Място за ревюта, отзиви, мнения за книги

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Място за ревюта, отзиви, мнения за книги

Post by Mat Kauton » Fri May 14, 2021 9:20 am

Здравейте, скъпи колеги
Струва ми се, че в този форум я нямата живата връзка. Вече пуснах 9 мнения, а почти няма комуникация. Дори над последното което е отзив за Наоми Новик никой не е коментирал. Дори и никой да не е чел авторката, ми се ще да коментирате стила ми, какво ви е допаднало и какво - не- няма да се обидя. Всеки има право на свое мнение. Не разчитайте само на списанието, коментирайте неща които вас са впечатлили или които сте прочели
Именно с тази цел пускам тази тема. Лично аз чета фентъзита и фантастика години наред, ако започна да пускам по една тема всеки ден няма да ми стигне форума. Затова пускам тази тема и предлагам всеки да добавя в нея кратки мнения за книга или дори по-пълни ревюта.

Започвам с Дейвид Брин - Килн Хора
Spoiler: show
7764.max.jpg
7764.max.jpg (546.93 KiB) Viewed 4312 times
Дейвид Брин е автор, който аз "открих" за себе си в последните 4-5 месеца. Казвам открих в кавички, защото човекът е достатъчно популярен, макар да не се радва на известността на автори като Сандърсън, Азимов, Зелазни и пр. Достатъчно е да кажем, че той авторът на "Пощальонът" и че е написал приятни фантастики "Практически ефект". Но това е без значение. Търсеха си аз във Замунда някаква фантастика и Гледам - Килн Хора. Книгата има награда Хюго и Небюла? ) и аз се впечатлих. Е, да ви кажа, заслужавало си е наградата, отдавна не съм чел такава интересна и нестандартна фантастика.
Първо - за заглавието - Килн Хора значи глинени хора.
Както ви подсеща то, действието се развива в нещо като киберпънк където всеки разполага с глинени големи - и те могат да са максимуми три на брой. Според състоянието на човека те могат да са сиви, зелени или с нормален цвят. Сивите се разпадат след минути, зелените траят няколко часа, а другите двойници изкарват до 24 часа. В редки случаи някои могат да си позволят и по повече големи, но това е удоволствие за много богати хора, освен това контролът над тях става труден. Светът в който се развива действието е доста философски - Дейвид Брин поставя въпроси какво би се случило, ако някой прати голема си да извърши изневяра, и после спомена се изтрие - това изневяра ли е или не? И къде отива усещането? И доколко може да се извършва интелектуално пиратство? Неусетно той задава филосовски въпроси, които обаче по приятен начин са вплетени в сюжета.
сега -малко за героя Нашият приятел Дейвид (главният герой) е частен детектив (как иначе) с три голема - единият от тях е зелен. Той се занимава най-вече с интелектуален и корпоративен шпионаж...и ето го делото на живота му. Обаче има проблем - две корпорации в конфликт на интереси искат да наемат двата му голема. Затова Дейвид изключва контрола на съзнанието си върху тях. Впоследствие разбира, че нещата май не са каквито трябва и пуска зеленият голем в "автономен" режим за няколко часа. И точно в този момент къщата в която е оригинала е нацелена с гранатомет....
Няма да разказвам историята до края, но тя е пълна с обрати до самия финал. Всеки път, когато си помислите - "зная финала", се оказва, че не го знаете. Това е история, която приковава вниманието, но която не може да се чете, като се прескача по диагонала. В нея от Дейвид едно се прехвърляме към Дейвид 2, посел към Дейвид 3, и после пак към Дейвид 2 затова трябва внимателно да следите действието.
В тази фантастика има много от всички поджанрове, въпреки че основата е киберпънка.
Надявам се да ви заинтригувам, но още повече се надявам да прочета и други мнения след моя пост - ако не за книгата или автора, то за други автори.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Място за ревюта, отзиви, мнения за книги

Post by Martix » Fri May 14, 2021 5:49 pm

Достатъчно е да кажем, че той авторът на "Пощальонът" и че е написал приятни фантастики
Извинявай, но този цитат ме разсмя стабилно. Пощальонът е сигурно най-слабата му книга, която съм чел, а съм му чел повечето неща, които са издавани на български (Ъплифта, кхъм, Existence кхкхъм).

Килн Хора съм чел преди много години и честно казано не си спомням нищо от нея. Гледам че съм й писал слаба оценка в goodreads, ама може и да не е валидно вече, все пак голяма част от ИСФ фантастиките съм чел още докато ходех на училище и сигурно сега ще ми харесат по иначе ако някога ги препрочета (от толкова години се каня да прочета Сайтин в оригинал, ама пусто време, все не остава).
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Място за ревюта, отзиви, мнения за книги

Post by Mat Kauton » Fri May 14, 2021 6:06 pm

Колкото хора - толкова и мнения. Пощальонът е филмиран, и то доколкото знам с голям актьор като Кевин Костнър, т.е. радва се на популярност. Чел съм го не бил го нарекъл "слаба книга", макар да не е нивото на други книги на същия автор. Да кажем, че има добър замисъл, но лошо изпълние. В книгата ясно проличава как един човек може да създаде такава лъжа за себе си, че да увлече сума ти хора.
Лично за мен Дейвид Брин има и добри попадения, и не дотам добри попадения, като всеки автор. Сред книгите, които ме подразниха ме Битие, но пък познавам хора, на коит то хареса - точно защото има много гледни точки, което мен ме дразни.
Въздържам се да давам персонални оценки "страхотен" или "слаб" защото те са крайно субективни понятия, казвам какви са силните и слаби черти на една книга според мен, а всеки си преценява дали това което за мен е слабост за друга не е сила. Аз например не обичам главният герой веднага да остава сирак, но някои хора обичат.
Все пак се радвам, че мнението ми е имало ефект и някой се е изказал, дори за да критикува. Ще се радвам да сте по-смели да предлагате книги, които самите вие сте прочели, да казвате харесват ли ви или не, и защо не ви харесват или ви харесват.

оценките са нещо което подлежи на промяна, аз в деството си много харесвах Позитронни роботи на Азимов, но като ги хванах наскоро установих, че рядко съм чел по-слаба поредица

П.С. хахаха, ето че влязо в спор със самия себе си, и казах "слаба" за поредица, :D за което се извинявам. Предварително уточнявам, че всички оценки са мое лично мнение. Въпреки това държа да отбележа, че оценки за книга или поредица може да се променят с времето, човек се променя.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Място за ревюта, отзиви, мнения за книги

Post by Moridin » Fri May 14, 2021 8:23 pm

Единственото което бегло познавам от Брин е поредицата за Ъплифта, някой ден след пенсия определено ще ги чета
This is it. Ground zero.

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Място за ревюта, отзиви, мнения за книги

Post by Mat Kauton » Sat May 15, 2021 1:49 am

продължавам с ревютата поредица Дръзки, Брандъ Сандърсън първа книга - Към Небето/Skyward

Внимание - следват спойлери! Четенето на своя отговорност!



Четирилогията Дръзки по мое лично мнение е една от най-добрите поредици на Сандърсън. Не искам да набивам мнение, но във фентъзи и фантастика -bg mamma
в нашия годишен конкурс Фентъзи и фантастика 2020** от 86 гласа резултатът бе
1.Брандън Сандърсън - Към звездите/Дръзки 2 Starsigt - 17 гласа -споделено първо място (като до последния момент водеше)
1.Институтът Стивън Кинг - 17 гласа
3.Стъкленият трон - 13 гласа

а предната година (конкурс 2019) от 63 гласа 12 отидоха за Дръзки 1 и я поставиха на трето място.
доколкото знам
Universal Television purchased the rights to the series in 2020.* Horne, Adam (December 18, 2020). "State of the Sanderson 2020". Brandon Sanderson. Retrieved January 2, 2021.

така че явно по четирилогията ще се прави сериал

Както и да е преминавам по същество
Действието се развива на чужда планета където бившите земляни - сега заселници от Метален Рой - се крият в пещери и водят въздушна война с пришълците - кремляните.
Spoiler: show
Бащата на Спенса - Стрелеца е най-добрият пилот в базата...до часа в който дезертира и го убиват, а на нея се лепва грозното петно на дъщеря на дезертьор. Проблемът е, че Спенса иска да стане летец.
.
Така започва увода, и всички си казвате - аха - то всичко е ясно Не, уви не е ясно .В книгата се разгръщат един куп въпроси и невероятно много обрати.Към Небето е фантастика, която има много общо със Сагата за Ендър (Всеки който я е чел забелязва приликите с Ендър) , а лично според мен - и с Топ Гън, в нея има и елементи на криминален роман.
Например относно бащата на Спенса
Spoiler: show
се оказва че истината съвсем не е такава каквато я представят властите. 2.,47 минути между последните му думи в ефир и смъртта му са засекретени. И когато стане ясно защо са засекретени ще разберете защо адмирал Джуди Железен Юмрук не иска Спенса да стане пилот, или дори авиодиспечер и прави мисията й невъзможна
Чух разни глупости, че книгата представлявала военизирано общество и била фашистка!!! :shock: . Пълни дивотии. Няма как да не е военизирана, след като на Метален Рой се води перманентна война всеки божи ден. По-скоро това, което е интересно за мен, е че Сандърсън надгражда характерите като никога. Да, книгата е за тийнеджъри, но за разлика от разни книги като на Вероника Рот, Александра Бракен, Сара Маас, Касандра Клеър и пр. да не изброявам тук няма любовна нишка с Чаровен принц. Да, има много далечна свалка, но тя изобщо не се усеща като мотив, не е водеща, а във втората книга въобще изчезва. Хуморът е също на ниво. Има поне пет сцени в които участва приятелят на Спенса, кандидат - инженера с прякора Дърдорко и съм се смял с глас. Не че е нещо невероятно, но е от онзи лек хумор, където героите си пускат забавни лафчета докато разговарят.
Самата Спенса надгражда характера си. На първо време тя може да ви се стори мрънкаща и опърничава, въпреки че си има своите причини. В хода на действието виждате, че умее да не налага като лидер и всички започват да я уважават - дори капитана на ескадрата Досадник.
И все пак Спенса крие една голяма тайна от всички...дори като се замисля са две тайни...не няма да ги издавам, защото ако ги кажа, то цялата интрига се губи. :spite: нека да прочетете книгата. А това са супер тайни!
От друга страна интересно бе за мен как Сандърсън представя несъвършеното общество - във време на война връзкарите скатават синовете и дъщерите си и не дават частните самолети, а печен пилот като Спенса не може да лети защото.... :spite:
Също така ми е интересно, че макар в първата част да е предадена гледната точка на Спенса,
Spoiler: show
колко е онеправдана, че й пречат да лети и я набеждават за дъщеря на дезертьор, постепенно виждаме и гледната точка на адмирал Железен Юмрук (антигероинята). Макар че няма да обикнем Джуди Железен Юмрук, тя има своите основания и действията й постепенно стават разбираеми за нас
.
Книгата е много човешка - тя нея е лишена и от болка и смърт. Както казах в много отношения тя ми напомни Топ Гън
Финалът разбира се е хепиенд, но остава отворен с невероятно много въпроси, които ще намерят разрешение във втора част.
Апрото отдавам дължимото на илюстратора, който е рисувал корабите.

**конкурсът е за книги в жанра прочетени през изминалата година - до три номинации и до 5 гласа за книга, като може да се променя глас еднократно.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Място за ревюта, отзиви, мнения за книги

Post by Matrim » Sun May 16, 2021 1:33 am

Значи Сандерсън и в бгмама е на върха ... няма отърване от тоя човек. :P
Първо - за заглавието - Килн Хора значи глинени хора.
Заглавието е доста озадачаващо, доколкото в самата книга въпросните хора са си глинени и думата килн не се споменава нито веднъж. Бардска им работа.
Иначе книгата съм я чел отдавна, почна добре, но втората половина имаше остра нужда от редакторска намеса, това помня от нея.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Място за ревюта, отзиви, мнения за книги

Post by Mat Kauton » Mon May 17, 2021 10:06 pm

@ Matrim Радвам се, че срещам хора, които са чели това, за което пиша, дори и понякога мнението им да се различава от моето. Винаги е добре да се сещат различни гледни точки. За думата "Килн хора" и аз съм се чудил защо не са я превели като Глинени хора, или направо като Големи, но пък това Килн ми привлече вниманието. Признавам - ефектно е.


Когато пиша за нестандартни автори, няма как да подмина Патрик Нес. "Живият Хаос" е една наистина интригуващо трилогия и аз се радвам, че успях да се добера до третата част, макар с цената на кански Мъки. Само преди 2-3 години тя бе изчезнала от почти всички книжарници в София и се наложи да я издирвам чак в Хеликон, където бяха останали единични бройки. Сега чувам, че правят филм по трилогията, всъщност той даже бил направен и пуснаха римейк, така че ще се радвам да го гледам.
На въпроса. Патрик Нес е автор който казва/пише за адски много неща в една книга
Spoiler: show
– полов сблъсък, зависимост от социални мрежи, трудният въпрос какво е по-добре – една диктатура, която предлага определен ред или опита тя да бъде свалена чрез тероризъм
.... В трилогията му(Не пускай ножа, Въпросът и възражението, Чудовищата на войната) ще се сблъскаме с ред въпроси, засягащи социално-битовото ежедневие.
Spoiler: show
1709015.jpg
1709015.jpg (29.49 KiB) Viewed 4075 times
За какво всъщност става дума? В Прентистаун в която се развива действието главен герой е тинейджъра Тод Хюит. В неговото общество съществуват само мъже.Всички те са телепатично свързани чрез Шума. Това което чува един го чуват и другите. Но Един ден Тод Хюит, който обикаля с кучето си* открива дупка в Шума и се натъква два поразителни факта. Той открива съществуването на ЖЕНА :!: (по-точно тийнеджърка) – Виола и още по-поразително е, че тя не чува Шума....
Дотук спирам с уводната част и спирам да спойля. Оттук натам всеки следващ ред е невероятно приключение, всеки следващ миг е обрат до финала на сагата ще останете без дъх от приключенията на Тод и Виола. Те са едновременно лирични, романтични, драматични, епични и...много лични... :lol:
Всъщност ако трябва да съм честен трилогията не е трилогия, а пенталогия. Това обаче е един от малкото случаи, в които съм радостен, че Артлайн спира книгите до трета книга. Така въпреки отворения финал на трета книга, те придобиват сравнително завършен вид, а от това което съм чувал следващите книги само раздуват локуми и могат спокойно да не се четат на английски.
Ако обичате по-нестандартни дистопии/ утопии от сърце бих ви препоръчал Живият хаос на Патрик Нес

* между другото ужасно се хилих на Говорещото куче - мисля, че Арчи се казваше.
[/i]
Spoiler: show
c30e16f16c916a792604a1fbb87e22fd.jpg
c30e16f16c916a792604a1fbb87e22fd.jpg (64.56 KiB) Viewed 4080 times
Йалу казат д-Замон патра Десея аса дарши.

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 18 guests