Жокера [SPOILERS]

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Жокера [SPOILERS]

Post by penzata » Fri Oct 04, 2019 11:14 pm

Joker е изключително добре направен занаятчийски филм. Евала на Тод Филипс, Брадли Купър и целия екип зад този филм. Страхотен е. Каквото и да кажа за Хоакин Финикис :heart: , няма да се доближи дори и на йота от изпълнението му.


п.п. въпреки, че залата бе пълна, масовата инфантилна реакция на публиката по време на филма и нетърпението, с което си тръгнаха (и тръгваха по време на прожекцията) след края на филма, е показателно колко не са имали представа какъв филм отиват да гледат, което е още по-голям суперлатив за Филипс и компания. Пейсингът на Джокера е точно толкова бавен, колкото трябва да бъде.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Amelia » Sat Oct 05, 2019 9:34 am

Великолепен филм с феноменален Хоакин Финикс! :heart:
При нас публиката ръкопляска накрая.
Заслужава Оскари това.

:heart:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Roland » Sat Oct 05, 2019 10:12 pm

Amelia wrote:
Sat Oct 05, 2019 9:34 am
Великолепен филм с феноменален Хоакин Финикс! :heart:
При нас публиката ръкопляска накрая.
Заслужава Оскари това.

:heart:
И аз го харесах много. Но ме тревожи колко тригъринг ще бъде за определени хора.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Amelia » Sun Oct 06, 2019 7:20 am

Засега основно се тригърват некви лица из SJW средите. Изкуството понякога тригърва - нали идеята му е да въздейства? Ще трябва да живеем като човечество с тоя риск, щото алтернативата ми се вижда по-лоша. На мен това с паниката около тоя филм ми се вижда като доста по-тригърващ за ненормалниците момент от самия филм.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Roland » Sun Oct 06, 2019 5:23 pm

Amelia wrote:
Sun Oct 06, 2019 7:20 am
Засега основно се тригърват некви лица из SJW средите. Изкуството понякога тригърва - нали идеята му е да въздейства? Ще трябва да живеем като човечество с тоя риск, щото алтернативата ми се вижда по-лоша. На мен това с паниката около тоя филм ми се вижда като доста по-тригърващ за ненормалниците момент от самия филм.
Аз само един конкретен проблем имам.
Spoiler: show
Артър страда от масивен шизофреничен нарцисизъм, видимо социопатичен е и не мисля, че идеята е да му симпатизираме. Но ВСИЧКИТЕ му жертви до една “си го просят” в контекста на филма, така че става неизбежно да му симпатизираш. А това не е герой, който е по какъвто и да е начин “прав”. Като минимум според мен нямаше логика да остави съседката жива...
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Amikae » Mon Oct 07, 2019 4:11 pm

Roland wrote:
Sun Oct 06, 2019 5:23 pm
Amelia wrote:
Sun Oct 06, 2019 7:20 am
Засега основно се тригърват некви лица из SJW средите. Изкуството понякога тригърва - нали идеята му е да въздейства? Ще трябва да живеем като човечество с тоя риск, щото алтернативата ми се вижда по-лоша. На мен това с паниката около тоя филм ми се вижда като доста по-тригърващ за ненормалниците момент от самия филм.
Аз само един конкретен проблем имам.
Spoiler: show
Артър страда от масивен шизофреничен нарцисизъм, видимо социопатичен е и не мисля, че идеята е да му симпатизираме. Но ВСИЧКИТЕ му жертви до една “си го просят” в контекста на филма, така че става неизбежно да му симпатизираш. А това не е герой, който е по какъвто и да е начин “прав”. Като минимум според мен нямаше логика да остави съседката жива...
Не съм съгласен.
Spoiler: show
Не мисля, че той беше нарцисист. Всички около него бяха нарциси, особено майка му. Той пощади единствените хора, които го третираха човешки - джуджето и съседката. Всички останали взеха демидж. Филмът хич не е далеч от истината за това как голяма част от обществото се отнася спрямо психично болни хора и е адски грозно как набедиха филма за някакъв инцел бейт още преди да е излязъл. Този филм нямаше абсолютно нищо общо с инцелите, wtf!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Roland » Mon Oct 07, 2019 7:08 pm

Amikae wrote:
Mon Oct 07, 2019 4:11 pm
Не съм съгласен.
Spoiler: show
Не мисля, че той беше нарцисист. Всички около него бяха нарциси, особено майка му. Той пощади единствените хора, които го третираха човешки - джуджето и съседката. Всички останали взеха демидж. Филмът хич не е далеч от истината за това как голяма част от обществото се отнася спрямо психично болни хора и е адски грозно как набедиха филма за някакъв инцел бейт още преди да е излязъл. Този филм нямаше абсолютно нищо общо с инцелите, wtf!
Еми и аз не съм съгласен.
Spoiler: show
Всичко в тоя филм Артър го възприемаше като свързано директно с него, ЗА него, ЗАРАДИ него. До степен на делюзия. Това си е класически нарцисизъм в клиничния смисъл на думата, не е нужно да е самовлюбен, за да е нарцисист.
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Amikae » Mon Oct 07, 2019 8:07 pm

Roland wrote:
Mon Oct 07, 2019 7:08 pm
Amikae wrote:
Mon Oct 07, 2019 4:11 pm
Не съм съгласен.
Spoiler: show
Не мисля, че той беше нарцисист. Всички около него бяха нарциси, особено майка му. Той пощади единствените хора, които го третираха човешки - джуджето и съседката. Всички останали взеха демидж. Филмът хич не е далеч от истината за това как голяма част от обществото се отнася спрямо психично болни хора и е адски грозно как набедиха филма за някакъв инцел бейт още преди да е излязъл. Този филм нямаше абсолютно нищо общо с инцелите, wtf!
Еми и аз не съм съгласен.
Spoiler: show
Всичко в тоя филм Артър го възприемаше като свързано директно с него, ЗА него, ЗАРАДИ него. До степен на делюзия. Това си е класически нарцисизъм в клиничния смисъл на думата, не е нужно да е самовлюбен, за да е нарцисист.
Spoiler: show
Те повечето неща си бяха за него и заради него. Децата в началото, които го тормозиха, колегите на работа, които му се подиграваха и го манипулираха. Майка му, която го е абюзвала и манипулирала през целия му живот. Гадовете в метрото. Единствената му сериозна делюзия беше със Софи, но дори това филма директно обяснява с травмата в главата му. Останалите неща, като това как си представя, че е гост в талк шоуто, си ги прави съвсем съзнателно и са често срещан защитен механизъм. Пък и в крайна сметка каква друга гледна точка би имал ти в неговата ситуация? Сигурен ли си, че щеше да имаш присъствието на духа след десетки години абюз да се погледнеш от страни и да си кажеш, че не е нищо лично, просто кофти късмет, света е гаден yada yada.

A Артър като цяло беше нежна душа, която е била абюзвана до отказ през целия му живот. Той самият си го казва в прав текст на психиатърката, как не се е чувствал добре нито един ден от живота си и как на никой не му пука, и как всички очакват да се държи нормално, въпреки че не е нормален.

Ако беше нарцисист щеше да убие джуджето и Софи, но не го направи. Той уби само тези, които бяха гадове спрямо него и по принцип. Дори на края се колебаеше дали да гръмне себе си.
Едит: https://www.youtube.com/watch?v=awoQuVq2yYc

Това видео илюстрира добре някои от идеите на създателите на филма, както и дава определени насоки към това що за човек е Артър. Обвиъсли не гледайте, ако не искате спойлер.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Roland » Mon Oct 07, 2019 9:37 pm

Ето този тон на апологетика за мен е проблемен. Защото аз не мисля, че филмът има за цел зрителят до такава степен да съчувства на Артър, но същевременно не използва възможностите, с които разполага, за да го обрисува като наистина болен човек.
Spoiler: show
Той имаше всяка причина да убие Софи, предвид маниите си и колко беше изтрещял на тоя етап. Но не го направи. Защото филмът се стреми нито една от жертвите му да не е възприемана от ЗРИТЕЛИТЕ за "невинна". За мен това е проблем, защото ако аз и ти само го "разбираме", то хора с по-тежък живот ще му се възхищават.
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Amikae » Mon Oct 07, 2019 9:59 pm

Roland wrote:
Mon Oct 07, 2019 9:37 pm
Ето този тон на апологетика за мен е проблемен. Защото аз не мисля, че филмът има за цел зрителят до такава степен да съчувства на Артър, но същевременно не използва възможностите, с които разполага, за да го обрисува като наистина болен човек.
Spoiler: show
Той имаше всяка причина да убие Софи, предвид маниите си и колко беше изтрещял на тоя етап. Но не го направи. Защото филмът се стреми нито една от жертвите му да не е възприемана от ЗРИТЕЛИТЕ за "невинна". За мен това е проблем, защото ако аз и ти само го "разбираме", то хора с по-тежък живот ще му се възхищават.
Не си прав тука, Рольо. Филмът има точно за цел да съчувстваме на Артър. Впрочем що за човек не би му съчувствал?
Spoiler: show
Той нямаше нито една причина да убие Софи, но имаше една да не я убие. Защото, илюзия или не, тя му се усмихна в асаньора и не се погнуси от него, а за човек толкова потъпкан и депривиран от обич това е доста важно.

"The worst part about having a mental illness is people expect you to behave as if you dont." Не е ли именно това разковничето на целия филм? Че той се нуждаеше от състрадание, но не получи никакво. Че Готам е баси скапания град и т.н.

Сега дали някой ще му се възхищава не знам. Смяташ ли, че създателите е трябвало да компроментират визията си за да коригират какъв outcome ще се получи в реалния живот? И още повече, има ли по-безсмислено начинание от това? Би ли имало смисъл изобщо да правят филм, ако ще изхождаме от такава гледна точка?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Roland » Tue Oct 08, 2019 12:44 am

Amikae wrote:
Mon Oct 07, 2019 9:59 pm
Roland wrote:
Mon Oct 07, 2019 9:37 pm
Ето този тон на апологетика за мен е проблемен. Защото аз не мисля, че филмът има за цел зрителят до такава степен да съчувства на Артър, но същевременно не използва възможностите, с които разполага, за да го обрисува като наистина болен човек.
Spoiler: show
Той имаше всяка причина да убие Софи, предвид маниите си и колко беше изтрещял на тоя етап. Но не го направи. Защото филмът се стреми нито една от жертвите му да не е възприемана от ЗРИТЕЛИТЕ за "невинна". За мен това е проблем, защото ако аз и ти само го "разбираме", то хора с по-тежък живот ще му се възхищават.
Не си прав тука, Рольо. Филмът има точно за цел да съчувстваме на Артър. Впрочем що за човек не би му съчувствал?
Човек, който гледа филма?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by penzata » Tue Oct 08, 2019 10:58 am

Както казах по-горе, Жокерът е отлично направен занаятчийски филм, което важи с пълна сила за сценария: сцените с издевателствата над Артър манипулативно са подредени и избрани по такъв начин, за да може зрителят да съчувства на персонажа; мисля, че това е очевадно.

Вече, дали всеки зрител ще му съчувства или не, си е до него, но филмът (най-вече посредством сценария) нееднозначно заявява претенциите си за симпатия към Артър.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by The Dragon » Tue Oct 08, 2019 11:38 am

Честно казано беше ми много смешно как медиите врещяха за Жокера, а режисьора и актьора просто ги игнорираха. Дано и други творци се поучат от този опит, а не да се огъзват когато няколко нищо не значещи персони почнат да крещят "Problematic" ...

“Joker” Is a Viewing Experience of Rare, Numbing Emptiness - толкова е зле, че се чудиш какво е пушил.

https://www.newyorker.com/culture/the-f ... -emptiness
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Litz » Tue Oct 08, 2019 1:48 pm

Все си-мисля, че проблемът не е в Жокера, а в това че в САЩ супер лесно може да си купиш оръжие. Защо в нормалните страни никой не го е страх от тоя филм?

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Dr. Horrible » Tue Oct 08, 2019 2:10 pm

Така и не съм гледал филма, но изчетох подробно сюжета. Тоест не мога да коментирам редица елементи от централно значение за киното - режисура, операторска работа, актьорска игра, музика и бла-бла.

Но като история ми се струва доста елементарна :D Филмът е поне частично вдъхновен от Killing Joke, но разликата е, че Killing Joke не е елементарен. Да, той показва как един добър човек - Жокера - става жертва на обществото и на ужасни обстоятелства и се пречупва и се превръща в психопата, когото познаваме. Но освен това показва и друг човек, изживял чудовищна лична трагедия - Брус Уейн, който реагира по точно обратен начин - докато Жокера започва патологично да сее хаос, то Батман избира патологично да налага ред и да посвети живота си на това. И имаме и третата точка - комисар Гордън - който пък успява да запази себе си, да не се пречупи след травмата.

И вместо едно истински нюансирано богатство за различните начини, по които хората реагират на травмата и на болестта на обществото, виждаме филм за това как един човек го бият, малтретират, отхвърлят и т.н. и той накрая почва да трепе и да се смее. Това е елементарно, звучи ми тийнейджърско - "светът е гаден, обществото не струва, всички хора са алчни и гадни, смърт за всички!".

И освен това ми се струва, че това е ужасна интерпретация на Томас Уейн. Томас Уейн често е елементарен образ, включително и при Нолан - безкрайно добър човек, богат алтруист, загрижен за околните, любящ баща. И този филм, вместо да го направи сложен, да покажат какво стои зад това, какви минуси му носи това, да го покажат като разкъсан между оптимизма и депресията и т.н., те го показва като ужасно безчувствен богатаж, алчен и жесток, без грам емпатия. Това не е задълбочаване на образа, това е елементаризиране в другия край на полюса. А Марта Уейн вярно ли умира разстреляна без нито една реплика във филма?

Цялата идея "нека да направя анти-супергеройски филм, но да го кръстя с името на суперзлодей, че да го гледат хората" намирисва на печелбарство и самоцел. В крайна сметка пак получаваш блокбастър, пак го гледат феновете на тълпи с пуканки в мола. И пак печелиш пари на големите студиа и им помагаш на стават все по-богати.

Изобщо - излагация. Радвам се, че не съм на 16, защото тогава щях да чувам как всичките ви връстници обясняват "Ето това е сериозен и дълбок филм, истински смисъл има, всичко друго е бълвоч!" То пак голяма част от хората го казват, но когато съм видял повече от света, ми е по-лесно да си обясня заблудата им и да не си тровя нервите заради нея :D
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests