Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Thu Oct 27, 2016 3:32 pm

Благодаря, Dr. Horrible. Това определено ще зарадва някои мои приятели, които предпочитат да четат предимно на български.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Fri Oct 28, 2016 11:23 pm

Моля, за нищо!
Аз се радвам, че ще излезе на български, точно за да мога още по-охотно да я препоръчвам на приятели и познати. Чуват се слухове, че може някога и Дъждовните да ги видим на български, но в по-далечното бъдеще. Аз тях си ги поръчах вече на английски, надявам се да са хубави, че за тях много противоречиви неща чета. Но как може да не са хубави, нали ги има любимите ми герои?!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sun Oct 30, 2016 1:42 pm

Много хубави слухове са тези за Дъждовните, наистина се зарадвах.Така, макар и на пресекулки, ще имаме на български всичко от тази вселена. Е, без новелата за принцесата и Петнистия принц, явно.
Надявам се Дъждовните да ти харесат. Освен познатите ни герои, има и нови, които нищо чудно също да ти станат любими. Четирите истории са по-кратки, по-динамични, но хвърлят още светлина...ще видиш върху какво :)
А може ли да запитам слуховете дали са свързани и с конкретно издателство?
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Mon Oct 31, 2016 5:26 pm

Ами пак става дума за MBG books. Просто искат да си продължат нещата на Хоб, когато и ако имат възможност да го направят. Може би Радин Григоров няма да е преводач на Дъждовните земи, когато и ако тази поредица види бял свят на български... Всъщност, третите Кораби няма да са негови, доколкото знам.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Tue Nov 01, 2016 11:23 am

В случая с Радин Григоров поне имаме представа какво да очакваме. Момчето може и да се изучи, но, както знаем това отнема време и изисква доста четене на оригинална и преводна литература - дело на доказали се преводачи. А и теорията на превода помага, въпреки че не дава готови рецепти.
Дано Дъждовните земи да видят бял свят на български - прав си, така можем да препоръчваме Хоб и произведенията й на повече хора, а авторката определено го заслужава :)
Ако ти е интересно, оставям линк за Капризната принцеса и Петнистия принц:
https://drive.google.com/file/d/0B_INq0 ... sp=sharing

Доста мрачна история, впрочем.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Tue Nov 01, 2016 11:26 pm

Стигнах до средата на Fool's Quest. Разгеле, Фиц настигна сюжета най-накрая! :yay:
Spoiler: show
Все си смисля, че щеше да е по-добре отвличането на Bee да не ни го показват, че да има поне някакъв съспенс вместо да следваме супер детайлно разследването на Фиц, което е ясно как ще завърши.

Соб сторитата на Шън и Лант ми се виждат супер изсмукани от пръстите. Някакви рандъм благородници знаят, че тия двамката са деца на доверения съветник на краля, но все пак искат да ги изнасилват, да им пращат биячи или наемни убийци?! Тия са за награда Дарвин.

Като цяло има подобрение в сравнение с първи том, но Робин може да пише далеч по-добре.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Sat Nov 05, 2016 3:58 pm

Добре, Хоб може ли да направи халкидците още по-едноизмерни чудовища? Всички до един са кръвожадни робовладелци, които изнасилват наред и предават всички, с които си имат вземане даване, включително и сънародниците си. Честно да си кажа, това ми се вижда толкова прекалено, че вместо да ме развълнуват или даже да ме потрисат сцените, в които те за пореден път изнасилват или колят някого ми се струват по-скоро жалки и почвам да се чудя защо съседите на Халкида не са избили всички тия карикатурни злодеи до крак още преди векове.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sat Nov 05, 2016 11:49 pm

В Рейн уайлдс не бяха изцяло ужасни всички, но нали са някаква военна нация, дето въобще не бръсне за нищо жените, та да, мъжете най-малкото са си кретени.

Ти не знам докъде си с историята сега, но има поне двама от войниците, на които им симпатизирах донякъде / не бяха тотално едноизмерни - Елик, макар да се държи доста различно спрямо дъждовните, което не е чудно - предвид какво става там; и онзи, зарибения по Шайн.

Но халкидците още от корабите са си представени точно както описваш, така че извън принцесата от дъждовните, тук според мен търпят все пак някакво разгръщане.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Sun Nov 06, 2016 12:21 am

Да, още от корабите насам си бият на карикатурни злодеи, просто сега имат по-важна роля и това повече се набива на очи. Това, че са военна нация не значи, че абсолютно всеки неин член от мъжки пол трябва да няма друга мисъл в главата освен "rape and pillage".
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sun Nov 06, 2016 11:36 am

Matrim wrote:Да, още от корабите насам си бият на карикатурни злодеи, просто сега имат по-важна роля и това повече се набива на очи. Това, че са военна нация не значи, че абсолютно всеки неин член от мъжки пол трябва да няма друга мисъл в главата освен "rape and pillage".
Аз казвам, че в този случай имаме ДВАМА герои, които не са така :) Така че не е абсолютно всеки. (пък и досега ни показват главно мъже и главно воюващи такива, Рустърите или както се казваше онзи отряд, с който Фиц трябваше да си занимава, не бяха твърде по-различни от халкидците реално.)

Относно двете изключения - Елик си има съвсем друга адженда и това е просто начинът да го постигне (и е озлобен след събитията в Дъждовните). А хлапакът покрай Шън всъщност е найс - може би още не си стигнал до тази част?

И двамата герои не са представени твърде задълбочено - също както останалите халкидци са си просто щрихирани. И въпреки това все пак са противопоставени достатъчно ясно (според мен) на Красивия изнасилвач, който е досадно черен и е нещо като представителен образ за най-злия халкидски мъж.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Sun Nov 06, 2016 1:30 pm

Те и Рустърите си бият карикатура засега. :P

Иначе да, не съм стигнал до това, за което говориш но още от Rainwild поредицата ме дразни как като й потрябва на Робин злодей по-черен от дявола, все е или от Халкида, или се води по акъла на халкидците. Малко разнообразие няма да навреди.
Spoiler: show
Стигнал съм до момента, в който Фиц се готви най-накрая да потегли да спасява Bee и се опасявам, че неподчинението му и прибързаният му план ще бъдат възнаградени, което ще е разочароващо, защото и самият той признава, че върши глупости, но не може да стои и да не прави нищо.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Mon Nov 07, 2016 1:16 pm

Очевидно като й трябва злодей по-черен от дявола първо е бялото братство, чак след това опира до Халкида, ше ме прощаваш! :Д
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Delegat » Mon Nov 07, 2016 5:20 pm

Прочетох двете излезли книги от новата поредица и ако първата сама за себе си бе чудесна, от втората очаквах доста повече. А и цялата тази носталгия в тях на моменти просто ми идва в повече. Да не говорим за честите илогизми, цялото моткане докато бяха в Бъкип, да не говорим Шайн и Лант колко ненужни герои са Човек би очаквал при толкова много страници доста повече действие. Надявам третата книга да компенсира, защото поне за сега съм по-скоро разочарован.

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Tue Nov 08, 2016 10:30 am

...а освен бялото братство :D , като се върнем назад имаме и принц Славен, майка му кралица Желана, котерията, създадена от Гален, която се държи доста злодейски, всякакви хорица от Шестте Херцогства които може и да не са ГГ, но доста допринасят за разпространяването на злото (само като си спомня горкото вълче Нощни очи на какъв хал беше Фиц като го откупи :cry: )
Ако продължим към Корабите, бащата на Уинтроу също си е злодей par excellence, Гест от Дъждовните
Spoiler: show
какъв очаквано-неочакван край го сполетя само - да те изяде дракон :twisted:
...и т.н.
Във всяка част от света на Хоб има злодеи, то и няма как да е иначе по ред причини.
Matrim, не че те навивам нещо. Халкидците са отделен случай. Много ме отнасят към нещо управлявано по законите на шериата :shock: Дано херцогинята се задържи.

Delegat, за мен Шайн и Лант са нещо като компенсация за самотния и нелек живот под прикритие на Сенч, който има право на малко лично щастие след дълги години вярна служба на Пророците. Разбира се, Сенч се хвърли в този нов живот малко необуздано, но и това е разбираемо. Хоб явно обича персонажите й да имат деца. Иначе и на мен ми стоят малко излишни (и дразнещи), но ще видим дали и каква роля ще изиграят в последната книга. Смущава ме фактът, че лейди Розмари оглави "службите", както и политиките й. Старият паяк се прави на луд и изчаква. Анонсът за третата книга ни кара да си мислим, че действието ще се разгърне извън Бъкип, но не ми се вярва, напълно да "напуснем" Бъкип. Интуицията ми подсказва ,че там също ще се случат неща и може би Шайн ще помогне на баща си.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Tue Nov 08, 2016 6:36 pm

Е, аз не съм против наличието на злодеи по принцип, просто Халкида ми мяза твърде много на Planet of Hats. Когато в Корабите само част от обществото в Джамаилия и Бингтаун беше на вълна "робството е много яко, жените марш в кухнята" това беше достатъчно смразяващо за мен. Нямам нужда от речи под път и над път на тема колко низши създания са жените и всички мъже, които не са войни, за да проумея, че Халкида не е приятно местенце.
Spoiler: show
Още ме е яд, че никой не заколи сатрапа на Джамаилия.
Що се отнася до децата на Сенч, аз така и не зацепих защо му трябваше да ги крие или поне как пък не можа да им осигури по-добро прикритие щом веднъж е решил да им измисли нови самоличности. Супер изсмукано от пръстите е цялото това нещо. Пък и много мразя, като чувствам, че авторът ме манипулира да симпатизирам на даден персонаж чрез добавяне на още и още неприятни моменти от неговото минало. Досаден герой с тъжно минало си остава досаден герой, едното голо съчувствие към него не го прави автоматично по-интересен.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests