Жокера [SPOILERS]

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by penzata » Tue Oct 08, 2019 10:46 pm

:facepalm:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Amelia » Tue Oct 08, 2019 11:55 pm

Това, че филмът щял да породи насилие е опорна точка на woke лагера и избива на глупостите за това как violent videogames причинявали насилие и как Мерилин Менсън е причината за престрелката в Columbine. Хайде да не падаме до там. Не знам дали на тоя свят има художествено произведение, което поражда насилие, но наглата медийна политическа демагогия, повърната от трети лица на гърба на изкуствата ни със сигурност води до такова и викам да не я бутаме навсякъде. Не знам и откъде-накъде дадено произведение е длъжно да се движи по каноните на квото минава за модерно в социалните ни дискурси в момента. Кви са тея претенции към точно тоя филм? Някой прояви ли същите претенции към Марвелчетата? Притесни ли се някой от глорификацията на насилието в Дедпуул? Потърсиха ли отговорност на Нолан и Хийт Леджър за Аврора? Като стана дума за отговорност, не ми е ясно каква отговорност може да поеме режисьора на тоя филм. Харакири ли да си направи? Да се извини с разкаян туйт, че е създал филма? Да даде интервю, в което изрично да каже, че не иска хората да се държат като Жокера, щото Жокера в крайна сметка е зъл комиксов лошковец, в случай че сме забравили от предишните 684932614839201 филми с Жокера в тях? И отговорност за какво изобщо трябва да се поема? Някой умрял ли е в момента в резултат от тоя филм? Дори някой да умре, как се измерва кой е допринесъл повече - филмът сам по себе си или купчината SJW-та с паник атаки в мейнстрийм медиите, които за пореден път призовават към цензура на изкуствата ни?

Поглеждайки към похватите на филма, къде точно е проблемът, че Жокерът е едновременно брутален убиец и sympathetic character? Това за мен е от основните постижения на филма - че ме накара да симпатизирам на тоя убиец, който накрая с убийството на оная женица в психиатрията вече показа, че е отвъд сякъв redemption, независимо от това, че остави 1-2 души живи преди това. Имаше сцени, в които исках да го гушна това клющаво създание с деформираните изпъкнали раменни кости. В сцените, в които се смееше през сълзи, ме заболяваше сърцето. Това ми показва, че хората зад тоя филм знаят много добре как да ти играят по емоционалните струни, така че дори конотациите от всички предишни превъплъщения на Жокера да не ти пречат на съчувствието, т.е. свършили са си прекрасно работата. Подобни постижения са за celebration а не за критика и просто не знам кво дъ фък му става на света в момента с тоя филм. В анимето злодеите с убер драматично соб-стори са по 5 за левче и никой не е тръгнал да ги емулира. Цялата паника и критиките, че ни е показан морално сив персонаж, вместо стандартната черно-бяла Батманова дихотомия, са яко в гъзъ in my not at all humble opinion.

В тоя ред на мисли, Жокерът е инсел дотолкова, доколкото he can't get laid even though he wants to. За разлика от Жокера обаче, истинските инсели обикновено са доста по-привилегировани и въпреки че и сред тях е пълно с mental health issues и състояния като аутизъм (към които трябва да се подхожда с нужното състрадание бтв). Дълбоко ме съмнява средностатистическия инсел да има, примерно, брейн демидж от това, че гаджето на майка му му е блъскало главата в радиатора. Онея, дето мразят фемоидите, Чадовете и Стейситата надали ги бият по улицата на регюлър бейзис и ме съмнява, че им се налага, например, да къпят и хранят психично болната си майка. Изобщо, тоя Жокер е много по-близо до скотския живот, който разни психично болни хора водят в иначе благоденстващите ни общества, отколкото до стандартния entitled to sex basement dweller от 8chan.

И това ме води до въпросните послания на филма, дето уж липсвали, а реално са ни навряни в носа в прав текст, като се почне с ентритата от дневника, в които Жокерът си казва, че се очаква от хората с психични разстройства да се държат като че ли нямат такива та се стигне до рязането на фъндинга за mental health. Деплорабълите на Жокера пък са като вадени от настоящата лесно тригърваща се от изявления по Туитър пасмина, само дето за да не е съвсем очеизобождащо копирането и за да не се налага да се движим по стандартните десни-леви политически сантименти, са ги направили да мразят богаташите.

На мен ми хареса как на Батман родителите бяха някви неприятни чичко и тетка, изразяващи наглата привилегия на тая прослойка от населението, а не онея идеализирани галантни филантропи от останалите филми за Батман. Нормално, тук гледаме през очите на Жокера и тея образи са вкарани в противоположния полюс.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Roland » Wed Oct 09, 2019 3:37 am

Amelia wrote:
Tue Oct 08, 2019 11:55 pm
Това, че филмът щял да породи насилие е опорна точка на woke лагера и избива на глупостите за това как violent videogames причинявали насилие и как Мерилин Менсън е причината за престрелката в Columbine. Хайде да не падаме до там. Не знам дали на тоя свят има художествено произведение, което поражда насилие, но наглата медийна политическа демагогия, повърната от трети лица на гърба на изкуствата ни със сигурност води до такова и викам да не я бутаме навсякъде. Не знам и откъде-накъде дадено произведение е длъжно да се движи по каноните на квото минава за модерно в социалните ни дискурси в момента. Кви са тея претенции към точно тоя филм? Някой прояви ли същите претенции към Марвелчетата? Притесни ли се някой от глорификацията на насилието в Дедпуул? Потърсиха ли отговорност на Нолан и Хийт Леджър за Аврора? Като стана дума за отговорност, не ми е ясно каква отговорност може да поеме режисьора на тоя филм. Харакири ли да си направи? Да се извини с разкаян туйт, че е създал филма? Да даде интервю, в което изрично да каже, че не иска хората да се държат като Жокера, щото Жокера в крайна сметка е зъл комиксов лошковец, в случай че сме забравили от предишните 684932614839201 филми с Жокера в тях? И отговорност за какво изобщо трябва да се поема? Някой умрял ли е в момента в резултат от тоя филм? Дори някой да умре, как се измерва кой е допринесъл повече - филмът сам по себе си или купчината SJW-та с паник атаки в мейнстрийм медиите, които за пореден път призовават към цензура на изкуствата ни?
Превантивната паника ясно, че не е от съществена полза, но крушката си има доста очевидна опашка. ДОРИ Жокера на Леджър е невероятно естетизиран. Той е larger than life образ, аватар на хаоса, чиято мотивация е базирана на архетипи, а не на нормално човешко ежедневие. Всички други филми, които изброяваш, насилието там е или супер артистично, или невероятно пресилено. Тук филтър между насилието и зрителя няма. То е абсолютно реалистично. Дори АЗ, дето съм безкрайно далеч от хората, за които така презрените SJW-та се тревожат, че ще им повлияе зле филмът, мога да му вляза достатъчно в главата на тоя психопат, за да си представя как бих извършил същите действия, ако бях в точно тая ситуация. Какво остава за по-нестабилни психически хора.

Но слава богу, най-лесният начин да бъдат опровергани тия опасения е просто нищо да не стане.

А за отговорността писах вече няколко пъти какво имам предвид, че и ревю за списанието има. Няма нужда от излишно повтаряне. За мен свободата да твориш всичко, което пожелаеш, идва с отговорността да стоиш зад него, ако някой има проблеми или въпроси. Не мисля, че това е толкова огромно изискване за един творец, чийто живот се върти около подобно произведение с години.
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Amikae » Wed Oct 09, 2019 8:57 am

Аз пресата около филма много много не съм я следил, единствено видях коментарите на режисьора за съвременната комедия, но отвъд това не знам. На какъв въпрос не е отговорил, а е трябвало? Впрочем въпроси от подобен характер за мен са провокативни и неуважителни. Това е просто филм, освен ако създателите на филма не са излезли и са казали, че са целили да тригърват когото и да било, с кой акъл ще отидеш да питаш режисьора какво мисли за насилието, което филма ще породи у хората, примерно? Тръгнат ли веднъж тези въпроси лесно може да се отвори кутията на пандора и целия наратив около филма изцяло да отиде в кофата. Където, трябва да се съгласиш, доста хора в момента се опитват да го вкарат. Кога последно филм от подобен калибър е имал такава хейт кампания срещу себе си? Разбирам до някъде хейта към режисьора, ако наистина човека е задник, не знам, окей, но защо трябва и филма да се влачи из калта? Грижите относно посланието, окей, но обикновено това са неща, които се намират в ревютата на филмите, а не фокал пойнта на някаква хейт кампания срещу определен филм. Определени прослойки се опитват да политизират филма и да го използват в собствения си наратив. Щом ще е така обаче, очаквам същото ниво на scrutiny, когато някой от "правилните" режисьори направи сходно провокативен филм. Иначе нещата са малко biased, no?

Edit: Наясно съм, че ти не хейтваш филма, но в интернет друга буря вилнее в момента.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Жокера

Post by The Dragon » Wed Oct 09, 2019 10:19 am

Не е ли забавно как хората искат да се върнат до социалистическото изкуство? Където всичко е социално отговорно, одобрено от партията майка, с много ясно и добре написано съобщение. За предпочитане черно на бяло с голям фонт.

Edit: Освен това режисьора никъде не спомена, че са му се месили във работата. Което значи, че филма е това което той е искал да направи. Демек казал е каквото има по темата.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Ambartanen » Wed Oct 09, 2019 10:38 am

Dr. Horrible wrote:
Tue Oct 08, 2019 2:10 pm
Така и не съм гледал филма, но изчетох подробно сюжета. Тоест не мога да коментирам редица елементи от централно значение за киното...
Ей до тук трябваше да спреш с тоя пост :) Това е все едно а кажеш "Не съм чел книгата, ама погледнах блърба на задната корица и мога да ви кажа..."
Roland wrote:
Tue Oct 08, 2019 4:35 pm
Абе факт е, че филмът има проблем с посланието. Като минимум има неяснота дали въобще фигурира такова...
А има ли нужда да има някакво конкретно и ясно послание? Най-хубавото в този филм е колко нюанси има и как не третира ситуацията все едно може да бъде лесно разбрана или еднозначно обяснена. В този ред на мисли според мен
Spoiler: show
филмът нарочно остави малко неясно дали Томас Уейн е бащата на Артър или не. Да, той видя някакви документи, но на никой друг ли не му хрумна, че нещата изглеждат все едно някой богат влиятелен човек се е отървал от неудобната слугиня и заложил в документите история, чрез която тя винаги може да бъде компрометирана? Щото тя да е била уволнена от имение на Уейн няколко месеца преди като безработна случайно да осинови новородено и веднага да изпадне в тотален дисоциативен епизод(?) е малко странно стечение на събитията.
Иначе да се каже, че Жокера нямал невинни жертви ми е малко странно. Първото насилие беше в самозащита, но нищо след това не беше "добро." Mинава от самозащита през мотивирано отмъщение покрай убийство на потенциално невинен безпомощен близък човек до публична екзекуция на някой посмял да е несъгласен с него.

Това притеснение за инцелите пък въобще не го разбирам с оглед самия край на филма. Притеснението е, че ще смятат Жокера за герой и ще го емулират? Щото на мен филмът ми се стори много критичен към него и идеята на края просто беше да покаже как действията му не са причинени от личните му проблеми, а следваствие на по-общия провал на обществото.
Spoiler: show
Провалът на Готъм да се грижи за обществото като цяло води до изблик на насилие и анархия. Жокера е просто симптом и доколкото тълпата върлуващи протестиращи да го взе за някакъв обединяващ символ, това си е просто моментен изблик на недоволството им. Артър може и да се кефи как хората за първи път го приеха възторжено, но реално не успя нищо да подобри или постигне и на следващия ден ще си остане също толкова отритнат от обществото.
П.П. И, да, Жокера на Леджър наистина би бил много по-добро вдъхновение към насилие за тези теоритични инцели, защото е larger-than-life, компетентен, впечатляващ и ефективен т.е. power fantasy за хора склонни да мислят така. Интимно представения Жокер на Финикс, когото съжаляваме и на когото съчустваме въпреки очевидно грешните му действия, няма как да подтикне някой да го емулира. За да вярваш сериозно такова нещо, трябва или да не си гледал филма, или да нямаш никаква представа какво би подтикнало някой да емулира насилие.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Жокера

Post by penzata » Wed Oct 09, 2019 11:37 am

Кот казаха Амбартанен и Драгъна.

п.п. да, Дарк Найт-а навремето бе "провокирал" масова престрелка в киносалон на премиерата.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Жокера

Post by Dr. Horrible » Wed Oct 09, 2019 2:04 pm

Хора, не знам в какъв прекрасен свят съм живял досега, но чак тези дни, от вас, покрай тази дискусия, разбрах за съществуването и значението на думата "инцел".

И да, вече знам повече за света... но на каква цена. :(
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Жокера

Post by Killua » Wed Oct 09, 2019 2:05 pm

Dr. Horrible wrote:
Wed Oct 09, 2019 2:04 pm
Хора, не знам в какъв прекрасен свят съм живял досега, но чак тези дни, от вас, покрай тази дискусия, разбрах за съществуването и значението на думата "инцел".

И да, вече знам повече за света... но на каква цена. :(

И аз така, и за такива като нас в ревюто на Рол турнах един линк към уикипедия, че крайно ме озадачи думата
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Жокера

Post by трубадур » Wed Oct 09, 2019 2:11 pm

Killua wrote:
Wed Oct 09, 2019 2:05 pm
Dr. Horrible wrote:
Wed Oct 09, 2019 2:04 pm
Хора, не знам в какъв прекрасен свят съм живял досега, но чак тези дни, от вас, покрай тази дискусия, разбрах за съществуването и значението на думата "инцел".

И да, вече знам повече за света... но на каква цена. :(

И аз така, и за такива като нас в ревюто на Рол турнах един линк към уикипедия, че крайно ме озадачи думата
що каза бе жена, отидох да чекна и тая уикипедия ми стри представите за човечеството... от друга страна интересно, че подобни изцепки са на запад, а не в държави като китай, дека буквално няма достатъчно жени за десетки милиони мъже.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Жокера

Post by Demandred » Wed Oct 09, 2019 2:20 pm

В Китай не продават автомати в супермаркетите...

Не трябва ли да е "инсел" на български, BTW?
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Жокера

Post by Litz » Wed Oct 09, 2019 2:35 pm

@трубадур проблемът не е пореден от това, че жени няма, а точно в това, че има жени, но тея жени не искат да спят с инцелите.

Наскоро бяхх попаднала на един пост в редит, дето някакъв инсел обясняваше как много се кефил като видел тийнейджърка сама на улицата да почне да я гони как се чувствал супер силен от това и как повече инсели трябвало да го правят.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Жокера

Post by Killua » Wed Oct 09, 2019 2:43 pm

Нямам идея за правопис... Както казах, не знам думата :Д
Ако някой ми драсне тук два реда с хубаво обяснение какво е и се потвърди правописът, ще махна уики статията за да не стриваме ничии представи и ще сложа звездичка ^^
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Жокера

Post by Demandred » Wed Oct 09, 2019 2:53 pm

Правопис на български няма утвърден, защото думата супер рядко се ползва засега, но като ще заемаме от английски, поне да ползваме правилното произношение (incel произлиза от "involuntary celibate").
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Matrim » Wed Oct 09, 2019 3:06 pm

Roland wrote:
Wed Oct 09, 2019 3:37 am
Превантивната паника ясно, че не е от съществена полза, но крушката си има доста очевидна опашка. ДОРИ Жокера на Леджър е невероятно естетизиран. Той е larger than life образ, аватар на хаоса, чиято мотивация е базирана на архетипи, а не на нормално човешко ежедневие. Всички други филми, които изброяваш, насилието там е или супер артистично, или невероятно пресилено. Тук филтър между насилието и зрителя няма. То е абсолютно реалистично. Дори АЗ, дето съм безкрайно далеч от хората, за които така презрените SJW-та се тревожат, че ще им повлияе зле филмът, мога да му вляза достатъчно в главата на тоя психопат, за да си представя как бих извършил същите действия, ако бях в точно тая ситуация. Какво остава за по-нестабилни психически хора.
Че откога реалистичното насилие е по-вероятно да вдъхнови някого от по-артистичното? Предполагам, че Доктор Хорибъл е по-наясно от нас, лаиците, и ще се радвам да изкаже мнение, но ме гложди съмнение, че е много по-лесно човек да се вдъхнови от Рамбо или Grand Theft Auto, отколкото от филм, където е направен опит за реалистично представяне на насилието и последиците от него. И въобще, хората вдъхновили се от някой филм/книга/игра да ходят да гърмят или да колят са толкова малко, че не мога да проумея защо изобщо това е някаква супер важна дискусия.
В анимето злодеите с убер драматично соб-стори са по 5 за левче и никой не е тръгнал да ги емулира.
И в американските телевизионни сериали има куп злодеи/антигерои с такова минало, и в киното има, макар и май по-рядко. Не проумявам как изобщо има дискусия за тоя пуст Жокер все едно такова произведение не е имало никога досега и има реалистична вероятност цял куп маниаци да се вдъхновят от него и да почнат да трепят хора на поразия.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests