надежди, но дори и с предупреждение за спойлер няма да пиша повече по въпроса:)
Беше споменал, че ти е трудно да четеш на английски? Ако четеш на руски, има добър фен превод на Fool's Assassin.

Xellos чела съм от историите й, писани като Меган Линдхолм, Harpy's Flight и The Windsingers, които, както навярно знаеш, са първите две книги от поредицата Windsingers. Лично на мен ми допаднаха много (друг свят, интересни герои, много въображение), но факт е , че още се каня да се заема със следващите две: The Limbreth Gate и Luck of the Wheels и все посягам към нещо друго.

User avatar
RetsReds
Commoner
Posts: 28
Joined: Sun Mar 22, 2015 8:05 pm
Contact:

Post by RetsReds » Tue May 12, 2015 1:46 pm

Така и не успях да се влюбя в Хоб - първите две книги от трилогията за кралския асасин изчетох със зор.
Liveship traders изглеждат различни обаче, ако се съди по разнообразните мнения - като й дам втори шанс ще е с тях. :)

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Thu May 05, 2016 10:10 am

Някой изобщо чел ли е втората книга от новата трилогия?
Аз тъкмо написах мнението си за Fool's Assassin в тази статийка :)
Първи прочит бях доста анти, но вторият доста ми вдигна мнението :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Xellos » Thu May 05, 2016 11:07 am

Много добра статия, поздравления!
Още една причина да не го чета на български като гледам, освен цената.

Хоб не пише много добре ''самостоятелни'' книги от трилогия, особено първата й винаги е като редене на шахаматна дъска и свършва преди да почне като хората историята. Което ми е голям проблем, ако не излизат бързо или ги нямам накуп пред себе си за един качествен маратон. Ще изчакам да приключи и с този арк преди да седа да им се накефя евентуално в целия контекст. Честно казано Корабите и Речните търговци са ми по-нагоре от преексплоатираните Шут и Фиц в класацията на Хоб. Мислите на Фиц повечето време са се едно чета постове на колди, толкова неориентирани.
:ninja:

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Mon May 09, 2016 11:20 am

Killua wrote:Някой изобщо чел ли е втората книга от новата трилогия?
Аз тъкмо написах мнението си за Fool's Assassin в тази статийка :)
Първи прочит бях доста анти, но вторият доста ми вдигна мнението :)
Аз я четох. Мисля, че определено ще ти хареса още от първи прочит, а и не само на теб. Много по-динамична е, има доста изненади, а финалът ме кара да рия нетърпеливо и нервно с копито в очакване на третата през 2017.
Корабите и Дъждовитите хроники (особено Корабите) са много добри, споделям изцяло мнението на Xellos, а и според мен са важни за изграждане на пълна картина на света на Хоб, както и за по-цялостно и понятно възприемане на моменти от новата трилогия.
Spoiler: show
В края на втората книга Фиц и Шута се озовават в Келсингра, посрещнати от Малта и Рейн; Рапскал създава проблеми и ако човек не е чел Дъждовните хроники, а и Корабите, би останал леко озадачен; не че е невъзможно да се чете и така, разбира се.
Колебах се доста за този спойлър, та казвам и директно - четете само, ако не се боите, че ще си развалите удоволствието по-нататък :unsure: .
Spoiler: show
Най-после е разкрита официално самоличността на Фиц пред двора; Шън и Фицбдителен се оказват деца на Сенч; дебелоглавият Фиц отново се впуска сам в шеметно преследване, зарязвайки този-онзи по пътя, а Шута - в замъка, ама не :D; виждаме много неща от гледна точка на Пчеличка, а те с Шън са си взаимна опора, докато пътуват с похитителите си; състоянието на Шута доста се подобрява, защото вездесъщият Сенч си има и флаконче с драконова кръв т.н.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Mon May 09, 2016 8:00 pm

Още малко и ще ме накарате да дам втори шанс на Fool's Assassin и продължението й... :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Mon May 09, 2016 11:37 pm

О да, аз съм я чела втората! И да, беше доста яка и по-раздвижена от първата (като изключим бавното начало). Определено беше интересна и вдигна със сигурност и оценката ми за първата, но чакаме третата за финал :) Втората излиза скоро на български, тъкмо повод за опресняване :)
Spoiler: show
Относно това че Шън и Фицвидж се оказват деца на Сенч - абе, то е някак толкова просмукано още в първата книга, не е някаква огромна изненада сякаш? Но трябва явно и в света на Хоб някаква бегла идея за инцест нали :mrgreen:
Шън подобно на Малта е УЖАСНО неприятна в първа книга, но във втора почти се освества - почти, някак не можа съвсем да ми стане симпатична, но пак доста вдигна левъл.
Според мен може да се мине криво-ляво и без прочит на Дъждовните и Корабите, но няма смисъл - много по-добре седи да се изчете всичко, и най-добре хронологично. А и човек получава цялата картинка...
Мат, ако искаш изчакай и ти като Ксел да излязат и трите, но според мен финално ще си заслужават. Втората например също ми беше почнала мудно и много й бях набрала, но после и тя взе, че набра, и така :D
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Tue May 10, 2016 1:40 pm

Шън няма да спечели напълно сърцето ми, освен ако не претърпи, подобно на Малта, радикална промяна :twisted: . Както няма да го спечели и лейди Розмари.
Spoiler: show
Не заподозрях родствена връзка между нея и Фицвидж в първата книга. Може би защото бях изтрещяла да нищим в един руски форум кой е пустият му Син. Толкоз бяхме се зашеметили, че се обединихме около мнението за Фицвидж, имайки предвид заигравката на Шута в "Мисията на Шута" от втората трилогия с Ловкинята на кралицата и как на сутринта се връща много доволен :roll: Фицбдителен син на Шута, Еда и Ел :D !
Не зная, малко тази линия на флирт и влюбеност ми се стори насилена, не че имам предразсъдъци.
Втората излиза на български на 16 май, да. Да очакваме ли още едно ревю :) ? Ще се радвам, ревюто на първата много ми допадна, а и ми помогна да си подредя мислите.

Matrim, дай им шанс, моля те.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Tue May 10, 2016 2:28 pm

Spoiler: show
Относно кой е синът, не беше ли ясно, че е Пчеличка още с факта, че беше износена сто години - а за това си беше написано дори в самата книга, че е случаят с пророците още в някое от началните карета; че половете на Белите - или поне на Шута - така и така са доста флуидни; че Фиц и Шута се бяха слели във всички смисли - без един - в края на втората трилогия; че Пчеличка имаше пророчески сънища; че прилича на момче и често я бъркат; и най-вече накрая на първата книга, когато Шутът я докосна и двамата се свързаха и той разбра, че е намерил сина си? Според мен това не беше някаква тайна или изненада и беше едно от онези неща, за които е дразнещо как Фиц не се сеща и не му идва като идея, въпреки че, разбира се, това няма и как да е иначе.
А за двете деца на Сенч вече не мога да си спомня били ли са ми ясни или само единият от тях или по-късно съм се досетила в рамките на втората книга, но не се изненадах на разкритието на Сенч по никой начин - той винаги се държеше твърде грижовно и към двамата, особено към Шън беше направо разнежен и глезещ. Но така де, това спокойно може да е било, как беше онзи термин в психологията hindsight bias - когато си мислиш, че нещо ти е било ясно от самото начало, но всъщност това е заблуда. :) Истината е, че не си спомням, аз доста бързо забравям и ми остава само някакво общо впечатление от книгите и затова имам нужда от препрочити, като мине малко време.
Инак не мисля, че романтиката между двамата беше особено насилена - все пак и двамата заточени и зарязани в дълбоката провинция, и двамата красиви, и двамата млади - те освен да се влюбят и да се възмущават на участта си, какво друго им остава във Върбов лес? Така де, можеха и да са една идея по-адекватни, но според мен към адекватност вървят сега нещата - все пак за да станеш човек, особено ако си такъв тежък случай като Шън, трябва да минеш през по-тежки изпитания..
Абе само мен ли ме дразни иначе Шън като звучене? Шун някак ми звучи по-така. То и в книгата другите герои я бъзикат, че й е смешно името, но и Шун би звучало достатъчно смешно...

Радвам се, че ревюто ти е било полезно, а ако не си чела и другите ревюта за Фиц и Корабите в Шадоуданс - непременно го стори, много са хубави и съм ги линкнала в статията. Има един скорошен евъргрийн за първата трилогия за Фиц, за корабите отделно е писано за първата и втората книга (които са излезли на български), а освен това си има и стари ревюта непреведено, още преди да ги преведат тези книги - едно за цялата трилогия за корабите и едно за втората трилогия за Фиц! :)
На мен всички книги от света на Елдърлингите са ми много много любими. Ще препрочета и втората на български и ако ми дойде муза, ще напиша, да. Но сигурно ще е най-рано юни, че ме очакват доста пътувания този месец. :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Thu May 12, 2016 5:42 pm

Spoiler: show
За Пчеличка се убедих на сто процента, че е Неочакваният син, когато Шутът я докосна. През останалото време бях на ясно, че носи кръвта на Белите , но някъде пак май в тези карета се споменаваше (а може и да греша), че много хора в този свят са далечни техни потомци. Вероятността такъв да е Фиц или Моли, макар и малка, но можеше да е и налице. Разбира се, при обсъждането не пропуснахме сливанията на Шута и Фиц, но се плъзнахме малко в посока биология. А пък най-елементарното плъзгане беше , че се говори за Син. И когато Шутът спомена на Фиц за тяхното сливане във втората книга, разбрах с удовлетворение , че това е разковничето :)
Що се отнася до пола на Шута, Хоб загадъчно мълчи. Аз си мисля, че той е мъж все пак, който в определени обстоятелства брилянтно изпълнява ролята на жена. Най-вероятно греша и финалът сигурно ще ме опровергае, но си спомням как в Корабите Янтар яростно държеше на усамотението си – нито Алтея, нито Йек я видяха изобщо неглиже; мисля си също, че колкото и да е флуиден полът на Белите, той все пак е установен още с раждането, не зная. Пчеличка може и да прилича на момче, но никой не се усъмнява в пола й при нейното раждане... Бледата жена например… няма споменаване за нейна „мъжка” хипостаза. В Бъкип всички възприемаха лорд Златен като мъж. В края на втората книга се наложи отново да влезе в ролята на Янтар, защото Малта не го познава в друго „обличие” , та да се избегнат усложнения и уточнения. Но, както и да е , нашият разговор не е за пола на Шута конкретно. Това ще разберем (или пък не) в третата книга.
За Шън подозирах, че е дъщеря на Сенч, но за Бдителния – не. Хей, няма нищо страшно, ако си се досетила веднага – някои хора четат по-задълбочено, а други (като мен) се крепят на по-малко логика и на повечко гола емоция.
Иначе...не очаквах, че чувствата между Шън и Фицвидж са дълбоки - тя беше толкова вятърничава в първата книга, че възприемах отношенията им като флирт, плод на скуката и на общата им съдба да са "заточени" в дома на някакъв според тях селяндур и дървеняк... Хубавото е, че тези истории пораждат различни мнения, впечатления и много разговори обаче и че,въпреки различията в определени моменти от възприемането им, ги обичаме трепетно.
Имената...Шън не ме дразни, но се дразня често, че имената на персонажите от Шестте херцогства, а имената им в повечето случаи са значещи, в някои случаи са дадени в превод, а в други - не. Имаме си Копривка, но си имаме Шън, имаме си Фицбдителен, но - Ридъл и Ревъл. Длъжна съм обаче да призная, че ми е трудно да запазя значението при Шън и да предложа някакъв приемлив преводен вариант, който да звучи като собствено женско име, вписващо се в именната система на Шестте херцогства и то в българския й вариант :oops:
Благодаря за линковете, чела съм статиите, но така ще е по-лесно да ги откривам и препрочитам - нали разбираш, докато излезе третата книга, ще премина през много носталгия:), ще препрочитам любими моменти от книгите и статиите.
Хубаво пътуване ти желая.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Tue May 31, 2016 12:22 pm

Ха! Шън не знаех, че е дума на английски, признавам си веднага :oops: Винаги съм го възприемала като китайско/японско име Шун (то наистина има такива). Превод на името ще е труден да, но щом веднъж е решено да се остави на български с транслитерация, на мястото на преводача или редактора бих обяснила за по-неориентираните читатели (като мен самата в случая!), че Шън на английски значи "отбягвам". Тоест, ако има имена, за които е толкова трудно да се намери добър еквивалент на български, бележки под линия е решението - да, няма да е консистентно, но поне на читателите ще е ясно значението на всяко име. Във "Властелина" са избрали всичко да е преведено, а например в "Хари Потър" всичко е с бележка под линия. Още не мога да реша за себе си кой вариант ми харесва повече, но като че ли в днешния модерен и глобален свят е доста по-полезно да знаеш как са имената на героите в оригинал. Щото и до днес ми е пълна каша в главата кой как беше на английски или съответно на български във "Властелина". Аз съм чела книгите в превод и например Самознай Майтапер го знам само на български, на английски ще трябва да го проверя. Но покрай филмите тотално бях забравила, че Билбо е Торбинс на български, а не Бегинс. И т.н. Не съм сигурна има ли всъщност някаква единна позиция за това как трябва да се превежда - чела съм мнения, че в добрите преводи трябва максимално да се избягват бележките, доколкото е възможно. Всъщност, така и така заговорих за превод, ето една много хубава статия на Дарин Тенев, ако не ти е попадала, в интервюто той споменава и за бележките :) http://truestory.bg/profesiia-prevodach ... rin-tenev/

Конкретно в книгите на Хоб значенията на имената са си важни, макар, признавам, защо Копривка е именно Копривка, ми убягва... Може да е било споменато някъде в предните книги, само през призмата на символиката на копривата - и героинята Копривка не цепи басма и "попарва" често събеседниците, директна е в комуникацията? Но в същото време става чудесна супа от нея и е много полезна :mrgreen: - така де, под "попарващата външност" се крие много съдържание и доброта. Нещо като символиката на розата с бодлите, с по-малко наблягане върху естетиката! Ето, супер изсмукано ми звучи това, но се опитах!

И докато си обсъждаме тук, новата книга на български взела, че излязла. Трябва да се сдобия с нея и да прегледам да видя какво-що, докато паралелно си препрочитам в оригинал :) Честно казано, препрочитат ми се Корабите - те ми бяха първият досег със света на Елдърлингите и са ми много мили. А тогава нямах никаква представа за нищо и със сигурно съм пропуснала толкова много.
Spoiler: show
Относно пола на Шута - най-вероятно няма да има еднозначно обяснение от страна на Хоб. Тя и досега продължава да го представя като изключително потаен и свенлив и дори ранен и умиращ, той пак със сетни сили се опитва да се покрие. Това не ми се струва много естествено поведение, той очевидно се опитва нещо да скрие или Робин Хоб просто изнамира всякакви обяснения за поведението му просто за да не отговори на тази мистерия докрай и да си остави отворени вратички. В предните трилогии той се криеше до голяма степен и заради татуировките, а конкретно в последната трилогия Шутът обяснява как всякакво себеуважение му е отнето по време на мъченията и с този жест на прикриване и самостоятелност се опитва да си запази капчицата останало достойнство - да, звучи логично, но... За мен темата с пола на Шута винаги е била една от причините толкова много да обичам този персонаж - и си признавам без бой, понеже не е като да не обичам любовните сапунки, много си мечтаех да е жена и да се земат с Фиц накрая, или да е мъж и пак да се земат накрая. Но всички знаем как подобни читателски/зрителски въжделения никога не биват реализирани или ако се реализират, е едно такова насилено и се убива всякаква магия и тръпка. На мен ми хареса подходът на Хоб, която избра Шутът и Фиц да бъдат по-близки дори от любовници в някои отношения и да представи връзката им много по-силна, отколкото би била просто една любовна връзка. Иначе Фиц познава тялото на Шута отвътре чак до костите и кожата, когато го лекуваше, така че колкото и разни привърженици на теорията, че е жена да твърдят как Фиц в тези моменти се е съсредоточил в лекуването и какво ли не, ми се струва малко вероятно да не забележи подобни особености :Д Е, то не че Фиц е пример за бдителност, но все пак :D На мен затова си ми харесва най-вече теорията за флуидността на Шута или дори за безполовост - това би обяснило защо толкова се прикрива. Е, има го вариантът просто да е транссексуален и да го е срам, че е жена родена в тяло на мъж. Знам ли! Май сега като почна да мисля повече по въпроса, още по-силно предпочитам Хоб да запази мистерията. Щото в крайна сметка не е важен полът, не е важна сексуалността, а човекът, който се крие под кожата, костите и месото.
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests