Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Sun Oct 23, 2016 11:24 pm

Почнах втори том... обаче още от първа глава почна да ме изнервя.
Spoiler: show
Куп детайлни описания на дрехи, нищо че Фиц уж се предполага да е разтърсен от станалите в предишния ден събития. Както и споменатото в ревюто твърде нагласено избягване на размяната на полезна информация:
Шута: Абе Фиц, аз бях в екстаз защото като някакво дете ме докосна разбрах, че това е Синът (тм).
Фиц: Аз пък те наръгах, защото търсех дъщеря си.
Шута: Напук няма да питам знаеш ли кое е това дете, което държах като ме наръга. В смисъл не че ми е важно да науча това ASAP, нали. Нито пък ще се учудя, че ръгаш хората без предупреждение само защото се чудиш къде може да се е запиляла щерка ти.
Фиц: Да, писано ни е да се лутаме като олигофрени още поне няколко глави.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Mon Oct 24, 2016 10:18 am

Ох, ти като стигнеш до въпросната реплика, която съм цитирала в ревюто, ще пищиш вече сигурно!!! :D Впечатляващо е зле обменът на инфо, действително. Забавянето си беше много нужно, просто не смятам, че беше направено твърде добре. Ако аз бях Хоб, бих
Spoiler: show
оставила Шута в безсъзнание по-дълго време и през това време щях да размотавам Фиц из Бъкип, в неведение за Пчеличка (неколкократно ни се натъртва колко дни на кон е Върбов лес от Бъкип, и тия 3 ДНИ НА КОН в едната посока на книга минават горе-долу в три дни четене :D) Междувременно, докато Фиц си играе на свирката на Сенч и не знае за Върбов лес, Шутът се събужда и в една стегната глава "Разказа на Шута" си казват всичко ВАЖНО, дето трябва да се каже... И тогава вече следва справяне с последствията от инфото, класическото им общуване и т.н. Все пак Шутът идва при Фиц с молба за помощ, колкото и да е мистичен, се очаква тук поне да сподели малко по-адекватно, каквото е нужно... А за Фиц си знаем, че е зле отдавна - че Пчеличка е била 2 години в утробата на Моли, че сънува и има видения, че е бледичка и т.н., очевидно му е твърде сложно на него, че да събере 2 и 2... И, логично, Хоб забавя споделянето на тази информация с Шута, щото е ясно, че Шутът като герой няма как да не свърже нещата. Просто можеше вероятно да стане и по друг начин. Но човек като цяло трябва да чете с очакването, че гонитба има много много напред в страниците :) И ако го приеме това по в началото, ще се получи по-спокойно четенето

Книгата е доооста обемиста така и така, и наистина можеше някои неща да са по-стегнати. Мисля, че Фиц се съблича и облича поне 15 пъти в първите сто-двеста страници :Д А онези НЕУДОБНИ обувки с изостреното връхче, ги споменава всеки божи път :lol:
Аз в началото само исках да научи Фиц, каквото има да научава, и да потеглят от Бъкип, но си имаше много готини неща, които станаха в двореца, и в крайна сметка не съжалявам за времето там. Пък и наистина те удря носталгията :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Wed Oct 26, 2016 1:14 am

Тъкмо минах осма глава - направо тръпки ме побиха, но в добрия смисъл. „Never is over“ indeed. След първа глава определено има подобрение. Ще видим куестенето по-нататък как ще е, но в Бъкип наистина има яко носталгия и нещата се случват със шеметна скорост, особено в сравнение с том 1.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Wed Oct 26, 2016 9:32 am

Matrim wrote:Тъкмо минах осма глава - направо тръпки ме побиха, но в добрия смисъл. „Never is over“ indeed. След първа глава определено има подобрение. Ще видим куестенето по-нататък как ще е, но в Бъкип наистина има яко носталгия и нещата се случват със шеметна скорост, особено в сравнение с том 1.
ЙЕЙ :heart: :heart: :heart:
Аз и на първи, и на втори прочит тая глава със замъглени очи я дочитах!
Много емоция...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1582
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Delegat » Wed Oct 26, 2016 11:21 am

Почнах да чета първи том от новата трилогия, тази жена дори най-нормалните неща на света умее да ги напише толкова разкошно.
Spoiler: show
А когато Моли умря и реакцията на Фиц, просто ми идеше да се разплача.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by трубадур » Wed Oct 26, 2016 3:43 pm

Отде се почват на тая кака нещата? В сми - кои от книгите ѝ са най сред най? И да пропускам пълнежа, ако има такъв.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Wed Oct 26, 2016 3:54 pm

трубадур wrote:Отде се почват на тая кака нещата?
Farseer Trilogy (по нашему "Придворият убиец"). Първи том Assassin's Aprentice ("Тайните на занаята").
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by трубадур » Wed Oct 26, 2016 4:41 pm

Ясно е, че оттам тръгва поредицата, аз питам кои са ѝ най-силните книги? Мен реално думите на Делегата ме накараха всъщност да питам - къде е най-разкошното сред разкошното в писанията ѝ?

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Wed Oct 26, 2016 5:12 pm

Много съм хепи колко кипи около Хоб в момента :heart:
Ясно е, че оттам тръгва поредицата, аз питам кои са ѝ най-силните книги? Мен реално думите на Делегата ме накараха всъщност да питам - къде е най-разкошното сред разкошното в писанията ѝ?
Колкото хора питаш, толкова различни отговори ще получиш, гарантирано и проверено :D

Аз обичам особено много книги 2 и 3 от първа поредица (Придворния убиец) през цялата поредица за вълшебните кораби и втората поредица за Фиц: tawny man trilogy (с малко уговорки при книга 3).
Харесвам доста и Дъждовните хроники, но по-малко от другите, а за третата поредица за Фиц ще видим като излезе всичко, къде ще ми се нареди.

Може би бих препоръчала и като вариант 2 на казаното от Мат да почнеш с Корабите (на английски де, че преводът е зле). Мен те много ме запалиха, още от първа книга (докато най-първата от първата трилогия за Фиц си ми беше доста по-незарибителна).
Аз с корабите почнах и не е от фатално значение дали тях или първия Фиц, НО все пак ако ще четеш всичко, най-добре хвани хронологично.
Ако искаш само да пробваш дали ще се зарибиш, тук вече зависи какъв тип четиво предпочиташ - корабите имат много гледни точки, във Фиц е от първо лице.

А защо толкова ни кефи Хоб, виж най-кратичко тук : http://www.shadowdance.info/magazine/ar ... ies-pt2/3/
И за самия герой Фиц тук: https://www.shadowdance.info/magazine/a ... s-top10/8/
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Wed Oct 26, 2016 5:23 pm

Поредиците за Realm of the Elderlings са навързани, така че или почваш от самото начало или от първи том на Liveship Traders, която е в същия свят, но в други местности и с други герои. И да, първият том на Farseer е по-слаб от останалите, така че имай едно наум ако го пробваш.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by трубадур » Wed Oct 26, 2016 5:30 pm

Определено нямам намерение да чета цяла поредица. Сигурно ще хвана корабите, щото са кораби и са живи :mrgreen: (карибски пирати ми е любимото филмово фентъзи между другото, ако не беше и четвъртият филм щях даже да имам любима фентъзи филмова трилогия), а наскоро се омазах и с ужас на дан симънс, въобще дай ми море и кораби във всякаква ситуация и съм на поничка от кеф просто.

Благодаря за отговорите. Ще я пробвам Хобестата, но тоя придворен убиец и фиц, па и в първо лице, ич не звучи като за мен.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Wed Oct 26, 2016 5:40 pm

Matrim wrote:Поредиците за Realm of the Elderlings са навързани, така че или почваш от самото начало или от първи том на Liveship Traders, която е в същия свят, но в други местности и с други герои. И да, първият том на Farseer е по-слаб от останалите, така че имай едно наум ако го пробваш.
Или как Мат казва с 2 изречения това, което Килуа успява за 22 :mrgreen:

Да, корабите са супер избор! И тук мнения всякакви - аз харесвам повече книги 2 и 3 от поредицата, разни други хора най се кефят на първата! (Така че да прочетеш минимум две от трите ;р )
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Wed Oct 26, 2016 5:53 pm

Определено нямам намерение да чета цяла поредица. Сигурно ще хвана корабите, щото са кораби и са живи
Стриктно погледнато, то и Корабите са поредица, макар и само в три тома. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Thu Oct 27, 2016 2:21 pm

Може и да е излишно, но за всеки случай по-долу - хронологията на написване, която съответства и на събитията в поредиците.
Радостно е, че темата ни се разгръща.
Да си кажа и аз... Освен Корабите, най-плътно ми лежи на сърцето The Tawny Man. Както знаем, в тези неща предпочитанията могат и да се разминават. На мен например Придворният убиец ми беше много интригуващо четиво, което, бидейки първата ми среща с авторката, на практика ме спечели за вечен фен на Хоб. Протяжното развитие на темата за детските години на Фиц не ме напрягаше, напротив. По-късно осъзнах, че Хоб явно много се интересува от проблемите на израстването, защото подхожда по същия начин към Уинтроу и Малта, а също и в кой знае защо подминаваната от доста фенове трилогия The Soldier Son (много интересна концепция с измамно шаблонно начало), да не говорим за Пчеличка. Та дори с Нощни очи се случват такива ужасни неща, когато е малко вълче. Може би съм прекалено сантиментална, но намирам тези страници за много ценни... самотата, ежедневните уж малки, а в действителност страшни за едно дете драми, ориентирането във враждебния свят - има смисъл, да го узнаем, защото оставя дълбок отпечатък у зрелия герой и определя поведението му и отношението му към нещата. Но пък и се чувствах много потисната от страданието на тези деца.
Абе, аз съм си идиотка:). Докато четях "Убиецът на Шута, имах усещането, че съм попаднала в атмосферата на уж_нищо_ неслучващото се, нещо като "Месец на село" на Тургенев. Това на пръв прочит. На втори вече имах впечатлението, че всеки детайл, всяка случка от тази селска идилия ни подготвя за последвалите събития и ни запознава с персонажите, които ще вземат участие в тях. Е, понякога Хоб сякаш попрехвърля мярката, но дори и така е изключителна по мое скромно, не съвсем изкушено мнение :oops: .
Препрочитайки си мисля все по-често
Spoiler: show
за това присъствие на Нощни очи в новата трилогия. Как Пчеличка го възприема като Бащата вълк, как именно той я насочва със съвети в опасните моменти... И щом Шута смята Пчеличка и за свое дете, поради сливането си с Фиц във всички отношения, които имат смисъл, то същото би трябвало да е в сила и за вълка, съществото, което най-добре познава Фиц и с което той също има своите сливания. Много ми е интересно дали Хоб ще доразвие тази идея

Що се отнася до Корабите, май няма да получим на български последната книга, което е по-скоро добра новина за повечето истински ценители заради многострадалния превод.

Извън темата ще спомена, че същата съдба явно е предназначена от друго издателство за Ancillary Sword. Което вече е лоша новина - аз лично харесвам превода на Милена Илиева.

The Farseer Trilogy

Assassin's Apprentice (1995) Royal Assassin (1996) Assassin's Quest (1997)

Liveship Traders Trilogy

Ship of Magic (1998) The Mad Ship (1999) Ship of Destiny (2000)

The Tawny Man Trilogy

Fool's Errand (2001) The Golden Fool (2002) Fool's Fate (2003)

The Rain Wild Chronicles

Dragon Keeper (2009) Dragon Haven (2010) City of Dragons (2011) Blood of Dragons (2013)

The Fitz and the Fool Trilogy

Fool's Assassin (2014) Fool's Quest (2015) Assassin's Fate (forthcoming 2017)

Other Elderlings novels

The Willful Princess and the Piebald Prince (2013)

Elderlings short works

"Homecoming" (2003)
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Thu Oct 27, 2016 3:09 pm

Третите Кораби би трябвало да излязат на български през декември, на панаира на книгата.
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests