The Martian

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

The Martian

Post by AlDim » Mon Oct 05, 2015 9:12 am

Image

След 37 години Ридли Скот най-накрая успя да направи филм на нивото на вечните му класики - Alien и Blade Runner!
The Martian е изключителен и изглежда крайно свеж на фона на повечето "научни фантастики", които получаваме последно време. Тук няма излишна мелодрама, няма самоцелно търсене на спектакъла, няма изсмукани от пръстите на сценаристите глупости (*кхъ *Interstellar* кхъ*), няма нон-стоп екшън и ефекти. Това е просто една прекрасна история с изпипани до най-дребния детайл научни факти и обяснения и гениална роля на Мат Деймън като закъсалия на Марс астронавт Марк Уотни. Ужасът на ситуацията, в която Уотни е попаднал, е заместен от учудващо готин хумор и доволна доза отчаян оптимизъм, докато той се опитва да приложи знанията си, за да оцелее на негостоприемната планета.
Крайният резултат е филм за оцеляване в космоса, който е светлинни години напред на концептуално ниво от Gravity (който беше огромен спектакъл, но дотам), изнася урок по писане на смислен сценарий на Interstellar (който е като сай-фай пародия на фона на творението на Ридли Скот), заличава напълно разочарованието от безумния Prometheus и по съвсем минималистичен начин успява да ти държи интереса от първата до последната минута.
Често излизам от киносалона изпълнен или с ентусиазъм, или с възмущение, които искам да споделя възможно най-шумно със света. Този път излязох просто доволен, удовлетворен, заситен от видяното, а това е нещо наистина рядко срещано.

10/10

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Re: The Martian

Post by Mindcrime » Mon Oct 05, 2015 9:43 am

Ходихме и ние да го гледаме. Фактът че го е правил Ридли Скот и че е по сравнително straight forward книга предразполагаше към един идеален филм, което в крайна сметка се е получило. Моите единствени притеснения бяха свързани с това дали Мат Деймън ще се справи с ролята, но всичко беше екстра. Единственото което ме разочарова малко беше нивото на 3Д-то - като че ли очаквах повече в този департамент, ама явно със 100 милиона толкоз. Очевидно някои от събитията от книгата бяха пропуснати и по-добре, че иначе отивахме на Джаксънов опус. Препоръчвам горещо.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: The Martian

Post by AlDim » Mon Oct 05, 2015 10:42 am

Аз нямам никакви критики към 3D-то, защото отидох на единствената прожекция, в която липсваше :panda:
Местата без резервации, чакането на опашка и по-малкия салон си струват 100%, за да бойкотирам този булшит.

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1582
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: The Martian

Post by Delegat » Mon Oct 05, 2015 12:20 pm

Хубав филм като цяло, единствената ми критика е някоя и друга сценарна глупост
Spoiler: show
използването на найлона за шапка на ракетата направо ме втрещи, героя на Мат Деймън май реагира по същия начин :lol:
.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: The Martian

Post by Martix » Mon Oct 05, 2015 11:07 pm

Ридли Скот не е успял да се набърка в сценария, затова и филмът се е получил толкова добре. А пък и доброто темпо и липсата на пълнеж не пречат.

Това е може би най-добрия survival филм на последните n години, и то поради простата причина, че му стиска да бъде лек и оптимистичен. Също така са пропуснати 101 възможности за чийзи клишета.

Във филма липсваше:
Spoiler: show
- спирането на комуникациите в началото не беше причина за катастрофата на мисията.
- Мат Диймън нямаше периоди на лудост и параноя
- Не се наложи някой друг от екипажа да загине, за да се спаси той
- липсваха грандиозни размисли за нищожността на човека пред величието на Природата
- Директорът на НАСА не беше villain
- бюрокрацията не се изпречи на спасителната мисия, липсваше сцена с незаконно проникване на площадката, за да се изстреля спасителна сонда, китайците помогнаха на момента, директорът не абортна мисията накрая и не изстреля ракети по Хермес, за да го принуди да се върне на Земята
- Липсваше love interest, даже Мат Деймън не се ожени за командирката на мисията, нито за мацката на Земята дето го засече първа
- нямаше ревове и драматични сцени с родителите и приятелите на марсианеца, репортажи и интервюта със случайни хора, изобщо нямаше екранно време за хора, които нямаха директна роля в историята.
Всяко от тези тиренца със липсата си ми пречи да сваля оценката на филма с по една единица.
Kudos на всички замесени.

9/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: The Martian

Post by Claymore » Tue Oct 06, 2015 12:52 am

Това за Деймън което си отбелязал е нормално, в книгата се отбелязва от други хора и от него самия че една от причините да го изберат за мисията е защото има чувство за хумор и поддържа бойния дух както на групата, така и на самия себе си.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

stealth
Scholar
Posts: 112
Joined: Thu Jan 03, 2008 3:37 pm

Re: The Martian

Post by stealth » Wed Oct 07, 2015 11:01 pm

Филмът е страхотен - надгражда визуално една много добра книга и резултатът е впечатляващ. Имах притеснения да не се отплеснат с излишна драма на Земята, които (слава на Скот!) не се оправдаха.
И все пак, няколко забележки. Визуално беше страхотия, малкият вседеход на голямата червена пустиня, но ми липсваше клаустрофобичната атмосфера, която щеше да е чудесна противоположност на гледките.
Spoiler: show
Имаше го момента, когато се оказа в пукнат скафандър с изтичащ въздух... единственият въздух в този момент на Марс. Но сякаш не беше наблегнато на този аспект. Бяха и поизрязани някои проблеми, на които се търсеше решения в книгата - как да се подредят неща, за да заемат минимум място, как се живее затворен във вседеход, тук дори подслонът изглеждаше огромен и комфортен, въпреки насажденията.
Хермес също си беше доволно голям, МКС изглежда в пъти по-малка...
А там, нали, края, също няма да коментирам от към научна гледна точка, важното е, че се срещнаха :)
Та като стана въпрос за МКС, ето един поглед отвътре - http://esamultimedia.esa.int/multimedia ... -tour-iss/

Бих копал картофи на Марс - 9/10

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: The Martian

Post by Ghibli » Thu Oct 08, 2015 9:37 pm

stealth, благодаря за линка! Голямо удоволствие е да се разгледа всичко на космическата станция толкова подробно.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: The Martian

Post by Amikae » Tue Oct 20, 2015 8:24 pm

Хареса ми, че са се опитали поне да го направят, до колкото може, научно издържан. Това ми беше лекото притеснение преди да си купя билетче. Интерстелър ми е още пресен и се бях приготвил, ако и тук започнат с втрещяващите простотии, просто да си изляза, като пич. Това не само че не стана, но дори и останах приятно изненадан от посоката, в която филма подхвана. Изобщо не бях чел, трейлъри не бях гледал и не знаех за що иде реч.

Повече любопитен, отколкото интересен. Непрестанно ми се искаше да мога да го паузирам и да проуча по-подробно дали нещата, които Мат Деймън прави, са наистина приложими. All in all, money well spent. Единствено съжалявам, че нямаше нормална прожекция, защото 3D-то беше тъмница и притъпяваше яко цветовете на филма. Даже всъщност не знам изобщо защо беше 3D прожекцията, тъй като аз не видях нито една сцена заснета в 3D, буквално.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: The Martian

Post by alshu » Wed Jun 22, 2016 9:51 am

Противоречиви впечатления.
Всичко що е дизайн, декор, гледка от Марс, костюм, превозно средство и оборудване, въобще всичко което се вижда е оргазмично красиво.
Повечето sci-fi неща са интересни...не реалистични, защото примерно марсианската почва е токсична и само добавяне на тор няма да ти помогне да отглеждаш картофи, но определено ангажира фантазията.
Сложната логистика на космическо пътуване е от добрите страни на филма.

Обаче нещо не е наред с част от диалозите и монолозите. Разговорите на Земята са OK, макар че политико-управленските проблемите се представени доста опростенчески. Не ми харесва cheesy текстът и странният патос на астронавтите. Сякаш всички се опитват да блеснат с остроумие на учрежденски купон, но май и това не е. Не мога да го опиша, но нещо ми кънти на кухо всеки път, когато главният или някой от съекипниците му си отворят устата.
И още, финалното маневриране с изпускането на кислорода си беше сюжетно изнасилване с цел мизерен over the top ефект. Точно в "твърдо" sci-fi заглавие това ми изглежда адски глупав избор.

Не знам откъде точно идват тези негативи, може да са си така и в книгата, но без тях щях да се изкефя много повече.
От всичките филми за овладяване на Марс - Mission To Mars, The Red Planet и пр. този е най-добрият и смисленият, но според мен можеше по-добре при това без много усилия.

Иначе за парагон в space disaster movies-ите смятам Appolo 13.
The Martian ми идва малко под Gravity.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests