Жокера [SPOILERS]

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Dr. Horrible » Fri Oct 11, 2019 8:46 am

Какво значи "детето на царевицата"? Със Стивън Кинг ли е свързано?
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Ambartanen » Fri Oct 11, 2019 9:18 am

Да, за филм по книга на Кинг става въпрос. Конкретно Брус е одрал кожата на този проповедник, който е "главния злодей".

Иначе според мен насилието във филма хората го считат за реалистично, защото е бързо, смъртоносно и участниците са изплашени или изненадани т.е. доста далеч от стандартния петнайсет минутен комиксов кютек, на края на който дори не са им се развалили прическите. Но начина на заснемане си беше доста стилизиран наистина, а сцените на анархия из Готъм бяха като излезли от страниците на комикс и бяха на една идея от това да заприличат на нещо снимано от Снайдър.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by трубадур » Fri Oct 11, 2019 9:38 am

Квото @Amelia и @Ambartanen викат. И за мен филмът си е комиксов. Жокерът има толкова различни трактовки на хартия, че няма една, която да е ултимативната. Въпреки фенските предпочитания. Понякога тоя персонаж е представян в тексаско клане вайб и именно тая сцена с плешивия чичак си беше хорър касапница, по-вероятно да видиш подобна с Майкъл Майърс или Джейсън, но доста пасваща на прилично количество от жокер проявленията, някои от които сякаш готови да влязат във филм на Роб Зомби. Щото не винаги го раздават като умния, манипулативен гений (това е ридлъра), жокерът ги върши тия работи, но не е и над директно касапско убийство, гнусни мъчения и квото там дойде, ако това означава, че ще бръкне на някого в центровката, все пак пичът е хаос над всичко.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Roland » Fri Oct 11, 2019 8:54 pm

Бтв за едно нещо съм с @Dr. Horrible - не схващам защо толкова много хора тук имат нужда комиксовият филм по някакъв начин да плюе по комиксовостта си, за да е "качествен". В смисъл, за мен Жокера е тотално менте откъм комиксовост, т.е. преструва се, че е част от IP, но всъщност изобщо не се интересува да е част от митологизма на комиксова вселена.

За пример за силен филм, който изобщо не се опитва да "не е комиксов" - Логан.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by The Dragon » Fri Oct 11, 2019 10:01 pm

Roland wrote:
Fri Oct 11, 2019 8:54 pm
Бтв за едно нещо съм с @Dr. Horrible - не схващам защо толкова много хора тук имат нужда комиксовият филм по някакъв начин да плюе по комиксовостта си, за да е "качествен". В смисъл, за мен Жокера е тотално менте откъм комиксовост, т.е. преструва се, че е част от IP, но всъщност изобщо не се интересува да е част от митологизма на комиксова вселена.

За пример за силен филм, който изобщо не се опитва да "не е комиксов" - Логан.
Не че нещо, но точно този origin story не беше ли разказан в комикс? По спомен жената на Жокера беше бременна и нещо го подлуди ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Roland » Fri Oct 11, 2019 10:09 pm

Ако имаш предвид The Killing Joke, тоя филм няма много общо. То не е само на сюжетно ниво, че не е комиксов, а и на символично/тематично. Това си е трибют на Скорсезе, щото Филипс е ядосан на уоук културата, че убила комедията...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by трубадур » Fri Oct 11, 2019 11:38 pm

Това колко пъти ще го повториш? Все едно има някакъв смисъл. Питам, щото се надявам да се ебаваш, ама знам ли те, може и сериозно да ги пишеш тия работи.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Roland » Fri Oct 11, 2019 11:42 pm

трубадур wrote:
Fri Oct 11, 2019 11:38 pm
Това колко пъти ще го повториш? Все едно има някакъв смисъл. Питам, щото се надявам да се ебаваш, ама знам ли те, може и сериозно да ги пишеш тия работи.
Не знам каква е целта на такъв пост. Никой не знае каква е целта на такъв пост ¯\_(ツ)_/¯
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by трубадур » Sat Oct 12, 2019 12:06 am

Колко твоят.

Тва звучи като ирония:
. Това си е трибют на Скорсезе, щото Филипс е ядосан на уоук културата, че убила комедията...
Може да се разглежда филипс хал хабер си няма кво прави и му се подигравам, щото не може да отговаря на въпроси. И едновременно вика, че е трибют на скорсезе, хем вика че уок културата е убила комедията. Демек е бот и няма идея какво приказва и снима. Което хубаво, идиотско и несмешно е, ама минава.

Ама ако наистина смяташ изречението за истина, имаш ебаси причинно-следствените връзки. Ква е връзката на трибют към скорсезе и уок културата? Кви ги ръсиш. В действителност филипс дава нелепи отговори, на малоумни въпроси, колкото да не обиди питащите го такива тъпотии. Стегни се. Щото колкото и да не ти е симпатичен някой, да режисираш такъв филм до подобен резултат, се изискват известни качества.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Amelia » Sat Oct 12, 2019 12:33 am

Къде Жокерът плюе по комиксовостта и кой изобщо е казал нещо такова????????????????????????? Жокерът прави по-яки и иновативни неща с комикс формулите си, за разлика от болшинството останали комикс лайненца, дето сме гледали до момента и дето в общи линии ти прожектират един и същи филм, изчистен от всичко, което би могло да наруши продажбата на играчки. Това, че Жокерът не прилича на лайненцата от 100000000 километра, не го прави да "плюе" по комиксовостта си, уотевър дъ фък дат ивън мийнс.

Тук имаме ориджин стори на комикс персонаж, избиващо на керъктър стъди. Което работи толкова добре ИМЕННО защото тоя филм е абсолютно комиксов и разчита на конотации от предишни проявления на този персонаж. Имаме и деконструкции на комикс тропове, което далеч не се случва за пръв път в медията, но тук е направено толкова добре, че комикс фенбойовете явно са спрели да могат да си разпознават комикс клишетата и всичко им изглежда реалистично, нефилтрирано и некомиксово.

Аре по-сериозно, плз.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Roland » Sat Oct 12, 2019 12:57 am

Amelia wrote:
Sat Oct 12, 2019 12:33 am
Къде Жокерът плюе по комиксовостта и кой изобщо е казал нещо такова????????????????????????? Жокерът прави по-яки и иновативни неща с комикс формулите си, за разлика от болшинството останали комикс лайненца, дето сме гледали до момента и дето в общи линии ти прожектират един и същи филм, изчистен от всичко, което би могло да наруши продажбата на играчки. Това, че Жокерът не прилича на лайненцата от 100000000 километра, не го прави да "плюе" по комиксовостта си, уотевър дъ фък дат ивън мийнс.

Тук имаме ориджин стори на комикс персонаж, избиващо на керъктър стъди. Което работи толкова добре ИМЕННО защото тоя филм е абсолютно комиксов и разчита на конотации от предишни проявления на този персонаж. Имаме и деконструкции на комикс тропове, което далеч не се случва за пръв път в медията, но тук е направено толкова добре, че комикс фенбойовете явно са спрели да могат да си разпознават комикс клишетата и всичко им изглежда реалистично, нефилтрирано и некомиксово.

Аре по-сериозно, плз.
Първо, не казха, че ФИЛМЪТ плюе по комиксовостта си. Това го правите ти и още няколко човека тук, които недолюбват супергерои.

Второ, филмът изобщо не разглежда ЖОКЕРА като герой, защото този образ е абсолютно неспособен да играе коя да е версия на ролята си в комиксите. Това е история - добре конструирана бтв - за човек, който страда от един куп проблеми и му избиват чивиите, която, ако трябва да сме честни, просто използва IP-то на Батман, за да бъде финансирана. НИЩО в тоя филм не се променя, ако го ситуираш в Ню Йорк, смениш името на Томас Уейн и разкараш позеснатото от демон момченце от сюжета. Буквално нищо. Това не е филм, който разглежда комиксов персонаж под нова светлина, а филм, който използва комиксово име, за да се продава по-добре.

И бтв, това дори не го казвам като критика, просто ми е странно, че един теоретично "комиксов" филм може да спечели точки в ШД САМО ако няма тотално нищо свързано с комиксите. Смисъл, ясно, че тоя медиум не е за всеки, но наистина добрият комиксов филм все пак трябва да има нещо общо с комиксовата тематика и митологизъм, иначе просто е друг жанр. Като този пример.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Amelia » Sat Oct 12, 2019 1:34 am

Roland wrote:
Sat Oct 12, 2019 12:57 am

Второ, филмът изобщо не разглежда ЖОКЕРА като герой, защото този образ е абсолютно неспособен да играе коя да е версия на ролята си в комиксите. Това е история - добре конструирана бтв - за човек, който страда от един куп проблеми и му избиват чивиите, която, ако трябва да сме честни, просто използва IP-то на Батман, за да бъде финансирана. НИЩО в тоя филм не се променя, ако го ситуираш в Ню Йорк, смениш името на Томас Уейн и разкараш позеснатото от демон момченце от сюжета. Буквално нищо. Това не е филм, който разглежда комиксов персонаж под нова светлина, а филм, който използва комиксово име, за да се продава по-добре.
Това, което се променя при тези промени е, че от безкрайно як комиксов филм, който ни дава клишираната супергеройска ориджин стори от гледна точка на злодея и за това разчита основно на комиксови стори телинг похвати, ще получим дълбоко посредствен филм за зле написан, но добре изигран психопат, в който нищо от mental health аспектите не е разгледано с нужната дълбочина и внимание.

Тоя филм абсолютно не може да работи като не-комиксов филм. Водевилните клоунади на Готам и на Жокера в края, типично комиксовите персонажи като Уейн, оня на де Ниро, колегите на Жокера и батките в трамвая, патетичното многострадание на Жокера, дето беше виктимайзнат от почти всеки персонаж с повече от 10 секунди екранно време - това всичкото са комиксови клишета, които няма да работят във филм, който наистина се е хванал да изследва някакъв луд човечец по реалистичен начин.

Това, че Жокерът не бил комиксов филм си е няква твоя идея и както @трубадур ти каза, няма по магически начин да стане вярна, ако продължиш да я повтаряш. А дълбокото ми презрение към елементарните холивудски комикс помии се дължи именно на липсата на challenging трактовки в медията. Сега най-сетне направиха нещо яко във Вселената на Батман и изведнъж се оказа, че на комикс феновете, дето тук се насраха да обясняват колко версатилна била комикс средата, не им било достатъчно комиксово...

Сиктир.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Roland » Sat Oct 12, 2019 2:02 am

От друга страна аз съм човек, който активно чете, гледа и цени комиксовото изкуство като такова, от къде две и половина десетилетия. Може би все пак имам някаква малко по-добра идея от теб кое е и кое не е "комиксово"? 8-) 8-) 8-)

Честно казано доста ми писна от тоя спор. За пореден път съм в ролята на Човека, Който Е Несъгласен С Някои Аспекти От Разговора И Съответно Трябва Да Хейти В Отговор. Която е много тъпа роля и не ми се влиза в нея за филм, който А) ми хареса много и нямам желание да го намразвам заради вас :mrgreen: ; и Б) не си заслужава това ниво на спор за интерпретацията на всеки детайл. Дали бил комиксов и дали бил за инцели всеки сам да си решава, мисля.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Dr. Horrible » Sat Oct 12, 2019 9:00 am

Ambartanen wrote:
Fri Oct 11, 2019 9:18 am
Да, за филм по книга на Кинг става въпрос. Конкретно Брус е одрал кожата на този проповедник, който е "главния злодей".
Мерси!
Интригуващо изглежда, може да го изгледам някой ден, или пък да прочета книгата.


Иначе и на мен ми е малко странна тази ваша дискусия дали е комиксово или не е комиксово, защото сякаш с тази дума вие разбирате нещо, което може да има различни степени - да е малко комиксово, доста комиксово, много комиксово или напълно комиксово... И вече спорите този конкретен филм на коя степен съответства и защо. За мен "комиксово" е проста категория, по-скоро формална - с "да" и "не". Все едно "български" филм. Филмът или е български или не е, независимо дали влиза в традициите на българското кино. Както един американски роман може да разказва за гейшите в Япония или за селяните в Китай през 18-ти век, да описва много детайлно въпросната култура, но пак да си е американски роман. Не може да е по-малко американски или повече американски, просто е американски. Така и "Жокерът" си е официален филм на DC, главният герой е много известен злодей от комиксите, във филма имат по-ограничено участие бащата на Батман и самият Батман, тоест твърдо си влиза в категорията "комиксов". Може да не е супергеройски, да не е типично комиксов, да не е комиксов екшън, да не е като на Марвел комиксовите филми, но си е комиксов. Не знам какви са нагласите на режисьора, от някои откъслечни интервюта ми е попадало, че говори малко с надменност за комиксите и комиксовите фенове, това си е негово право, но е факт, че работи за комиксово студио и изкарва пари за комиксово студио и помага с таланта си за разпространението на комиксовото изкуство и с приходите от филма му ще бъде финансирани още комиксови филми 8-)

Иначе разбирам Роланд за какво говори - че е малко кофти, че за да бъде харесан и признат някой комиксов филм в определени среди, примерно този форум, е нужно въпросният филм да полага усилия да избягва всички елементи, които са типично комиксови, които радват особено комиксовите фенове. Да е лишен от комиксово очарование, за да изглежда "сериозен". И да, това е кофти. Хммм... сега дочетох "Копелето на Истанбул" - книгата, заради която Елиф Шафак е съдена в Турция, понеже говори за арменския геноцид - неудобна тема за турските власти. И там разни герои коментират темата за еничарството и говореха как и в съвремието има някаква форма на еничарство – както в османската империя деца от "неправоверни" територии могат да се издигнат до високи постове, включително паши и везири, ако напълно се отрекат и забравят корените си, така и в днешните западни общества хората от други страни и култури могат да се издигнат до високи позиции, ако в някаква степен се отрекат от корените си и традициите на народа си и приемат "правата вяра". И в контекста на вашия разговор се зачудих дали е възможно това да го има и в киното, някакъв странен вид филмово еничарство, при което един комиксов филм може да достигне до високи оценки и сериозни награди, ако се откаже от своите традиционно комиксови елементи. Но това са си мои отвлечени съждения.

Иначе, @Amelia вярвам, че сме напълно способни да говорим за нещата, което не харесваме, с по-възпитани думи от "лайна". Особено като знаем, че събеседниците ни ги харесват и виждат нещо в тях. Няма нужда постоянно да се провокираме и нарочно да се дразним, можем да общуваме по-хубаво. Точно това обяснявах вчера на децата от 3-ти Б клас, които почти се бяха сбили, щото едното казало на другото, че ръкавиците му на Спайдър-мен са "идиотски", после другото го бутнало, първото го ритнало и т.н. ... Любезното общуване изисква малко повече усилия, но вярвам, че бихме могли да направим този форум едно по-добро място. Извинявай, че така ти говоря с някакъв по-даскалски или нравоучителен тон, и в къщи ми казват, че професията ми се отразява, и може да съм ти дразнещ. Но наистина вярвам, че не е нужно да общуваме така и че може да ни е по-хубаво тук.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Жокера [SPOILERS]

Post by Amelia » Sat Oct 12, 2019 9:55 am

Dr. Horrible wrote:
Sat Oct 12, 2019 9:00 am
Иначе, @Amelia вярвам, че сме напълно способни да говорим за нещата, което не харесваме, с по-възпитани думи от "лайна".
Способни сме, но така ни харесва повече, а и сме фактологически изрядни по този начин, което за мен прави форума едно по-хубаво място. Събеседниците ни ще трябва да се опитат да го преживеят някак. За патронайзинг тона няма нужда да се извиняваш - аз го ползвам постоянно като ти говоря. It's only fair. :metal:

Ти изгледа ли филма в този ред на мисли?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests