Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Thu Nov 10, 2016 10:39 am

Matrim, да, не бихме могли да сме против наличието на злодеи по принцип, защото те са в дъното на конфликтите, а конфликтите тласкат интригата...
Може би си прав, че Хоб преекспонира ситуацията в Халкида и Джамейлия. Като се замисля, тя не заявява открито (поне доколкото аз зная) феминистки позиции, като Урсула Ле Гуин и Марион Брадли, да речем, та явно компенсира в книгите си, включително изграждайки представите ни за Халкида и без да крие отношението си към нещата там. Във всичките й книги освен това срещаме пълноценни равностойни на мъжете жени, което не винаги се наблюдава във фентъзито.
За криенето на Лант и Шайн... и аз съм се чудила Сенч не би ли ги защитил по-добре, ако са в Замъка край него и под закрилата на Кетрикен. Сенч няма как да няма много врагове, които биха опитали да го манипулират чрез децата му. Възможно е тук да се сблъскваме и и с нещо, от което понякога и най-добрите автори не са защитени: въвеждането на персонажи и вкарването им в някакви приключения в името на сюжета. Което понякога сработва, а понякога - не.

Днес се натъкнах на нещо, което съм пропуснала и намерих отговор на въпрос, който ме човъркаше:
Spoiler: show
Дали Фиц ще се озове на Парагон...And the manuscript is what I must return to right now. I am both re-writing the earlier parts of the book, and pushing into the end chapters. I need to get back to that, as I left Fitz and Amber in a room with Kennitsson, on board the Paragon... (From Robin Hobb's own blog, 05.03.16).
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Thu Nov 10, 2016 11:04 am

УРА (относно спойлера от поста на Gilraen)

За Шън и Лант - ще се пробвам да обясня защо според мен е оправдано изпращането им при Фиц, има достатъчно логични причини Сенч да постъпи, както постъпи (слагам в спойлер, за всеки случай)
Spoiler: show
Изпращането им при Фиц беше временно решение.

Конкретно за Лант според мен е особено лесно да се обясни - Сенч се опитва да го направи убиец и не се получава. Трябва да измисли какво точно да го прави и какво призвание да му изнамери; точно тогава го пребиват и Сенч затова решава да осъществи нещо, за което отдавна е мислел - да го изпрати като учител в дома на Фиц. Доколкото помня, той още от преди това го гласеше - отдавна му е ясно, че от Лант наследник на занаята няма да се получи

А при Шън - към която той е доста по-емоционален, отколкото към Лант, най-малкото щото е имал много по-малко достъп до нея предвид обстоятелствата, а и все пак щерка нали - ситуацията е сходна, Сенч се панира след опита за убийство. Скрива я набързо и решава, доста импулсивно и панирано, и нея да изпрати на Фиц - все пак веднъж вече Фиц му е решил проблема с едното чадо.

В крайна сметка идеята на Сенч е всъщност да не ги държи при себе си на място като Бъкип, където ще са явни дразнители на враговете си и в опасност, а да ги скрие временно някъде - това "някъде" трябва не само да е безопасно място, но също така там челядта трябва да може да води що-годе смислено за статута си съществуване (което е и причината да не ги държи при себе си на първо място - не иска да водят живот на копелета като него, иска да им осигури възможно най-доброто бъдеще). Праща ги при Фиц с идеята, че ще са при негом докато се справи със ситуацията и измисли нещо друго. Което той и прави в крайна сметка.

Сенч не ги дава на Кетрикен и по друга причина - защото не иска да ги припознае като свои деца - по подобни на Фиц съображения, свързани с оковите на кръвта на един Пророк
Както и да го гледам, в никакъв случай не мога да се съглася с това, че героите правят, каквото правят, само за целите на сюжета. Освен логика и рационалност, има и психология намесена в цялата схема. Един човек на милиони години като Сенч, на когото постепенно му се разплитат паяжините и губи влияние, няма и как да е най-добрият защитник или на 100% да мисли трезво нали :) И то си личи доста ясно в поведението му. И въпреки това планът му да скрие временно двамата при Фиц си е достатъчно добър сам по себе си. :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Thu Nov 10, 2016 3:43 pm

Spoiler: show
Проблемът не е в това, че ги прати при Фиц, а това, че ги е крил толкова години, и то по толкова нескопосан начин. Защо се оставил семейството на Шън да го изнудва за пари? Защо изобщо им е разкрил кой е? Що за идиот трябва да си, за да изнудваш шефа на наемните убийци на краля? Въобще цялата ситуация ми се вижда безкрайно изсмукана от пръстите.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Thu Nov 10, 2016 4:05 pm

Spoiler: show
Лант е доста логичен, като цяло при Шън е малко по-неясно какво точно е станало, дам.

На въпросите:

относно криенето им години:
В крайна сметка идеята на Сенч е всъщност да не ги държи при себе си на място като Бъкип, където ще са явни дразнители на враговете си и в опасност
&
Сенч не иска да ги припознае като свои деца - по подобни на Фиц съображения, свързани с оковите на кръвта на един Пророк
относно нескопосания начин:
Един човек на милиони години като Сенч, на когото постепенно му се разплитат паяжините и губи влияние, няма и как да е най-добрият защитник или на 100% да мисли трезво нали :) И то си личи доста ясно в поведението му
относно изнудването на шефа на наемните убийци:
Аз не съм сигурна, че куцо и сакато от аристокрацията знае кой наистина е Сенч и с какво се занимава. А тъпи хора винаги има, това е ясно.

"Защо е оставил семейството на Шън да го изнудва за пари? Защо изобщо им е разкрил кой е?"
виж, тук не съм сигурна на прима виста, трябва да препрочета внимателно и да видя дали има някакво логично обяснение. Но като цяло Сенч не е най-адекватната родителска фигура, питай Фиц :mrgreen:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Mon May 01, 2017 1:36 pm

Очакваме последната книга от трилогията на 4 май, по сведения от goodreads. Но :) . Ето че вече се появи руски превод на пролога и първата глава. Дали са преводи на автентичния текст или ФФ, няма как да се разбере засега. Преди време уж беше изтекла пак някаква първа глава, та... :unsure:
Ако обаче сте нетърпеливи (като мен) ето:
https://vk.com/doc89996_444980269?hash= ... 93a2e63478
(пролог)
https://vk.com/doc89996_444980268?hash= ... 250c9bbf47
(първа глава)
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Mon May 01, 2017 7:08 pm

Погледнах ги огоре-отгоре, май са по истинския текст. Аз днес се сдобих с оригинала на английски :)))
Attachments
18217381_1533681729998383_287132121_n.jpg
18217381_1533681729998383_287132121_n.jpg (36.67 KiB) Viewed 4172 times

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Tue May 02, 2017 10:16 am

aiva, поздравления за книгата и автографа.
Да, по истинския текст са. Поразпитах в групата на преводачите и се оказа, че едно момиче е направило предварителна поръчка и е получило вече книгата си. Останалите чакаме :)
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Fri May 05, 2017 2:42 pm

https://drive.google.com/file/d/0B_INq0 ... sp=sharing

Ами...дочакахме :D Момичето се смили над всички, които по някакви причини не могат да се сдобият по правилния начин... Споделям книжката.
Spoiler: show
Някои читатели признаха, че са надникнали в последните страници и финалът бил "тъжен хепи енд", вече съм малко притеснена... но това е толкова в стила на Робин Хоб...
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Fri May 05, 2017 3:07 pm

Ура! Чакането свърши!

Аз пък преди две седмици попаднах на цитат от книгата, който преводачът пусна във фейсбук пост. Мислех да го пусна тук още тогава, но забравих. Не е спойлер, но го скривам за всеки случай.

Един ФБ приятел, вече не помня кой, предложи днес, по повод Деня на книгата, всеки да отвори най-близката му книга - не най-любимата - на 33 стр. и да напише първия абзац. Отворих тази, по която работя в момента и се получи:
Spoiler: show
"Овощната градина. Летен ден, синовете й са заминали да си търсят късмета. Бяхме обикаляли сред дърветата, гледахме как зреят ябълките, говорехме за предстоящата беритба. Моли, дланите й ухаещи от дивите цветя, които бе събрала. Спрял се бях да затъкна китка “бебешки дъх” в косата й. Тя се беше обърнала с лице към мен, усмихната. Дългата целувка бе преминала в нещо друго."
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Fri May 05, 2017 3:32 pm

:D :heart: Тъкмо преди малко прочетох този фрагмент в руския превод. Продължавам нататък вече с щастливо придобитата книга.
Killua, преводачът... това ще рече, че вече се работи по българския превод? Хубава новина. Боях се, че "Бард" няма да довършат и тази поредица :twisted: - момчето на дъщеря ми щеше много да страда:).
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Fri May 05, 2017 3:49 pm

Да, ще излезе сигурно доста скоро, надявам се май или юни най-късно (миналата година горе-долу по това време излезе, доколкото помня, около края на май). Аз не съм се и съмнявала, че ще си доиздадат поредицата. :) Ще е хубаво някой да хване и Дъждовните...

А преводачът си е Валери Русинов :)

Ще чакам отзиви тук, но докато не прочета книгата, няма да отварям скритото в спойлер таговете :ninja:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Fri May 05, 2017 3:57 pm

Благодаря ти, Killua.
Валери Русинов е от доста време в тази история, така че няма изненади в това отношение. Май-юни е чудесна новина.
А отзиви ще споделя непременно, щом напредна с четенето. (Аз имам навик да отварям спойлер таговете и това често не е добре. Дано поне сега се удържа да не надниквам изпреварващо напред из текста :oops: ).
Подхвана ли я вече? Ревю, нали знаеш :P ?
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Fri May 05, 2017 4:43 pm

О, аз не знам дали ще е тогава със сигурност, но мога да подпитам :)
Още не съм я почнала, но ще, да си дочета настоящата (Пилето). А ревю мисля да има, да, само дано не го замотая, както направих с предното... но все ще се появи рано или късно!

Питах, не се знае още кога точно, надявам се, че ще е юни най-късно!
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Sat May 06, 2017 1:30 pm

О, благодаря ти за подпитването... аз надникнах в сайта на "Бард", но все още книгата не фигурира сред предстоящите заглавия. Просто си мислех, че може да ни изненадат за Панаира на книгата... но, така или иначе, с оригинала пред себе си, вече не съм толкова нетърпелива.
3а Дъждовните споделям напълно желанието ти - без тяхното издаване светът на Хоб няма да е цялостно представен на български. Бях чула слухове, че май са в плановете на MBG BOOKS, дано да е така.
(Въпреки че има още много какво да се желае от преводите им :( )
Порових се. Ето нещо от ФБ:
Magdalena Vasileva Скъпи приятели, искам да попитам планирате ли да преведете още от творчеството на Хоб? Моля ви, моля отговорът да е "ДА". Една от поредиците "Синът на войника" никога не е превеждана у нас, а The Rain Wilds Chronicles , обещава дракони {…}Би било невероятно ако Хоб е част от бъдещите ви проекти

MBG Books Здравейте!
Да, плануваме да издадем още творби на Хоб

Писах и на Катрин Якимова от издателството, подпитвайки я :wink:
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Sat May 06, 2017 5:18 pm

Малко е кофти, че ги издават така разбъркано на бъргарски.. Assassin's fate cъдържа спойлери не просто за това как главната история от The Rain Wilds Chronicles свършва, ами и подробности за съдбата на доста от централните герои там. Имаме и преразказана на бързо историята от корабите, ама те поне вече се намират на български :D

Нещо, което ме дразни в поледната поредица, конкретно книги 2 и 3, е усещането за бездействие.
Spoiler: show
Уж има нещо спешно и трябва да се стягаме и да ходим на мисия, а вече втора книга Фиц стои на едно място и от време на време говори със Шута, изчепква по един параграф от него, и после решава, че това е достатъчно за тази глава. Трябва да си починат и друг път да подхванат отново. И така се води един и същи разговор, с еднакво начало и еднакъв край, отново и отново..

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests