Черната пантера

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Черната пантера

Post by tigermaster » Thu Feb 22, 2018 4:21 pm

@Roland Ти буквално това каза - че белите не били таргетът, не можели да осмислят филма и трябвало да приемат неща на доверие. Съжалявам, обаче това нито мога, нито искам да го приема - не и когато става дума за поредното парче от най-безопасния и непоемащ рискове франчайз в историята на изкуството като цяло. Тук отново я имаме "уникалността" на "Жената чудо" - филмът е уникален, защото отговаря на това, това, това, това, това и това условие и сме стеснили дотолкова границите на понятието "уникален филм", че само точно този конкретен конвейерен блокбастър да влезе в тях. Само дето по подобен начин можем да изкараме всяко парче филмов захарен памук уникално.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Черната пантера

Post by Roland » Thu Feb 22, 2018 4:26 pm

tigermaster wrote:
Thu Feb 22, 2018 4:21 pm
@Roland Ти буквално това каза - че белите не били таргетът, не можели да осмислят филма и трябвало да приемат неща на доверие. Съжалявам, обаче това нито мога, нито искам да го приема - не и когато става дума за поредното парче от най-безопасния и непоемащ рискове франчайз в историята на изкуството като цяло. Тук отново я имаме "уникалността" на "Жената чудо" - филмът е уникален, защото отговаря на това, това, това, това, това и това условие и сме стеснили дотолкова границите на понятието "уникален филм", че само точно този конкретен конвейерен блокбастър да влезе в тях. Само дето по подобен начин можем да изкараме всяко парче филмов захарен памук уникално.
Човек, виж видеото, което постнах, и тогава ми кажи, че това е нещо, което можеш да осмислиш на лично ниво. За какво спориш изобщо в момента? Тия филми може да са под шапката на големи студиа, но пак се правят от конкретни хора, на които - в добрите случаи - им пука. Айде стига вече с тия “конвейри”.

И филмът очевидно е правен за всички и харесван от много повече от само чернокожи, предвид как продължава да рине в бокс офиса.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Черната пантера

Post by tigermaster » Thu Feb 22, 2018 5:00 pm

Единственият образ от по-комерсиален филм изобщо напоследък, чиито терзания в някаква степен съм усещал на лично ниво, е изиграният от Крисчън Бейл в "Големият залог", и то защото някои от приликите между мен и него са доста смразяващи - само че той е напълно сляп с лявото око, а аз само почти, и отдавна не съм фен на Шанара. Ако ще си говорим за личното ниво, при което трябва да има сериозна прилика между мен и героя, когото гледам, де. В никой комиксов блокбастър никога не го е имало това и, подозирам, никога няма да го има, независимо от цвета на кожата на водещите образи. Това от линка ти мога да го осъзная на интелектуално ниво, но нещата не се променят много - едно, че го имаше и в предишния филм на режисьора (където баш единствения бял само го номинираха за "Оскар" - и той Силвестър Сталоун, лол), друго, че... Ами, може би афрофутуристичното фентъзи е нова платформа за поднасяне на някои идеи, обаче самите идеи не са нови.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20276
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Черната пантера

Post by Xellos » Thu Feb 22, 2018 9:06 pm

След тоя пост на тайгъра няма как да не си го представям ей така са :D черен хумор знам... :oops:
intro-1516392283.jpg
intro-1516392283.jpg (33.8 KiB) Viewed 3438 times
:ninja:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Черната пантера

Post by Litz » Fri Feb 23, 2018 11:51 pm

Знам, че ви се струва, че @Roland и критиците стесняват критериите, но не е точно така. Тоя филм е от огромно социално значение. Колкото и B-movieта от миналия век да изброяваме, колкото и да споменaваме Blade, Luke Cage, Сторм, Falcon и War Machine и нз си кво, тоя филм е събитие. Тук нямаме гангста стереотипи черният персонаж не е някъв дребен герой, не е видимо по-смотаният и по-некуул сайдкик на персонаж, който larger than life и е филм, който може да се гледа от деца, за разлика от Blade и Люк Кейдж. А за черните, особено тия в малцинствата тва е важно.*

Та дечицата в тоя случай виждат НЕКАВ ,ПЕРСОНАЖ пичове, дето е мега царствен, величествен и в същото време има swag(ше се самоубия, че използвах тая дума). Нещо като Обама и Кание (в ранните години) ми е малко. Та тоя тип персонаж на вас може да ви се струва много специфичен, но всъщност не е, и в кино индустрията зее една огромна дупка, що се отнася до репрезентация. И да точно, защото филмът е част от огромен франчайз, който се гледа от баба до бебе, е толкова як.. Бих казала, че примерите, които бяха изброени до тук за черни герои са много повече в определена ниша, отколкото зрителите да са стеснили критериите за Пантерата.


*Правя уговорката, че ако си част от малцинство, особено от маргинализирано такова като в Щатите, репрезентацията ти е мн по-важна от колкото би била за човек на същата възраст Танзания, Камерун или дори ЮАР, там го имаме фактът, че не си вътрешно маргинализиран, хората около теб изглеждат като теб, има производство на африкански комикси/филми/предавания и тн.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5237
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Черната пантера

Post by alshu » Sat Feb 24, 2018 1:23 am

@Litz, ти пък откъде знаеш какво става в главите на децата, да не си педагог, що ли? (Може буквално да е така, затова сподели!)

Не знам, но аз като малък всички детски или други предавания, които внушаваха (бая грубо, нескопосано и без капка скромност), каква гордост е да си българин и патриот ми действаха потискащо и ме убеждаваха все повече, каква задръстена нация и какви комплексари сме.
Радостите от спортните победи (от грациозни спортове, като вдигане на тежести и борба) ме дразнеха също.
Та значи сега да кажеш на едни хлапета - вижте този role model може и да помогне, но ако вкъщи не са ги научили да се уважават и без да са супер силни, готини, богати и секси, не виждам голяма полза...още повече, че става дума за символика създадена и развита в комикси за бяла публика - това е представата и за силна фиктивна африканска държава.
Все едно за кажеш, че Батман е role model за белите деца - двуличен психопат с вечно чувство за вина и мания за справедливост. Да, това е интересен образ и дори поучителен, ама да се идентифицираш с него...

ПП
Нищо лошо като идея, филмът сигурно е забавен и добре направен, но цялото това ахкане "Аууу, ма те ни разпознаха, като комерсиална група и дори вече ни експлоатират!", не ми изглежда еволюционна стъпка в равноправието и мултикулуризма...просто комикс филмите се забавиха чак толкова.
За положителния педагогически ефект също не съм сигурен.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Черната пантера

Post by Roland » Sat Feb 24, 2018 2:40 am

Еми ти може да не си сигурен, но други хора явно са, щото тоя филм задмина куцо и сакато откъм приходи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Черната пантера

Post by tigermaster » Sat Feb 24, 2018 3:13 am

Litz wrote:
Fri Feb 23, 2018 11:51 pm
Тук нямаме гангста стереотипи черният персонаж не е някъв дребен герой, не е видимо по-смотаният и по-некуул сайдкик на персонаж, който larger than life и е филм, който може да се гледа от деца, за разлика от Blade и Люк Кейдж.
Стесни още малко критериите, защото в това влиза и Жената котка на Холи Бери. А и Ник Фюри, обаче той си няма собствен филм :oops: И тук пак опираме до "Най-после такъв герой, ама не е този, защото това, и не е онзи, защото онова, и не съвсем онзи, защото съвсем онова". Хайде стига вече, най-популярният екшън актьор на нашето време е Дуейн Джонсън (чиято първа главна роля в киното беше на по-голям от живота героичен африкански крал в спин-оф на бял франчайз, лол) и пак... Дуейн Джонсън сигурно не е достатъчно негър, знам ли го и аз? И с "Жената чудо" беше същото. Победа за феминизма, ревюлиция, прожекции специално за жени и в момента, в който някой надигне глас: "Не, тази не се брои. И онази не се брои. Оная ли? И тя не се брои. Защото. Защото. Защото." Ами, не, не става така. Като стесним достатъчно критериите по подобен начин, можем да изкараме всеки филм революция. "Конан варваринът" с Момоа е революция, защото е високобюджетно героично фентъзи с рейтинг R, което не е по игра и не е центрирано около Шварценегер или Скалата - примерно. Още по-примерно и още по-криво - "Дух в броня" е революция, защото е първата високобюджетна комиксова екранизация, центрирана около жена и несвързана с Батман.

И за мен това, че филмът е част от този франчайз, хич не е плюс. Ако си беше изкарал приходите и критическите оценки на собствени мускули, щях да му ръкопляскам, ама този филм който и да го беше направил и колкото и смотан да беше, съществена разлика нямаше да има - досегашната история на марвелската вселена го показва достатъчно ясно. Ако филмът не беше част от нея, очакванията ми щяха да са поне малко по-високи - защото щеше да има поне теоретична вероятност филмът да рискува в някакво направление. Сега я няма - и няма как да я има във франчайза, в който Фил Колсън го съживиха в първия удобен момент, смъртта на една мравка беше представена като егати и драматичното събитие, а след като "Невероятният Хълк" не се представи достатъчно добре финансово, направо го изрязаха от всичко и от нас се очаква да се преструваме, че изобщо не не е съществувал.

@Roland Стига ги развява тия приходи, все едно значат нещо. "Петдесет отсенки на сивото" спрямо бюджета си се представи по-добре. И?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Черната пантера

Post by Roland » Sat Feb 24, 2018 4:25 am

Еми това какво ти казват хората, дето това ги касае директно, нямало значение.

Това какви са му приходите, и че се увеличават, вместо да намляват, след word of mouth, нямало значение.

Това, че ти предлагаме някакви анализи по въпроса кое му е специалното, нямало значение.

Като нищо няма значение, що се хабим? Филмът не струва, Марвел са комерсиални боклуци, #WakandaForNever. :neutral:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20276
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Черната пантера

Post by Xellos » Sat Feb 24, 2018 10:57 am

...иии фръц :mrgreen:
Малко са темите, който чета тука дето да ми се струва, че всеки е почти прав и искаш да си заебеш поста на средата преди да го постнеш. :mrgreen:

Иначе хвърлих едно оче на филма, от мойта ниска камбанария се види още един рандъм шарен марвел, макар и от по-добрите им продукти. То ако търсиш нещо конкретно със страшна сила ще си го намериш и в чинията с боб. Каста вярно е кют, нищо че все едно е селектиран от Еди Мърфи в ония години. Са да изпаднеш до там, че да развяваш като знаме чист комерсиален продукт е малко свърхкомпенсиране, ма кой квото го потиска са 8-)

Некви препоръки относно комиксите кво да бодна?
:ninja:

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Черната пантера

Post by LightOne » Sat Feb 24, 2018 11:21 am

Roland wrote:
Sat Feb 24, 2018 4:25 am
Еми това какво ти казват хората, дето това ги касае директно, нямало значение.

Това какви са му приходите, и че се увеличават, вместо да намляват, след word of mouth, нямало значение.

Това, че ти предлагаме някакви анализи по въпроса кое му е специалното, нямало значение.

Като нищо няма значение, що се хабим? Филмът не струва, Марвел са комерсиални боклуци, #WakandaForNever. :neutral:
Английският език с годините толкова ли ти смени четенето с разбиране на български, та грам подминаваш какво ти натъртва tigermaster?

Няма значение за „хората дето ги касаело директно“, да, щото, изненада, изненада, и ние сме сред хората, които този филм ги касае директно. Що? Щото и ний сме дали пари да го гледаме, както чичо ти Том от щата Алабама, пишещ хвалебствени коментари от малката си скромна колиба. Щото и аз и tigermaster не сме ти белите реднеци от Юга, срещу които с такъв бесен афинитет сочиш с пръстчета, и имаме съвсем друго социална и културна основа, за да ни поставяш на една плоскост с гадния зъл бял американец, срещу когото е целенасочена пропагандата на филма. Ние нито страдаме от white privilege, нито страдаме от white guilt (напротив 100 години минаха и още си носим slave brand-a), така че аре, не, на ужасяващата и отвратителна пропаганда, че ние сме нямали право на мнение, различно от спуснатото от афро-американските събратя (даже не и от по-широката негроидна общественост).
Срещу това се възпротивява tigermаster, както и аз се присъединявам – да ми се натъртва какво съм можел и какво не съм можел да казвам, при положение, че всички сме консуматори по равно и си вадим парите от джоба по равно.

Това с приходите, колкото и да го въртиш на плочата, ти сам знаеш, че не връзва дикиш. По същият начин може да ми сочиш 10-ките на филма в IMDB, като сам знаеш какви безспорни класики с какви цифри стоят за сравнение. Масовостта идва от рекламата и това че филмът става, което му е и достатъчно за франчайза, въртящ механизма на колелцата.

Така като си тръгнал да предлагаш великите социални анализи нямат значение, защото не се споделят дори от всички афро-американци. Или хората с този цвят на кожата, дали занижена оценка, че дори и отрицателно ревю, сигурно за тебе се водят предатели на расата си. Но не, дори помежду си, не се споделя тази свръх истерия, че да ни я сочиш на нас, като достатъчен довод да замлъкнем засрамени. Различни хора, различни мнения, но само една цензура се блика тука.

Саркастичната ти заявка „филмът не струва“ показва, що четеш като кон с капаци tigermaster, който ей толкова грамец не твърди такова нещо. Той изрично ти заяви, че очаква да го хареса, така че аре у левия завой.
И да, Марвел, са комерсиални боклуци, като всяка себеуважаваща се филмова американска корпорация. Не откриваме топлата вода тука.
Това, което tigermaster вече няколко поста повтаря и потретва, но на което му се връща с бумеранга „бокс офиса, та бокс офиса“, че е отвратен от начина, по който се води пропагандата около филма, А НЕ ДАЛИ ФИЛМЪТ СТАВАЛ ИЛИ НЕ.

Можеш поне веднъж на това да обърнеш внимание или и ти твърдо заставаш зад призивите към белите да не се обаждат, а само да кимат с глава колко е велик филма, всеки стол в киното, зает от бял е незает от чернокож и така нататък.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Черната пантера

Post by трубадур » Sat Feb 24, 2018 1:10 pm

Бтв, оти репрезентацията е толкова важна за модерния интернет паун? Сериозно. Като става въпрос за изкуство не е ли по-важно да е качествено, а чак тогава да се гледа кой точно колко мургав е или не е. Някой би сметнал, че е лесно да се отъждествяваш с хора без значение каква им е расата и сексуалността, стига да са изградени и представени добре. Останалото е само бръщолевене на глупости.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Черната пантера

Post by tigermaster » Sat Feb 24, 2018 1:19 pm

Roland wrote:
Sat Feb 24, 2018 4:25 am
Еми това какво ти казват хората, дето това ги касае директно, нямало значение.

Това какви са му приходите, и че се увеличават, вместо да намляват, след word of mouth, нямало значение.

Това, че ти предлагаме някакви анализи по въпроса кое му е специалното, нямало значение.

Като нищо няма значение, що се хабим? Филмът не струва, Марвел са комерсиални боклуци, #WakandaForNever. :neutral:
:shock:
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5257
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Черната пантера

Post by Matrim » Sat Feb 24, 2018 1:42 pm

Roland wrote:
Sat Feb 24, 2018 2:40 am
Еми ти може да не си сигурен, но други хора явно са, щото тоя филм задмина куцо и сакато откъм приходи.
То и Fifty Shades of Grey се продава повече от целия литературен канон взет заедно, значи е най-качествената книга на всички времена. Q.E.D.

Хайде малко по-сериозно, а?

Шо се отнася до репрезентацията, подозирам, че силно се преувеличава въздействието на един филм. Помня как провъзгласиха и Епизод 7 за най-репрезентивния филм евър, пък никаква социална революция не се случи след него, amazingly enough. Няма лошо в репрезентацията на други раси, но не виждам какво точно нас на този форум трябва да ни е особено важна, доколкото (подозирам) всички сме бели и може само да кимаме и да цитираме мнения на хора от други раси. А в по-тесен смисъл, всички сме и свикнали никакви хора от нашата националност да няма в блокбъстърите, а да си ги гледаме и без това (или да ги игнорираме като мен, но по съвсем други причини). Imagine that.

Сиреч, чудесно ще е други блокбъстъри да последват примера и да почнат да кастват актьори от всички раси, но това по никой начин не влияе на качествата на самия филм или липсата им.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Черната пантера

Post by Litz » Sat Feb 24, 2018 1:51 pm

Мисля, че не всички ни е ясно, че българинът не е белият уасп американец/английски инбред боклук, нали. Да българинът е дискриминиран, на Запад ни имат за трета глуха, но вътре у БГто ние не сме маргинализирани, не сме малцинство (повечето) и не можем да си представим какво е да си такова и що на някви хора тва би им било проблем.

Аз лично докато живях в България, не съм се дразнила обръщала внимание на репрезентации на ИЕ/Балканци, и не ми е пречело. Но чувствителността ми се изостри много, откакто почнах да го живея тва. И все пак, не мисля, че на мен ми е толкова зле, колкото на човек, който го живее тва от раждането си, щото все пак аз имам неква основа нали.

Мен ми е странно, как така всички игнорират факта, че чернокожите са бесно стереотипизирани във филмите, че дори се отрича, братче.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 1 guest