Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Nov 21, 2019 7:02 pm

tigermaster wrote:
Thu Nov 21, 2019 10:45 am
"The Hunt" не беше ли спрян поне отчасти защото излизането му се оказа твърде близо до поредните масови престрелки в Щатско?
Да. Което само демонстрира двойния стандарт в тия работи. Ако нещо обижда малцинства и прогресивни консуматори, то те са "снежинки" и се опитват да "цензурират" изкуството. Ако нещо обижда консервите, то се спира, щото има риск някой да почне да стреля по хора в реалния свят...
tigermaster wrote:
Thu Nov 21, 2019 10:45 am
Аз, честно казано, не съм сигурен, че разбирам защо се опитваш да насочиш разговора към литература, при положение, че си пуснал темата във филмовия раздел, и при положение, че си пределно наясно с факта, че в днешно време всеки може да издаде каквото си поиска в рамките на минути, а и книгата носи много по-малък финансов риск като цяло. Иначе, ето ти пример:
https://www.goodreads.com/book/show/300 ... -continent

От това, което съм прочел за тази книга, отношението към нея е оправдано, обаче тя е била спряна заради SJW-тата и е трябвало авторката да я пренаписва, за да я допуснат до издаване.
Еми разговорът се разви в нови посоки, а и това е тема, която не може да се ограничава само с едно изкуство. Може би дори може да се премести в общия форум. А иначе въпросът ми за литературата беше към Мат, защото той изказа едни МНОГО общи приказки конкретно за издателския бизнес, и исках да си ги подкове с доказателства.

Що се отнася до тая книга, знам я. И абсолютно подкрепям спирането й. Както сам каза, всеки може сам да си издаде всичко, ако иска, така че традиционните издателства са повече система за разпространение и реклама, отколкото бариера пред автора. В който контекст те са и мярка за качество и съответно те си решават какъв имидж искат да градят и дали "злите чернилки и смелите бели герои" е нещо, което има място под техните импринти в 2010s.

И бтв, ако видиш поста ми, в който поисках такива примери, той гласеше:
Книга, която ТИ не считаш за проблемна, но е останала непубликувана.
Ти самият твърдиш, че тук виждаш причината да не бъде издадена.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Nov 21, 2019 7:14 pm

Demandred wrote:
Thu Nov 21, 2019 1:00 pm

https://www.vulture.com/2017/08/the-tox ... itter.html
In a tweet that would be retweeted nearly 500 times, Sinyard asked people to spread the word about The Black Witch by sharing her review — a clarion call for YA Twitter, which regularly identifies and denounces books for being problematic (an all-purpose umbrella term for describing texts that engage improperly with race, gender, sexual orientation, disability, and other marginalizations). Led by a group of influential authors who pull no punches when it comes to calling out their colleagues’ work, and amplified by tens of thousands of teen and young-adult followers for whom online activism is second nature, the campaigns to keep offensive books off shelves are a regular feature in a community that’s as passionate about social justice as it is about reading. And while not every callout escalates into a full-scale dragging, in the case of The Black Witch — a book by a newcomer with a minimal presence online — the backlash was immediate and intense.

Based almost solely on Sinyard’s opinion, the novel became the object of sustained, aggressive opposition in the weeks leading up its release. Its publisher, Harlequin Teen, was bombarded with angry emails demanding they pull the book. The Black Witch’s Goodreads rating dropped to an abysmal 1.71 thanks to a mass coordinated campaign of one-star reviews, mostly from people who admitted to not having read it.
Имаше и други подобни примери пак за YA книги, които сме дискутирали преди, ако не се лъжа, там са най-големите драми май, но и в другите жанрове се случва. Примерно Mammothfail драмата в SFF фендъма преди десетина години.
Ето най-сетне реален пример. Следих го и аз тоя случай и беше много грозна история. Единственият ми "аргумент" по темата е, че YA средата явно е супер токсична и tribal по начало и ако някой стане персона нон грата по каквато и да е причина (дори това, че някой с повече последователи не го харесва), се намират всякакви причини той да бъде загробен. Демек, произходът тук е кофти средата, а не конкретно SJW gone rampant. Но фактът си е факт, в изолирани среди като YA е лесно подобни неща да са weaponized и туитър гневът да се насочи в несправедлива посока.

