Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Thu Dec 12, 2019 11:27 pm

В момента омнибус киндъл версия на Rain Wild Chronicles се продава на Амазон за 3,71 долара, ако някой я няма, сега е моментът.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sat Dec 21, 2019 9:09 am

Идеи за дома цитират Робин Хоб.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Xellos » Sat Dec 21, 2019 9:35 am

Ох, не мога се накарам да го дочета, явно първата книга ми е нанесла непоправими поражения на психиката.

Цитата - нещо или се губи в превода или не е толкова як с тва невидимото дето ше видиш. Ясен е смисъла, ма сигурно е по-добре в контекста без превод и руска идилия на комерсиален сайт. :mrgreen:
:ninja:

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sat Dec 21, 2019 12:43 pm

Xellos wrote:
Sat Dec 21, 2019 9:35 am
Цитата - нещо или се губи в превода или не е толкова як с тва невидимото дето ше видиш. Ясен е смисъла, ма сигурно е по-добре в контекста без превод и руска идилия на комерсиален сайт. :mrgreen:
Да бе, в джаза е, с тая картинка :Д Особено предвид че е мебелен магазин, пък ти обяснява как мебелите не са важни, а хората, много advanced човешка реклама :mrgreen:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Xellos » Sat Dec 21, 2019 1:25 pm

Да, това е малко като да обяснявам кредото на Воркосиганите за някой дето не е чел книгите “All true wealth is biological”. :wink:
Метнах сега книжките на киндъла, ся знам, че ще има подобрение, ма в 1/3 книга Фиц беше по-тъп и неориентиран от български избирател. :<
:ninja:

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Sat Jan 18, 2020 1:16 am

Видях новината за някаква антология на тема Дракони и се сетих, че така и не отговорих тук преди време, когато Мат попита защо било толкова важно да върнат Драконите, след като те били така нагли.

Отговорът за мен е:
Spoiler: show
Защото Е важно. Защото драконите имат правото да съществуват - не защото са добри, не защото са полезни за хората, а защото това е тяхно изконно право. Правото на живот. Защо се опитваме в нашия свят да спасим застрашените видови птици и животни? Реална полза имаме ли от тях, че да ги спасяваме в изкуствена среда? Може би нямаме. Но разбираме, че всеки вид заслужава да живее.

И драконите заслужават да живеят, заслужават да ги има, заслужават да не бъдат подложени на тотален геноцид, независимо колко нагли, своенравни и жестоки към хората са. Те са не просто животни - те са разумни същества. Различен вид разумни същества. Някъде беше казано много хубаво - че делението вече не е хора и животни, а хора, животни и дракони. Защото драконите са разумни същества с памет. И имат право да кръжат из небесата, това е естествения ред, независимо дали е изгоден или не за човека. Това за мен е една много, много красива идея и харесвам безкрайно реализацията ѝ.
Изобщо Робин Хоб ми е абсолютна любимка ВЪВ ВСИЧКО :heart:
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Xellos » Sat Jan 18, 2020 10:21 am

Подкарах нощес втората книжка от последната (за сега) трилогия. 20% текст с още от садомазо мотаенето на фиц и шута. След ребрандирането от бардката нещата рязко се подобриха, та няма да я зарежа. toss a coin to your fitz a friend of royality направо. А драконите отчасти са прекрасна екс макина като трябва да се спасява положението. Звучи като да се оплаквам само, ама Хоб знае как да пише зарибяващо та днес ще се чете чете... :yay:
:ninja:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Xellos » Thu Jan 23, 2020 8:02 pm

Дочетох тия дни и 3-тата, така накуп е добре, ама твърде силно действието ми напомня на сесия на начинаещи DnD каръци. :mrgreen: Приятна разходка (за мен де) през драконите и речните търговци и пирати. Стига толкоз ги е насилвала Фиц и Шута с трилогии при толкова огромен вече свят. Доста добър финал за корабите и белите пророци, след толкова навиране в очите колко са лоши. Ся ако направят и един сериал (не Нетфликс моля) би било яко.
:ninja:

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Sat Feb 01, 2020 12:25 am

Бард са пуснали една доста яка промоция - предлагат голяма разнообразие от фентъзи книги и ако човек си избере три от тях, ги получава за общо 18 лева.
https://www.bard.bg/promo/x-of-y/?id=254

Аз се възползвах, за да си взема сборника с разкази "Книга на мечовете" - той сам по себе си е 25 лева, така че ми дойде чудесно да дам само 18 и да го получа с други две избрани книги 8-) А го исках, защото знаех, че там има един разказ на Робин Хоб!

Разказът се казва "Мечът на баща ѝ", почти 30 страници е. Във вселената на Фиц е, действието се развива по време на войната с Алените кораби, може би около втората книга от първата трилогия.
Прочетох го и не знам на кой свят съм... Все още ме разтърсва творчеството на тази жена, всичко ѝ е толкова хубаво и силно и въздействащо.
/кратко резюме на сюжета със спойлери/
Spoiler: show
Става дума за претопените. Действието се развива в малко селце, където едно момиченце страда за изгорената си къща и за това, че баща ѝ е бил отведен от пиратите от Алените кораби. Момичето много цени меча на баща си - единственото, останало от къщата им, но майка ѝ го е подарило на съседа, за да им позволи да спят на пода в къщата му. В началото Фиц идва в селото и казва "Тези хора, които са отвлекли, ще се върнат, но няма да са същите - ще удовлетворяват само своите си нужди, ще убиват, изнасилват, няма да се спрат пред нищо, само ще искат и искат, нямат душа, по-добре ги убийте." И момиченцето си мисли, че баща ѝ винаги е бил такъв, тоест може би ще се върне нормален. И Фиц добавя, че след няколко дни ще се върне и ще види хората какво са решили и как са се справили с върналите се претопени.
И в този момент знаех какво следва - бащата на момичето ще се върне, тя ще се надява, че той не се е променил, но той ще се е променил, накрая тя ще го убие със собствения му меч, ще плаче, и съвсем накрая Фиц ще се върне и ще ѝ каже някоя успокояваща реплика. Знаех, че е предвидимо, но се бях подготвил и си очаквах да го изживея...
И баща ѝ се върна. Претопен. Но тя все търсеше следа от личността му, все се надяваше да си е той, дълбоко в себе си да си е той. Доведе го в къщата на съседа, бащата уби съседа, при схватката майката на момичето се наръга на меча... Накрая той се наяде и си тръгна от къщата. И момичето си каза, че не може да го остави, че той още може да е нейният баща, взе меча му... и тръгна след него в нощта, да върви след него и да го пази. И остави ранената си майка, братчето си, съседката с убит съпруг и бебе, за да тича след претопения баща. И така свърши.

Много силно ме удари, много. Просто е толкова... човешко. Тази неспособност да приемаш рационално реалността, тази надежда, че нещата все ще се оправят, въпреки всички доказателства за противното, този отказ да повярваш в реалността...
Наистина се разтреперих след края. Просто Робин Хоб успява да напипа същността на човешката природа - такава, каквато аз самият я чувствам. Нейните герои са ужасно трагични, изпълнени с недостатъци, нерационални, дори глупави.... но толкова, толкова човешки. Мъките им са разказани с толкова съчувствие, грешните им избори са предадени с такова разбиране и състрадание. Уникално е. Само за трийсет страници ми даде повече емоции отколкото редица романи, които съм чел в последно време.

Обичам я. Действително това ми е най-любимият творец.
Благословени да са Бард за тази промоция!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Fri Mar 20, 2020 10:02 am

Robin's Assistant: The time we locked Robin Hobb down at the farm and made her write another book :bigtongue:

https://www.facebook.com/robin.hobb/vid ... tion=group

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Tue Aug 11, 2020 4:44 pm

Ако някой тук се чуди кой герой от Realm of the Elderlings би бил :P Аз съм Шута, което би обяснило защо толкова не го харесвам този герой (макар че това се случи чак в последната трилогия)

https://app.ex.co/stories/keppetf10/whi ... tpPFSa8zwY

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Tue Aug 11, 2020 5:20 pm

Много приятен тест! Аз съм Уинтроу :)

You are most like Wintrow Vestrit

You have a deeply kind and compassionate nature, which can get you into trouble when people take advantage of it. You have a scholarly mind and you like to ponder philosophical dilemmas. You are a good listener, but you can also be judgmental, and you are often unwilling to challenge your worldview.

Мисля, че вярно ме определи. Но който и герой да ми беше излязъл, щях да съм доволен, защото се идентифицирам с всички!!!!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Tue Aug 11, 2020 5:32 pm

Доста яко, мерси за споделянето!
Мен ме изкара Искрен, макар че нещо не се разпознавам много.

You are most like Verity Farseer

You have a just and kind heart, and you never bully the weak. Your feelings of inadequacy can lead you to reckless selflessness and you wouldn’t hesitate to gamble your life away for someone or something you believe in. Since you don’t consider yourself good enough, you can be very oblivious to the fact that people love you and look up to you.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Tue Aug 11, 2020 6:32 pm

Dr. Horrible wrote:
Tue Aug 11, 2020 5:20 pm
Мисля, че вярно ме определи. Но който и герой да ми беше излязъл, щях да съм доволен, защото се идентифицирам с всички!!!!
И със Славен ли? :P

И мен ме изкара Уинтроу.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Xellos » Tue Aug 11, 2020 9:40 pm

И без да го минавам си знаех, че ще ми даде Шута :D
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests