Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Tue Aug 08, 2017 10:30 pm

Аз пък следях англоезичните коментари и повечето бяха доволни.
Spoiler: show
Все пак тримцата се обединиха в каменен вълк, това още от първата трилогия за Фиц е описвано като евентуален "перфектен край". Пък и вече получихме щастлив край веднъж и видяхме какво стана.. имаше нова поредица :D
Мисля, че за моето лично мнение съм писала из спойлерите по-горе.

Иначе за Soldier Son, ще е интересно дали Робин се е повлияла от факта, че много фенове са недоволни от тази поредица, и дали това би я спряло да пише за по-близки до реалния свят проблеми за в бъдеще (obesity, изсичане на горите, унищожаване на чужди култури и тн).

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Fri Aug 11, 2017 1:34 pm

aiva wrote:
Tue Aug 08, 2017 10:30 pm
Иначе за Soldier Son, ще е интересно дали Робин се е повлияла от факта, че много фенове са недоволни от тази поредица, и дали това би я спряло да пише за по-близки до реалния свят проблеми за в бъдеще (obesity, изсичане на горите, унищожаване на чужди култури и тн).
Някъде четох, че Робин Хоб е сменила издателя си точно заради Soldier Son. Доколкото си спомням, убеждавали са я, че главният герой в една фентъзи история не можел да е с наднормено тегло. Много добра проява на характер от нейна страна.
Ти формулира много хубав въпрос към нея всъщност.
Доста различни са мненията сред феновете и за Cloven Hooves, която тя пише с псевдонима Меган Линдхолм. Не съм чела още тази й книга, но четох ревюта и синопсис - проблемите май също са близки до реалния свят (отчуждение, дирене на смисъл и цел, невъзможност да се впишеш), а оценките са разнообразни. Излязла е доста преди Soldier Son.
https://www.sfsite.com/11b/cl140.htm
И в ГР:
https://www.goodreads.com/book/show/401 ... ven_Hooves

edit: Малко след като написах горното се поразрових и ето на какво попаднах: (Никакъв Кастанеда не се споменава, впрочем :D )

SFFW: What background/research reading did you do in preparation for writing the Soldier Son Trilogy and how did it differ from what you’ve done in the past?

RH: I’ve discovered over the years that researching for one book often plants the seeds that become the next book. So, a lot of reading that I did about disease years ago incubated, and that becomes one of the ideas for Shaman’s Crossing. I read “Science Weekly” on a regular basis, and they had an article on a virus, also years ago, that got me wondering in a different direction. Deliberate research that I did for this book included Queen Victoria’s Little Wars and Mr. Kipling’s Army. I read a number of articles on how various military academies around the world were founded and operated. I read sections of several books on the early formation of the US Cavalry. I re-read some of Kipling’s works. Well, that gives you a sampling. I knew midway through Golden Fool that Soldier Son would be my next work, so I’ve been reading and jotting down notes for several years now. The thing about researching for a fantasy is that you get to collect all the best bits, and then you can joggle things a bit to make them fit your world. The writer isn’t locked into any exact period of history or a ‘this is the way it was in our world, so it must be exactly that way in my fantasy world.’ But it does give the writer a solid idea of why things went the way they did, and if you are going to diverge widely from history, it’s a good idea to know why things are so different in your fantasy world.

http://www.sffworld.com/2005/09/intervi ... obin-hobb/
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sat Aug 12, 2017 3:24 am

Най-сетне прочетох и аз последния Фиц.
Финалът беше прекрасен. И изобщо този трети том ми хареса страшно много!
Spoiler: show
Как всичко се завъртя и приключи както приключи първата трилогия. На мен също не ми хрумна, че това ще стане така, въпреки че реално беше много логично.
Впечатляващ финал и за корабите...
епично беше как станаха обратно на дракони :)
Да, като герои може Кетрикен, Искрен да са по-ярки при повторна поява от Брашен и Алтея, но пък Парагон и Вивачия са дори по-невероятни и съм адски щастлива, че видяхме и тяхната история. Кенит и неговият завет - също.
И изобщо в тази поредица имаше толкова носталгия към предните поредици, толкова много цитати, препратки, свещите на Моли... Прекрасно усещане ми донесе :)
Според мен влачене имаше повече във втора книга; в трета разговорите между Фиц и Шута вече ми се сториха нормални, а и те пътуваха дълго - няма нужда да си кажат всичко на първата вечер.
Бих съкратила малко повече главите на Пчеличката може би, но пък толкова плътни образи се получиха на Дуалия и Вин по този начин, че все пак съм доволна в крайна сметка. За сметка на това не остана много време за Четиримата да се разгърнат като образи, нито успя да ми стане наистина тъжно за Клерс и за невинните там, може би ако имахме малко повече време там :)
Какво според вас искаше да каже вълкът с финалните си думи към Пчеличка, че е излъгала Шута? Тя не мисля, че го лъжеше като каза, че мисли, че Фиц го обича най-много от всички; тогава дадоха и мислите й все пак. Или Нощни очи имаше предвид само частта за писмото?
Благодаря за включването, Gilraen & aiva. Интервюто ще е утре, стискайте палци :) Колкото ни стигне за един час, толкова... Иначе вече я слушах на два панела (един за животните във фентъзито и друг за high fantasy-то) - говори по толкова галещ ухото начин. С удоволствие бих слушала как ми чете приказки преди да заспя....
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sat Aug 12, 2017 3:42 pm

Killua, чакам интервюто със затаен дъх и съм сигурна, че ще бъде чудесно. Стискам палци :heart: !
Spoiler: show
Що се отнася до последната лъжа на Пчелица, то това е въпрос, по който май всички още дълго ще размишляваме и едва ли ще се стигне до единно окончателно мнение. От една страна, Фиц обича толкова много хора по различен начин; трудно е да се твърди, че обича някого от тях повече от останалите, защото би означавало да сравняваме несравними прояви на любовта.
От друга страна - връзката му с Шута и Нощни очи е на съвсем различно ниво, никой от тях не е цялостен без останалите двама, та ако разглеждаме отношенията им на това ниво, да Фиц обича Шута повече от всички, но пък не съм убедена, че Пчелица е наясно с тези им отношения. Нейното виждане е по-скоро на дете, което смята, че губи обичта на баща си и баща си чисто физически заради друг човек, но дори и така погледнато, тя не лъже, а вярва, че Фиц обича Шута повече от нея, да речем. Остава измисленото писмо. Или пък съня й? Трябва да препрочета отново отделни моменти, за да сглобя за себе си някаква картина. Прехвърлям ситуациите и тъй, и иначе. Фиц би ли пожелал Шута да го последва във вечността? Та той му повери отглеждането и възпитанието на Пчелица... Без участието на Шута обаче Фиц нямаше да съживи дракона вълк и щеше да заседне в каменния капан. Заради това ли Пчелица подтикна Шута да го последва? Само догадки и въпроси, но ще продължим да го обсъждаме, мисля :) Или пък направо да попитаме Робин Хоб :?
Ето тук четох дискусия по този проблем, някои мнения бяха доста интересни, ако искаш, надникни:
http://robinhobbmeganlindholm.yuku.com/ ... Y71AFGkI2w

Поствам две, които ми звучат убедително
Hmm. I'm not taking Bee's declaration that Fitz loved Beloved the most as the last lie. The very last thing she said, before the Fool joined Fitz, was

'It's you he wants, not me! Go!'

That, to me, was the final lie. We know that what Fitz wanted, more than anything, was to return to Buckkeep and continue being Bee's father. To put right all the wrongs and finally be the father she deserved and he so desperately wanted to be (and kept screwing up). So it's a lie that Fitz wants the Fool, not Bee. Of course, at that moment in time, when he's almost dead and there's no going back, he wants the Fool with him. To complete him. But overall, if Fitz had been given the absolute choice, he wouldn't have carved his wolf and given himself to the disease that was killing him. He would have gone home, found a healer to make him well, and continued to raise his daughter to adulthood.

He envisioned telling her his stories as an old man. That's what he truly wanted. Bee declaring otherwise wasn't true, even if she didn't entirely realise it herself.
........................................

Of course Fitz loved him, no one denies. Just not the most ;-)

From FA:

"... On our last evening together, before we left the River Road to follow the narrower road that led to Withywoods, she asked me about Lord Golden. Had he truly once been a jester for King Shrewd? Yes, he had. And he and I had been … very close? “Nettle,” I said, as she rode looking straight ahead. I waited until she turned to look at me. Her tanned cheeks were a bit more flushed than usual. “I loved that man as I have loved no one else. I do not say I loved him more than I love your mother. But that the way I loved him was different. If you have heard there was anything improper in our bond, there was not. That was not what we were to each other. What we had went beyond that.” ..."
And that was time before Bee... and before Molly's death. About Fool Fitz talks in paste.
Oh, he loves Fool... and Dutiful.. and Kentricken... and Chade... and princes, Pers, Spark, Lant, Ridle...And he will die hundred times for any of them.
But above all love his children.. althoug he is not father of the year
Щастливо завръщане!
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Sat Aug 26, 2017 9:48 am

Покрай събуждането на любовта ми към Робин Хоб последните месеци реших отново да подновя бавното четене на книгите ѝ. Може да ви се стори странно, че уж така я обичам, пък съм чел само шест нейни книги, но аз наистина се наслаждавам на мисълта, че имам още романи от нейния свят в домашната библиотека, че винаги мога да се обърна към тях и те няма да се изчерпат. Но тъй като с втората трилогия за Фиц, Дъждовните гори и третата трилогия за Фиц ми станаха общо 10 непрочетени, реших все пак да се заема :D

Та, почнах Мисията на шута, първата книга от втората трилогия за Фиц. Вчера я почнах, а съм на 150-та страница.
Прекрасна е! До момента не се е случило абсолютно нищо, но е прекрасна е. Замислих се колко много оценявам този бавен процес, това лекичко събиране на информация, съчетано със страхотни размишления и многопластови диалози. Липсваше ми този свят, толкова много ми липсваше. Не мисля, че книгите за Фиц имат потенциала някога въобще да ми станат любими колкото Корабите, но все пак си ги обичам много.
Spoiler: show
А Шутът е кръстил кобилката си Малта!!!! Защо никой не ми каза за това? Не бях подготвен за това... Толкова ми стана мило за Малта... Интересно как Хоб е решила, че дори да видим само едно име от другата трилогия, то това трябва да е името на Малта :heart:
But goddamn,
you got me in love again

Rand al Thor
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Tue Apr 11, 2017 12:02 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Rand al Thor » Mon Aug 28, 2017 3:44 pm

Някой има ли точна информация кога г/д може да очакваме Assasin's Fate на български? Чакам я с нетърпение, за да видя края на поредицата за Фиц - един от любимите ми фентъзи герой.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Fri Sep 01, 2017 1:25 am

Rand al Thor wrote:
Mon Aug 28, 2017 3:44 pm
Някой има ли точна информация кога г/д може да очакваме Assasin's Fate на български? Чакам я с нетърпение, за да видя края на поредицата за Фиц - един от любимите ми фентъзи герой.
Нямам точна информация, но най-доброто ми предположение би било декември, за Панаира на книгата. Ако от Бард се задействат бързо, разбира се. Ако не - догодина.

Иначе аз прочетох Фиц 2х01 - Мисията на Шута и съм във възторг!!!!
Това беше най-интересната книга за Фиц. Много ми хареса, че имаше мистерия, загадка, преследване. Книгите за Фиц в предишната трилогия също бяха смислени и някак специални, но тази успя също така да бъде невероятно интригуваща, просто прелиствах страниците и не можех да спра да чета. Страшно много ми хареса, просто беше невероятна. Почти на нивото на Корабите е! Предан ми е новият любим герой!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Fri Sep 01, 2017 7:29 pm

Робин обяснява вдъхновението си за Пчеличка и по-точно откъде се появява тя, на мен ми се стори интересно:
Spoiler: show
Molly was pregnant with Bee for 2 years. Did anyone have any questions about how that was possible?
I like a very biological magic. So I have established from the beginning, that - and I’m going to take two steps back - part of the inspiration for this was an old belief that if you planted a white rose next to a red rose, as they grew older, the white rose might somehow receive material from the red rose, and it would get red veins in it. This does happen, but it’s due to the age of the bush - we now know that. But at one time, people believed that these two adjacent roses could have an exchange of genetic material. So if you take that idea and say, “What if something happens when people live alongside dragons for a long time?” What if there is an exchange of genetic material? What [happens if] an ordinary human [is] in long-term contact with a white [prophet], with the Fool? What if there is an exchange of genetic material that can happen? So the idea that some species have a much longer gestation period than others would follow from this. I mean, pigeons can reproduce in 16 days. Cats of course take longer. Humans take much longer. Elephants take even longer. So it’s playing with some biological trappings to the magic.
Иначе ето линк към цялото интервю http://www.helsinkitimes.fi/culture/149 ... -hobb.html

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sat Sep 02, 2017 9:59 am

Дааа, това за розите го каза и на нашето интервю с нея (бавим се с обработването :oops: ), но обясняваше там не за Пчеличка, а само за
Spoiler: show
смесването между човек и дракон и ролята на биологията в творчеството й
Много интересно ми беше и на мен.
Всъщност, ето малък teaser какво каза точно Робин Хоб при нас :)
Spoiler: show
RH: I think that the writer always has to know more than can possibly be conveyed to the reader. And it is necessary that the writer have a solid understanding of how the magic is going to work so that there are no contradictions; so that it is kept consistent throughout, in this case, several trilogies. I like to think of a magic that is in some ways biologically based. At one time there was a theory that if you planted a red rose next to a white rose and you let them grow for fifty or hundred years, the white rose would start to have red streaks in its petals. And people actually thought this was a genetic interchange going on between the rose bushes. Well it's been proven that it's simply that as a white rose ages it does this. But that concept - if you put two creatures in proximity perhaps there could be a genetic exchange even between species, between dragons and humans
- was part of the idea of “What if this could happen?” And so there is this kind of underlying layer. And when I want to know how the magic’s going to work, I think of things like this. I say what would happen were the exchanges to happen; what would happen to the creatures.
@Dr. Horrible - на мен също ми е много любима втората поредица за Фиц и Шута, радвам се, че ти харесва. :heart:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sun Sep 17, 2017 2:13 pm

Бях зачезнала по технически причини - трябваше да пиша през таблет, което не ми се получава нито много грамотно:), нито много скоростно...
Dr. Horrible, направо ми се разхлопа сърчицето заради споменаването на втората трилогия - най-любима и на мен! Прочете ли третата част? След нея за първи път в живота си се юрнах да търся фенфикшъни из нета, толкова бях нещастна
Spoiler: show
(недолюбвам Моли, какво да направя, и това, че финалното изречение на Фиц говореше как е доволен, а не щастлив, разби сърцето ми на хиляди парчета), но и някаква светла пречистваща печал изпитвах месеци наред. Може би защото в небето на този свят трябва да летят дракони:), защото "Шутът се втурна в мен - горещ като бренди и студен като лед" и заради равните , майсторски балансирани дози от мощно въображение, доброта и жестокост на Робин Хоб, не зная...]
aiva, благодаря за линка към хелзинкитаймс с интервюто на Робин Хоб.
Killua, чакаме търпеливо интервюто и личните впечатления на вашата групичка от любимата ни авторка и не само :wink:
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Mon Sep 18, 2017 6:32 pm

Готови сме!
http://www.shadowdance.info/magazine/in ... obin-hobb/
Ето, voila!

Гилраен, между другото понеже спомена за Карлос Кастанеда по-рано - прочетох чудесен сборник,The Inheritance, и в него имаше един разказ Silver lady and the 40-ish man в който в библиотеката на въпросния мъж имаше книга на Кастанеда (а разказът е подарък от Хоб за мъжа й, като героите са може би вдъхновени па някакъв начин от нея и него)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Martix » Mon Sep 18, 2017 8:18 pm

Супер се е получило интервюто! Май е време да прочета нещо от Хоб.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Tue Sep 19, 2017 10:25 am

Killua, благодаря!!! Благодаря на трима ви!:heart: Страхотно интервю! :yay: Денят ми започна с него и няма нужда да споменавам, че днес ще бъде един много по-хубав ден за мен!
Много, много се радвам, че ти не само си гледала Робин Хоб с обожание (както беше споделила, че вероятно ще направиш :D ), но си задала и много интересни въпроси. Ей сегичка отивам да си излея възторга и в коментар след интервюто...

Сборника, за който споменаваш е на компа ми и сега вече със сигурност ще му дойде редът.
Martix wrote:
Mon Sep 18, 2017 8:18 pm
Май е време да прочета нещо от Хоб.
Martix, определено е време:)... абе много обичам да ръчкам хората в посока към неща, които са ми любими :oops:
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by трубадур » Tue Sep 19, 2017 2:13 pm

Много силно ревю, общото селфи е почупващо. Явно ще трябва да се пробва мацката. По казаното звучи, че има много правилен подход към писането и въобще в изграждането на идеите в собствената ѝ глава. Освен това е изчерпателна и приятна (поне в това интервю, а и не виждам причина да е друга и извън него) дама. Гоцка е, еваларка за интервюто. Тая омазана с треволяци петолъчка е мега.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Tue Sep 19, 2017 7:05 pm

Благодаря на всички!!
Трубадура и Мартикс - наистина е много добър писател Хоб. А светът и митологията са чудесни, да не говорим за героите.
Трубадуре - петолъчката беше много яко място за разходки, но аз от този ъгъл не я видях крепостта, уви.

Та Робин Хоб изглежда и чудесна като човек, то се усеща дори от малко комуникация и изобщо ако я послушаш някъде как говори. Обрана е, никога не говори много (има един едночасов разговор с Мартин и е забавен контрастът между двамата - лесно може да се намери, търсете в Ютуб Робин Хоб Мартин). Има аристкратична осанка и ми е много забавно да си я представям в двора с кокошките (и лисиците). Много е мила, а гласът й е тих, топъл, спокоен.

Прекрасна :)

Гилраен, аз тия дни ще гледам да напиша едно ревю на Инхеританс, но особено много ми беше интересно да прочета разказите на Меган. Не че на Хоб не бяха добри, напротив, просто се изненадах колко ми допадна стилът й в кратката (имаше доста научнофантастични разкази включително) форма.

Бтв под фейсбук поста ни на интервюто преводачът на последната книга за Фиц е споделил, че скоро можем да я очакваме! Ура! Нямам търпение.
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests