Noah

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Noah

Post by Amelia » Sun Apr 13, 2014 6:44 am

Та, отидохме, значи, да гледаме новия Аронофски, първо, за да направим финансов напук на християните в тая част на света и второ, щото Аронофски прави филми, които ни харесват. Това за "напук на християните" се роди след като се нагледахме на видеоматериали (най-вече от централата на Фокс), в която християни пищят на умряло колко филмът не бил достоверен спрямо Библията и как никъде не се използвала думата Бог, а навсякъде се казвало Създател.

Загледах филма и трябва да си призная, че в началото сюжетът ми се видя също толкова малоумен, колкото и тоя на книжния оригинал. Имаше известни украси и свободни интерпретации и добавки в доста постния сорс материал за Ной, та се чудех закво изобщо Аронофски се е напънал да създаде оригинална тъпня, след като е можел просто да си кара с библейската такава.

И тогава почна троленето.

Троленето, копелета. :lol:

Ма на сякви нива беше - от очеизбождащите кадри на Биг Бенг и Еволюцията в наратива на Генезиса, та до по-скрити неща като гаврата с патриархалната мачо-структура на тая религия. И най-любимото ми - заклевам се, през живота си не съм виждала по-крещящ илюстративен пример за това как т.нар. "пастир" дето се предполага да ни пасе милостиво и да се грижи за нас, всъщност или го няма (и ние сме абсолютно сами на тая планета и трябва да си взимаме всичките тежки решения и да си носим последствията без квато и да е помощ свише) или е ебаси неадекватния задник, който би трябвало да бъде презрян от всеки човек с 2 мозъчни клетки в главата. На голям екран, със СиДжи, за повече импакт - от един атеист (агностик?) с любов! :lol:

То тоя т.нар. Създател си беше чиста проба бездушна и безмилостна Природа...

Нищо чудно, че северноамериканските талибангелисти не харесват тоя филм. Усещат, че има нещо нередно в него, но понеже са твърде тъпи за да осъзнаят, че ги тролят, реват че никой не ползва думата "Бог" и че не било като в Библията. А то всъщност си е бая като в Библията, ма за да го разбере човек, трябва да я е чел, нали.

Екологичните послания също бяха много яки. Начи, имаме сблъсък между ултра райт уинг републиканци и Грийнпийс. Изводът е, че и двете страни на конфликта са пълни с лайна и съзнателно или несъзнателно искат да убият човечеството, но за щастие, докато се опитват да се унищожат взаимно, животът си продължава и човеци се раждат.

Изобщо, ценен филм и си заслужава гледането. Бих го гледала пак, защото някои неща ми останаха неясни - примерно ква беше цялата тая калимера със змийската кожа.
Last edited by Amelia on Sun Apr 13, 2014 12:10 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Apr 13, 2014 6:50 am

Мисля, че това видео перфектно представя целта на филма:

https://www.youtube.com/watch?v=2Z4m4ln ... 9rjj-7PHNI

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Apr 13, 2014 1:29 pm

Мне, не мисля че Аронофски би паднал до нивото на фанатици, били те атеисти или християни. Просто представя своя версия на нещата, която взима познати факти и добавя неща от Библията, според мен за да задоволи и невярващите, и по - умерените вярващи в публиката. Иначе, самия филм - операторска работа, ефекти, музика (ох, Клинт Мансел!) и играта на Кроу най - вече изкъртиха всичко. Мноооого ми хареса, еко - пропагандата си беше съвсем намясто и ми хареса включването на по - магически елементи, които доколкото знам са от апокрифни текстове. И през цялото време, при все случващите се чудеса, никога не беше показана директна връдка със Създателя, и Ной може да бъде интерпретиран хем като богоизбранник, хем като откачено копеле, което съучаства в геноцид. :lol: Иначе и на мен ми хареса еволюционния монтаж и сцените в Eden (Едем МОЩНО ме дразни като име). И бтв, животното в началото което Каинитите убиха, беше някакво подобие на преходна форма между влечуго и бозайник, пак във връзка с еволюцията. :lol:
Но като цяло, тоя филм е завръщане към Библейските епики с ефекти, с които едно време Холивуд е бил най - прочут, просто в случая е и идейно подплатен. And I'm okay with that.
Last edited by Claymore on Sun Apr 13, 2014 11:32 pm, edited 1 time in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Apr 13, 2014 9:39 pm

Добре, да речем, че не това е ЦЕЛТА на филма, но със сигурност е крайният ЕФЕКТ. :mrgreen:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

ЧК

Post by Amelia » Sun Apr 13, 2014 9:39 pm

Да, има бая място за интерпретация на видяното. Самият Аронофски дърдори някви неща за справедливост и милост в интервютата си, но аз посмъртно НЕ МОГА да свържа историята на Ной с квато и да е божествена милост. Всъщност, нищо от Стария Завет не ми навява мисли за милостив бог, колкото и да го повтарят християните. В смисъл, божеството, което очевидно би могло да оправи екосистемата с няколко семенца от райската градина РЕШАВА ДА ПОТОПИ ЦЯЛАТА ЗЕМЯ И ДА УБИЕ ВСИЧКАТА ФЛОРА И ФАУНА ПО НЕЯ, щото хората не му допадали нещо... Или пък отношението към падналите ангели, които всъщност бяха ДОСТА по-милостиви от въпросния Създател и впоследствие бяха наказани за това. Единственият смисъл, който аз мога да вържа от цялата тая работа е екологичния месидж за промяна в климата и атеистичната липса на Бог (т.е. присъствието на природните механизми вместо това).
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 15, 2014 5:40 am

Безмерно недолюбвам Аронофски.

МРАЗЯ Ръсел Кроу.

Старият Завет е сред най-скучните и неприятни митоси.




...не.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Apr 15, 2014 12:58 pm

Roland wrote:МРАЗЯ Ръсел Кроу.
Това пък защо?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Sun Apr 20, 2014 8:38 pm

Смятам, че комедийните елементи във филма си бяха съвсем преднамерено сложени в него. Не се сещам за друг филм, който хем да ме е разсмял така
Spoiler: show
(прегазеното от тълпата момиче, подпалването на спасителната лодка... :lol: )
, хем да ме е накарал да мисля. Особено след средата, когато се изяснява вътрешният конфликт на Ной.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Apr 20, 2014 10:04 pm

Страхотен, независимо от това как ще го интерпретира човек.
Само cgi-аят ми беше прекалено шарен и клашваше с останалото
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: ЧК

Post by Moridin » Mon Apr 21, 2014 11:18 am

Amelia wrote:Да, има бая място за интерпретация на видяното. Самият Аронофски дърдори някви неща за справедливост и милост в интервютата си, но аз посмъртно НЕ МОГА да свържа историята на Ной с квато и да е божествена милост. Всъщност, нищо от Стария Завет не ми навява мисли за милостив бог, колкото и да го повтарят християните. В смисъл, божеството, което очевидно би могло да оправи екосистемата с няколко семенца от райската градина РЕШАВА ДА ПОТОПИ ЦЯЛАТА ЗЕМЯ И ДА УБИЕ ВСИЧКАТА ФЛОРА И ФАУНА ПО НЕЯ, щото хората не му допадали нещо... Или пък отношението към падналите ангели, които всъщност бяха ДОСТА по-милостиви от въпросния Създател и впоследствие бяха наказани за това. Единственият смисъл, който аз мога да вържа от цялата тая работа е екологичния месидж за промяна в климата и атеистичната липса на Бог (т.е. присъствието на природните механизми вместо това).
По принцип екологичният месидж и посланието да не се уповаваш на Бог, а да поемаш отговорност за изборите си, но да живееш правдиво, си ги имаше.
Spoiler: show
Но и във филма, и в класическия библейски митос, потопът има малко или много "образователна" цел - хората да проумеят в какво са сгрешили, за да "пораснат". В Библията греховете им са някакви морални и зле идентифицирани. Във филма това е неспособността им да живеят в хармония един с друг и с природата. Филмът прави и допълнителен туист като оставя оценката за това дали хората могат да се научат да го правят, на Ной.

А ангелите не бяха наказани, а простени, и душите им се върнаха в Рая.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests