Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Mat Kauton » Fri Apr 09, 2021 6:04 pm

Здравейте,

Робин Хоб е една от моите любимци. Една от причините е, че самата Робин Хоб признава, че е от малкото автори, които пишат "семейно фентъзи". Повечето автори създават герой сирак. На Конан или Сивия мишелов им лесно, те не нямат семейство, което да ги задържа. Тя иска да вмени на героя точно този невъзможен избор - между семейството и дълга. При Колелото подобен избор имаше да речем донякъде при Лан.Ако сравняваме с Властелинът на Арагорн му е доста лесно - АРвен стои и го чака, докато той завоюва Гондор.
Някои се оплакват че няма сетинг при Хоб-. Ами не е вярно. Просто Хоб не дели света на "ниско" и "високо" фентъзи. В книгите за Фицрицарин тя пречупва всичко през гледната точка на главният герой, а по-голямата част от действието се развива в столицата, и околните градчета, тъй като той е част от антуража на краля.
В третата част на първата трилогия Фиц тръгва да приключенства и опознанаваме Шестте херцогства.
Фиц странства доста и в другите две трилогии. Впрочем в трилогията за Живите кораби сетингът е много развит, за разлика от светът на Фиц тук имаме различни гледни точки. Мнозина от героите търпят голямо развитие, например пиратският главатар Кенит или Малта Вестрит. В Живите кораби са застъпени и въпроси като робството и дълговото робство (крепостничеството)

Това което е дразнещо обаче, че преводачите не са си свършили работата, а точно при Хоб имената играят голяма роля.

лейди Мигновена става по-натам лейди Бързина, после херцогиня на Беарния, после пак Мигновена. Славея веднъж е лейди Рибар, веднъж лейди Фишер , Корабът Образцов в др. книга е Парагон и т.н.

относно последователността на Четене - има два начина - след първата трилогия за убиеца, да се чете за втората трилогия за убиеца, а после за Живите кораби или да се чете за Живите кораби и после за втората трилогия на убиеца.

Живите кораби се развиват на друго място с други герои (освен Шута, който се появява като жена), отрязъкът от действие се развива между двете трилогии за Фиц. Може и да не се четата Живите кораби, но някои неща стават по-ясни във втората трилогия ако се четат

Третата трилогия за Фиц не ми се струва на ниво - първо започва малко мудно, после има твърде много меланхолия и накрая финалът е твърде проточен. Въпреки това в нея стават ясни много неща.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests