Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Да живее Робин Хоб

Post by penzata » Thu Nov 23, 2017 2:30 pm

спамец, съжалявам :oops: :

Добре, де, нещо не схващам. Не искам да звучи меркантилно и скъпернически, но този превод е с 10лв. по-скъп от предходния (предходната книга), а разликата между книгите е само 2 години. Единствено на Хоб правата да не би да са се увеличили, защото аз друга причина не виждам за тази цена, и пак, малко вероятно ми се струва. :dunno:
И Бард малко го обърнаха като Плеяда: щом има търсене, дай да увеличим цената на всяко следващо книжно тяло.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by трубадур » Thu Nov 23, 2017 2:33 pm

Като бардовци почнат да цепят книгите на две, щото били твърде дебели тогава ще говорим... oh, wait.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Demandred » Thu Nov 23, 2017 6:33 pm

Някакъв oт Бард обяснява на сайта им, че цената е висока, защото жанрът фентъзи бил в криза.... :dash:
Last edited by Demandred on Sat Nov 25, 2017 3:14 pm, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Sat Nov 25, 2017 2:44 pm

И докато издателите ѝ в България се гаврят, ето какво пишe Хоб във фб за консуматорското общество и Черния петък
Happy 'Buy Nothing Day!'

I celebrate this each year on so-called Black Friday. It's a lovely day to stay home, choose one closet, and do the 'keep, toss, donate' thing.

Black Friday is a US phenomenon that I have seen erupt from a molehill to a mountain in my lifetime. For those of you in other countries, this is what happens
.
Our Thankgsiving day is a national holiday. That Thursday, banks are closed, and government offices and schools. Schools usually give the Friday off, too, so families may actually have a four day holiday together. Thanksgiving was a family meal on Thursday, followed by leftovers and conversation on Friday. Out of town guests or family might come and stay a day or two.

That's how it used to be.

Now retailers have turned it into Black Friday. Some people say it's the day when stores actually go 'into the black' after operating in the red, or at a loss all year. So it's terribly important to get all those consumers to rush in and buy stuff. Over the years, stores have opened early. and earlier, and earlier. People lined up in the dark for a store to open at midnight. But now the consuming frenzy starts on Thanksgiving itself. People leap up from the meal and rush to the stores.

(That is, the ones lucky enough not to have to be at work in the stores. Employees of retail and restaurants can see their national holiday turned into a day of dealing with hordes of customers, some frantic or angry. I can vouch that working in a restaurant on those days mean that the food can never come fast enough for the shoppers who need to rush out and buy more stuff.)

So called 'loss leaders', or merchandise marked down to below cost is the bait. Stores will have 20 of that desired video game system, or television or 'must have' dolly. And yes, shoppers will race for those and fight over them. And sometimes be knocked down and robbed of them outside the store!

It's scary. I already read that one mall in the US closed down due to fights breaking out inside it!

Some years ago, I joined the 'buy nothing day' people. I stay home, off the highways and out of the malls, and I try to remember to be grateful for all the stuff I already have. And to remind myself that I probably don't really need that much more!
Обичам я!!!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Roland » Sat Nov 25, 2017 4:53 pm

Отвратитвлен ден. Аз го ползвам да наваксам на филмите, които не съм си купил през годината, но за всичко друго си стоя вкъщи и гледам сеира на уолмартаджиите, дето се бият за тостери.
Attachments
85987CFD-F393-40F6-A2B6-C072AA0E1031.jpeg
85987CFD-F393-40F6-A2B6-C072AA0E1031.jpeg (66.76 KiB) Viewed 5498 times
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sat Nov 25, 2017 5:00 pm

Dr. Horrible wrote:
Sat Nov 25, 2017 2:44 pm
И докато издателите ѝ в България се гаврят, ето какво пишe Хоб във фб за консуматорското общество и Черния петък

....................................................................................
Обичам я!!!
Как да не я обича човек? :heart:
За щастие живея на място, където врявата и безумството на този ден не достигат все още. Но самата идея да се бия с тълпи за тостер или нещо такова ми е смехотворна.

"Бард" просто се оляха този път с тази цена и забавянето. А най-тъжното е, че ще си я купя, ако и да съм я прочела вече - около мене има близки хора, чийто единствен шанс да я прочетат е на български. И откога само я чакат!
Не твърдя, че разбирам от издателски бизнес, но по повод на една от няколкото им зарязани поредици някакъв потребител им беше намекнал, че могат част от приходите от любовните романи, които бълват, да влагат в издаване на хубави НФ и фентъзи книги и съм напълно съгласна с него. Може би съм наивна, но не е ли по-добре вместо 500 екземпляра по 35 лв. да продадеш 1000 по 25 и да зарадваш повече хора...


Image

Намерено нейде из просторите на нета.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Tue Dec 19, 2017 12:46 am

Защо беше отишла толкова надолу темата? Я да я посъживим! :lol:

Дочетох първите Rain Wilds, сега съм на средата на вторите.
Прекрасни са!!! Наистина не очаквах чак толкова да ми харесат, бях чувал много негативни неща, как били бавни, как нищо не се случвало, как героите били тъпи. А за мен тези книги са направо божествени, просто са изключителни.
Първата наистина беше по-бавна в началото. И героите започнаха малко като клишета, прекалено лесни и ясни. Но пък аз толкова се радвах, че отново съм в света на Хоб, че с удоволствие си четях всичко и всяка глава ме радваше. А нататък героите се развиха. Спряха да бъдат клишета, текстът започна да се рови по-навътре в психиката им, да ги поставя в разнообразни ситуации, да иска от тях да направят интригуващи избори. И още повече се надъхах. А втората книга от самото си начало е невероятна, не мога да повярвам колко сложност и зрялост инжектира Робин Хоб в тези персонажи и отношенията между тях...
Единственият недостатък беше, че първата книга завърши по средата на нищото. Някак съвсем малко неща се случиха. Затова директно започнах втората, още в същия миг (доволен съм, че си ги купих и четирите наведнъж :D ).

Страшно много мога да говоря, но специално две неща ми направиха много силно впечатление:
– Представянето на Седрик! Не мога да се сетя друг път да съм попадал на толкова великолепно написан хомосексуален персонаж. Просто е изваян страхотно, без клишета, без преувеличения, без фалш. В повечето художествени произведения обикновено имам чувството, че или А) хомосексуалните герои са само и единствено хомосексуални и нямат други личностни характеристики и около това е построена абсолютно цялата им история, или Б) са писани като напълно стандартни хора и хомосексуалността им не им влияе по никакъв начин, може напълно да се махне от историята и сюжетът няма да се промени. Но тук всичко е направено много точно, много премерено. Хомосексуалността на Седрик е важен елемент от историята му, но не е единственият. Това е просто нещо, което в някаква степен дефинира опциите му в живота - заради това за него са затворени дадени възможности, но пък се отварят други. Много практичен поглед към нещата. И хомосексуалността не му осигурява сюжетен щит и не го предпазва от всичките грешки и глупави решения, които героите на Хоб тъй често взимат в своите заблуди. В интервюто си за Шадоуденс Робин Хоб беше казала неколкократно, че за нея най-важно е да има добра история и тук наистина го виждам в абсолютно всяка сюжетна линия, и в цялостната картина - тя наистина има божествено добра история, много хубав сюжет.
- Гледната точка на Таймара! Много ми харесва как са описани мислите ѝ, как през нейния поглед е предаден живота в това ново общество. Адски много ми допада как героинята остана напълно сляпа за цялата сексуална динамика в групата, как не се замисляше за всичките сили на романтично привличане и отблъскване, които движеха всички герои покрай нея, и вместо това разглеждаше останалите хора само като приятели и колеги. Това беше много интригуващ поглед към социалните отношения, поднесен от много интересен ъгъл.

Абе въобще, върховна е Хоб. Ще видя дали до края на годината ще дочета поне вторите и третите Rain wilds :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Wed Dec 20, 2017 2:32 pm

@Dr. Horrible , сигурна съм, че с напредването в тази част от историите за света на Робин Хоб, ще се въодушевяваш все повече. Наистина са прекрасни и - поне за мен - малко по-различни. Може би усещането ми се дължи на обстоятелството, че Робин Хоб ни въвежда в друга част на своята вселена, макар и споменавана, но обгърната в доста неизвестност и някаква тайнсвеност. Това е възхитително - как светът й расте и се разгръща постепенно с всяка поредица и мозайката се подрежда. Новите герои са много интересни и съм съгласна с начина, по който си видял Седрик. Ох, направо не се удържам да споделя още неща, но ще спра дотук, за да не спойля. Не зная за теб, но аз винаги чета спойлерите :oops: Ще се включа отново, когато дочетеш всичките книжки. Нещо ми казва, че ще успееш преди Нова година.
Виж си ЛС, бтв.
Когато приключиш и с последната трилогия, много бих се радвала, ако дадеш шанс и на Soldier Son.
Пожелавам ти хубави преживявания из Rain Wilds :wink:
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sat Jul 07, 2018 12:12 pm

Робин Хоб срещу системата:

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... t_reaction
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Sun Jul 08, 2018 11:32 am

Ох, милата!

Във все повече от постовете ѝ забелязвам как споменава, че ѝ става все по-трудно да пише в чисто физически план... Знам, че много хора се надяват на поне още една трилогия от света на древните, но не мисля, че е възможно. И ми е много интересно най-после и аз да стигна до края и да преценя за себе си става ли последната книга за финал на цялата сага!

Иначе дочетох Дъждовните гори и сърцето ми остана в тях...
Сега почнах първата книга от третата трилогия за Фиц. На трета глава съм, за момента е прекрасно. Много, много ми харесва всичко в този свят... Харесва ми носталгията към предишните книги, някак това по-пространно вглеждане в миналото го нямаше преди, сега наистина се усеща, че Фиц е остарял. Ще видим нататък!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sun Jul 08, 2018 5:59 pm

От известно време не пиша във форума, защото имам доста неща за разрешаване, и не успявам да се организирам, но пък често чета. Сега не се удържах, виждайки нови постове в тази любима тема:).
Хоб си е човек с активна гражданска позиция и не пропуска да си я заявява ясно и категорично, а това ме кара да я обичам още повече!
Благодаря за споделянето, @Killua .
@Dr. Horrible бях убедена още след първите ти впечатления, че няма начин да не харесаш Дъждовните! Новите за читателите герои и някои стари познайници, техните терзания и трудният път към Келсингра, и тази невероятна атмосфера в самия град - изключителни са като въздействие!

Що се отнася до третата трилогия... мнозина се питат ще има ли още, но Робин Хоб си мълчи. Моето лично мнение е, че си е завършена и така, но когато приключиш, ще ми е интересно да прочета и твоето.
Spoiler: show
Друг е въпросът, че въпреки брилянтния финал, все още съм много, много тъжна :cry:
Иначе... не бих имала нищо против да узная как според Хоб би продължил животът на някои от персонажите и пред какви нови предизвикателства би ги изправила.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Mon Jul 09, 2018 12:50 am

Често казано, струва ми се, че поредицата за Дъждовните гори ми е най-любимата до момента :D Само като си спомня героите там и тяхното пътуване и тяхното порастване.... божествено, просто божествено.

Струва ми се, че всяко следващо нещо, което пише Робин Хоб, е все по-хубаво. Първата трилогия за Фиц беше много добра, особено във втората и третата книга. Корабите са изключителни, страшно завладяващи, с перфектна история и характеризация. И после втората трилогия за Фиц беше безумно добра, толкова навътре влезе и със света, и с персонажите, и с всичко... И последните 70 страници са най-великото нещо, което съм чел. А след това Дъждовните гори почнаха по-среднисто, но бързо набраха скорост. Дилемите на персонажите бяха най-зрелите и най-реалистичните до момента, по време на четенето изпитвах някакъв почти физически страх, героите бяха толкова плътни и интересни, пък и ми беше толкова яко да видя любимката си от Корабите.... Просто беше невероятно. И имаше някои толкова разкожни моменти, които ми влязоха толкова навътре в сърцето...
Spoiler: show
Най-любимата ми сцена беше когато Седрик разкри пред Алис връзката си с мъжа ѝ. И тя беше супер шокирана, но после Седрик ѝ каза нещо от рода на "Обичам го." И тя, въпреки целия бяс и гняв срещу него, в този момент изпита огромно състрадание и каза нещо като "You love Hest? Oh, Sedric, such a useless waste of your heart." и го покали по главата.... Толкова много плаках на тази сцена! И други моменти страшно много ми харесаха разбира се, всичко със Селдън в последните две книги, всичко с Малта, всичко с драконите...
И сега нямам търпение да си довърша този свят.
Също така си купих за по 2-3 паунта трите хардкавъра на Soldier Son и си ме чакат!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Mon Jul 09, 2018 11:11 am

Според мен историята, и не само тази на Шестте Херцогства, но особено тя, е доволно завършена. Много хора искат да четат нови истории за познатите ни герои, но мисля, че това е по-скоро защото си ги обичат, отколкото понеже линиите им са супер отворени. Ако Робин Хоб продължи да пише в realm of the elderlings, предпочитам да ни запознае с нови истории и нови герои, както когато започва с корабите, отколкото да продължава някоя от започнатите. Особено линията в Шестте Херцогства, както казах, не мисля, че трябва да се продължава. Някак си the impact на последната книга е точно, че е краят, и предпочитам героите там да се оставят така, отколкото да се нищят още.

Но четох някъде, че се работело по някаква предистория с Търпение и не бих се оплаквала, ако е вярно :bigtongue:

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Mon Jul 09, 2018 12:29 pm

И аз бях дочула нещо за предистория около Търпение и сега след поста на @aiva се разрових; оказа се вярно и е потвърдено от Хоб. Става дума за история, преднзначена за Антология на Гарднър Дозоа, който си отиде от този свят:(.
Би ми било интересно да узная повече за Търпение и Фицрицарин, както и за Търпение-Барич, но засега се споменава само, че ще е нещо за Търпение и Лейси. Няма лошо де:). Впрочем, ето: https://adragoninspace.wordpress.com/20 ... g-our-way/
Ще чакаме авторката и героините да си намерят дом.
Не съм сигурна коя от трилогиите на Робин Хоб ми е най-любима, защото докато чета, любима ми е тази, която чета в момента. Може би все пак втората трилогия, следвана плътно от Корабите, но сърцето ми тупти и за Дъждовните... След всяко препрочитане на втората трилогия дълго време не съм на себе си.
@Dr. Horrible , как напредваш с "Убиеца на Шута"? Доста почитатели не бяха доволни от началото.
Spoiler: show
На мен обаче ми допадна много тази бавна сладостна завръзка, с новия живот на Фиц, който трябваше да много спокоен и наситен с взаимна любов. Хареса ми как този на пръв поглед пасторал е пронизан от тревожни акорди, които поставят нащрек за последвалите събития Очаквах трепетно появата на Шута, но когато това се случи, мислех че ще откача, в очакване на продължението... а ми се искаше той да се появи още на 15-а страница, такава е любовта :wink:... и това неизпратено, защото няма къде да се изпрати писмо, а и дори да имаше, знаем колко дебелоглав е понякога Фиц: "Любими, липсваш ми..."
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Mushu » Tue Jul 10, 2018 3:08 pm

Аз съм малко странен читател... Трябва да ми дойде настроението, за да подхвана някоя книга и поредица, дори да са ми налични, дори и да обичам много автора. Преди така изчаквах с трилогията за Лорд Златен, после с корабите. Не съм прочела още тази за Дъждовните... Но ме хвана музата и прочетох последната трилогия, снощи свърших третата книга... От снощи само си седя и размишлявам. Не бих искала друг финал, прекрасно беше, но същевременно мисълта, че няма вече, ми идва малко... депресираща. Струва ми се, че трябва в някакъв момент да препрочета всичко от самото начало, защото вече съм забравила това-онова, пък определено чувствам историята и героите много близки. И така... *въздишка*

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests