Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Tue Dec 19, 2017 8:12 pm

Всичките ти критики могат да се синтезират в “Не е още от същото и героите еволюират!”
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Amikae » Tue Dec 19, 2017 8:43 pm

Roland wrote:
Tue Dec 19, 2017 8:12 pm
Всичките ти критики могат да се синтезират в “Не е още от същото и героите еволюират!”
Това, което се случва с Люк в този филм е равносилно на това сега аз да спра да чета Shadowdance за 20-тина години и след като се върна да разбера, че Роланд е станал крайно десен републиканец, anti-life, anti-LGBTQ. С други думи бих бил адски шокиран and not in a good way.

Не искам още от същото, искам нещата да вървят напред, не назад. Искам с тези персонажи да се борави разумно, те все пак не са паднали от небето, ние ги обичаме. Фокс отнесоха маса критики за това как третираха персонажи като Cyclops в X-Meните си, но в момента Дисни правят същото нещо със Star Wars. А имаха страхотен материал, от който можеха да извличат за филмите си и те го могат това. Кому беше нужен този филм? :neutral:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Tue Dec 19, 2017 9:39 pm

Първо, сравнението с Фокс не е меродавно, защото там комиксите са първоизточник. Тук от филмите повече канон няма.

Второ, развитието на Люк е обосновано и логично. Нека не забравяме, че той е идеалистично хлапе в оригиналната трилогия. Сега, не споря, че това развитие не е универсално харесвано, но не съм съгласен, че е слабо, напротив. Много повече нюанс дава на персонажа и води до силен катарзис.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by tigermaster » Tue Dec 19, 2017 10:37 pm

Image
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Dr. Horrible » Tue Dec 19, 2017 10:52 pm

Наистина е вярно, че зад новите части на Star Wars няма човек, който да контролира развитието и да насочва нещата. Затова идеите и плановете за развитие на героите от единия до другия филм се променят, затова с Рей имаше някакви спомени в епизод 7, които бяха тотално игнорирани тук, затова белега на Кайло Рен е на друго място по лицето, затова Рей и Поу, които са се срещали в уж-каноничната новелизация на епизод 7, тук се срещат за първи път.

Аз нямам против посоката на развитие при Люк, дори идеята е готина и ми беше интересно как ще го развият и обяснят. Просто го обясниха... елементарно и бебешки :D
Spoiler: show
Наистина ми беше интересно какво е предизвикало големия катарзис и го е променило толкова... Искаше ми се да е нещо интересно, нещо натрупвано с години, нещо наистина смислено. То се оказа, че един от учениците му бил зъл, Люк усетил,
зачудил се за момент какво да прави, как да постъпи, точно за миг светнал с меча, обмисляйки да спре ли заплахата отрано,
разбира се - отказал се само след миг размисъл (защото РАЗБИРА СЕ Люк си е добричък и миличък и никога не би наранил ученик, дъъ, камо ли родния си племенник), но ученикът точно в този миг го видял и избил всички и Люк решил, че джедайството е лошо и няма да бъде повече учител на никого и ще се оттегли от света, че да не вреди, защото е направил чудовищното престъпление за момент да се зачуди какво да прави. Съжалявам, но това е елементарно, повърхностно и тъпо. Разбирам наистина да беше решил да го убие, не за миг, а след сериозен размисъл - да беше тръгнал към него, да беше направил действително опит да го убие и съответно да носи този грях - осъзнаването, че наистина е искал да убие момчето, да затрие племенника си, просто не е успял.

Тогава осъзнаването на собствения мрак в него щеше да ми стои по-добре, тогава има смисъл да се чувства виновен. А нещата във филма са елементарни, защото естествено Люк не е направил нищо лошо, просто му е минало през главата за секунда и той съзнателно е отхвърлил тази мисъл.
Много ми хареса всъщност краят, той беше чудесен
Spoiler: show
Детето, което премества метлата със силата и носи пръстена на революцията. Много символна сцена - показва се, че и следващото поколение ще има свои герои, че борбата няма да свърши, че ще свалят Кайло Рен, защото никога няма да се предадат. А по логиката на поредицата, изтъкната специално в този филм - в силата има вечен баланс - за всяко зло има и добро, както и обратното. Така че доброто няма да господства винаги, след време пак ще дойде ред на злото да е на власт. И така до безкрай. Тази финална сцена е символна и красива и идеално може да е финал на цялата поредица, няма какво повече да се каже, защото всичко друго би противоречало на този филм и на поредицата като цяло.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by penzata » Tue Dec 19, 2017 10:56 pm

Roland wrote:
Tue Dec 19, 2017 9:39 pm
Второ, развитието на Люк е обосновано и логично. Нека не забравяме, че той е идеалистично хлапе в оригиналната трилогия. Сега, не споря, че това развитие не е универсално харесвано, но не съм съгласен, че е слабо, напротив. Много повече нюанс дава на персонажа и води до силен катарзис.
Wait, what... :shock:
Айде малко да извадим фенбойщината от ауспуха си.
Самото развитие на Люк е логично, съгласен, но начинът, по който е показано е адски, адски мързеливо, необмислено и хвърлено там, колкото да го има.
Защитавайки тезите си с това, че не е "универсално харесвано" е адски лицемерно.
The hardest battles are fought in the mind.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Amikae » Wed Dec 20, 2017 12:15 am

Колко катарзиса му трябват на Люк? Не му ли се наложи да преглътне факта, че баща му е Дарт Вейдър? А после да се изправи пак срещу същия знаейки, че ще трябва да го убие, но въпреки това виждайки, че има добро в него. А сега какво, катарзис предизвикан от Кайло Рен, обяснен в рамките на няколко сценки. За какви катарзиси си говорим? Люк се изправи срещу императора, устоя на изкушението на тъмната страна, спаси галактиката и изпита смъртта на баща си пред очите си. А в TLJ какво, пречупи се от детската градина? Нека гледаме на нещата с малко преспектива. Просто няма логика, те самите не са я измислили логиката, че да ни обяснят на нас по-добре.

А другият пълен абсурд е -
Spoiler: show
force ghost Yoda using force lightning, because it's cool and also fuck the lore...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Wed Dec 20, 2017 12:48 am

Dr. Horrible wrote:
Tue Dec 19, 2017 10:52 pm
Наистина е вярно, че зад новите части на Star Wars няма човек, който да контролира развитието и да насочва нещата. Затова идеите и плановете за развитие на героите от единия до другия филм се променят, затова с Рей имаше някакви спомени в епизод 7, които бяха тотално игнорирани тук, затова белега на Кайло Рен е на друго място по лицето, затова Рей и Поу, които са се срещали в уж-каноничната новелизация на епизод 7, тук се срещат за първи път.

Аз нямам против посоката на развитие при Люк, дори идеята е готина и ми беше интересно как ще го развият и обяснят. Просто го обясниха... елементарно и бебешки :D
Spoiler: show
Наистина ми беше интересно какво е предизвикало големия катарзис и го е променило толкова... Искаше ми се да е нещо интересно, нещо натрупвано с години, нещо наистина смислено. То се оказа, че един от учениците му бил зъл, Люк усетил,
зачудил се за момент какво да прави, как да постъпи, точно за миг светнал с меча, обмисляйки да спре ли заплахата отрано,
разбира се - отказал се само след миг размисъл (защото РАЗБИРА СЕ Люк си е добричък и миличък и никога не би наранил ученик, дъъ, камо ли родния си племенник), но ученикът точно в този миг го видял и избил всички и Люк решил, че джедайството е лошо и няма да бъде повече учител на никого и ще се оттегли от света, че да не вреди, защото е направил чудовищното престъпление за момент да се зачуди какво да прави. Съжалявам, но това е елементарно, повърхностно и тъпо. Разбирам наистина да беше решил да го убие, не за миг, а след сериозен размисъл - да беше тръгнал към него, да беше направил действително опит да го убие и съответно да носи този грях - осъзнаването, че наистина е искал да убие момчето, да затрие племенника си, просто не е успял.

Тогава осъзнаването на собствения мрак в него щеше да ми стои по-добре, тогава има смисъл да се чувства виновен. А нещата във филма са елементарни, защото естествено Люк не е направил нищо лошо, просто му е минало през главата за секунда и той съзнателно е отхвърлил тази мисъл.
Много ми хареса всъщност краят, той беше чудесен
Spoiler: show
Детето, което премества метлата със силата и носи пръстена на революцията. Много символна сцена - показва се, че и следващото поколение ще има свои герои, че борбата няма да свърши, че ще свалят Кайло Рен, защото никога няма да се предадат. А по логиката на поредицата, изтъкната специално в този филм - в силата има вечен баланс - за всяко зло има и добро, както и обратното. Така че доброто няма да господства винаги, след време пак ще дойде ред на злото да е на власт. И така до безкрай. Тази финална сцена е символна и красива и идеално може да е финал на цялата поредица, няма какво повече да се каже, защото всичко друго би противоречало на този филм и на поредицата като цяло.
Значи, първо ми е безкрайно трудно да повярвам, че няма контрол над посоката, в която вървят филмите. Това, че не е толкова видимо кой е, както беше при Лукас, не значи, че всеки режисьор си прави каквото си иска. Джонсън видимо се е наложил над някои от идеите на Ейбрамс, но големи противоречия няма (това за новелизацията е по-скоро куърк, заради факта, че е базирана на оригиналния сценарий, а не на финално заснетата версия). Какви спомени на Рей са били игнорирани тук? Аз гледах Епизод 7 ден преди 8, и не се сещам.

Нещо повече - "контролът" на Лукас доведе до кошмарната прикуел трилогия. До мидихлорини и постоянни пренаписвания на оригиналната трилогия. Айде да не го романтизираме.

За описанието ти на Люк ще пиша в следващия отговор, само искам да ти кажа, че с подобен подигравателен тон може да бъде описана почти всяка история. ОСОБЕНО любимите ти Марвелски сериали и филми, много от които са доста по-зле конструирани от този филм...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Wed Dec 20, 2017 1:05 am

penzata wrote:
Tue Dec 19, 2017 10:56 pm
Roland wrote:
Tue Dec 19, 2017 9:39 pm
Второ, развитието на Люк е обосновано и логично. Нека не забравяме, че той е идеалистично хлапе в оригиналната трилогия. Сега, не споря, че това развитие не е универсално харесвано, но не съм съгласен, че е слабо, напротив. Много повече нюанс дава на персонажа и води до силен катарзис.
Wait, what... :shock:
Айде малко да извадим фенбойщината от ауспуха си.
Самото развитие на Люк е логично, съгласен, но начинът, по който е показано е адски, адски мързеливо, необмислено и хвърлено там, колкото да го има.
Защитавайки тезите си с това, че не е "универсално харесвано" е адски лицемерно.
Каква фенбойщина бе? "Истинските" фенбойчета са на твоето мнение - гневно възмущение.

И не, не съм съгласен, че е мързеливо и необмислено.
Spoiler: show
Айде да видим какъв е Люк в оригиналната трилогия. Тотална импулсивност, никакъв интерес към внимателно планиране. В трите филма той консистентно игнорира съветите на по-умни хора от него, хвърля се в мелета, които не може да спечели, и в случаите, в които това не води до кошмарен погром (Empire), се измъква изцяло на късмет (Jedi). Как точно този човек би следвало да се превърне в някакъв ултра мъдър джедай мастър, който НИКОГА не би реагирал толкова импулсивно, когато се окаже в ситуация, за която изобщо не е подготвен интелектуално и емоционално?

Филмът даже ни демонстрира първия случай на unreliable narration в поредицата. Три отделни разказа на същата ситуация са нужни, за да получим пълната история. В последствие отново срещаме неговия учител, който е минал през собствените си провали, но е намерил покой в това, и съумява да му даде този последен урок. Има толкова много резонанс с оригиналните филми, че просто ми е невероятно странно как точно това развитие на персонаж в точно тоя филм ти се видя "мързеливо".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Wed Dec 20, 2017 1:07 am

Amikae wrote:
Wed Dec 20, 2017 12:15 am
Колко катарзиса му трябват на Люк? Не му ли се наложи да преглътне факта, че баща му е Дарт Вейдър? А после да се изправи пак срещу същия знаейки, че ще трябва да го убие, но въпреки това виждайки, че има добро в него. А сега какво, катарзис предизвикан от Кайло Рен, обяснен в рамките на няколко сценки. За какви катарзиси си говорим? Люк се изправи срещу императора, устоя на изкушението на тъмната страна, спаси галактиката и изпита смъртта на баща си пред очите си. А в TLJ какво, пречупи се от детската градина? Нека гледаме на нещата с малко преспектива. Просто няма логика, те самите не са я измислили логиката, че да ни обяснят на нас по-добре.

А другият пълен абсурд е -
Spoiler: show
force ghost Yoda using force lightning, because it's cool and also fuck the lore...
Кой lore, бе душа? В нито един момент от сегашната вселена няма противоречие с това.

А за катарзиса на Люк визирах финала на този филм. И ако не смяташ, че му е бил нужен, значи сме гледали различни филми.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Dr. Horrible » Wed Dec 20, 2017 1:26 am

Ето тази сцена визирах - https://youtu.be/PybOttsT4Fw
Тук има интересни подхвърляния и така нататък, които остават напълно неадресирани.

А Марвелските филми си имат теми, където да обсъждаме техните недостатъци. Аз не казвам, че Последните джедаи е по-зле конструиран от филмите на Марвел (може и да го мисля, но не го казвам!!), а че това с Люк е елементарно и лесно и повърхностно, независимо от вселената на Марвел. Просто този филм изобщо не печели от сериозен и задълбочен поглед, защото героите са повърхностни и историята е зле съшита, колкото да оправдае туистчетата и епичните екшън сцени. А самите туистчета и екшън сцени си работят страхотно и са визуално яки и си струват да се видят на кино веднъж. Просто се радвам, че ходих да го гледам точно във вторник, когато билетите са по 8 лева, защото в другите дни би струвало 14, а пък 8 като цена повече съответства на качеството.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Wed Dec 20, 2017 2:01 am

Еми това просто не е така. Филмът е пълен с умишлено търсени резонанси с оригиналните истории и е отделено огромно внимание върху това как те се прехвърлят в новата. Ето ти малко материали по въпроса:

https://theconcourse.deadspin.com/a-lis ... 1821396631

http://www.slashfilm.com/the-last-jedi-defense/

Сори, няма проблем да не ти е харесал, но в The Last Jedi има прекалено много пластове, за да ми казваш, че е "елементарен" и "повърхностен".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by AlDim » Wed Dec 20, 2017 6:16 am

@Roland
Феновете нямат никакъв проблем с намерението на Райън Джонсън да вкара неочаквано развитие на някои персонажи. Проблемът е просто в супер елементарния му подход и ужасно тъпата реализация на основни части на сюжета. Не знам защо си решил да си Star Wars полицията в тази тема, но ти си знаеш...

Факт е, че абсолютно цялата история с бунтовниците е в гъза, а тя е на практика половината филм. Фин, Поу и рандъм вице адмиралката (която изведнъж извадиха от килера вместо да използват култов персонаж като адмирал Акбар, примерно) са изключително неадекватни и страничните им куестове са възможно най-долнопробен пълнеж. Мини романсчето с Роуз също беше слабо.

Факт е, че Сноук и Фазма са мега никакви персонажи, които присъстват само за фон, колкото да има стандартни лошковци, които да движат сюжета напред.

Факт е и, че в идеята за развитието на Люк има потенциал, но великото разкритие е посредствено в най-добрия случай.

Остава взаимодействието между Люк и Рей, което е доста добро и динамиката между Рей и Рен, която е страхотна. Разбира се, имаме и нечовешки размазващата визия и две-три страхотни екшън сцени. Но няколко добри идеи с в най-добрия случай посредстена реализация, eye candy и доста малко персонажи с развит потенциал просто не стигат за повече от седем, седем и нещо от 10.

А материал, от който да черпят качествени идеи за Star Wars, има колкото щеш. Дори да са махнати от канона, книгите на Тимоти Зан например са изключителни и са написани с далеч повече мисъл от сценария на The Last Jedi.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Wed Dec 20, 2017 6:36 am

Spoiler: show
- Това, че не използвали Акбар вместо Холдо не е критика, базирана на качество, а на вкус.

- Историята на Фин и Роуз за мен е страхотен коментар върху това, че сериозни проблеми не се разрешават с макгъфин.

- По също за мен получава страхотно развитие, но хората се дразнят, че вместо Смел Героичен Герой, го направиха проблемен персонаж с нужда да порасне.

- Романс с Роуз няма. Тя потенциално може да има някакъв кръш към Фин, но това не е “романс” и той определено не ресипрокейтва.

- Фазма ми е проблемна на мен, защото наистина е като кръпка във филма, особено след якото й развитие в експандед вселената.

- Сноук за мен е страхотно реализиран точно като един от резонансите със старата трилогия. Всеки очакваше повторение на Люк/Вейдър/Палпатин динамиката. Съответно, за мен е страхотно решение да го неутрализират по тоя начин. Нека не се лъжем, на никой не му пукаше за Сноук.

- Кое велико разкритие с Люк?

- Определено не споделям любовта ти към трилогията за Траун. Да, приятна е, но е тотално деривативна и всичко в нея е вариация на тема от оригиналната трилогия.[\spoiler]
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by AlDim » Wed Dec 20, 2017 7:47 am

Let's all watch this and feel good:

Bad Lip Reading - NOT THE FUTURE
https://www.youtube.com/watch?v=k9tgLnI0fFc

:mrgreen:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests