The Hateful Eight

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Re: The Hateful Eight

Post by passer-by » Wed Jan 13, 2016 10:11 pm

Ползвай спойлър тага ако ще навлизаш в конкретика, някои хора не са гледали филма още, няма и седмица, откакто е по екраните ни. :wink:

Освен ако модовете сложат SPOILERS в заглавието на темата, но засега не са.
Вашта леля wrote:Не мисля, че
Spoiler: show
Джон Рут можем да го зачислим към "добрите" - вкарваше по един прав на арестантката си (окована) всеки път, когато тя си отваряше устата.
Е, и?
Spoiler: show
Арестантка от тия, които свършват на бесилото, в свят с меко казано суров живот и опасности, която дебне всяка възможност да му види сметката.

Не смятам, че това е достатъчен повод да го пишем "лош". Там не оцеляват ангелчета. Не видях нищо във филма, което да го прави лош. Суров и груб, да, но да не забравяме в какви условия живее и работи и с какви индивиди взаимодейства. Пък и не видях той да мрази някого - само обратното, него го мразеха няколко души от лошите. Тоест той беше омразен за други и затова е един от осемте Омразни.
За шерифа сме съгласни, само дето бях забравил добавката ти към миналото му, а каруцарят
Spoiler: show
не е от осемте главни. Второстепенни персонажи имаше още няколко във флашбека.
Или обобщено -
Spoiler: show
Имаме осем омразни персонажа и осем зли, но двете групи не се припокриват изцяло. Седем омразни са зли, един е добър. Седем зли са омразни помежду си в различни конфигурации, осмият не, понеже не взаимодейства с хора, на които би бил омразен.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: The Hateful Eight

Post by Вашта леля » Wed Jan 13, 2016 10:30 pm

Не виждам защо трябва да слагам сполер тагове в тема, в която се обсъжда точно този филм. Не е ли по-добре който не го е гледал още и не иска да си спойлва, да не чете въобще предварително? :mrgreen:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Re: The Hateful Eight

Post by passer-by » Wed Jan 13, 2016 10:32 pm

Е, дай още няколко дни на хората, де, поне първата седмица да мине. :mrgreen:

Макар че най-добре модовете да преценят кога и дали отпадат спойлър таговете.

Аз поне благодаря на гледалите го преди мен, които не ме оспойлиха с конкретни сцени на предишната страница. :)
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: The Hateful Eight

Post by Amelia » Wed Jan 13, 2016 11:38 pm

Джон Рут биеше дивачката, да. Освен това не мисля, че му пукаше толкова много за върховенството на закона и принципите му бяха по-скоро резултат от някво перверзно удоволствие, което изпитва като гледа обесванията на престъпниците, които е хванал. Имаше една сцена, в която бясняваше колко ще му е кеф като види Дейзи да се кандилка на бесилото. А да не забравяме и колко беше загрижен за кинтите си, нали. Изобщо, всичките без каруцаря бяха някакви морални отрепки - омразни. :lol:

Но да, тоя е най-близкото до "добър" персонаж, освен каруцаря. Разделянето на добри и лоши в тоя филм поначало е загубена кауза. Твърде прости са тея понятия, за да вкараш толкоз морална сивота в тях.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Re: The Hateful Eight

Post by passer-by » Wed Jan 13, 2016 11:42 pm

Е, за него поне ми пукаше от осемте Омразни/главни персонажи. :wink:
В тоя свят и тези условия той си беше добър за мен от начина, по който го показа филмът.

(Каруцарят беше в "Б" група с другите добри от флашбека.)

Бих разчитал на Джон Рут да ми пази гърба, да го кажем така. А аз бих пазил неговия.

A man has to have a code. :wink:
Spoiler: show
He did.

До степен дори двамата останали накрая не-бандити измежду осемте зли персонажа да го почетат посмъртно с колкото сили им оставаха.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: The Hateful Eight

Post by Amelia » Thu Jan 14, 2016 1:04 am

Е те и тея двамата имаха някъв код на честта там. Изобщо, всичките персонажи имаха и добри страни, освен лошите - бандитите имаха лоялност към бандата. Мацката и брат й явно изпитваха любов един към друг.
Черният беше расист, по същия начин, по който белите бяха расисти - т.е. има го усещането за комюнити, принадлежност и порядък, въпреки че е извратено по всякакви грозни начини. Джон Рут си имаше неговите правила и те по-скоро съвпадаха с тея на пичовете от страната на закона (ловци на глави и шериф срещу бандата). Затова му и отдадоха почит накрая. Беше по-скоро от техните отколкото не.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Re: The Hateful Eight

Post by passer-by » Thu Jan 14, 2016 1:29 am

Освен дето за ония двамата се разкриха срамни тайни от миналото им още в дилижанса, а от Джон Рут каквото ни показаха от първата минута, това остана до края. Каквото виждаме от него на екрана, това е и нищо друго.
Все си мисля, че Тарантино непрекъснато го поставяше в контраст спрямо другите седем, включително с другите неща, които споменах в дългия спойлър от първия си пост в темата (метакоментарите и двамата различни ловци на глави - единият застрелва бандюгите, другият ги води на съдията с риск за живота си). :)

Даже до последно мислех, че Крис Маникс
Spoiler: show
ще се окаже резервен коз на бандюгите, дори може би с отделна уговорка с главатаря, за която другите не знаят, и стоях на тръни докато Маркиз Уорън беше с гръб към него. После пък мислех, че ще се навие на сделката, направо ме изненада приятно - но пък имаше елемент на егоизъм в решението му (щели са да го отровят).
А го мислех, защото при разкрития му бекграунд не бих му имал доверие. То и Уорън му се довери чак след кафето, ама аз си мислех, че може пък и Крис Маникс да е знаел за отровата и да е изчаквал докато си подухва кафето ония двамата да го, ъъ, асимилират, и така да спечели доверието на Уорън. :mrgreen:
Айде класация на Осморката от най-свестен до най-отблъскващ:
Spoiler: show
Джон Рут Палача - морално стабилен, мрази престъпници и ги държи изкъсо, защото рискува живота си всяка минута докато ги охранява, евентуален лек садизъм те да умрат в мъки, но това много иначе добри хора го изпитват към закоравели престъпници, пази си кинтите от непознати, но и това е разбираемо - тогава са убивали и за по-малки суми от тия, с които той борави.


Крис Маникс - расист, дезертьор (благодаря на Нашта леля за напомнянето), член на южняшка милиция, трепеща северняци, но няма данни да е убивал пленници или други невъоръжени хора, плюс това е приел да стане шериф, тоест се ориентира все повече към доброто).


Маркиз Уорън - изгорил живи 47 души, от които 37 от неговия лагер, плюс това измамник с писмото, но там приемам оправданието му, че то го опазва в някои ситуации.

Генерал Санфорд Смидърс - расист, наредил избиването на военнопленници. Маркиз Уорън добре му го зачука с историята за сина му (която може да е както истинска, така и лъжа, за да го мотивира да хване патлака - видяхме, че умее да лъже от писмото).


Бандата - тук ще се доверя на властите за подредбата им:
"Освалдо Монбрей" (15 000 награда)
"Сеньор Боб" (12 000 награда)
"Джо Гейдж" (10 000 награда)
Сестрата на главатаря (10 000 награда),

Специално споменаване: Попарения Пенис (Чанинг Тейтъм, вж. темата "Jupiter Ascending"), който е най-злият (50 000 награда), но е второстепенен - единственият несъмнено лош в "Б" групата, както (за мен) Джон Рут е единственият несъмнено добър в "А" групата.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Hateful Eight

Post by Roland » Fri Jan 15, 2016 11:41 am

Да бе, естествено, че са Джон Рут и Оби.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: The Hateful Eight

Post by Вашта леля » Fri Jan 15, 2016 2:38 pm

Аз са като се замислих, осмината hateful може би са всъщност четиримата пътници от двата дилижанса. Те са основните антагонисти. Дядото-генерал се оказа гад по случайност, а и на практика бандитите просто отложиха неговата смърт за по-късен момент (за разлика от персонала на мястото и на дилижансите).

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Hateful Eight

Post by Roland » Fri Jan 15, 2016 5:40 pm

За мен най-якото е, че накрая не знаеш
Spoiler: show
те дали не обрекоха все пак цял малък град на смърт.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Re: The Hateful Eight

Post by passer-by » Fri Jan 15, 2016 10:45 pm

Вашта леля wrote:Аз са като се замислих, осмината hateful може би са всъщност четиримата пътници от двата дилижанса. Те са основните антагонисти. Дядото-генерал се оказа гад по случайност, а и на практика бандитите просто отложиха неговата смърт за по-късен момент (за разлика от персонала на мястото и на дилижансите).
Тоест генерал-расист, заповядал избиването на военнопленници, за теб е по-добър от ловец на глави, който залавя опасни престъпници и нищо в целия филм не показва да има позорно минало, но все пак го пишеш антагонист, че и основен.

Интересно.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: The Hateful Eight

Post by Вашта леля » Sat Jan 16, 2016 1:06 am

Мисля, че това се е имало предвид с избора на заглавието. :) Че "осмината" са тези, които пристигат в Галантерията в един ден (денят, в който се случва действието на целия филм), така да се каже, а не са подбирани да са осем по степен на hateful-ness. :) Само аз ли виждам връзката? - Два дилижанса пристигат на едно място, всеки от тях вози четирима пътници с особени истории. Пътниците от двете возила директно се противопоставят едни на други като преки участници заинтересувани лично от хода на ставащото:
- от Дилижанс 1: бандата на Домергю иска да освободи жената
- от Дилижанс 2: жената е в играта защото иска да се освободи; Джон Рут е в играта защото иска да обеси жената и да си вземе наградата; Маркъс е в играта, защото се договори с Джон Рут да си помагат взаимно, а и като надуши, че Мини вероятно са я убили, осъзна, че има опасност и за него самия; Маникс влезе в играта на практика след като извади късмет да не изпие кафето и така се сдоби със силна мотивация да оцелее (което можеше да стане само ако избере правилните съюзници).

Изобщо мисля, че това заглавие Hateful Eight трябва да се тълкува в смисъл на "ето ви тук едни конкретни осмина, изтърсени от двата дилижанса в един ден, които се оказват много hateful", а не в смисъл на "ето ви едни критерии за hateful, опитайте се да вкарате в тях осем души от присъстващите на екрана". :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Re: The Hateful Eight

Post by passer-by » Sat Jan 16, 2016 1:11 am

А какво във филма показва Джон Рут Палача като омразен за нас зрителите (а не за бандата) и като антагонист? Понеже аз в нито един момент нито видях, нито чух нещо, което да ми покаже, че тоя човек е антагонист или дори само лош, напротив - нито от миналото му, нито от настоящето му.

Филмът за мен се изгражда около желанието на банда рецидивисти (антагонисти) да освободи свой човек (антагонист), заловен от ловец на глави (протагонист), който го води на съд. От другите трима генералът за мен е антагонист, а Маркиз Уорън и Крис Маникс - протагонисти, като поведение в рамките на филма, тоест абстрахирайки се от миналото им. Специално при последните двама много добре се играе с моралната сивота (подкрепят единствения безусловно добър от главните, ама как да им симпатизираш при това минало?).

Другото си го казах в предишните постове. :)
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Hateful Eight

Post by Roland » Sat Jan 16, 2016 1:40 am

Тоя спор е доста ненужен, предвид количеството плакати, в които осем червени линии водят до осем конкретни героя.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Re: The Hateful Eight

Post by passer-by » Sat Jan 16, 2016 1:50 am

От плаката (и трейлъра) се разбира кои са осемте главни персонажи. По това спор не виждам.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests