Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Fri Dec 13, 2019 12:38 am

Баце, ти тенденциозно продължаваш да четеш каквото ти отърва. Да се самоцитирам ли от предните постове, да се повтарям за енти път ли, не знам. Ти си баси дървения философ.

Говорим си за режисура, не за номинации на филми, ама ти ако искаш говори и за костюми - Тарантино и Скорсезе счупиха тази година. И не се прави на ощипан, че да не знаеш как режисира Мендес. Режисьорът на Паразитът го признаха на една камара не глобусови места. И какво се получава - груба сметка, остава само една празна номинация. Да, нелепица е че я дават на Филипс, особено и наличието на Скорсезе в категорията, както казваш, е баси кринджа. Аз искам да се номинират жени режисьори за качествена работа, но не искам да им се дават номинации само, за да ги има - защото това също е подигравка с тях и работата им. За жалост, просто трябва да се борят адски много за признание и равноправно уважение, докато чиляк като Филипс го тупат по рамото.

Това, че ми изброяваш филми, чиито режисьори знаеш, абсолютно нищо не означава. Все едно, да се направя на абсолютен калъф и да ти обяснявам за оператори, които никога не си чувал. Баси логиката. Човек, ако го интересуват режисьорите, винаги ще провери кой е, ако му хареса даден филм. Това, повечето хора какво са чували или не, хич не ме бръсне, като знам какви гъби и овце са те.

Грета направи кадърен Лейди Бърд, но толкоз, не е като да е направила баси режисьорския шедьовър. Много ми се гледат и Литъл Уимън, и Хъни Бой, но не искам от торенти и какво да направя, да се обеся ли, че Рольо ми държи сметка за гледаните филми през годината.


п.п. а вметката ти за Айришмена, за диейджинга и времетраенето е турбо елементарна.
Last edited by penzata on Fri Dec 13, 2019 12:40 am, edited 1 time in total.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by трубадур » Fri Dec 13, 2019 12:40 am

Ролининдре, а ти си гледал тия, дето плюеш, сигурно. Каза за паразит, че си гледал, ама останалите 3 силно се съмнявам. Като се вземе предвид как говориш за тях. Както и се излагаше преди с приказките си за Dunkirk. А от твоите спрягани за оскари филми, леле майко, единствено Queen & Slim не го прожектират в европа и не мина по фестивали. Държат си го в америка засега. Което е жалко, щото е единственото, към което имам интерес от селекцията ти. Но спирам до тука, щото пак се измества темата и ще стане накрая каквото става във всяка друга тема. С други думи живей си там.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Fri Dec 13, 2019 12:44 am

О, аз нито един не съм гледал от изброените, нито им знам режисьорите. Което е и поантата в случая. Нито пък критикувах конкретните режисьори, които СА номинирани. Но явно приемаме просто, че жените са толкова назад в състезанието, че мъжете ще ги бият по качество, докато не измрат от старост.

Може би идеята да имаме отделни номинации по полове, не е толкова безумна, колкото изглежда на пръв поглед :neutral:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Fri Dec 13, 2019 12:52 am

Да, не е безумна идея, все пак главните и второстепенните роли са разделени по полове, но тогава ще лъсне бездната между двете категории, която чисто обективно съществува в момента в този бранш. Не ми е ясно, защо си решил да си навъпреки при такъв явен дисбаланс, когато се сравняват уменията им, ама ти си знаеш. Само една Катрин Бигълоу може да се похвали със здраво тридесетгодишно бъхтене, докато стигне до Хърт Локъра.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Killua » Fri Dec 13, 2019 12:44 pm

Неприятно е да се коментира така осмиващо събеседника в нормална дискусия все пак. На мен поне ми е неприятно и не дочетох коментарите.
"Ролининдре", "пън", "баце, говориш с гъза си" и какво ли не. Не е яко това. Сигурна съм, че може и без квалификации и пак да се запази така харесваният от вас стил на говорене...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Xellos » Fri Dec 13, 2019 1:22 pm

Мда, има хора дето все още им взимат речника на сериозно и се обиждат :ninja:
За мене единствената интересна класация за годината дето гледа нещата по полове е тая на порнхъба, ебаси масивното изследване на търсачката са направили. Ся по Speculative Fiction от сеха нема, нали. :mrgreen:

сейф фор уърк е
https://9gag.com/gag/aKdA8P1 :whistle:
:ninja:

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Fri Dec 13, 2019 1:59 pm

"Говориш с гъза си" е "жаргонен" идиом - нищо язвително няма в него. Ако държах да обидя някой, щях да използвам каруцарски речник.

Дискусията отдавна не е нормална, когато темата е една, а събеседникът всячески я избягва, игнорира думите ти, говори за съвсем различни неща и обобщава приказки, дъвкани безброй пъти, в безброй други теми.

п.п. порнхъб статистиката е един път. :lol:
Last edited by penzata on Fri Dec 13, 2019 4:14 pm, edited 1 time in total.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Xellos » Fri Dec 13, 2019 3:06 pm

Дам, в крайна сметка целата тая работа с кой как изглежда и какъв пол е аджеба е въпрос на не/желанието за размножаване. :mrgreen: Всичко останало са некви фалшиви деления от хора с твърде много свободно време и нет. Класацията потвърждава и една от теориите ми, че колди е избягало от хъб-а AI, което е отговаряло за кръщаване на клиповете там... :wink:

Лол, докато не потъне в спама "говорейки с гъза си" в този ред на мисли, е единственото покриващо се нещо м/ж според тази статистика :)
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/a ... 00bwp.webp
Last edited by Xellos on Fri Dec 13, 2019 3:23 pm, edited 1 time in total.
:ninja:

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Fri Dec 13, 2019 3:22 pm

Има един филм с двама режисьори, от които единият е жена. Този филм е номиниран за най-добър в своята категория. И това е Frozen II, вторият най-добър филм на годината, след Endgame 8-)

Иначе по различните статистики жените режисьори на най-касовите филми са между 8 и 11%, нормално е да НЕ попадат всяка година в топ 10 режисьори.
И не е просто въпрос на пари, на това големите компании да им дадат големи средства. Тази година действително имаме доста филми с голям бюджет, клонящ към 100 милиона и отгоре - Once Upon a Time in Hollywood, The Irishman, 1917. Но същевременно някои от най-хвалените и номинирани филми са с доста по-малък бюджет - Jojo Rabbit - 14 милиона, Marriage Story - 18 милиона, Knives Out - 40 милиона, Bombshell - 35 милиона. На този фон през годината имаме режисирани от жени филми с подобни бюджети - Little Women - 45 милиона, Hustlers - 20 милиона, Harriet - 17 милиона, A Beautiful Day in the Neighborhood - 25 милиона, Charlie's Angels - 50 милиона.

Тоест невинаги е въпрос само на пари, нещата са по-сложни от "дайте пари на жените", както го изкарват някои блогъри. От една страна, това десетилетия наред е доминирана от мъже индустрия, съответно е нормално да няма жени режисьорки, известни колкото Тарантино, Скорсезе и дори Сам Мендес, на които всяко студио би отпуснало бюджет заради известността и реномето. Дори Грета Геруик я знаят само киноманите и то ѝ начуиха името последните две години, а Тарантино и Скорсезе го е чувала и баба ми в Батановци. Няма как за година или две да се случат нещата. Малко по малко, процесът е бавен. Нека се мотивират жените да се включват в този бизнес, нека се обсъждат добрите им филми, нека хората научат, че и жените могат да разказват интересни истории. Ще се случат нещата, вървят в правилната посока. Но да се мрънка през година-две, че тая година нямало номинирани жени за режисура, имайки си предвид, че за всеки режисиран от жена филм има още 10 режисирани от мъж, е нелепо.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Fri Dec 13, 2019 4:13 pm

Dr. Horrible wrote:
Fri Dec 13, 2019 3:22 pm
От една страна, това десетилетия наред е доминирана от мъже индустрия, съответно е нормално да няма жени режисьорки, известни колкото Тарантино, Скорсезе и дори Сам Мендес, на които всяко студио би отпуснало бюджет заради известността и реномето.
И това не е напълно вярно. За пешън проектите си и Скорсезе, и Куарон опряха до Нетфликс, защото никое студио не искаше да им отпусне пари, въпреки реномето и наградите им.

В целия Холивуд, режисьорската сфера е най-консервативна от всичките, заради това и в момента на жените режисьори ще им е нужно доста време да достигнат професионалното ниво на колегите си от другия пол. Просто си трябва помощ и подкрепа от мъжка страна. Заради това споменах и Бигълоу, на която Камерън удря рамо - тя е единственият пример за по-масово известен режисьор. И пак бъхти 30 години, докато стигне до Локъра и статуетка. Едни от най-любимите ми филми - Point Break :heart: и Strange Days, - са нейно дело.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Fri Dec 13, 2019 5:33 pm

Killua wrote:
Fri Dec 13, 2019 12:44 pm
Неприятно е да се коментира така осмиващо събеседника в нормална дискусия все пак. На мен поне ми е неприятно и не дочетох коментарите.
"Ролининдре", "пън", "баце, говориш с гъза си" и какво ли не. Не е яко това. Сигурна съм, че може и без квалификации и пак да се запази така харесваният от вас стил на говорене...
Е те толкова си могат. Всеки пост трябва да почне с квалификация на другарчето, иначе как ще знаеш колко са яки?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Demandred » Fri Dec 20, 2019 1:26 pm

Вече и Дж. К. Роулинг е officially cancelled -
Did J.K. Rowling just destroy the legacy of Harry Potter with a single, transphobic tweet?


Няма лабаво, един туит стига, за да бъдеш обявен за еретик и заклеймен завинаги, включително ретроактивно цялото ти творчество да отиде в кошчето.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Sat Dec 21, 2019 7:39 pm

Demandred wrote:
Fri Dec 20, 2019 1:26 pm
Вече и Дж. К. Роулинг е officially cancelled -
Did J.K. Rowling just destroy the legacy of Harry Potter with a single, transphobic tweet?


Няма лабаво, един туит стига, за да бъдеш обявен за еретик и заклеймен завинаги, включително ретроактивно цялото ти творчество да отиде в кошчето.
Добре де, ти все пак видя ли за кво иде реч? Щото това беше брутална глупост от нейна страна. Айде все пак да не се правим, че ако човек е отвратителен, това, че е написал нещо велико, трябва да го изолира от последствия, а?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Demandred » Sun Dec 22, 2019 1:12 am

Видях, естествено, и съм напълно съгласен с Роулинг. Да се уволняват служители, защото са си изказали мнението в социалните медии по спорни въпроси, несвързани с работата им, е лошо нещо. Особено в страна, където има закони, които трябва да предотвратяват това. Колкото и да отричат фактите транс активистите, биологичните полове (sexes) са два, и да се наказват хора заради това, че вярват в този факт е нелепо. Но дори и мнението да е грешно, да се уволнява за подобни неща е безобразие. Плюс това въпросната Maya Forstater беше заявила, че вижданията ѝ са поради sincerely held religious beliefs, съдът щеще да отсъди в нейна полза, което е още един абсурд. Добро обяснение на правната нелепост в случая - https://janeclarejones.com/2019/12/21/b ... nt-part-1/

А и настоящата тенденция да се заклеймяват хората като "отвратителни", ако и имат и най-малкото несъгласие с доминантната идеология, за мен е отвратителна.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by The Dragon » Sun Dec 22, 2019 2:25 am

Споко. Транс правата ще преизберат Тръмп...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 22 guests