Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!

Moderators: Roland, Morwen, Marfa, Roamer

Roland
Site Admin

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Tue Sep 17, 2019 5:31 pm

Реакцията идва от това, че когато в някакъв сравнително напрегнат спор на хора, на които първият език в вжедневието е английски и които на практика превеждат мислите си на български като пишат тук, се отговаря не с аргументи по спора, а с назидателна корекция за дума, която използват, те ще реагират остро, защото дори да не е това целта, корекцията в тоя контекст стои като пасивно-агресивен опит да атакуваш нечия интелигентност, вместо да отговориш на аргумент. Обяснявам за себе си, @Amelia подозирам се дразни по-малко на такива работи.
And you can't dance with a devil on your back...

Dr. Horrible
Archmage

Post by Dr. Horrible » Tue Sep 17, 2019 9:05 pm

@Killua е, както винаги в досегашния ми живот, абсолютно и тотално права!
Безумно е в единия форум да се чудим как да съживим форума, а в другия непрестанно да се обиждаме и нападаме. И наистина има хляб в идеята да намалим, доколкото можем, политическите теми, докато нещата поутихнат, защото те водят само до скандали. Вярно, че това не е лесно в света, в който живеем - точно в тази тема си говорим колко много се политизира изкуството, точно тук спорим трябва ли да е така. И макар в реалния свят изкуството и дискусиите за него да са толкова крайно политизирани, че това дали предпочиташ Оскарът да отиде при "Ла Ла Ленд" или при "Муунлайт" се изкарва директно политическо мнение, имплицитно съдържащо нагласите ти към чернокожите, хомосексуалните и не знам си какво, все пак форумът е една микровселена и от нас си зависи как искаме да я подредим. И ако искаме, можем да си говорим за история, сюжет, за психология на персонажите. Аз самият изключително активно участвах в политизирането из целия форум. Спирам го вече. Защото наистина всички взаимно се унасяме и прекаляваме и ми стана откровено неприятно, че споделих нещо, с което много дълго съм се мъчил вътрешно, а резултатът беше още нападки и още по-унизяващи достойнството думи. Но все тая, казах си всичко, което имах да кажа, и простих, така че считам въпросът за приключен.

По темата за изразите на български бих казал, че наистина много често позволяваме на езика ни да погрознее от чист мързел, аз също го правя. И мен в началото ме дразнеше, като го виждах у другите, пък после си позволих да стана част от това. Вярно е, че има нови термини и понятия, спрямо които българският е останал назад, затова ги внасяме директно. При някои това вливане е по-плавно, при други по-кофти. От нещата, на които попадам из статиите в списанието и които съм чувал на дискусиите ни в Гринуич, най-ужасно ми звучат фрази като "това прави смисъл" и "любовен интерес". Но никога не съм се чувствал лично обиден от употребата на някой от тези изрази, както от стана с анекдотите. И наистина не сме си шефове, всеки сам решава колко усилия иска/може да вложи в лексиката си във форума и извън него, важното е просто да не се обиждаме и да не потъпкваме достойнството на човека с различно мнение. Нещо, на което и аз имам да се уча.
All I want to do
is come running home to you
And all my life I promise to
keep running home to you

Moridin
Global Moderator

Post by Moridin » Tue Sep 17, 2019 9:20 pm

Dr. Horrible wrote:
Tue Sep 17, 2019 9:05 pm
Но все тая, казах си всичко, което имах да кажа, и простих, така че считам въпросът за приключен.
[...] важното е просто да не се обиждаме и да не потъпкваме достойнството на човека с различно мнение. Нещо, на което и аз имам да се уча.
:yay: :yay: :yay:
This is it. Ground zero.

Trip
Moderator

Post by Trip » Wed Sep 18, 2019 10:11 am

на мармалад стана тая тема ей