Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Sun Dec 22, 2019 2:44 am

Demandred wrote:
Sun Dec 22, 2019 1:12 am
Видях, естествено, и съм напълно съгласен с Роулинг. Да се уволняват служители, защото са си изказали мнението в социалните медии по спорни въпроси, несвързани с работата им, е лошо нещо. Особено в страна, където има закони, които трябва да предотвратяват това. Колкото и да отричат фактите транс активистите, биологичните полове (sexes) са два, и да се наказват хора заради това, че вярват в този факт е нелепо. Но дори и мнението да е грешно, да се уволнява за подобни неща е безобразие. Плюс това въпросната Maya Forstater беше заявила, че вижданията ѝ са поради sincerely held religious beliefs, съдът щеще да отсъди в нейна полза, което е още един абсурд. Добро обяснение на правната нелепост в случая - https://janeclarejones.com/2019/12/21/b ... nt-part-1/

А и настоящата тенденция да се заклеймяват хората като "отвратителни", ако и имат и най-малкото несъгласие с доминантната идеология, за мен е отвратителна.
В смисъл доминантната идеология, че човешкото достойнство е по-важно от нечии лични предразсъдъци? Но нищо де, поне знам ти къде стоиш по този въпрос.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by The Dragon » Sun Dec 22, 2019 3:43 am

А с другата доминантна идеология, че Y хромзома не можеш да я направиш на X колкото и да се пънем какво правим?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Alexis » Sun Dec 22, 2019 7:32 am

Roland wrote:
Sun Dec 22, 2019 2:44 am
Demandred wrote:
Sun Dec 22, 2019 1:12 am
Видях, естествено, и съм напълно съгласен с Роулинг. Да се уволняват служители, защото са си изказали мнението в социалните медии по спорни въпроси, несвързани с работата им, е лошо нещо. Особено в страна, където има закони, които трябва да предотвратяват това. Колкото и да отричат фактите транс активистите, биологичните полове (sexes) са два, и да се наказват хора заради това, че вярват в този факт е нелепо. Но дори и мнението да е грешно, да се уволнява за подобни неща е безобразие. Плюс това въпросната Maya Forstater беше заявила, че вижданията ѝ са поради sincerely held religious beliefs, съдът щеще да отсъди в нейна полза, което е още един абсурд. Добро обяснение на правната нелепост в случая - https://janeclarejones.com/2019/12/21/b ... nt-part-1/

А и настоящата тенденция да се заклеймяват хората като "отвратителни", ако и имат и най-малкото несъгласие с доминантната идеология, за мен е отвратителна.
В смисъл доминантната идеология, че човешкото достойнство е по-важно от нечии лични предразсъдъци? Но нищо де, поне знам ти къде стоиш по този въпрос.
В биологията предразсъдъци няма, има обективни факти. Не е дискриминация да кажеш, че човек не може да смени биологичния си пол, а обективен факт към настощия момент на научното развитие. Време е всички социално активни псевдо-туитър или реални активисти да разберат че биологичния и психологическия пол не са обединени със знак за равенство във всички ситуации и само единият подлежи на трансформация. Човек може да се самоопределя и да се подлага на процедури за смяна на макроскопските гениталии, но не може да промени хромозомния си набор. Затова и е супер, че в английския има отделни думи за пол в биологическия му смисъл и в психо-социалния му. Уви, само един подлежи на промяна/корекция.

Откровено казано в този случай съм ОК с действията на работодателя. Жената не е освободена от работа, просто работодателят ѝ е избрал да не продължи договора след изтичането му. Не е нужно дори да обясняват защо (но не съм добре запозната с британското законодателство и как функционира продължаването на трудовите правоотношения). Но съм съгласна и че не може да се уволнява човек, затова че поддържа тезата, че биологически родените с един пол не могат да променят хромозомния си набор. По подобен начин съм против Семеня да е активен спортист с/у биологични жени, но не съм против да се идентифицира като жена и да бъде третирана като такава.

Отделно от това, всеки има право да смени пола си така че да няма сблъсък м/у официално идентифициран пол и собственото възприятие за същия и съответно да бъде третиран и адресиран като желания пол след вземането на решение за транзитиране - по време на подготовка, на самия процес и след това.

Но имам и проблем с тия, които го искат и по двата начина. Хем тъй, хем инак, както беше преди враме случая на личност, минала през процедура за смяна на пола жена -> мъж, идентифицирана като мъж по документи и като отношение на околните, която искала да забременее и износи плод, защото е избрала да запази матката си. Дотук добре, но след като тази личност е избрала да използва предимството именно на биологичния си пол, с какво право атакува законодателството, за това че в акта за раждане е в позицията на майка, а не на баща и дори да съди за това. Не може да искаш само плюсовете и на двата пола и да смяташ, че всичко ти се полага.

Transgender man who gave birth loses court battle to be ...
Transgender man loses court battle to be registered as father

Последно, мисля, че отчаяно е нужно сериозно преразглеждане на законодателството в това отношение и да се изясни биологичен с/у социо-психологически пол, защото медицината/фармацевтиката напредват, все повече се разработват лекарства и комбинирани терапии, които атакуват конкретни гени или геномни фрагменти. Как ще се лекува по документи жена, която обаче има нужда от лекарство за атакуване на фрагменти на Y-хромозома? Ако не се изясни документално, някой религиозен или друг фундаменталист може да реши да откаже такова лекарство на транзитирала личност М->Ж и да се оправдае с пола в документите, ала "ми това не е мъж". И в такава ситуация всички изведнъж ще почнат сами да крещят, че има разлика м/у двата вида полова идентификация, нищо че сега се мрънка, че някой вижда такава. Изгражда се нова база за дискриминация и битка, при това тогава дори потенциално ще се сблъскат двата транс-пола, защото Х-хромозома имат почти всички живи същества (с изключение на редки хромозомни аномалии, които рядко преживяват), независимо от пола им.

Прекалено тясно се гледа на нещата в опит да се угажда и затова се стига до глупости като екстремни реакции към цитирания туийт, с който съм на 100% съгласна както е написан.

Добавка: По законодатество на много страни след определена възраст има безплатни/по здравно осигуряване прегледи за профилактика на рак на простата, това отново би могло технически да бъде отказано на транс-жена, заради тясна интерпретация на пола. Нещо повече, в САЩ, където има и без това проблеми с това какво се покрива или не от осигурителя, може да има отказ от покриване на подобни процедури (но те не са единствените потенциално проблемни), ако няма стриктно регламентиране.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Amikae » Sun Dec 22, 2019 10:55 am

Биологичните факти нямат никакво значение. Когато става въпрос за частни компании е редно хората да си държат езика зад зъбите защото представляват компанията и в личния си живот, без значение дали им се иска или не. Човек може да е свободен да изразява мнението си, но това не означава, че може да го прави без последствия. Боли ме гъза дали е религиозен или не, толкова ли е трудно да си държат политизираните тесногръди виждания off the interwebz? Трудно им е? Ми чао тогава, да си намират работа в компании, които са окей служителите им да им политизират имиджа рандъмли.

Роулинг от друга страна е от шепата хора на тая планета с достатъчно кинти и власт за да си говори каквото си поиска. Аре да не я прежаля точно тая двулична кучка. Като толкова много се е загрижила да наеме въпросния човек и да си туитват заедно с кеф.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Alexis » Sun Dec 22, 2019 1:32 pm

Ако тази жена обаче публично е била такава крайна феминистка от преди да я вземат на работа, те са я назначили знаейки, каква е и сами си носят отговорност за избора си. Иначе, съгласна съм с постването на глупости онлайн.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Sun Dec 22, 2019 2:24 pm

За психологията на тълпите като социален феномен е изписано много. Изследвани са различни ситуации, различната сила на множеството, масовите изстъпления, при които тълпите викат, крещят, чупят, унищожават и дори линчуват хора под въздействието на колективните емоции, деиндивидуализацията и заниженото самонаблюдение...
Но преди е имало ясни граници - човек е или на площада, с тълпата, или си е вкъщи и съответно по-спокоен и трезвомислещ. А сега, тъй като интернет е постоянно на една ръка разстояние, хората сякаш постоянно са в тълпата. Дори да си седиш вкъщи, на дивана в хора с телефон в ръка, щом си в туитър, значи си сред тълпата. И там викаш, беснееш, за секунди осъждаш, низвергваш, линчуваш, щото това е гласът на тълпата. И ако някой се изправи пред тълпата в туитър и каже "грешното" нещо, независимо от контекста, независимо от конкректния казус, просто да каже "грешното" – това е достатъчно, за да бъде осъден и линчуван, поне в онлайн пространството.... Това наистина е лудост, това е социално общуване на стереоиди, толкова интензивно и хаотично и разрушително... Тук няма по-дълбока обработка на информацията - присъдата се спуска за секунди - и постоянното наличие на тълпа прави това повърхностно преработване постоянно валидно, няма момент, в който тълпата се разотива и човек не е в нея и обработва информацията сам...

Иначе точно за Роулинг няма да жаля, щото и тя редица пъти се е опитвала да се възползва от тълпата по точно същия начин - опитва се да застане и да каже "правилното" нещо, за да я превърне тълпата в герой. Опитва се 20 години след написването на книгите си да ги набута в днешния прогресивен стандарт чрез туитчета и да се радва после на овациите. Нормално е все някога тълпата да се обърне срещу нея. Но това не прави целият обществен процес по-положителен. :/

Иначе не разбирам защо трансполовите хора са обсъждат и дискутират толкова често и толкова разпалено, имайки се предвид колко малко са като бройка, някакви части от части от части на процент. Това е супер конкретно нещо и всякакви практики и дискусии в тази насока могат да помогнат на тотално миниатюрна група хора. Има толкова по-големи социални проблеми, влияещи на толкова много хора, има толкова по-големи уязвими групи, които са тотално невидими. То вината не е на трансполовите хора - те си се борят за своите права, нормално е да приоритизират себе си и своите интереси. Просто ми се струва, че медиите толкова често ги бутат в центъра на дискусиите, защото темата е "шик" и скандална и провокира разпалени обсъждания. Все пак много по-вълнуващо си е да говориш за това кой в коя тоалетна иска да ходи, страшно ли е "мъж" да влезе в женската; редно ли е някои хора да носят пола и да се лакират; морално ли е родилият бебе да бъде записан в акта за раждане като "майка", "баща" или "родител 1" и т.н... Това са много по-активиращи вниманието въпроси от дискриминацията на работното място на хора със слухови или зрителни увреждания, от интеграцията на хора с по-сериозни физически увреждания, от реинтеграцията на хора със зависимости и т.н. И така една много малка група става много по-видима във всяка отношение от редица невидими репресирани групи, просто щото е по-скандална.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Demandred » Sun Dec 22, 2019 2:31 pm

Roland wrote:
Sun Dec 22, 2019 2:44 am
Demandred wrote:
Sun Dec 22, 2019 1:12 am
Видях, естествено, и съм напълно съгласен с Роулинг. Да се уволняват служители, защото са си изказали мнението в социалните медии по спорни въпроси, несвързани с работата им, е лошо нещо. Особено в страна, където има закони, които трябва да предотвратяват това. Колкото и да отричат фактите транс активистите, биологичните полове (sexes) са два, и да се наказват хора заради това, че вярват в този факт е нелепо. Но дори и мнението да е грешно, да се уволнява за подобни неща е безобразие. Плюс това въпросната Maya Forstater беше заявила, че вижданията ѝ са поради sincerely held religious beliefs, съдът щеще да отсъди в нейна полза, което е още един абсурд. Добро обяснение на правната нелепост в случая - https://janeclarejones.com/2019/12/21/b ... nt-part-1/

А и настоящата тенденция да се заклеймяват хората като "отвратителни", ако и имат и най-малкото несъгласие с доминантната идеология, за мен е отвратителна.
В смисъл доминантната идеология, че човешкото достойнство е по-важно от нечии лични предразсъдъци? Но нищо де, поне знам ти къде стоиш по този въпрос.
Биологичните факти не са предразсъдъци. Колкото и да се отрича обективната реалност от woke активистите, тя няма да се промени.

Ако на някого "човешкото му достойнство" е базирано на заблуда, това си е негов проблем и другите не са длъжни да се съобразяват. Точно както фактът, че даден човек е вярваш християнин и достойнството му се базира на това не значи, че трябва да има закони, наказващи светотаството или задължаващи атеистите да почитат с думите и действията си Исус или Мохамед.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Dark Cloud
Scholar
Posts: 120
Joined: Mon Oct 21, 2019 4:46 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dark Cloud » Sun Dec 22, 2019 2:44 pm

Demandred wrote:
Sun Dec 22, 2019 2:31 pm
Точно както фактът, че даден човек е вярваш християнин и достойнството му се базира на това не значи, че трябва да има закони, наказващи светотаството или задължаващи атеистите да почитат с думите и действията си Исус или Мохамед.
Това ми напомни за едно интервю на Whitney Cummings, в което обясняваше как на тръгване от офиса си пожелава Merry Christmas на всички колеги и веднага след празниците я привикват в HR, защото неин колега-агностик се почувствал лично атакуван от това пожелание...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Sun Dec 22, 2019 4:27 pm

Roland wrote:
Sun Dec 22, 2019 2:44 am
В смисъл доминантната идеология, че човешкото достойнство е по-важно от нечии лични предразсъдъци? Но нищо де, поне знам ти къде стоиш по този въпрос.
Прочете ли статията от линка, който се намира и в твоя цитат?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Demandred » Sun Dec 22, 2019 4:55 pm

БТВ, аргументацията на съдията в случая не е "Това е частна организация, имат право да не подновяват договора на служителите си, ако те правят изказвания, вредящи на имиджа на организацията" или нещо подобно, или че правоотношенията в случая не представляват employment. Аргументацията му е, че "the Claimant's view, in its absolutist nature, is incompatible with human dignity and fundamental rights of others.", както и че "That belief is not worthy of respect in a democratic society." "View" и "belief" в случая е това, че ищецът счита, че "sex is biological and immutable".
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Amikae » Sun Dec 22, 2019 5:49 pm

Demandred wrote:
Sun Dec 22, 2019 4:55 pm
БТВ, аргументацията на съдията в случая не е "Това е частна организация, имат право да не подновяват договора на служителите си, ако те правят изказвания, вредящи на имиджа на организацията" или нещо подобно, или че правоотношенията в случая не представляват employment. Аргументацията му е, че "the Claimant's view, in its absolutist nature, is incompatible with human dignity and fundamental rights of others.", както и че "That belief is not worthy of respect in a democratic society." "View" и "belief" в случая е това, че ищецът счита, че "sex is biological and immutable".
И? Аз не виждам някъде съдията да спори дали твърдението на жената е биологичен факт. Съдията я осъжда, като човек, който не просто вярва в нещо, а който извършва дествия с цел вреда на други хора. Тази жена може да си вярва в каквото си поиска, но когато открито е част от движение целящо да отнема права и да дискриминира, то не може да очаква успешно да играе ролята на жертва. Съдията е взел единственото правилно решение в ситуацията. Не е мястото на някакви радикални кукувици да решават какви права трябва да имат транс хората и определено не е добър прецедент за един съдия да ги подкрепя в излиянията им.

Изобщо такива хора са ми мега странни. От всичките каузи, с които може човек да се захване, точно това ли? Really? Толкова да те дразни кой как се идентифицира и какви права има, че излизаш в страни от пътя си за да им пречиш? Това да ти е каузата...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Sun Dec 22, 2019 6:02 pm

Amikae wrote:
Sun Dec 22, 2019 5:49 pm
Demandred wrote:
Sun Dec 22, 2019 4:55 pm
БТВ, аргументацията на съдията в случая не е "Това е частна организация, имат право да не подновяват договора на служителите си, ако те правят изказвания, вредящи на имиджа на организацията" или нещо подобно, или че правоотношенията в случая не представляват employment. Аргументацията му е, че "the Claimant's view, in its absolutist nature, is incompatible with human dignity and fundamental rights of others.", както и че "That belief is not worthy of respect in a democratic society." "View" и "belief" в случая е това, че ищецът счита, че "sex is biological and immutable".
И? Аз не виждам някъде съдията да спори дали твърдението на жената е биологичен факт. Съдията я осъжда, като човек, който не просто вярва в нещо, а който извършва дествия с цел вреда на други хора. Тази жена може да си вярва в каквото си поиска, но когато открито е част от движение целящо да отнема права и да дискриминира, то не може да очаква успешно да играе ролята на жертва. Съдията е взел единственото правилно решение в ситуацията. Не е мястото на някакви радикални кукувици да решават какви права трябва да имат транс хората и определено не е добър прецедент за един съдия да ги подкрепя в излиянията им.

Изобщо такива хора са ми мега странни. От всичките каузи, с които може човек да се захване, точно това ли? Really? Толкова да те дразни кой как се идентифицира и какви права има, че излизаш в страни от пътя си за да им пречиш? Това да ти е каузата...
What he said.

Дем, супер разочароващ ми е тоя разговор в момента. Точно от човек като теб, толкова навътре във фантастичната литература (жанр, който уж гледа към бъдещето и разбива норми), такова тесногръдие не очаквах.

Биологически полове... Ебаси тъжната история.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Sun Dec 22, 2019 6:16 pm

Какви точно действия с цел вреда на други хора извършва?
Че е нарекла някакъв кросдресър, женен, с две деца, но от време на време носи рокля и фалшив бюст на работа и му харесва да взима награди, предназначени за жени, с мъжко местоимение? Това ли е с цел вреда на други хора? Или че без да иска нарекла ето този нон-байнъри джендърфлуиден екземпляр с мъжко местоимение (картинка):
Spoiler: show
Image
Ето изявлението на въпросната Мая Форстейтър:
https://twitter.com/MForstater/status/1 ... 7517388802
Кое е толкова скандалното тук? Че жената няма проблем да се обръща към когото и да е с предпочитаното от него местоимение, но иска свободата да говори за биологична реалност, когато това е нужно? (Което е адекватно, егати, виждаме какво става, когато трансполови атлети влетят в женските спорове, примерно. Справка - биологичният мъж Фалън Фокс, който влезе в женско състезание по ММА и буквално счупи черепа на опонентка. Това ли защитават правата на трансполовите??? Този пример далеч не е единствен.)
Или че се е обявила против предложените промени за Gender Recognition Act, според които всеки ще може да се самоидентифицира като какъвто пол си ще? (Което, отново, е адекватно - ако съм го разбрал правилно, това е тотално безумие.)
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Demandred » Sun Dec 22, 2019 6:54 pm

Amikae wrote:
Sun Dec 22, 2019 5:49 pm
И? Аз не виждам някъде съдията да спори дали твърдението на жената е биологичен факт.
Явно въобще не си прочел решението му, защото това се споменава многократно там. Има си цели страници относно хромозоми и т.н. Ето директен линк, ако ти се занимава -
Съдията я осъжда, като човек, който не просто вярва в нещо, а който извършва дествия с цел вреда на други хора.
Какви действия във вреда на други хора е извършила Форстейтър?

BTW, той за нищо не я осъжда, а отхвърля нейната жалба, съвсем различно нещо.

Работата на съдията в случая е била да прецени дали вижданията на Форастър отговарят на т.нар. Grainger criteria за employment discrimination:
(i) the belief must be genuinely held;
(ii) it must be a belief and not an opinion or viewpoint based on the present state of information available;
(iii) it must be a belief as to a weighty and substantial aspect of human life and behaviour
(iv) it must attain a certain level of cogency, seriousness, cohesion and importance; and
(v) it must be worthy of respect in a democratic society, not be incompatible with human dignity and not conflict with the fundamental
rights of others.
Единствено последната точка е тази, на която според съдията вижданията на Форстейтър не отговарят.
However, I consider that the Claimant's view, in its absolutist nature, is incompatible with human dignity and fundamental rights of others. She goes so far as to deny the right of a person with a Gender Recognition Certificate to be the sex to which they have transitioned.
Тук съдията по някаква причина смесва sex и gender. Както личи и от името, Gender Recognition Certificate се отнася за gender, не за биологичния пол (sex). Mентална гимнастика, за да достигне до правно нелепо решение.
Тази жена може да си вярва в каквото си поиска, но когато открито е част от движение целящо да отнема права и да дискриминира, то не може да очаква успешно да играе ролята на жертва. Съдията е взел единственото правилно решение в ситуацията. Не е мястото на някакви радикални кукувици да решават какви права трябва да имат транс хората и определено не е добър прецедент за един съдия да ги подкрепя в излиянията им.
Наистина радикалните в случая са транс активистите, които постоянно играят ролята на жертви, искат да забранят всякакви дискусии и дебати по темата, заклеймяват със всевъзможни обиди всички, които чиито виждания dori malko се различават от техните. А, и съдията в случая подкрепя излиянията им...
Roland wrote:
Sun Dec 22, 2019 6:02 pm

Дем, супер разочароващ ми е тоя разговор в момента. Точно от човек като теб, толкова навътре във фантастичната литература (жанр, който уж гледа към бъдещето и разбива норми), такова тесногръдие не очаквах.

Биологически полове... Ебаси тъжната история.
Биологията също е наука все пак. Нищо странно не виждам в това читателите на научна фантастика да ѝ вярват, а не да се водят по модната идеология, изискваща пренебрегване на биологичните факти.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Amelia » Sun Dec 22, 2019 7:34 pm

Ох на кака биолочетата! Дето изведнъж се пръкнаха по целия свят и с великите си знания по биология от даскало сега много знаят по тея теми! Много ми се ще и аз да бях така уверена за ДВАТА БИОЛОГИЧНИ ПОЛА, но уви, колкото повече биология уча, толкова по-малко знам.

БИОЛОГИЧНИЯТ ПОЛ, уважаеми биолочета, е измислена от човека класификация, която като повечето научни класификации, съществува, за да ни обяснява света по прост начин, щото обичаме да ни е обяснен по прост начин. Когато говорим за БИОЛОГИЧЕН ПОЛ, взимаме предвид няколко неща - генотип (XX, XY) и фенотип, към който спадат кви първични и вторични полови белези имаме и кво се случва с хормоните в нас. БИОЛОГИЧНИЯТ ПОЛ, така както го разбираме днес, е комбинация от тези неща и не може да се сведе само до едно от тях, дори това едно нещо да е генетиката, която според повечето биолочета на планетата е алфата и омегата на цялото ни съществуване. Ето статия, която обяснява някои от тея неща на разбираем език:
https://www.scientificamerican.com/arti ... mplistic1/

Дори ако вземем поотделно всяко от тези неща, се вижда достатъчно вариация да вкара любимата дихотомия на биолочетата в гъзъ, където ѝ е мястото, щото не описва биологичната реалност. Имаме повече хромозомни опции от XX и XY (като любимите ми XXY и XYY - тук биолочетата би трябвало да имплодират, ай гес). Имаме секви опции за това как XX и XY се изявяват в комбинация с хормоните ни. Два БИОЛОГИЧНИ ПОЛА не съществуват. Съществуват два доминантни БИОЛОГИЧНИ ПОЛА с континиум от по-рядко срещани състояния между тях, за някои от които даже имаме измислени думички, повечето от тях описващи някаква болест, щото така гледаме за момента върху тях от МЕДИЦИНСКА гледна точка, където виреят един билюк други измислени от човека класификации, дето ни обясняват света по прост начин. И понеже МЕДИЦИНА и БИОЛОГИЯ не са едно и също нещо и имат различни цели, аз лично ще поизчакам да видя БИОЛОГИЯТА какво ще каже за причините за съществуването на БИОЛОГИЧНИЯ ПОЛ във всичките му разновидности, преди да почна да си вадя умозаключенията кой е прав и кой е крив от БИОЛОГИЧНА гледна точка.

Дотогава малоумните TERF-ове като оная пача Роулинг могат да си го начукат, заедно с всяко едно биолоче, което е решило да ползва нищожните си училищни познанийца от безценните ми природни науки за оправдание на биготрито си. Ай сиктир.

ПП. За любителите на математиката, сметнете ми плз колко е 1% от 7.5 милиарда, ако приемем, че един на сто човека е интерсекс. След това разбирачите по етичните въпроси мое да ми обяснят следва ли да се правим че това число хора не съществува и следва ли да не правим нищо за облекчаване на битието им. Особено при положение, че за въпросното облекчаване от нас се изисква какво? Да третираме тея хора с достойнство? Да приемем научната реалност, че симплифицираната идея за БИОЛОГИЧЕН ПОЛ, която биолочетата са научили в 10-ти клас, е в гъзъ? ТАКАВА ТЕЖКА ЦЕНА НЕПЛАТИМА!!!
ППП. Ако се чудите що интерсекс феномените са такъв хот топик в момента, то е щото слагат лупа върху това колко малоумни и извадени от нечий гъз са gender roles, в които 100% от населението ни е навряно понастоящем, щем не щем. Т.е., тая патаклама ни касае всичките.
ПППППППППППППППППППП. И кво ѝ е станало на горката Роулинг в момента? От работа ли я изхвърлиха? Книгите ѝ ли (с главен мъжки герой и нула на брой гей персонажи - a tweet a gay character does not make) спряха да купуват хората? Загуби си милионите ли, нещо? Изсрала се е по Туитър и сега я насират по Туитър. Големият шибан праз.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 19 guests