Star Wars Universe

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Star Wars Universe

Post by Roland » Wed Jun 20, 2018 6:19 am

Image



Тъй като Star Wars вече не е една конкретна история, а споделена вселена и ще има постоянно нови филми (и сериали), реших да пусна тема, в която потенциално да нищим страничните истории и/или вселената като цяло. Разбира се, пак можем пускаме отделни теми, особено за Епизодите, но целта ми с тази тема е да не се говори за ВСИЧКО само в "Гледано напоследък".



Ще дам тон с едно много яко видео, което Screen Junkies News пуснаха преди няколко дни - дискусия за бъдещето на франчайза, сравнения с Марвел филмите и т.н. Определено си струва времетраенето, ако човек го вълнува темата.

https://www.youtube.com/watch?v=sokAL4cf-2o
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Star Wars Universe

Post by трубадур » Wed Jun 20, 2018 1:38 pm

Дано продължават в същия дух и след десетина години дотолкова да са обезценили франчайза, че жоржи да си го купи обратно за дваасе стотинки. :ninja:

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Star Wars Universe

Post by termit » Wed Jun 20, 2018 2:53 pm

Тъпото е, че вече спря да ме вълнува :(
Като всяко 80-тарско дете бях върл фен на поредицата, когато взеха да излизат на български първите книги се кефех на макс, и когато се чу че ще правят Епизод 1 оргазирах.
После гледах 1, 2 и 3 на кино, оцених зрелищата, и ги забравих като излязох от салона. Отказах се да гледам анимационните сериали, цъках повечето игри (TIE Fighter, Jedi Outcast и KOTOR FTW!), и се чувствах умерено притеснен, след като Дисни купиха правата. Изгледах епизод 7, който ме оставих абсолютно мех (как не се усетиха от империята че няма сми да строят Звезди на смъртта и да им ги гръмват не знам), с едно такова леко неприятно чувство че приклаха Хан Соло само за да ни покажат колко е ЗЪЛ Кайлото (все пак Люк така и не прикла баща си). Rogue One го гледах вкъщи и го заебах по средата, щото бебока се разрева, след което не намерих интереса да търся до къде съм стигнал. Епизод 8 едва ли ще го гледам скоро, евентуално ако го хвана някоя вечер по HBO и нямам какво друго да правя. Та така...
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Universe

Post by Roland » Wed Jun 20, 2018 6:58 pm

трубадур wrote:
Wed Jun 20, 2018 1:38 pm
Дано продължават в същия дух и след десетина години дотолкова да са обезценили франчайза, че жоржи да си го купи обратно за дваасе стотинки. :ninja:
Е то ТОЙ го беше обезценил пръв...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Universe

Post by Roland » Wed Jun 20, 2018 10:18 pm

termit wrote:
Wed Jun 20, 2018 2:53 pm
Тъпото е, че вече спря да ме вълнува :(
Като всяко 80-тарско дете бях върл фен на поредицата, когато взеха да излизат на български първите книги се кефех на макс, и когато се чу че ще правят Епизод 1 оргазирах.
После гледах 1, 2 и 3 на кино, оцених зрелищата, и ги забравих като излязох от салона. Отказах се да гледам анимационните сериали, цъках повечето игри (TIE Fighter, Jedi Outcast и KOTOR FTW!), и се чувствах умерено притеснен, след като Дисни купиха правата. Изгледах епизод 7, който ме оставих абсолютно мех (как не се усетиха от империята че няма сми да строят Звезди на смъртта и да им ги гръмват не знам), с едно такова леко неприятно чувство че приклаха Хан Соло само за да ни покажат колко е ЗЪЛ Кайлото (все пак Люк така и не прикла баща си). Rogue One го гледах вкъщи и го заебах по средата, щото бебока се разрева, след което не намерих интереса да търся до къде съм стигнал. Епизод 8 едва ли ще го гледам скоро, евентуално ако го хвана някоя вечер по HBO и нямам какво друго да правя. Та така...
Не знам, аз имам доста силни чувства към новите Епизоди. Особено осми за мен е вторият най-добър филм във франчайза изобщо. Но е факт, че вселената сега е нещо различно отпреди. Както и видеото в първия пост дискутира, това, от което аз поне имам нужда, е Кенеди да поема повече рискове и да отпусне юздите на разширената вселена.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Star Wars Universe

Post by Dr. Horrible » Thu Jun 21, 2018 9:28 am

Абе тръгнаха с голямата лопата, но се оказа, че май нямат нужните фенове за такова нещо. И сега бъдещите им не-епизоди са замразени, след провала на Соло.
http://collider.com/star-wars-spinoffs-on-hold/

Епизод 7 имаше гигантически приходи, защото е първият филм в поредицата от много дълго време и имаше 30 години да събира хайп. И избухна и стана някаква сензация. Но натам вървят постепенно надолу.
За мен лично тази вселена се изчерпа тотално и безвъзвратно с епизод 8, когато ми показаха, че просто никога няма да тръгнат в нова посока - винаги Империята ще идва на власт, ще унищожава (почти) джедаите, после пък джедаите ще се пробуждат, ще нападат империята, ще настава мир за няколко години, после империята пак ще се връща, пак ще идва на власт, пак ще унищожи почти джедаите, но те пък ще се пробудят, ще върнат свободата в галактиката, после империята ще дойде на власт.... и така нататък, отново и отново, до безкрай. Не можаха да направят нещо ново за толкова години. Идеята за цикличността на вселената е готина, но няма нужда да гледам всяка еднаква версия на тази цикличност.

Соло не беше част от тази история, но си беше най-скучния и банален филм на света, два часа безсмислени мийски и накрая гигантски обещания за бъдещи истории, които я се случат, я не.
Заслужават си страданието, щом за един от най-най-известните и иконични персонажи в западната поп-култура направиха филм, който по приходи е по-зле от рандъм Ант-мен и съвсем малко над неизвестния хорър A Quiet Place, правен за 17 милиона.

Изобщо като дете обичах старите филми и в 9-ти клас дори предисторията си ми харесваше, но сега вече толкова се пренаситих, че ми става лошо само като чуя Star Wars. Но тая надежда, че поне с тъпите a star wars story действително ще спрат. Да си излиза по един епизод на две години, няма да ми пречи толкова.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Star Wars Universe

Post by tigermaster » Thu Jun 21, 2018 12:55 pm

Roland wrote:
Wed Jun 20, 2018 6:58 pm
Е то ТОЙ го беше обезценил пръв...
Не го беше обезценил, просто му беше писнало да прави нови филми, заради които винаги после да го плюят. Продаде франчайза за четири милиарда и половина долара, все пак, не за пари за семки.

Иначе, за мен франчайзът приключи през 2005 година с "Отмъщението на Ситите". Всичко след това го броя за фенфик, независимо дали ми харесва или не. Носталгията ме тресеше достатъчно, за да успее Епизод 7 почти да ми допадне, но това не му пречеше да е рядко безидейно изделие, тъпкано с вътрешни противоречия и съсипващо любимите ми герои от старите филми. "Роуг Уан" ми хареса, но нямаше изобщо смисъл да го има. Това на Райън Джонсън все повече не ми се гледа - блурей рипът ми виси на харддиска от столетия вече, а още не съм решил да му отделя малко време. "Соло" евентуално може би ще му метна едно око, защото Рон Хауърд е пич, ама не знам дали и кога ще стане.
А единственото, което Катлийн Кенеди трябва да направи, е да се махне и да остави поредицата в ръцете на човек, който знае какво прави. За двете години и половина досега, в които излязоха нейните подопечни филми, тази успя да счупи фендъма, да докаже, че няма идея какво точно прави, да замени режисьорите на два филма по средата на снимките, да се изпокара с поне един друг режисьор, да изкара финансов провал с "Междузвездни войни" в заглавието... Може ли да провалиш филм за един от най-обичаните герои в историята на фантастиката, в най-популярния филмов франчайз изобщо, докато някакви глупости от рода на "Отрядът на самоубийците", за чиято стойност никой не се заблуждава, изкъртват боксофисите? Сега пък заради тоя провал спряха работата по антологичните филми... Яко.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Star Wars Universe

Post by alshu » Thu Jun 21, 2018 1:45 pm

termit
Отказах се да гледам анимационните сериали
Всъщност там и в игрите са единствените свежи идеи във визуалните медии от оригиналната трилогия насам.
В анимациите дори има прибавяне на елементи от игрите към официалния канон.

Dr. Horrible
За мен лично тази вселена се изчерпа тотално и безвъзвратно с епизод 8, когато ми показаха, че просто никога няма да тръгнат в нова посока
Чакай сега, това не е проблем на света, а на авторите които го развиват/разглеждат в момента. Техните идеи са изчерпани, не самата вселена.

Иначе съм съгласен, че Дисни надцениха фендъма и разбраха криво настроенията на публиката.
Още си мисля, че в проектите на LucasFilm напоследък се наблюдава претупване - не техническо, а като представяне на историята и разгръщане на сценария. Като не могат да ги изпипват за толкова кратко време, да не си задават такъв амбициозен график! WB има същият проблем с DC филмите.

tigermaster
А единственото, което Катлийн Кенеди трябва да направи, е да се махне и да остави поредицата в ръцете на човек, който знае какво прави.
Щом тя няма смислена идеи за развитието мислиш ли, че може да издири правилния човек?
Въобще в обстановката на корпоративна връзкарщина, кой може да открие подходящата личност?

Тя задачата не е и проста - хем трябва да се продължи традицията, хем да се покаже на новите зрители, че има нещо и за тях, а не просто символ от младостта на техните родители (съответно автоматично подлежи на омраза и отхвърляне :lol: ).
Епизод 7 може и да направи пари, но се провали в горната задача. Сега масовият зрител трябва да бъде къткан отново.
Епизод 8 наистина се опита да направи нещо ново, имаше страхотни идеи в нето, но по някаква причина беше разпокъсан и некохерентен. Успя да алиенира и част от старите фенове и потенциалните нови. Съвременните консуматори са свикнали всичко да им е перфектно и да им се поднася на тепсия, не да клекнат в реката и да промиват с леген за златни зрънца.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Universe

Post by Roland » Thu Jun 21, 2018 6:51 pm

Абе не че нещо, но някой видя ли видеото в първия пост?

Иначе за мен нито вслената е изчерпана, нито Кенеди е боклук. Просто от тоя франчайз очакванията за всеки филм са огромни все още и всеки провал боли.

Но ако направим сравнение с първите години на Марвел филмите, след като Файги ги пое, имаме шедьоври като Хълк, втория Iron Man, втория Тор и прочее полу-гледаеми помии, да не говорим за по-нови слаботии като Др Стрейндж примерно. Мащабните планове за макро вселени ще носят и провали, това е неизбежно. Въпросът е, че тази вселена не бива да бъде третирана по същия начин, както я помним от лукасово време, или всеки филм ще е разочарование.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Star Wars Universe

Post by трубадур » Thu Jun 21, 2018 8:06 pm

Разбира се, че не сме гледали видеото, 40 минути да ге, за поредица, която явно у форома няма кой знае колко останали привърженици. От друга страна стар варс кат франчзайз винаги ще е арен, щото даде на света два котор-а и Battlefront II, плюс че и все пак около филм и половина (от вече 10 ли станаха) са добри, тъй че фак йе, стар варс рулира. :mrgreen:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Universe

Post by Roland » Thu Jun 21, 2018 8:19 pm

Battlefront II - играта, която беше 50% off две седмици след излизането си, защото ЕА решиха, че микротранзакциите са добра идея.

...или ти за оригиналната говориш?

Иначе ту бед, видеото е мега добро и дава яката перспектива за бъдещето на франчайза.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Star Wars Universe

Post by Dr. Horrible » Thu Jun 21, 2018 11:07 pm

Roland, и аз не изгледах клипчето. Не го приемай лично – просто ми се иска ако ще водим някаква дискусия, да я водим тук. И написаното и казаното тук да е напълно достатъчно. Ако примерно това клипче ти е дало интересна информация и те е навело на интересни мисли, можеш да ги споделиш с нас. Ние дори да го изгледаме, едва ли ще останем със същите впечатления, затова най-добре е да ни разкажеш своите. Все пак това е форум, като формат той предполага диалог, а не е ФБ, където някой пуска изказване или линк и надолу всичко са коментари към пуснатото нещо. Dialog, не statement + answers. Едва ли ще седна да слушам клипче, но ще ми е интересно да чуя ти какво си извлякъл от него като ценност и на какви мисли те е навело.

Иначе не знам защо сравняваш Star Wars с Марвел - може да е под влияние на клипчето – но не е коректно. И тук го правиш, и в другата тема също. Не мисля, че има място за сравнение. Първо, Incredible Hulk е спорен случай, защото е споделен филм и не е просто на Marvel Studios, но и на Universal. Останалите изредени от теб филми - Айрън мен 2, Тор 2 и Доктор Стрейндж имаха приходи кажи-речи двойни на този на Соло. И за нито един от тях не може да се каже, че е убил поредицата и е раздразнил феновете - може би хората не излязоха толкова екзалтирани, колкото по принцип, но не излязоха и ядосани. Нито пък решиха да пропуснат тези заглавия.
Аз обичам Айрън мен 2, защото той беше филмът, който ми показа, че Марвел могат да направят вселена. Харесваше ми как се навързваха нещата и как се носачиха към Авенджърс. Освен това там за пръв път видяхме Скарлет Йохансон в ролята на Блек Уидоу и смятам, че това беше много добро представяне и точно то истински ме надъха за бъдещето на вселената (макар да си имаше и там някои недостатъци, примернно военните ботуши с плоска подметка - много лош избор за Наташа). И другите филми си имаха хубави неща и като цяло феновете ги смятат за приятни, просто не върховни.
Това е съвсем различно от ситуацията с Last Jedi, когото много хора активно намразиха (имало ли е петиция Thor: Dark World да бъде зачеркнат от канона?), както и от ситуацията със Solo, когото хората масово не отидоха да гледат.

Но сравненията с Марвел са ненужни, защото Марвел не са норма, те не са средния случай – те са изключителен случай, феномен който няма еквивалент и който няма с какво да сравниш. Новите Star Wars имат три филма - от тях единият разгневи публиката, а другият беше флоп - Марвел от 20 филма нито са си вбесили феновете, нито са имали истински флоп (освен споделения с Universal Хълк).

Ето новина от последните часове: Disney 'won't be experimenting with new filmmakers' for 'Stars Wars' any more
https://uk.movies.yahoo.com/disney-wont ... 26064.html
И за да не карам хората задължително да кликват:
Star Wars News Net claim to a have a source with knowledge of the situation and summarised the tight leash they now have Lucasfilm on when it comes to picking helmsmen of their movies.

“Disney is done experimenting with new or unusual filmmakers and will go back to proven veteran talent who they know can handle a big budget Star Wars production in an effort to prevent future production chaos, drama, and firings,” the site clams.
Това е точно обратната стратегия на тази, която ползват Марвел - Джеймс Гън, братята Русо, Тайка Уайтити – нито един от тях не беше известен с огромните си блокбастъри, никой не знаеше как да снима филм за 100+ милиона. Но точно това мислене извън кутията роди феноменални ленти. Не знам дали информацията за Star Wars ще се окаже вярна, но в крайна сметка за мен това би било грешно решение.

И нека да не казваме "Е, във всички поредици има и провали", защото от много източници се вижда, че очевидно продуцентите и хората с парите не разглеждат ситуацията като тривиална и нормална, а като сериозна и в момента търсят най-различни решения, с които да излязат от нея.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Universe

Post by Roland » Thu Jun 21, 2018 11:25 pm

@Dr. Horrible С тънката разлика, че Марвел почнаха да го правят това във втората вълна, след пет години филми, които до един бяха като правени от един и същи човек (което те бяха, де факто, защото Файги е бил супер хендс он в тоя период). Кенеди е много по-традицоналист и за нея е по-важно Стар Уорс вселената на първо място да има разпознаваем флейвър. Сравнението с Марвел е умишлено и напълно резонно, защото подходът е много сходен, макар и произходът да е различен. Причината Марвел да работи на филмово ниво е консистентността. Стар Уорс има различен сорс материал и не може да си позволи персонажното разнообразие, поради което и страда от екзистенциална криза в момента. Но всъщност Last Jedi беше супер голям риск (това по повод, че Кенеди не поемала рискове, нали) и за много хора тоя риск се изпплати напълно.

Сега, ти не си фен, не ти пука, разбрахме. Но в крайна сметка това е буквално най-успешният франчайз в човешката история (безкрайно по-успешен от Марвел бтв) и Дисни се опитват да го превърнат в нещо ново. Меко казано нормално е да има родилни болки, особено след като го поеха по петите на три титанично слаби филма, които бяха такъв критически флоп, че Лукас беше вдигнал ръце и си броеше милиардите, докато други хора правеха игри и анимационни сериали, за да поддържат вселената жива.

Стар Уорс ше си намери посоката, стига хората да спрат да очакват същото от вселената, което Лукас им даваше. Дисни имат различен подход и искат да направят нещо ново. И до момента за мен от четирите им филма всички са между кадърни и страхотно добри. Въпросът е, че толкова много хора имат толкова категорични позиции за това какво "трябва" да бъде Стар Уорс, че каруцата се тегли във всички посоки едновременно. Няма абсолютно нито едно решение, което Дисни могат да вземат, което ще се хареса от всички. Което е проблем, който Марвел няма, защото всичко, правено по техните комикси преди първия Iron Man, е между боклук и забравимо, с някакви безкрайно малки изключения като Блейд. Съответно никой нямаше никакви очаквания към тях и феновете са много по-склонни да приемат каквото им се даде.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Universe

Post by Roland » Thu Jun 21, 2018 11:40 pm

Бтв аз съм тотално ок с това тя да бъде сменена. Но не съм сигурен кой може да поеме тоя мастодонт и да не попадне под същия кросфайър като нея.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Star Wars Universe

Post by Dr. Horrible » Fri Jun 22, 2018 12:11 am

Roland wrote:
Thu Jun 21, 2018 11:25 pm
. Сравнението с Марвел е умишлено и напълно резонно, защото подходът е много сходен, макар и произходът да е различен. Причината Марвел да работи на филмово ниво е консистентността. Стар Уорс има различен сорс материал и не може да си позволи персонажното разнообразие, поради което и страда от екзистенциална криза в момента. Но всъщност Last Jedi беше супер голям риск (това по повод, че Кенеди не поемала рискове, нали) и за много хора тоя риск се изпплати напълно.
Ъм... сравнението с Марвел е резонно защото "подходът е много сходен, макар и произходът да е различен"? Дори не разбирам какво значи това изречение, не виждам защо подходът е сходен (извън фактора "Дисни купуват нещо и искат да доят кравата още"), а "произход" тотално не знам какво е в този случай :D Но това изречение не ме убеди, че има логика да сравняваме 4 филма (бях забравил, че Роуг уан съществува), продължения на стара поредица, тръгваща в нова посока, с 20 филма, лоялни адаптации на комикси.

За новите Стар Уорс филми ми е трудно да кажа имат ли изобщо "сорс материал", но май по-скоро пренебрегват много неща от канона в полза на това да си прави свои работи. Тъй ми се струва, пък ти ще кажеш така ли е. Докато Марвел филмите определено имат "сорс материал". И той не просто е невъобразимо богат и разнообразен, а е активно ползван за основа на филмите и то по интелигентен начин. Има някои изключения, примерно Мандарина не го ползваха особено интелигентно, и хората реагираха остро на това.

Изрази като "най-успешният франчайз в човешката история" са някакви тотално ненужни определения. И фактологически неверни, щото според уикипедия Покемон е по-успешен. Ако говориш само за бокс офис на филмите - на Star Wars e 9,2 милиарда, на Марвел - 16,8 милиарда. Но не това е важното! Просто исках да кажа, че да направиш 20 последователни филма, които са всичките харесвани, не е нормално, а е изключителна рядкост, затова не е коректно да сравняваме с Марвел каквото и да е. А X-men, X2: United и Spider-man 2 и до днес са смятани за еталони на комиксовото кино и за едни от най-добрите комиксови филми, снимани някога, пък са по комикси на Марвел. Но иначе, да, съгласен съм с тезата, че при Стар Уорс феновете има доста по-ограничена идея за това какво трябва да бъдат филмите и съответно по-остра реакция, когато филмите са нещо друго.

Но все пак ми харесва, че в тема за Star Wars си говорим всъщност за Марвел, при това без да е започнало от мен. 8-)

Нещо друго, свързано с общуването във форума - явно Стар Уорс филмите са ти важни, разбирам, но като цяло двойното постване не е много коректно и стои грозно. На други потребители сме правили забележка за това, а ти го правиш вече два пъти на първата страница. И да си направиш темата важна и закачена горе, просто защото можеш, не се различава от редица действия на управници, които злоупотребяват с власт за да си направят кефа. Не ти казвам да го отмениш, решението си е твое, но лично на мен би ми било по-приятно да пиша в темата, ако тя не е изкуствено бутана нагоре.
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 24 guests