Иначе не съм запознат с тази "Mammothfail драма", за какво иде реч?
Demandred wrote:
Thu Nov 21, 2019 1:00 pm
Ето още един много показателен цитат от статията:
Authors seem acutely aware of that fact, and are tailoring their online presence — and in some cases, their writing itself — accordingly. One New York Times best-selling author told me, “I’m afraid. I’m afraid for my career. I’m afraid for offending people that I have no intention of offending. I just feel unsafe, to say much on Twitter. So I don’t.” She also scrapped a work in progress that featured a POC character, citing a sense shared by many publishing insiders that to write outside one’s own identity as a white author simply isn’t worth the inevitable backlash. “I was told, do not write that,” she said. “I was told, ‘Spare yourself.’
Ето до какво води обсебеността с identity politics in fiction - авторите се отказват да пишат за "маргинализирани" групи. И това е съвсем рационално поведение с оглед на обстоятелствата.
Да, тук вече изобщо няма да се разберем. Това ми звучи като разните Чадове в САЩ, които обясняват на целокупното човечество колко не смеели вече да правят комплименти на жени, за да не ги обвинят в изнасилване. А междувременно хората си се загаджват нормално и си живеят живота, щото не се чувстват лично обидени от това, че някакво неравенство е било изтъкнато някъде. И човек се пита, как точно се държеше преди, драги ми Чад, че сега толкова те е страх да не те обвинят в сексуален тормоз? И дали може би не се усещаш, че си се възползвал от позиция на сила, която сега нямаш?

Списъкът ми от книги за тази година е БЪКАН с автори - много от тях бели и/или хетеро - писали за герои от различни малцинства, и НИКОЙ от тях не е бил хвърлен на вълците. Истината е, че това е поредният пример за разни Лари Корейовци, които са свикнали да си пишат сексистките и мачовски фантазии и внезапно им е обидно, че пазарът иска разнообразие и не ги счита за качествена литература вече. Същата история като Уоукнеса, дето убил комедията, щото Тод Филипс не може вече да прави Ергенски запои...

Matrim wrote:
Thu Nov 21, 2019 2:24 pm
Още един пример, който вече сме споменавали май - https://www.theguardian.com/books/2019/ ... ontroversy

За протокола, искам да отбележа, че имам подозрения, че това изтегляне може да е било рекламен трик, защото впоследствие издадоха книгата, но бесните критики от страна на хорица, които даже не са и чели въпросната книга са реални.
Щях да ти отговоря в отделен пост, но виждам, че пак те тегли да тролиш, така че няма смисъл. Отговорът ми така или иначе е същият като на брат ти по-горе тук. Не казвам, че "ако е в YA нишата, не се брои", но определено ако е в нея, има и други фактори, които водят до тоя тип изстъпления.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Nov 21, 2019 7:21 pm

Прочее, някой успя ли да намери еднозвездни ревюта на добри книги, оплакващи се, че нямало достатъчно уокнес в тях? Абсолютно вярвам, че има такива, но ми е забавно колко време ще отнеме да ги изровите спрямо давещото количество такива от ощипани булки, на които самото наличие на транс персонаж им влиза като базука в носа. :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Thu Nov 21, 2019 7:25 pm

Как точно се предполага да преценим дали дадена книга е "проблемна" или не, без да сме я чели (защото все пак не е била издадена)? Не всички имаме таланта да решаваме кое е "проблемно" на база какво казал някой си в туитър.
Ако нещо обижда консервите, то се спира, щото има риск някой да почне да стреля по хора в реалния свят...
Има хиляди филми, сериали, книги и не знам какво още не, които обиждат консервите без никой да ги спира.
Не казвам, че "ако е в YA нишата, не се брои", но определено ако е в нея, има и други фактори, които водят до тоя тип изстъпления.
Има, да - по-висока концентрация на SJW активисти. :lol:
Списъкът ми от книги за тази година е БЪКАН с автори - много от тях бели и/или хетеро - писали за герои от различни малцинства, и НИКОЙ от тях не е бил хвърлен на вълците.
Е, щом твоят списък е така, значи авторите, които казват обратното явно лъжат и или са расисти/сексисти. Никога никой не е прекалявал с правоверния си плам на тема дайвърсити, добре, че си ти да ни светнеш.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Nov 21, 2019 7:32 pm

Matrim wrote:
Thu Nov 21, 2019 7:25 pm
Как точно се предполага да преценим дали дадена книга е "проблемна" или не, без да сме я чели (защото все пак не е била издадена)? Не всички имаме таланта да решаваме кое е "проблемно" на база какво казал някой си в туитър.
Ако нещо обижда консервите, то се спира, щото има риск някой да почне да стреля по хора в реалния свят...
Има хиляди филми, сериали, книги и не знам какво още не, които обиждат консервите без никой да ги спира.
Не казвам, че "ако е в YA нишата, не се брои", но определено ако е в нея, има и други фактори, които водят до тоя тип изстъпления.
Има, да - по-висока концентрация на SJW активисти. :lol:
Списъкът ми от книги за тази година е БЪКАН с автори - много от тях бели и/или хетеро - писали за герои от различни малцинства, и НИКОЙ от тях не е бил хвърлен на вълците.
Е, щом твоят списък е така, значи авторите, които казват обратното явно лъжат и или са расисти/сексисти. Никога никой не е прекалявал с правоверния си плам на тема дайвърсити, добре, че си ти да ни светнеш.
Ако целта ти е да ме дразниш, в момента съм в твърде добро настроение и се проваляш. Ако целта ти НЕ Е да ме дразниш, този "цитатче, изреченийце, цитатче, изреченийце" формат не работи за нормален разговор. Ако те мързи да пишеш в детайл, добре дошъл си да не участваш в спора. Ако искаш да развиеш коя да е от горните мисли в по-дълъг пост, заповядай, с удоволствие ще ти отговоря. Щото за момента, отговорите ми тук са съответно "не ми беше това въпросът", "ок", виж по-горе", "кои точно са тия други автори поименно?"

Но това е, вярвам ще се съгласиш, тъп начин за водене на разговор. Знам, че невинаги ти се полага усилие за тия спорове, но темата не е толкова елементарна, че да я разнищваме в цитатна война.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Thu Nov 21, 2019 7:41 pm

Ако не можеш/искаш да отговориш с нещо смислено, не пиши абсурди от рода "не ми се отговаря цитат по цитат" все едно това е нещо екзотично, което не си правил хиляди пъти на същия този форум.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Nov 21, 2019 7:51 pm

Matrim wrote:
Thu Nov 21, 2019 7:41 pm
Ако не можеш/искаш да отговориш с нещо смислено, не пиши абсурди от рода "не ми се отговаря цитат по цитат" все едно това е нещо екзотично, което не си правил хиляди пъти на същия този форум.
Пич, аз пиша огромни постове, опитвам се да се аргументирам, да давам примери, линкове. Ти отговаряш с орязан цитат (даже смайлитата гледам махаш :lol: ) и едно изречение, което в общия случай игнорира по-голямата част от съдържанието на тия постове и често буквално си противоречи с тях. Няма да ти отговарям на тоя тип gaslighting. Ако искаш да спориш с мен, прави го коректно или не се сърди, ако бъдеш игнориран.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Thu Nov 21, 2019 8:01 pm

Gaslighting? :lol: Сигурен, че разбираш какво значи това? Продължаваш да копаеш дъното и да ме "игнорираш" с мигновени отговори на всеки мой пост. Дежа вю. Каква по-точно аргументация искаш срещу изцепки от рода на "Ако нещо обижда консервите, то се спира, щото има риск някой да почне да стреля по хора в реалния свят..."? Списък с всички произведения, които правят точно това и вървят с години без никой да ги спира?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Thu Nov 21, 2019 9:08 pm

Matrim wrote:
Thu Nov 21, 2019 6:59 pm
Roland wrote:
Thu Nov 21, 2019 6:52 pm
десняците като теб
Roland wrote:
Thu Nov 21, 2019 6:52 pm
десняците като теб

Roland wrote:
Thu Nov 21, 2019 6:52 pm
десняците като теб

I think we are done here, nothing can top this.
Еми и аз съм идиот, че продължавам да се опитвам да вкарам малце нюанс във вселената на хора като теб, но в крайна сметка така стават промените - бавно, насила, с болка и кръв
А, не, и по-зле имало.
Ох :lol: :lol: :lol:
Ето това е - няма значение, че в икономическо отношение имам такива възгледи, че Бърни Сандърс би казал "Ебаси крайният социалист"... щом смятам indenity politics за контрапродуктивна, значи съм врагът. Това е резултатът от SJW - всеки с различно мнение по някой въпрос, дори в много отношения да е много по-подобен на теб, отколкото различен от теб, просто не е човек, не е истинска сложна лично с право на глас и на друга позиция, а е "десняк"- част от някаква там еднородна банда тролове, дето не знаят що е човечност.
Евала. Успех с постигането на по-справедлив и по-социален свят!

@Ghibli - благодаря много :) И малко офтопик, не е изобщо за тук, но просто все пропускам, та да използвам, че съм се присетил. Трябва като се видим най-после да обсъдим "Норвежка гора" на Мураками. Преди две години я прочетох и си спомням, че ти не успя да дойдеш на дискусията в Гринуич, а писа, че си имала желание, за да видиш как си я обясняват и тълкуват хората. И в главата ми още седи мисълта "Трябва да разкажа на Гибли моя анализ, който за мен лично вкарва определена логика в този сюжет." и ми се струва, че точно тази мисъл ме пази да не забравя сюжета на книгата и анализа - това, че имам да ти го споделя :D Та при следваща среща несъмнено ме подсети, моля те!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Nov 21, 2019 9:15 pm

Това, че в икономическо отношение имаш нормални европейски ценности, не променя факта, че по отношение на малцинствата си по-консервативен от половината републиканци, които познавам в САЩ (което не е голям брой, admittedly). Но се радвам, че Мат ти даде изход от спора, че определено ти трябваше :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Amelia » Thu Nov 21, 2019 9:24 pm

Начи, гледам ви че имате ужасно много свободно време да се разправяте за някви тъпотии тука. Я вместо да си повтаряте личните мнения като папагали, земете се поразтърсете за някви статс дето показват как новите SJW течения от последното десетилетие са повлияли върху социалните процеси в обществата ни като цяло, и в индустриите, свързани с изкуствата, в частност. Че ми е доста интересно кво показват числата, но за разлика от вас, нямам времето да правя рисърч. А без тоя рисърч личните ни мнения нямат кой знае ква тежест.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Nov 21, 2019 10:03 pm

Забавното е в случая как ми се обяснява, че видиш ли "само еди какво си" ме интересувало в изкуството, което консумирам, при положение, че списанието се ДАВИ в мои ревюта. Ако има някой в тоя спор, чиито мнения за филми и книги да са документирани черно на бяло, тва съм аз.

Истинската цел на тази тема се разкрива най-накрая! Вижда се кой колко чете ShadowDance. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Fri Nov 22, 2019 12:36 am

Roland wrote:
Thu Nov 21, 2019 7:51 pm
Пич, аз пиша огромни постове, опитвам се да се аргументирам, да давам примери, линкове. Ти отговаряш с орязан цитат (даже смайлитата гледам махаш :lol: ) и едно изречение, което в общия случай игнорира по-голямата част от съдържанието на тия постове и често буквално си противоречи с тях. Няма да ти отговарям на тоя тип gaslighting. Ако искаш да спориш с мен, прави го коректно или не се сърди, ако бъдеш игнориран.
Не че нещо, обаче това мнение идва от човек, който само в последната страница-две ръси лични нападки по адрес на събеседник, при това с думи, за които знае, че са неверни, ръси и тежък сарказъм, вместо да седне да провери информацията, която му се дава, на директните примери, които му бяха дадени в отговор на поставен от него въпрос, отговори горе-долу с "Не се брои, защото не се брои", заяви един тотален абсурд, на който @Matrim с право отговори в едно изречение... Хайде стига.
Бтв, доста силно се съмнявам @трубадур да тръгне да гледа половин час видео в Ютуб, още повече, че и ти е писал в прав текст, макар и отдавна, че не му се занимава с това. Знам, че аз не бих си спрял музиката, за да го изгледам. Информацията, която човекът споделя, със сигурност я има някъде написана и достатъчно добре систематизирана, за да бъде прочетена бързо.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Fri Nov 22, 2019 1:03 am

tigermaster wrote:
Fri Nov 22, 2019 12:36 am
Roland wrote:
Thu Nov 21, 2019 7:51 pm
Пич, аз пиша огромни постове, опитвам се да се аргументирам, да давам примери, линкове. Ти отговаряш с орязан цитат (даже смайлитата гледам махаш :lol: ) и едно изречение, което в общия случай игнорира по-голямата част от съдържанието на тия постове и често буквално си противоречи с тях. Няма да ти отговарям на тоя тип gaslighting. Ако искаш да спориш с мен, прави го коректно или не се сърди, ако бъдеш игнориран.
Не че нещо, обаче това мнение идва от човек, който само в последната страница-две ръси лични нападки по адрес на събеседник, при това с думи, за които знае, че са неверни, ръси и тежък сарказъм, вместо да седне да провери информацията, която му се дава, на директните примери, които му бяха дадени в отговор на поставен от него въпрос, отговори горе-долу с "Не се брои, защото не се брои", заяви един тотален абсурд, на който @Matrim с право отговори в едно изречение... Хайде стига.
Бтв, доста силно се съмнявам @трубадур да тръгне да гледа половин час видео в Ютуб, още повече, че и ти е писал в прав текст, макар и отдавна, че не му се занимава с това. Знам, че аз не бих си спрял музиката, за да го изгледам. Информацията, която човекът споделя, със сигурност я има някъде написана и достатъчно добре систематизирана, за да бъде прочетена бързо.
Хайде да не стига, а? БУКВАЛНО написах:
Не казвам, че "ако е в YA нишата, не се брои", но определено ако е в нея, има и други фактори, които водят до тоя тип изстъпления.
Можеш каквито си искаш проблеми да имаш с тона ми, но ако ще спориш с мен, ще спориш с моите позиции, а не с някаква изкривена тяхна версия. И не, че нещо, но имаш ли някаква идея от YA пазара и различните онлайн общества, които са се заформили около него? Нямаш. Къде се буташ тогава да ми анализираш позициите по въпроса?

А вече Трубадура какво ще благоволи да слуша, или не, не е мой проблем. Мой проблем е, че продължава да пробутва лъжи, които са доказани лъжи. Ако не иска да се информира, това си е за негова сметка, аз ще продължавам да изтъквам, че са лъжи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Fri Nov 22, 2019 1:23 am

Две неща.
Първо, наистина нямам понятие от пазара на янг адълт литературата в Щатско, затова не го коментирам на практика изобщо. Теб обаче като те гледам как коментираш общодостъпна информация за финансовите успехи на филм като "Империята отвръща на удара" - и то след като директно казах какво цитирам - не съм сигурен, че мнението ти в областта има някаква тежест.

Второ, като сипеш половин час видео от Ютуб канал с "Fandom" в заглавието, при положение, че си наясно, че никой няма да си губи времето с това, умишлено вкарваш разговора в задънена улица. Това би трябвало да ти е ясно. Лъжите, за които говориш, ако са толкова очевидни, надали ще ти е трудно да ги намериш разписани.

И трето, като бонус - за човек, който поне два пъти в рамките на две страници беше хванат в елементарни грешки, се държиш прекалено надменно и прекалено агресивно. Поведението ти не е показва, че искаш добронамерена дискусия, а че искаш да се наложиш. Ами, админ си, налагай се - или вземи смекчи малко тона. Далеч не изглеждаш толкова прав, за колкото явно се мислиш.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 104 guests