Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Mon Sep 26, 2016 11:54 am

Извинявам се, че изчезнах от разговора ...имах проблемно лято...

Връщайки се на темата за превода на значещите имена или за транслитерацията им и обяснение под черта...на мнение съм, че няма рецепта и в крайна сметка нещата опират до избора на преводача, а той зависи от начина, по който той възприема произведението. Благодаря за линка към интервюто с Дарин Тенев, споделям напълно неговото отношение към превеждането.
Тъй като съм...хм... не в първа младост, по мое време се считаше, че бележките под линия са признак за сериозно отношение към текста. Напоследък се носят изказвания, че са едва ли не излишни и разсейвали читателя. Не мога да се съглася. Предпочитам ги. Неотдавна превеждах разказ, който съдържаше немалко количество отпратки към фонови знания. Ако читателят не познава дадената култура ще се поизгуби в текста или най-малкото няма да изпита същото удоволствие от четенето, което би изпитал читател, запознат с тези неща; просто си плачеше за повечко бележки под линия...но да не забравям, че говорехме за имената. Наистина настъпва известен смут при последователен прочит на оригинала и преводните варианти. За същия този Властелин доста се напрягах и аз. Плюс, че ми беше интересно как са се справили руснаци и испанци, та беше доста объркващо с имената.
За името на Копривка, доколкото си спомням от първите книги, то беше избрано от Моли, за да носи детето характера на растението и май така се е и получило :D
Неотдавна попаднах на нещо, за което хората се чудят дали е наистина изтекла първа глава от третата книга, или дело на добър имитатор на Хоб:
http://www.theravenousbunny.com/assassi ... l-trilogy/
Но не е задължително човек да си проваля тръпката от очакването, както постъпих аз :(
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Thu Sep 29, 2016 2:21 pm

На goodreads и amazon може да се прочете анотация към третата книга от трилогията за Шута и Фиц:).
https://www.amazon.co.uk/Assassins-Fate ... 0007444257
Звучи вълнуващо. И въпреки че няма директни спойлъри, все пак долу-горе става ясно какво да очакваме. Така че, който категорично ненавижда спойлването... е, ясно е. :wink:
Мен лично много ме притесни това:
Spoiler: show
Fitz and the Fool will have to make a series of profound and fateful sacrifices.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Thu Sep 29, 2016 2:46 pm

Златна си :D
Тъкмо допълнителен стимул да си завърша наченатото ревю за втората книга :oops:

О, ДА!
Spoiler: show
Their mission for revenge will become a voyage of discovery, as well as of reunions, transformations and heartrending shocks. Startling answers to old mysteries are revealed. What became of the liveships Paragon and Vivacia and their crews? What is the origin of the Others and their eerie beach? How are liveships and dragons connected?
Съвсем нямам търпение значи :heart: Аз май ще гледам да се фокусирам върху хубавото, което предстои, че иначе...

Аз обаче не бих чела началните глави, дори да са автентични. И от Мартин нищо не съм чела още. Просто ми е най-лесно накуп, а и да не си развалям удоволствието да я хвана цялата книга и да я глътна за една нощ. Но такива загатвания какво ще се случи ми харесват.

ЗА ХОРАТА, КОИТО НЕ ИСКАТ ДА ДАДАТ ШАНС НА ТАЗИ ПОРЕДИЦА: Наистина звучи адски добре и има шансове да е много много силен финал. ^^
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Thu Sep 29, 2016 2:59 pm

Видях спойлъра и няма как да не попитам - доколко героите от Liveship Traders поредицата участват в The Fitz and the Fool? Защото ако имат по-значителни роли това може да ме накара да се прежаля, нищо че първи том ме вбеси до степен да не го дочета.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Thu Sep 29, 2016 3:23 pm

Слагам в спойлер, за всеки случай:
Spoiler: show
Засега във втората книга се включиха герои от дъждовната поредица и място на действието е Келсингра, но това стана към края; преди това не се сещам да е имало други; но според анонса звучи като да се включат и корабите, така че тази книга наистина звучи много обещаващо, ето виж:
their journey will take them from the Elderling city of Kelsingra, down the perilous Rain Wild River, and on to the Pirate Isles. Their mission for revenge will become a voyage of discovery, as well as of reunions, transformations and heartrending shocks. Startling answers to old mysteries are revealed. What became of the liveships Paragon and Vivacia and their crews? What is the origin of the Others and their eerie beach? How are liveships and dragons connected?
като цяло втората е доста по-раздвижена от първата, но сигурно и нейното начало ще те поизнерви, докато набере скорост :) Но един фен с какво не се е примирявал? :P
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20289
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Xellos » Thu Sep 29, 2016 5:55 pm

Ще чакам да изкара всичко тоя път аз, че е нетърпимо леко с първата. :<
:ninja:

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Fri Sep 30, 2016 9:59 am

Killua, много ще се радвам на ревю за втората книга, но това изявление не бива да те притеснява - take your time :) .

Matrim, не съм съвсем сигурна дали е спойлър, но за всеки случай
Spoiler: show
засега се появиха, освен персонажи от Дъждовните хроники като Тимара и Рапскал, например, също така и Малта и Рейн, които познаваме и от поредицата за живите кораби. От анотацията, а и от втората книга не е много ясно дали ще имат по-решаващо участие във финала.


Последното, което прочетох за датата на издаване беше през май 2017. Доста дългичко чакане за трепетните фенове:). Анотацията ме навява на мисълта, че може би книгата е (почти) готова.
Радва ме предчувствието, че Хоб ще обвърже във финала разните кътчета от своя свят и нямам търпение да разбера,
Spoiler: show
понеже се споменава Paragon, дали Фиц ще види изваянието си, направено от Шута/Амбър. И също дали в повествованието ще се появят Ета и Уинтроу
Аз също бих призовала любителите на хубавото фентъзи да дадат шанс на поредицата.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Tue Oct 04, 2016 12:22 pm

Аз сега препрочитам Гонитбата на Шута, че да не пиша наизуст това толкова забавено ревю, и съм във възторг от осма глава (Farseers).
Тя е супер важна и емоционална и според мен всеки фен на историята за Фиц трябва да стигне до нея и да я прочете :) (не чететe друго от тази тема, за да не се оспойлите, но да имате предвид :D )
@Random @Matrim @Moridin @Roland @Dr. Horrible @Xellos @Demandred (?) и т.н.

Относно героите (за Мат)
Spoiler: show
Да, то Малта и Рейн не ги броя от Корабите, щото историята е директно продължение на Дъждовните хроники; Елик от Калцид също има интересна роля в Гонитбата
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Thu Oct 20, 2016 10:28 am

Иииии ревюто ми на Гонитбата на Шута видя бял свят след няколко месеца туткане!!
http://www.shadowdance.info/magazine/books/fools-quest/
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Thu Oct 20, 2016 8:28 pm

Аз съм обиден, че няма линк към старото ми ревю на Liveship Traders. :)

Иначе вчера пробвах пак да мъча Fool’s Assassin, днес смятам да продължа, ще видим дали ще успея да докарам до финала някак.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Thu Oct 20, 2016 10:28 pm

Ха, на теб специално ти търсех ревюто за Дъждовните хроники, но май такова няма!?! А иначе може и да съм забравила за корабите линка (в предното ревю имаше, нали?), ако го няма, ще едитна и ще включа :) Извинявай

Бтв ако не ти харесва Пчеличка и те дразни в новата трилогия, във втората книга тя е много по-малко. Но подозирам тогава ще ти се ще да я има повече :D

Завъртат се нещата втори том, така че дерзай дерзай с първия :) @Dr. Horrible в момента довършва Фицовете и после сигурно ще мине на Дъждовните, та може и него да го цаним за ревю, аз вече съм позабравила.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Fri Oct 21, 2016 1:27 pm

@Matrim - много хубав материал за Корабите ! Признавам си, не го бях чел, и тъй като търскачката на сайта не помогна, го намерих с гугъл :oops:
Само на едно място ме напуши смях заради разликата в мнението ни :D Чета аз "в Liveship Traders има и една добре развита и приятна любовна история" и си мисля "Напълно е така! Много правилно казано! На Малта и Рейн историята е толкова хубава, толкова добре написана, най-прекрасната любовна история във фентъзи роман, просто са страхотни двамата и страхотно се развиват отношенията им във времето, пък и любовната история беше толкова хубаво вплетена в прекрасната линия с драконите, чудесно беше!!!". И виждам три реда по-надолу "Някои от сюжетните линии са доста скучни – например свалката между Рейн и Малта" и после "цялата история на драконите не печели овации нито за оригиналност, нито за страхотна увлекателност"... :D
Но така де - напълно съм съгласен с цялостния коментар и оценка и всички други плюсове и минуси!

А аз сега чета третата книга от първата трилогия за Фиц, на средата съм. За момента тази книга ми се струва най-добрата от трите, всичките там приключения и завъртулки в сюжета са готини, развитието на Фиц е много качествено. Само ме дразни, че другите герои ги няма много-много за момента, липсват ми.
Но за момента трилогията за Корабите ми се струва доста по-добра, именно заради богатството на персонажи. Там просто има толкова много образи и истории, че всеки ще си хареса по нещо.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Fri Oct 21, 2016 11:46 pm

@Matrim - много хубав материал за Корабите !
Мерси.

На второ четене сюжетната линия с драконите ми хареса повече отколкото при първото.

Успях да напредна с няколко глави на Fool's Assassin, като че ли има изгледи да се пораздвижат нещата, но всички в тая книга се оплакват, вайкат и тюхкат постоянно, ще кажеш, че са постъри на някой интернет форум. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Sun Oct 23, 2016 6:41 pm

Додрапах до финала! :metal: :yay: :metal: Съжалявам, но на тази книга повече от 4/10 не бих дал. Безкрайно раздути описания на дрехи, стаи и ястия, герои все едно подбрани с конкурс по досадност, сюжет, който можеше спокойно да се побере на не повече от 150 страници... Фиц се държи буквално като лоботомиран, щерка му и тя, поне в по-голямата част от времето, едни и същи неща се повтарят по хиляда пъти - Шън се оплаква от нещо и тормози прислугата, Бий и/или Фиц въздишат тежко-тежко колко е досадна Шън. I got it the first time, thanks Robin. Имаше и някакви супер изсмукани от пръстите моменти, например като ФицВиджилант се ядоса, че Бий вече знаела да чете и пише - не можа ли да я пита преди това, да не говорим за абсурдността на идеята наследницата на имението да учи същите неща и заедно с дечурлигата на прислугата.
Бтв ако не ти харесва Пчеличка и те дразни в новата трилогия, във втората книга тя е много по-малко. Но подозирам тогава ще ти се ще да я има повече
Това ще рече, че Фиц става още по-непоносим, така ли? :)

Вероятно ще пробвам и втори том, защото има някакви наченки на потенциал, но ако това ми беше първата книга на Хоб нито щях да я дочета, нито повече щях да подхвана нещо от нея.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sun Oct 23, 2016 7:32 pm

Това ще рече, че Фиц става още по-непоносим, така ли?
Е Фиц си е Фиц :mrgreen: Не само затова де, ами и щото е интересна линията на Пчеличка след този финал, но реално има само няколко глави във втория том, част от които супер кратки :)
От друга страна, по линията на Фиц стават мега яки и важни неща! Вярно, и втори том малко баавно почва (до гонитба се стига ехееееееееееее), но пък в книгата се занимават с доста други работи, не само с Пчеличката, което е реално и якото. Дай шанс на втория том задължително.

Относно 4/10 на Убиеца - мисля, че просто е различна и доста по-кротка и интроспективна книга, сравнена с останалите на Хоб (но пак не бих казала, че беше по-зле от първите Дъждовни, които ме мъчиха месец поне). Аз действително много й се радвах на второ четене. Скоро мисля пак да хвана дъждовните, да видим там втори прочит как ще ми се отрази на първи том.

Виж, ако прочетеш втория том и не се изкефиш и не се нахайпиш за трилогията, вдигам ръце от теб :lol:
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests