Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sat May 06, 2017 6:20 pm

Съгласна съм. Мисля, че е желателно Тhe Rain Wilds Chronicles да се прочетат преди тази последна трилогия. Впрочем, това е мнението и на Робин Хоб. Не би било зле българските издатели да видят това:
http://www.robinhobb.com/2016/01/what-did-you-miss/
Но понеже правата се държат от две различни издателства... не проумявам наистина защо "Бард" "пропуснаха" Корабите, но пък аз не съм издател:)
Да,
Spoiler: show
и аз вече отново преживях сбито историята на Рапскал и неговия дракон, а в някои ревюта на ГР също се споменава за известна повторяемост. По принцип повествованието у Хоб се разгръща без бързане и без почивка, или поне това е моето лично впечатление. Но този път наистина е позациклила. Ще видим по-нататък, засега съм приключила с пета глава. Ох, много нишки има да улови и да изплете, та, по повод на това, дано "мостът", който е видяла от линка по-долу, да издържи очакванията ни
Преди време попаднах на следното признание от Робин Хоб, доста любопитно, що се отнася до творческите й затруднения, и още веднъж потвърждаващо, че за пълнота на рецепцията трябва да се прочетат всички книги в тази вселена в посочения от нея ред:
http://www.robinhobb.com/2015/05/embracing-the-muse/

Не отделям като спойлер, защото самата тя казва, че тук такива няма да има:).
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Mon May 08, 2017 12:14 am

Наскоро препрочех първата поредица за Фиц е доста по-различна от последната точно като темпо. Но пък и Фиц не е вече младо момче да бяга и скача безстрашно наляво-надясно :D

Иначе, ако някога сте се чудели кой актьор ще е подходящ да изиграе Шута, РХ отговаря the young David Bowie. Линк към цялото интервю: https://www.facebook.com/HarperVoyagerU ... S_TIMELINE

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Mon May 08, 2017 12:44 pm

Да, темпото, колкото и да е субективно неговото възприемане, е различно в
първата трилогия. Изобщо, моето усещане е не само за различно темпо, но и за различна плътност в
повествованието, и това в моя прочит се отнася и за останалите истории в поредицата. Към момента се боря с известно неудовлетворение като цяло. (Но фенщината надделява :) )
През годините съм разглеждала и дори участвала в създаването на дрийм кастове,но Хоб успя да ме изненада с младия Дейвид Боуи, когото впрочем много харесвам и не само като млад, но просто някак не мога да го видя в този образ... По едно време се бяхме обединили около идеята за Виле Вало като Шута :)
Image
Доколкото си спомням, за Бърич избрахме Виго Мортенсен:) :heart:
Spoiler: show
Но не е истина, че Пчелица пак е в ръцете на Дуалия, след като бе успяла да се измъкне, а Фиц изтръгва трошици информация от Шута, докато изпразват бутилка бренди от Сандсендж - дано страниците и времето да са достатъчни за всичко, което предчув
ствам, че ще се случи
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Sat May 13, 2017 10:28 pm

Като цяло, тази книга и предната са далеч от върха за Робин Хоб и ме накараха сериозно да се дразня на Шута.. обаче краят!! :heart:
Spoiler: show
Краят е началото.. буквално същото изречение, с което почва Assassin's Apprentice. Харесва ми, че историята реално е записана от Пчеличка, а не Фиц. Обяснява защо изведнъж имаме още една гледна точка в последните книги и как така Фиц се е стегнал да завърши мемоарите си, при положение, че постоянно ги гори, пък и надали му е било до това докато се е притеснявал за дъщеря си.

Само не разбрах Нощни очи откъде се взе, в смисъл, Пчеличка се появява години след смъртта на вълка. Дотогава Фиц все щеше да е забелязал, че вълкът е останал с него..
Не знам дали защото с тях почнах, но имам чувството, че героите от първата поредица са най-ярки. Сенч, Искрен, Кетрикен, Моли, много по-плътни са ми всеки път, като ги видим, от останалите. Примерно Малта и Алтеа ми бяха много мили в Корабите, ама когато се появяват в другите поредици, някак си не ме грабват много.

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Wed Jun 28, 2017 11:52 am

Завърших я:)
Четох бавно, защото по принцип чета по-бавно на английски, но и защото не ми се искаше да приключа, колкото и да измрънквах от време на време, ту за едно, ту за друго.
Финалът...
Spoiler: show
за мен е просто брилянтен, ако и да ми е тъжно, все още. Логичен, разтърсващ и ако бях по-прозорлив читател, сигурно щях да заподозра такава развръзка, имайки предвид Искрен и неговия дракон. Ех, искаше ми се Фиц и Шут да заживеят щастливо в Шестте-Седемте вече_херцогства, но си давам сметка ,че това са фенски блянове:). Донякъде финалът ме отведе към "Майстора и Маргарита" - щастие и вечен покой, и цялост в друго измерение. Подскочих от радост, когато Нощни очи сподели, че би избрал Кетрикен за тях, но това е положението - Фиц си е Фиц и е направил своя избор, или по-скоро, според мен, се е вкопчил в увереността си, че Моли е любовта на живота му, а и не забравям всичките му травми на изоставено дете, отразили се с такава окончателност на характера му... Интересна бе гледната точка на Пчелица, наистина, а и по-уместна като творческо решение - иначе хипотетично щеше да се наложи да видим много ключови събития през очите на всезнаещия автор, което вероятно би нарушило ритъма и онази доверителност, която носи повествованието в първо лице .Много, много исках да съпреживявам с Пчелица, но колкото и да разбирах драмата й, лекичко ме дразнеше. Да, малка е, да объркана е от отношението на баща си и от неразбирането на уменията си, самотна е, а и е обременена от характерите на Фиц, Моли, Шута, че и на Нощни очи като Бащата вълк:), и е принудена да преживее ужасни неща, разбирам всичко това с разума си... и все пак. Шута и мен ме разстрои, исках си моя Шут от предишните истории по най-детински начин и все си напомнях, че жестоките преживявания променят всички, както и годините... И аз доста се чудих за Нощни очи. Стигнах до тромавото обяснение, че поради връзката между него и Фиц, - а и Фиц живя известно време в тялото му- , у Фиц е останал отпечатък от вълка, който се предава и на Пчелица по същия начин, по който са се предали качествата на Шута. А може би не го е усещал, защото през годините е бил доволен, не е практикувал Осезанието след физическата смърт на вълка, издигал е стени пред Умението и т.н. Най-важно е кутрето според Нощни очи и отпечатаната частица от неговото съзнание/душа/дух се пробужда, когато Пчелица се нуждае от помощ и напътствия... Объркващо е, но е и удовлетворяващо завръщането му при Фиц и отпътуването на тримата във великата река на Умението.
Доста бързо Хоб се раздели със Сенч, наистина при толкова персонажи и събития сигурно е трудно да запази и включи всички в случващото се. Аз бях твърдоглаво убедена, че Сенч се преструва на сенилен и че лейди Розмари не е идеалният резидент, но хората умират, това е... Развръзката с Корабите беше потресаваща също. Изобщо тихо тъгувам и вероятно ще чета отново:)
Чудех се, гаф ли е на Хоб, или аз съм забравила... майката на Алтеа спомена, че има само двама внуци: момчетата на Алтеа и Малта, но не беше ли Уинтроу също неин внук от най-голямата й дъщеря, чието име забравих? :oops:
Да, съгласна съм, че познатите ни от Корабите герои в тази трилогия стояха малко странично и безлично, но историята не беше за тях, въпреки че вероятно нямаше да е възможна без тях.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Sat Jul 22, 2017 9:08 am

Роника има две дъщери, Алтеа и нещо с К май беше. Така че внуците й са момчето на Алтеа, и трите деца на сестра й - Малта, Уинтроу и Селдън (?). Момчето на Малта й е съответно правнук. Хмм..

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sat Jul 22, 2017 11:50 am

Благодаря ти, aiva. Измина доста време откакто съм чела Корабите и явно вече съм си мислила, че Малта също е дъщеря на Роника. Всъщност тя е дъщеря на Кефрия и сестра на Уинтроу и Селдън. При това положение внуците на Роника са двама, да. :oops:
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Fri Aug 04, 2017 6:42 pm

Значи!!!!!
1. Ще ходим на WorldCon в Хелзинки другата седмица с @Moridin & @Random
2. Робин Хоб също ще ходи
3. Писахме й (в частност Моридин) и тя се съгласи да направим интервю!!!

Много много се надяваме да можем да зададем интересни и готини въпроси!!! И ще е чудесно, ако феновете тук се включите и помогнете!!
@Gilraen @aiva
и всички останали, които се вълнуват!


ААааААа!!! Да живее Робин Хоб!!! :D
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Fri Aug 04, 2017 9:52 pm

:ghostche:Аааааааааа! Еда и Ел!
Завиждам с бяла завист заради Робин Хоб, абе, и въобще! Killua, това е страшна новина! Сега... направо се обърках, но утре ще отсея от всичките неща, които искам да я питам и ще си напиша въпроса/-ите. Тук, нали?
Няма какво да се надявате - вие винаги си задавате готини и интересни въпроси на готини и интересни хора. Справка: интервюта разни из ШД :).
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Fri Aug 04, 2017 10:08 pm

Благодаря ти! :heart:

Дано да мине хубаво! Аз сигурно само ще мълча и ще я гледам с обожание.
Нямам търпение, де!!

Скорпостижно хващам новата книга, че все още не съм я почнала...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Fri Aug 04, 2017 10:10 pm

Така ни поставяш малко в спотлайта! Въпроси, хем интересни, хем готини, хем да не сте се сетили вие вече за тях.. в момента не се сещам, НО съм супер ексайтет и чакам с нетърпение!! :D

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sat Aug 05, 2017 9:29 am

Напиши нещо, каквото ти е интересно и искаш да знаеш, ако има такова, и ако има възможност ще попитаме! :) Още нямаме нито един разписан въпрос, тепърва....
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sat Aug 05, 2017 11:14 am

Започвам с уговорката, че не претендирам въпросите ми да са изключителни. Няма да се сърдя, ако не ги зададете - както прецените, както се получи.

1. Освен в създадените от самата нея светове, в които тя явно живее и ги изследва, би ли желала Робин Хоб да се озове и да поживее в някой фентъзен свят от любимите си книги? В кой и защо?

2. Още сме зашеметени от финала на "Съдбата на Убиеца. Означава ли този финал, че Робин Хоб окончателно е "напуснала" света на Елдърлингите, или можем да се надяваме за още продължения. Много фенове не биха имали нищо против да проследят съдбата на Пчелица, Спарк, Лант, останалите персонажи...

3. Дали за Soldier Son се е вдъхновялала в известна степен от Карлос Кастанеда - особено за първата част от трилогията.

Ами, май е това :)

Killua, желая на трима ви лек път, чудесни срещи и - чакаме интервюто! :heart: Както и разказ за Уърлд Кона като цяло, разбира се :)
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Mon Aug 07, 2017 8:50 pm

Благодаря за въпросите!! :)
Никой от нас не е чел Солджър-а, та там ще е по-сложно за питане.
Аз захванах третата книга и супер се радвам!! Вече съм на една четвърт, но скоро ще свърши...
Като цяло следили ли сте какви са отзивите от феновете; по-скоро доволни от финала, или не? Аз още не съм чела тук коментарите от страх от спойлери :)
Заминаваме утре заран, стискайте палци да не ни мине котка път и да успеем да се срещнем с Хоб :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Tue Aug 08, 2017 12:28 pm

Сигурно вече пътувате:). Стискам палци!
Следила съм коментари на рускоезични фенове. Доста са недоволните гласове. Повечето
Spoiler: show
желаят happily ever after финал, в реалността на Херцогствата, а не в реката на Умението, въпреки че зависи - според мен финалът може да се разглежда и точно като такъв, след всичко преживяно от Шута и Фиц, а и в контекста на тази магия си беше логичен. Брилянтен е според мен. Лаконичен, но наситен с емоции до неимоверност. Имам предвид последната дума на Фиц и реакцията на Шута, но не само. Беше си тъжно обаче, да :( . Доста гласове мрънкат и за прекомерната според тях жестокост на Робин Хоб спрямо персонажите, изобщо мненията за тази трилогия като цяло са доста разнопосочни
Нямам търпение да разбера и какви са непосредствените ви впечатления от Робин Хоб. Гледала съм интервюта с нея и винаги е мила, добронамерена и много естествена, така мисля:).
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests