Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Jul 09, 2018 7:50 pm

tigermaster wrote:
Mon Jul 09, 2018 7:37 pm
^Трябва ли ти напълно умишлено да кривиш логиката в думите на събеседник по този начин?
And the unintentional irony award goes to...

Но не, прав си, че не трябва. Това е фрустрация, щото аз се чувствам по тоя начин откак е почнала тая тема, пък и отпреди нея. Всички се нахвърлят на бясната дисекция от позицията на тотална абстракция и с презумпцията за глобално равенство, в което едни и същи правила на поведение важат за всички еднакво, as if всички сме равни. И привидно никой няма емпатията да му пука, че това не са "принципи", а конкретни хора, някои от които страдат напълно реално, и напълно диспропорционално спрямо други. Шуър, говорим си за филмовата индустрия - нещо, което не е особено високо по скалата на essential needs. Но това не променя факта, че става дума за хора, чието съществуване нон-стоп се игнорира и чиито истории в резултат никой не чува.

И тука се леят някакви реки от цинизъм в стил "еми това е бизнесът, кво" и някакви фенбойски защити на конкретни личности ала #MAGA, и атаки към хората, които са толкова изтрещели от стената от неразбиране, че понякога реагират твърде агресивно към нея. Но никой не се спира да каже "да, може такова да е положението, но положението не е редно, положението е несправедливо". Пак повтарям - транс жени of color имат life expectancy 30 години. Не в Камбоджа, в САЩ. Може да нямам дисертацията, нужна да се защити позицията, че видимостта и репрезентацията водят до нормализиране и приемане на малцинствени групи, но имам личния опит, щото съм го преживял. Стана ясно, че въпросният не струва нищо, понеже съм неприятен, но пак - имам го. Не знам, ако се разкарам изцяло от форума повече ли ще ви запука за тия малцинства? Ако да, мога да млъкна...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Mon Jul 09, 2018 9:27 pm

Впрочем, това, че продължителността на живота на цветнокожите транс жени в САЩ е 30 години, е известна заучена фраза, която не е подкрепена с никакви реални дани и няма причина да го смятаме за вярно :wink:

https://en.wikipedia.org/wiki/Trans_woman
In 2015 a trope took hold in the United States media to the effect that the life expectancy of a trans woman of color is only 35 years, a number both "terrifying and ludicrous". This appears to be based on a report by the Inter-American Commission on Human Rights, which compiled data for all of the Americas (North, South, and Central), and does not disaggregate by race.
Когато предполагаемата статиска за транс цветнокожи жени в САЩ е базирана на данни, които НЕ делят страните от трите Америки и НЕ делят хората по цвят, тогава тази статиска е буквално лъжлива.

Звучи трагично и драматично, но е лъжа. Най-вероятно има истина в това, че чернокожите транс жени в САЩ живеят по-кратко от белите мъже в САЩ, но това трябва да бъде доказано с реални данни, а не с някаква измислена статистика, създадена за разпалване на страстите.

По всички останали точки, набързо - не знам кога съм защитавал "АГРЕСИВНО" кастването на хетеро мъже в гей роли. Арми Хамър ли съм защитавал или... Елио? За Гейл Харолд казах, че все пак му прави чест отдадеността на ролята, да. И пак напомням - деленото на "ние" и "те" надценява междугруповите различия и подценява междугруповите. И сред хетеро и сред хомо хората има много зрители, които харесват Call me by your name и много зрители, които не го харесват. И в двете групи. Следването на някакви групови закони тип "нямаш право на индивидуално мнение, трябва да харесваш всички celebrated gay филми" не ми допада. Пък и въпросните "всички" са точно два филма - Moonlight и Името, които са си достатъчно чествани и обичани, че и наградени от така консервативната, сексистка и расистка академия. А система от ценности и убеждения, в която изречение тип "мразя расизма и циганите/негрите" се приема за чудовищно, а "мразя расизма и белите" е напълно окей, няма как да бъде възприемана сериозно. Обясненията тип "важен е контекста, в света няма равноправие, аз затова така казвам" може да са хубави оправдания и да показват защо човек се е ядосал, но това не превръща въпросната ценностната система в логически издържана и достойна за уважение. Това е като хората, които мислят, че някой филм заслужава 5 от 10, но виждат, че оценката му в imdb е 8 и затова му дават 1. И оправдават некоректността си и опита си да манипулират системата с израза "ами то понеже 8 му е много, аз да го доближа до реалната му оценка, затова дадох толкова малко". Просто не съм фен на този манталитет.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Ghibli » Mon Jul 09, 2018 9:43 pm

Ииии... обещаната компилация. Enjoy:
Litz wrote: Ся верно тя няма таланта на въпросните, но в русата й главица може да си мисли, че е на тяхното ниво.

Точно па Скарлет и актьорска игра ахахахах. Мацката е малко над средното ниво като актьорска игра и ако не изглеждаше както изглежда нямаше до е дори наполовина толкоз известна.

Иначе не знам защо обсъждаме макдоналдс актриса, дето бълва боклук след боклук и в последния и океен филм, никой не помни нея, щото Круз и Бардим я засенчват яко.

тая жена в последните повече от 10 години не е вадила добър филм, а само простотия след простотия (Her не го броя нали, щото тя има заслуга за тоя филм, колкото и пичовете от кетъринг екипа на филма, ако не и по-малко)

не може Скарлет да се държи като гъз

Roland wrote: Джохансън е и нагла на всичкото отгоре. Честно, поне да беше просто тъпа и неориентирана, а на нея откровено й е през уя за проблемността на тия кастинги.

бел. Ghibli: това не е за Скарлет, но пак е представително за това какъв регистър се използва:
някакво социопатично леке като Джаред Лето

има смисъл кол аутваме tone deaf ситуации като СкарДжо, ОСОБЕНО когато въпросната се държи като гъз...

номинации за глобус само котките ми нямат

Скарлет е амбициозен боклук с тъп агент, който не знае кога да си държи устата затворена, и си мисли, че тая роля ще й донесе Оскар ^_^

Еле па разни муцита като СкарДжо, която е направила кариера от това да хвърля изкусителни погледи в плътно прилепнала кожена униформа, и всичко й се дава на мига. Сори, суийтхарт, някои неща не са "твои" и може би вместо да се дуеш, си дай сметка, че като се прави миналата година на Великата Феминистка, същитя тия хора бяха на твоя страна и може би е уместно да спреш да си развяваш привилегията и вместо това да почнеш да я използваш, за да им помогнеш малко.

Изобщо, поведението ти в стил "те са си го постигнали сами" освен безкрайно фактологически погрешно (ДжейЛо винаги е била нечие гадже, а СкарДжо се буташе много интензивно на Уди Алън в началото на кариерата си), е и позиция, игнорираща факта, че докато тия привилегировани девойки (и другите като тях) играят ВСИЧКИ важни роли в Холивуд, никой, който е малко по-различен от тях, няма да има шанса да ги играе.

жена с влияние като СкарДжо не счита за нужно да помогне на потискано малцинство

цветнокожа актриса в настоящата динамика на Холивуд е по-вероятно да има нужния awareness, за да не се държи като задник

Добре, че е СкарДжо да циссплейнне ситуацията

много е вероятно те да са работили доста по-интензивно върху уменията си от средностатистическия бял цис ждрольо (или - новата ми любима фраза - "комерсиалната и доста средниста Скарлет")

Щото ако ще угаждаме на дрислите, които не могат да понесат гей актьор да играе Whatshisface Грей в 50 Shades, щото не можели да си фантазират как ще ги доминира

Лично аз винаги съм й се радвал и на ролите, и на външния вид, и на едното излъчване, на което е способна

след тоя бълвоч, и ОСОБЕНО след това изстъпление сега - което тя продължава да третира напълно неадекватно

бел. Ghibli: отново, не е по адрес на Скарлет, но е златно изказване:
щото нека не се правим, че е особено нюансирана роля да играеш хетеро
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Jul 09, 2018 10:01 pm

@Ghibli

Оценявам, че за пореден път се включваш смело да ми демонстрираш колко съм лош, в тема, за която иначе слабо ти пука. И аз направих един бърз сърч из твоите постове снощи и стигнах до 2015, но така и не намерих един пост от теб към мен, който да не е или проява на несъгласие, или пасивна враждебност. Такива интересни неща може човек да научи като прави сърчове :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Ghibli » Mon Jul 09, 2018 10:23 pm

Още в началото казах, че чета темата с интерес. Този твой извод колко ми е интересна темата застава редом със заявлението "твоята позиция ми е ясна много отдавна". Аз нищо не съм пояснявала за позицията си, а на едното изречение, което написах, реакцията беше "аз на такива токсични изказвания няма да обръщам внимание". А, да, имах и въпрос към теб, на който ти избра да не отговориш. Благодаря все пак, че няколко страници по-късно, подтикнат от някого, даде отговор.

Снощи си ровичкал моите постове назад до 2015? На мен идеята да извадя цитати от тази тема ми дойде тази сутрин, а ти още отпреди това си ми търсил из постовете? Как ти хрумна това изобщо? И после ме обвиняваш в някакво специално предвзето отношение към теб?

И последно, "демонстрирането колко си лош" се състои в това да цитирам нещата, които ти сам си писал. Ако нещо в така събраните цитати не ти харесва, не съм аз проблемът.
Last edited by Ghibli on Mon Jul 09, 2018 10:28 pm, edited 1 time in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Jul 09, 2018 10:28 pm

...знаеш, че съм 8 часа назад, нали? Моето “снощи” Е твоята сутрин.

И да, игнорирах въпроса ти, защото отговорът беше ясен и на двама ни. И понеже този тип въпроси в общия случай имат за цел да подтикнат човек да изцепи нещо грубо и неадекватно, което после да се дава за пример колко е лош. Как мислиш, тоталната ти липса на реакция след като отговорих без някакви сериозни изцепкиц дали потвърди, или опроверга това ми впечатление?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by трубадур » Mon Jul 09, 2018 10:28 pm

Ти досега тенденциозно игнорираш факти, пропускаш мнения, дето ти оборват солидна част от аргументите и се връцкаш като ощипана мома и то демонстративно... и тя е пасивно агресивната?

Иначе, да, ако си гей, куър и т.н. ще имаш проблеми с намиране на работа, навсякъде, още повече в киното (което е трудна за пробиване индустрия като цяло). И не е честно. Факт. Но причините за това са доста по-сложни и далеч не се държи само на бясна хомофобия, расизъм и т.н. Там трябва да се чепка, а не ние срещу вие. Щото избиваме в последните страници, където се цепят заучени фрази, зад които не седят реални изследвания в повечето случаи и просто звучат бомбастично.

Пак ще се повторя - холивуд е най-голямата машина за пари в киното. А то е вторият по приходи отрасъл в развлекателната индустрия. Трудно се пробива и не всеки играе честно. Затова и съществуват толкова синдикати, които да защитават хората в нея, защото е привлекателна цел и често се очаква да работиш, за да работиш и в някой етап може и да ти платим... стига да се докажеш. Но бидейки толкова голяма индустрия, а технологиите се развиват нон стоп, което сваля и цената на доста консумативи в последно време получаваме инди проекти с безупречно качество. Което е добра тенденция.

И където, ако наистина им се отказва работа на куър, гей (което са само думи и никога няма да бъде потвърдено или напълно отречено, защото холивудските договори/преговори за по-стриктно пазена тайна от документите, с които тайните служби оперират) актьорите е добре да търсят там реализация. И се връщаме на нещо, дето казах по-рано, труд и упоритост. Пробваш навсякъде и действаш, а не мрънкаш и чакаш да гилтнеш народа да ти даде милиони, за да си разкажеш историята. Това никъде не работи между другото. Никъде няма индустрия, където да те съжалят достатъчно, че да ти дадат безобразно количество пари, само щото...

В днешно време буквално има канали за всички. Силата далеч не е ограничена само в едно място, макар дисни да се опитват да купят всичко. Има други държави, студиа и платформи. Има начини и достатъчно отдадените на идеята ги намират. А ако не получат каквото искат се държат като професионалисти и продължават с опитите.

Или скипни и това мнение, деа знам.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Jul 09, 2018 10:34 pm

Скипвам когато не виждам какво мога да кажа, не от злоба и презрение. В някои случаи защото съм съгласен с казаното. А понякога и от изтощение...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Ghibli » Mon Jul 09, 2018 10:37 pm

ОК, с часовата разлика не е толкова крийпи... Не, пак е крийпи.
Roland wrote:
Mon Jul 09, 2018 10:28 pm
И да, игнорирах въпроса ти, защото отговорът беше ясен и на двама ни. И понеже този тип въпроси в общия случай имат за цел да подтикнат човек да изцепи нещо грубо и неадекватно, което после да се дава за пример колко е лош. Как мислиш, тоталната ти липса на реакция след като отговорих без някакви сериозни изцепкиц дали потвърди, или опроверга това ми впечатление?
Първо, не, нещата които мислиш че са очевидни не са винаги очевидни, мислите в главата ти не са ясни за всички, и когато човек те пита нещо, вероятно го прави, защото иска да чуе отговора.
Второ, отново, благодаря ти за отговора, и както виждаш нямам никакво желание да те взимам на подбив за него.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Jul 09, 2018 10:39 pm

Ghibli wrote:
Mon Jul 09, 2018 10:37 pm
ОК, с часовата разлика не е толкова крийпи... Не, пак е крийпи.
Roland wrote:
Mon Jul 09, 2018 10:28 pm
И да, игнорирах въпроса ти, защото отговорът беше ясен и на двама ни. И понеже този тип въпроси в общия случай имат за цел да подтикнат човек да изцепи нещо грубо и неадекватно, което после да се дава за пример колко е лош. Как мислиш, тоталната ти липса на реакция след като отговорих без някакви сериозни изцепкиц дали потвърди, или опроверга това ми впечатление?
Първо, не, нещата които мислиш че са очевидни не са винаги очевидни, мислите в главата ти не са ясни за всички, и когато човек те пита нещо, вероятно го прави, защото иска да чуе отговора.
Второ, отново, благодаря ти за отговора, и както виждаш нямам никакво желание да те взимам на подбив за него.
Ок моя грешка. Друг път няма да интерпретирам толкова подозрително.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Tue Jul 10, 2018 9:09 am

Бтв, извън споровете, искам да ърджна всеки, който иска малко по-“личен” (ако и супер продюсд) поглед върху транс хората, пуснете си пети епизод от втория сезон на новия Queer Eye.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Wed Jul 11, 2018 1:15 am

Аз си гледам компилацията от "тежки обиди" по адрес на Скарлет и не виждам кое чак е толкова обидно, да повечето са супер снизходителни, но дотам.

А тва за Her дори не разбирам как може да се приеме като какъвто и да вид храна по неин адрес от някой, който е гледал филма, честно. Йохансон има точно нищо общо с гениалността и успехите на тоя филм и тва не е храна, а факт,

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Wed Jul 11, 2018 6:17 am

Litz wrote:
Wed Jul 11, 2018 1:15 am
Аз си гледам компилацията от "тежки обиди" по адрес на Скарлет и не виждам кое чак е толкова обидно, да повечето са супер снизходителни, но дотам.

А тва за Her дори не разбирам как може да се приеме като какъвто и да вид храна по неин адрес от някой, който е гледал филма, честно. Йохансон има точно нищо общо с гениалността и успехите на тоя филм и тва не е храна, а факт,
И аз така, ама рекох за това поне да не се заяждам...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Ghibli » Wed Jul 11, 2018 9:36 am

Ми тука нали за social justice иде реч, а пък Лиц използва:
- изрази, принизяващи една жена, само защото е жена ("тая жена", "мацката");
- изрази, принизяващи една жена, само защото е жена и е руса ("русата й главица").

Вземете си извадете гредата от собственото око преди да сочите чуждите сламки.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Wed Jul 11, 2018 1:04 pm

При положение, че на Доктора му беше направена забележка за "грозноватото момче", цитираните от Гибли доста по-злостни приказки хич не стоят добре.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests