Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Tue Sep 17, 2019 5:31 pm

Реакцията идва от това, че когато в някакъв сравнително напрегнат спор на хора, на които първият език в вжедневието е английски и които на практика превеждат мислите си на български като пишат тук, се отговаря не с аргументи по спора, а с назидателна корекция за дума, която използват, те ще реагират остро, защото дори да не е това целта, корекцията в тоя контекст стои като пасивно-агресивен опит да атакуваш нечия интелигентност, вместо да отговориш на аргумент. Обяснявам за себе си, @Amelia подозирам се дразни по-малко на такива работи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Tue Sep 17, 2019 9:05 pm

@Killua е, както винаги в досегашния ми живот, абсолютно и тотално права!
Безумно е да се чудим как да съживим форума, а непрестанно да се обиждаме и нападаме. И наистина има хляб в идеята да намалим, доколкото можем, политическите теми, докато нещата поутихнат, защото те водят само до скандали. Вярно, че това не е лесно в света, в който живеем - точно в тази тема си говорим колко много се политизира изкуството, точно тук спорим трябва ли да е така. И макар в реалния свят изкуството и дискусиите за него да са толкова крайно политизирани, че това дали предпочиташ Оскарът да отиде при "Ла Ла Ленд" или при "Муунлайт" се изкарва директно политическо мнение, имплицитно съдържащо нагласите ти към чернокожите, хомосексуалните и не знам си какво, все пак форумът е една микровселена и от нас си зависи как искаме да я подредим. И ако искаме, можем да си говорим за история, сюжет, за психология на персонажите. Аз самият изключително активно участвах в политизирането из целия форум. Спирам го вече. Защото наистина всички взаимно се унасяме и прекаляваме и ми стана откровено неприятно, че споделих нещо, с което много дълго съм се мъчил вътрешно, а резултатът беше още нападки и още по-унизяващи достойнството думи. Но все тая, казах си всичко, което имах да кажа, и простих, така че считам въпросът за приключен.

По темата за изразите на български бих казал, че наистина много често позволяваме на езика ни да погрознее от чист мързел, аз също го правя. И мен в началото ме дразнеше, като го виждах у другите, пък после си позволих да стана част от това. Вярно е, че има нови термини и понятия, спрямо които българският е останал назад, затова ги внасяме директно. При някои това вливане е по-плавно, при други по-кофти. От нещата, на които попадам из статиите в списанието и които съм чувал на дискусиите ни в Гринуич, най-ужасно ми звучат фрази като "това прави смисъл" и "любовен интерес". Но никога не съм се чувствал лично обиден от употребата на някой от тези изрази, както от стана с анекдотите. И наистина не сме си шефове, всеки сам решава колко усилия иска/може да вложи в лексиката си във форума и извън него, важното е просто да не се обиждаме и да не потъпкваме достойнството на човека с различно мнение. Нещо, на което и аз имам да се уча.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Moridin » Tue Sep 17, 2019 9:20 pm

Dr. Horrible wrote:
Tue Sep 17, 2019 9:05 pm
Но все тая, казах си всичко, което имах да кажа, и простих, така че считам въпросът за приключен.
[...] важното е просто да не се обиждаме и да не потъпкваме достойнството на човека с различно мнение. Нещо, на което и аз имам да се уча.
:yay: :yay: :yay:
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Trip » Wed Sep 18, 2019 10:11 am

на мармалад стана тая тема ей

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Alexis » Mon Nov 18, 2019 7:32 am

Нямам за цел да подклаждам нови безумни спорове, но мисля, че на хората, на които им пука за централната тема, може да им е интересно да прочетат това:

Hollywood's gender divide laid bare by analysis of this season's Oscar contenders
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Nov 18, 2019 8:16 am

Alexis wrote:
Mon Nov 18, 2019 7:32 am
Нямам за цел да подклаждам нови безумни спорове, но мисля, че на хората, на които им пука за централната тема, може да им е интересно да прочетат това:

Hollywood's gender divide laid bare by analysis of this season's Oscar contenders
Малко пресилено, предвид че няма още номинации, но не ме изненадва за съжаление.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by трубадур » Mon Nov 18, 2019 9:48 am

Докато хората още се спират на глупости като раса и пол, а не на умения, все в един кръг ще се върти диалогът. А и освен, че няма номинации, липсват и доста явни претенденти като Уилям Дефо и Робърт Патинсън, и двамата се снимат с всичко и с всички, да не говорим, че Патинсън тази година даже беше режисиран и от жена, ако толкова искат да мрънкят.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Mon Nov 18, 2019 3:18 pm

Какви са фундаменталните разлики между филмите, правени от мъже и филмите, правени от жени? Щото жените режисьори наистина са малко. И едно е да се каже "Това не е редно, хубаво е да се дават повече възможности на жените в тази област, те също могат да разкажат страхотни истории.", но съвсем друго е да се сочи с пръст и да се казва "Тези трима млади актьори, които имат шанс за номинация, са правили по пет филма и нито един не е бил режисиран от жена!" все едно е отговорност на актьорите. Крис Хемсуърд е споменат в статията - ми той участва най-често във филмите на Марвел, има 7 филма в ролята на Тор, готви се осми - нито един не е режисиран от жена и това не е избор на актьора, просто до тази роля се е докопал.

Не знам, странно е. Щото има много области, в които мъжете имат предимство, и наистина е хубаво жените с различни таланти и способности също да успяват и да се вижда, че и те могат да правят страхотни неща. При писателите е станало вече и от 10-те най-богати автори, 5 са жени. https://wealthygorilla.com/richest-authors-world/ Но тези статистики от статията са ми случайни. Има ли статистика колко от тези актьори викат водопроводчик жена или си записват децата в училища, където на директорския пост е жена, или си сглобяват гардероби, проектирани от жена, или карат коли, чиито дизайн е измислен от жена...

Затова част от тея статистики са непродуктивни. Интересно какъв ще е резултатът ако някой направи статистика на шадоуденс - колко от ревюираните книги и филми са писани/режисирани от жени, какъв процент от ревютата на всеки от авторите обхваща произведения, писани/режисирани от жени и т.н. Направо ми стана любопитно и искам да проверя :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Mon Nov 18, 2019 4:09 pm

Какви са фундаменталните разлики между филмите, правени от мъже и филмите, правени от жени?
Тва наистина ли е въпрос?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Moridin » Mon Nov 18, 2019 4:25 pm

Ти как би му отговорила? С конкретика и по възможност доказателства? :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Demandred » Mon Nov 18, 2019 4:40 pm

Точно актьорите да се обвиняват за това дали били играли в филм на жена режисьор е доста нелепо. Иначе това, че Холивуд винаги е бил ужасно сексистки, не е някаква новина.
Dr. Horrible wrote:
Mon Nov 18, 2019 3:18 pm
Затова част от тея статистики са непродуктивни. Интересно какъв ще е резултатът ако някой направи статистика на шадоуденс - колко от ревюираните книги и филми са писани/режисирани от жени, какъв процент от ревютата на всеки от авторите обхваща произведения, писани/режисирани от жени и т.н. Направо ми стана любопитно и искам да проверя :D
Давай, тъкмо ще видим кой е diversity шампиона на списанието. 8-)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Killua » Mon Nov 18, 2019 6:32 pm

@Demandred, ако е за процент от ревютата на автора, много е вероятно да си ти, хаха :Д
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Nov 18, 2019 6:46 pm

Moridin wrote:
Mon Nov 18, 2019 4:25 pm
Ти как би му отговорила? С конкретика и по възможност доказателства? :)
Смело предизвикателство, като вземем предвид твоя капацитет да отговориш подобаващо на подобно усилие от страна на друг съфорумец :)

А разликите между произведения, правени от мъже ВС такива, правени от жени, са много и най-разнообразни, но повечето са трудни за описване без конкретните технически познания. Та, ти готов ли си да положиш нужните усилия за такъв разговор, преди да искаш друг да ги полага?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Nov 18, 2019 7:08 pm

Demandred wrote:
Mon Nov 18, 2019 4:40 pm
Давай, тъкмо ще видим кой е diversity шампиона на списанието. 8-)
Аз си прегледах моите за тази година:

От 14 книжни ревюта: 10/14 писани от жени. Сумарно 16 отделни книги.
От 19 филмови ревюта: 0/19 режисирани от жени. 1/19 с жена в сценарния екип. ЙАЙКС! Холивуд не обича жените ;_;
От 6 статии: 3/6, в които се говори за филми или книги с активно участие на жени в креативни роли.
От 6 сериални ревюта: 4/6 режисирани или писани от жена (2/3 епизода на Уочмен, за които съм писал, са режисирани от жени, 2/3 включват жена в писателския екип).
Oт 2 Dark Chronicles статии: 2/2 покриват материал с активно участие на жени писатели.

Т.е. изводът, ако съдим конкретно по моите рвюта (не, че те са меродавни за някакви общи тенденции) е, че Холивуд смуче, телевизията е МАЛКО по-добре, а книгите - понеже там има най-малък финансов залог - се справят най-добре с включването на жени в разговора.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Ghibli » Mon Nov 18, 2019 7:09 pm

А разликите между произведения, правени от мъже ВС такива, правени от жени, са много и най-разнообразни, но повечето са трудни за описване без конкретните технически познания.
Едва ли е чак толкова трудно да се обясни нещо, което е толкова важно и което го има в много и най-разнообразни проявления.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests