Гледано напоследък, Част VI: 2049

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Wed Sep 14, 2022 11:46 pm

"Against All Flags":
https://www.imdb.com/title/tt0044333/
Холивудски филм с жена екшън герой, правен преди седемдесет години.
Принципно - харесвам приключенски филми от ония времена. "Морският ястреб", "Приключенията на Робин Худ", "Зоро", "Черният лебед", "Скарамуш" и други такива - винаги са ме радвали, затова се надявах и този да ми хареса, въпреки че не е някаква общоизвестна класика. Истината обаче е, че има причина да бъде позабравен. Идеята не е лоша. Морийн О'Хара е огън, а и малкото екшън сцени, в които участва, са доста приятни. Антъни Куин е готин - мисля, че това му е стереотипната роля отпреди "Зорба гъркът" - лош пират. Ерол Флин обаче дърпа всичко надолу със самото си присъствие. Някой е трябвало да му каже, че е прекалено стар и грозен за ролята на млад красавец, по когото всички жени припадат. Надебелял, не се движи добре в бойните сцени и не е дори бледа сянка на образите, с които цял свят го знае.
Другото е, че, въпреки ролята на Морийн О'Хара, филмът е просто болезнено назадничав, много повече от спомените ми за буквално всичките други приключенски филми от онова време, които съм гледал. Има индийска принцеса, изиграна от бяла актриса, която прилича на Дисниевата Снежанка - и това е по-малкият проблем. По-големият е, че девойката е просто малоумна. Явно това е минавало за забавен образ тогава... Ух. Както и да е, сега ми се догледа някой от другите филми, които споменах в този коментар.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Fri Sep 23, 2022 8:01 pm

"Три хиляди години копнеж":
https://www.imdb.com/title/tt9198364/
Добър филм е, обаче мисля, че трейлърите му правят лоша услуга, доколкото обещават нещо съвсем различно. Филмът не е ненормално и енергично приключение, дори напротив - огромна част от действието минава в разговор в една хотелска стая. Джинът разказва приказки. Не е за деца. Идрис Елба и Тилда Суинтън са страхотни, макар че и двамата са имали по-предизвикателни роли. Визуално е чудесно. Въображението на Джордж Милър все пак е доста развинтено и на моменти показва бая смайващи гледки. Сценарият е добре - като за типа филм, в който героите водят дълбокомъдрени разговори и си изказват всичките терзания в прав текст - което при други обстоятелства щеше да е непоносимо, обаче тук просто визуалното изпълнение е прекалено добро. Музиката е страхотна.
Като цяло - филмът определено си заслужава. Бих го гледал пак.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Tue Oct 04, 2022 10:14 am

penzata wrote:
Fri Aug 12, 2022 1:11 am
Каквото каза @tigermaster + японските кавъри на популярни американски поп песни бяха мега; саундтракът като цяло. :mrgreen:
Най-хубавата част от филма наистина. На мен ми беше доста мех като цяло. Страхотен каст и до там.

Екшънът ми беше доста лабав, което ептем не го очаквах, а и лична болка, но не се прави горфест с дигитална кръв. Изглежда тъпо. Нинджа асасин страдаше от същия проблем. Там поне обаче клането беше далеч по-задоволително. Тук беше второстепенно, но за разлика от бързите флашбакове на пукотевица при Тарантино например, у Bullet Train висяха като кръпки и без тях щеше да е по-добре.

Въобще Влакът беглец навремето с двата си шамара имаше по-впечатляващ екшън от това. Твърде чисто, тясно, ама без да води до клаустрофобия, а единствено до изчакване. Плюс, че и втори филм на Лийч с мечове след дедпуул 2 и въобще не дава надежди за нещо по-интригуващо с предстоящия римейк на Шотландски боец. А от години плямпа как иска да направи сеч с мечове вълнуваща.

Но реално мисля, че на повторно гледане ще се отплаща повече. Актьорите наистина са толкова добри и химията е безупречна.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Fri Oct 14, 2022 3:01 pm

Въпреки че не трябва, последният хелоуийн ми хареса :unsure: :dunno:

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by alshu » Fri Oct 28, 2022 10:34 am

Avril et le Monde truqué е френско белгийско канадска анимационна продукция от 2015-та. Керъктър дизайните са по-скоро в стил старите белгийски комикси (разбирай нещо от типа на Tintin), въпреки че са дело на Жак Тарди, който е французин. Въобще всичко е издържано нарочно в по-стар стил от периода, в който се предполага да се развива действието, защото маса научни открития не са се случили (или по-скоро са били конфискувани заедно със самите учени от тайна организация). Светът в 1930-1940 е типична steampunk алтернативна история и екологичен кошмар. Франция е управляване от династията Наполеон, в цивилния живот властват полицията, шпионите и доносниците, а по улиците пъпли цяла армия от просяци, крадци и дребни мошеници. Въздухът е перманентен смог и всяка повърхност е покрита със сажди.
Едно от най-силните черти на заглавието са безбройните локации и замисълът вложен в тях. Примерно Париж е едновременно познат и непознат: двойна Айфелова кула, еднорелсова надземна зъбчата железница, гигантска статуя на Наполеон IV-ти стъпил върху земния глобус и пр. Механичният дизайн на безбройните машини и странни транспортни средства е сложен и откровено откачен, но и същевременно можеш да повярваш, че работи. Той е представен в 3D CGI, което пък е успешно вмъкнато в 2D-то и в цялостната естетика на заглавието.
Друга силна черта е светът и сложната политическа обстановка. Примерно във този конкретен момент Франция се опитва да завземе Америка, за да заграби ресурсите и от дървен материал.
За европейско заглавието има изненадващо много и добре замислени екшън-приключенски сцени. Анимацията на тези е сложна, динамична и страхотно изпълнена.
Играта на дублиращите актьори и звуковият дизайн за мен са на безпрецедентно за такъв вид продукция ниво.
Музиката е смесица от класика и оригинални парчета така умело вмъкнати, че няма и да ги забележите, а те са основният управляващ атмосферата елемент.
Оставих съдържанието за последно, защото то ме впечатли най-малко. Да, диалозите са приятни и интелигентно написани, още променят стила си в зависимост от персонажите. Да, хуморът в най-мрачните моменти е добре вмъкнат. Да, ползвани са няколко много правилни sci-fi trope-а, но ядрото на историята - серумът и финалната цел ми бяха някак разочароващи.

В крайна сметка Avril et le Monde truqué е страхотен визуален спектакъл и пиршество от малки гениално шантави идеи. Европейска продукция от клас, който не съм виждал. (Е, предният път говорих за Tout en haut du monde, дето също има мащаб, но за сравнение не може да става и дума.) Самият факт, че филмовата критика не го забеляза (Е, има César за пълнометражен анимационен филм, ма говоря за световната критика.), показва колко е нерелевантна. Това си е заглавие от ранга на ранните анимации на студио Ghibli.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Totenkopf » Fri Oct 28, 2022 11:15 am

Изгледах "Vesper", https://www.imdb.com/title/tt20225374/?ref_=fn_al_tt_1 , няма да крия, че очаквах много повече, но кога за последно сте гледали европейска фантастика? Може би с малко по голям бюджет щеше да е по интригуващ, но тези спънки явно са ги ограничили и на сценарно ниво.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Martix » Sun Oct 30, 2022 7:29 pm

Black Adam е толкова средностатистически супергеройски mcu style филм, колкото е възможно да се направи. Напълно е беззъб, ако не броим пускането на лошковци от високо за наличие на зъби. Хуморът успява на места, на други е прекалено криндж, като цяло е по-зле от Шазам в това направление. Екшън, ефекти и пукотевица са ок, но по скоро носят усещане за видео игра (вкл. ужасното CGI), така че сравнения например със Аквамен изобщо не могат да се правят.
Плюсове - Скалата както обикновено е в стихията си и видимо се забавлява с героя, а и целия филм може да се зяпа с пуканки като пародия на mcu, тъй като е развита до крайност версия на модерния self aware супергеройски екшън. Пълно е със готини препратки към други филми на скалата, заигравки с познати сцени от други филми (като използвам думата заигравка либерално), и тн великденски яйца за феновете. Сиреч, в зависимост от нагласата е много подходящ и за хейтуачване, пълно е с мемета и всяка втора сцена дава чудесен мегдан за ютубъри от типа на honest trailers или pitch meeting да се развихрят.
Като цяло ми хареса, въпреки че съм по-скоро от фракцията, оплакваща се от завоя на dcu далеч от тре-депресиращия снайдервърс по посока happier pastures.
7.5/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by alshu » Tue Nov 01, 2022 1:19 am

Стана почти традиция по това време на годината да rewatch-вам Sleepy Hollow, за мен най-добрият, а може би единственият Тим Бъртън филм, който харесвам. Има нещо в играта на второстепенните персонажи, декорите, кинематографията, музиката и въобще атмосферата, което страшно ми допада.
И като ставна дума за музиката, май някъде чак след този период Дани Елфман почна да ми се изчерпва.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Totenkopf » Tue Nov 01, 2022 1:47 pm

Тъй като явно съм на европейска вълна изгледах финладско-шведския "Hatching" https://www.imdb.com/title/tt12519030/? ... _sr_srsg_6 , грамотно направен хорър филм, който на феновете ще се хареса, аз останах малко недоволен, може би от зловещия край..

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Fri Nov 04, 2022 2:20 am

"Вижте как бягат":
https://www.imdb.com/title/tt13640696/
Горе-долу забавен филм. Опитва се да е "Вади ножовете", обаче не му се получава напълно. Както и с филма за Никълъс Кейдж за огромния му талант, и тук писането е толкова самоосъзнато, че отива накъм самозадоволяване. Някой трябва да каже на разни сценаристи, че като непрекъснато в прав текст се подиграват на клишетата в жанра, който пародират, директното използване на същите клишета не става по-малко клиширано.
На моменти имах чувството, че Сам Рокуел умишлено се прави на Джони Деп. Не съм напълно сигурен защо.
Сърша Ронан е страхотна и най-забавните моменти във филма се дължат на нейния образ.
Режисьорът по някакъв начин е намерил възможност в почти всеки кадър да покаже я врата, я прозорец - много вертикални линии в артистично композирани кадри. Готино е, само че, подозирам - заради еднаквия подход към всичко, декорите във всичките сцени изглеждат еднакво.
Сценарият не е толкова добър, за колкото се мисли. От намигания към жанра на класическите детективски мистерии, към творчеството на Агата Кристи, към холивудското кино отпреди седемдесет години и към зрителите не му остава време да разкаже собствената си история. То не че има и кой знае каква история де.
Както и да е, не съжалявам за изгубеното време, но трябваше да е по-добър филм.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Shamajotsi » Fri Nov 04, 2022 7:47 pm

"The Banshees of Inisherin".

Ух, този филм здраво се закотви в личната ми папка "Страхотни филми, които не искам да гледам втори път" (където ще откриете и "Whiplash", да речем). Всичко му е чудесно - режусура, сценарий, музика*, актьорска игра**... Не очаквах да бъда разочарован от Колин Фарел и Брендан Глийсън, но останалите актьори не им отстъпваха.

И след прожекцията имаше дълги обсъждания за моментите, в които ние сме били в ситуацията на някои от героите. Колко е кофти, какви грешки правеха героите и какви сме правили ние на тяхно място. Абе препоръчвам с две ръце (доколкото разбирам, у нас май щели да го дават на Киноманията).

*В самото начало на филма имаше един момент, който ни накара да се спогледаме с моята приятелка. Чувството да гледаш ирландски филм в британски киносалон и да знаеш, че конкретно тези няколко минути може би ще бъдат оценени най-вече от твои сънародници е много особенно :lol: .

**И двамата се изненадахме, че можехме да разберем почти всичко на измисления стогодишен южняшки ирландски акцент, ама може би все пак са се постарали диалогът да звучи автентично, но и разбираемо.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Litz » Mon Nov 28, 2022 1:18 am

The Menu ми хареса, но някакси твърде рязко сменя тона, а ми се щеше да е доста по-плавно. Много добре заснет, красота. Аня Тейлър Джой е богиня, Рейф Фейнс е разкошен, а Ник Хоут си ми е слабост.

Филмът обаче някакси ми напомняше на класовата, кулинарна версия на Мидсомар, особено финалът му.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Martix » Thu Dec 01, 2022 7:19 pm

The Menu - приятен трилър с брутален каст. Ралф Файнс е машина, Никалъс Холт не блести с някаква топ игра, но то неговия герой е сякаш писан като стандартната comic relief awkward роля на Джеси Ейзенбърг, но им е трябвал и красавец, така че Холт перфектно се вписва в ролята. За Аня Тейлър Джой няма какво повече да добавя, богиня е точната дума, но то при нея няма значение в какво играе, с тея гени, дори в реклама за бързи кредити ще е за оскар. Историята е точно толкова self aware, колкото е нужно, и сценарият успява да запълни няколко плот дупки с игра на ръба между hand waving и мета хумор. Доволен съм, не е топ филма на годината, но е достатъчно добър.
7.8/10

Weird: The Al Yankovic Story - очаквах повече, по-близко е до full length youtube клипче, отколкото до добър пародиен филм и е доста далеч от качеството на UHF, но става за едно гледане. А и си има няколко епични сцени. Само да имаше повечко нова музика...
Хари Потър иначе е сех, евала за каста.
6.5/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Litz » Fri Dec 02, 2022 2:03 pm

@Martix не усети ли Мидсомар копи пейста в Менюто обаче? Особено финала.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Martix » Fri Dec 02, 2022 4:50 pm

Litz wrote:
Fri Dec 02, 2022 2:03 pm
@Martix не усети ли Мидсомар копи пейста в Менюто обаче? Особено финала.
Няма как да го усетя, не съм гледал мидсомар. :mrgreen:
There are no rules! I'm gonna get you!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests