София Филм Фест 2013 - споделянки

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

София Филм Фест 2013 - споделянки

Post by Moridin » Wed Mar 20, 2013 9:58 am

Изгледах три филма от феста и по идея на Морви споделям опит, въпреки че не знам дали дори някой от тях ще го дават пак в рамките на фестивала.

Витоша - откриващият филм си беше шедьовър и хвала на СФФ, че го избраха. Покрай няколко минути рандъм кадри от Витоша, лентата представлява главно интервюта с хора, ангажирани с планината и природния парк - планинари, зоолози, лесовъди, юристи, дори един алпинист. Ако се появи онлайн, препоръчвам на всички, които продължават да недоумяват за какво протестирахме лятото. Обстановката в зала 1 (препълнена бтв) беше страхотна, много топла и дори викахме "Долу Цеко от Алеко" :mrgreen:

Духът на Севт III - пълна чекия, за която не мога да повярвам, че дадох осем лева. Рандъм 3D + подводна камера от яз. Копринка рисуват неособено убедителна картина на Севтополис на фона на пълни чичковци и лелки с лаврови венци и роби, които танцуват мистично насред пущиняка на Подбалкана. Всичко това, гарнирано с глас зад кадър, четящ учебник на ниво трети клас на тема тракийската цивилизация. За цвят интервю с една от арехоложките на Севтополис - може би най-интересната част от всичко, но честно казано се удивих от почти нулевото й възмущение от реално едно от най-големите културни престъпления на соцрежима - заливането на Севтополис с язовира.

Който тръгнал е сам - най-интересният но доста противоречив филм, оказа се дело на учителката ми по рисуване от основното. Филмът е документален и разказва чрез интервюта с тях за живота на едно неортодоксално семейство, което живее по силно хипарски начин в доста голяма мизерия и отричайки парите. Повествованието е снадено от разговори отпреди 12 год. със семейството и седемгодишния им син - художник-гений; и нови разговори в наши дни. Вдъхновяващ, но доста противоречив филм, който си струва да се види, ако още го дават, но малко дотяга с документалността си. Най-ценното са приказките на момчето, очевидно доста интелигентно и за съжаление доста погубено. С прожекциите се продава и неговата книга, която звучеше суепр интересно като концепция (поредица от шахматни партии с променящи се правила), но не успях да си я купя.
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Mar 20, 2013 3:26 pm

Е, те все документални, бе... Но резюмето на Духът на Севт Трети дълго ще остане в сърцето ми:)

Ние гледахме Imagine (http://siff.bg/index.php?page=movies&id=1558&lang=bg). Очаквах да е доста по-депресивен, отколкото всъщност беше. Не че беше весел и оптимистичен точно (като видиш описанието е трудно), но имаше някаква просмукваща се през всичко друго надежда напук на всичко. И освен това продуцентът, който говори на представянето на филма беше супер забавен, макар това да не е точно качество на произведението....
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Wed Mar 20, 2013 7:01 pm

Тотално не по темата, може би мястото на този пост е в абсурдите български, но този фест за мен е завършен провал. 8 лева билет за прожекция в кино салон без работещ кенеф? 8 лева билет за прожекция в Евро Синева където екрана е голям колкото бравията в хола ми? Ебахти ташака, не е реално.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 21, 2013 9:34 am

Ми то на всеки фест е така, общо взето.
Като изключим НДК (където пък доскоро нямаше безплатна тоалетна, като сме на темата) и Синема сити (което май е включено за втора година във феста), другите салони са с доста износено оборудване и обзавеждане и (в Одеон и Евро Синема) потресаващо обслужване, като че ли ти правят услуга, че ти взимат парите. Сега видях, че са изключили Одеон от програмата, може и да е имало проблясъци на здрав организационен разум.
В Евро Синема вероятно все пак си попаднал на малката зала с четирите реда седалки, голямата им е прилична.
А къде е не е имало тоалетна?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Thu Mar 21, 2013 12:32 pm

Всъщност този фест е поне стъпка над останалите в техническо отношение. Под "останалите" имам предвид Киномания и So Independent. И докато So Inependent е, да речем, донякъде извинен заради новостта си (макар че никакво извинение не е да ти прожектират некви пикселизирани неща с ДВД качество и да ти взимат пари за тях - могат поне да изровят блу-рей), то последната Киномания беше извращение - очевидно бизнес начинание на НДК за доене на глупави овчици, което заслужава да умре. Особено фрапираща беше ситуацията в Люмиер, където в продължение на целия фест техниката беше (не)настроена безобразно и всичко прожектирано беше с ужасно изгоряло бяло и липсващо черно. Начело с рекламите, които изглеждаха покъртително - ако аз бях един рекламодател на Киномания, щях да си търся вредни за уронен престиж.
Също, сигурен съм, че има специален кръг в ада за хора, които решават да показват филми в зала 1 на НДК.

Най доброто, което може да сполети киното в софия, е люмиер, домът на киното, ндк зала 1 и всички останали апокрифни залички да изгорят в спонтанен пожар.

</rant>

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Thu Mar 21, 2013 1:10 pm

Morwen wrote:Ми то на всеки фест е така, общо взето.
Като изключим НДК (където пък доскоро нямаше безплатна тоалетна, като сме на темата) и Синема сити (което май е включено за втора година във феста), другите салони са с доста износено оборудване и обзавеждане и (в Одеон и Евро Синема) потресаващо обслужване, като че ли ти правят услуга, че ти взимат парите. Сега видях, че са изключили Одеон от програмата, може и да е имало проблясъци на здрав организационен разум.
В Евро Синема вероятно все пак си попаднал на малката зала с четирите реда седалки, голямата им е прилична.
А къде е не е имало тоалетна?
В Дом на Киното кенефа не работеше и до последно съюза на кинаджиите и кафенето се дърлеха на кого е собственост тоалетната и никой не искаше да я поправи. От друга страна организаторите, по-точно симпатягата Китанов, нарочно е направил програмата в Дома, че половината от филмите да се повтарят на следващият ден. Сиреч, тези като мен дето имат безплатен достъп до този салон са принудени да се вътрят с пари за разни жалкарии като Евро Синема, ако искат да видят нещо специфично.

Както и да е, съжалявам за безсмисленият офф топик. Но нямаше как да не рейджна когато, на Капитала, например излязоха организаторите да се хвалят как бил ебахти престижният и влиятелен фест...
Много от чуждестранните гости казаха, че качеството на прожекциите е не по-ниско от Берлин
Иде ми да умра, честно
:lol:

Но стига оффтопик, айде да коментираме филмите
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Thu Mar 21, 2013 6:16 pm

E, все пак на Киномания в Дома на киното филмите се прожектираха 1/3 на тавана, а субтитрите на някакъв бял парцал под екрана, в следствие на което хората бяха заети да се клатушкат наляво-надясно в полуседнала-полуизправена поза, за да могат да видят И прочетат нещо едновременно. При това положение дори нямаше особено значение, че филмите през цялото време аха-аха да дойдат на фокус.

Аз гледах Кон-Тики и Rust and Bone. И за двата не знам дали ще имат други прожекции в оставащите дни, но ако нямат, сигурно могат да се дръпнат от обичайните места, щото не са особено апокрифни, имат много награди и номинации за разни неща, пък си заслужават. Кон-Тики е много симпатичен, красиво и амбициозно сниман, класически приключенски филм без никакви претенции за повече, по оная книга, дето сигурно почти всички сме я гледали вкъщи като деца и сме се чудили какво е това странно име. А за Rust and Bone спокойно може да важи това от по-нагоре за Imagine. Зряла и нелека за гледане любовно-приятелска история, която обаче накрая не те оставя с гадно усещане.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Mar 21, 2013 6:22 pm

Кон-Тики го изпуснах, но Ръждата я има още доста, ще я гледам
Аз за утре съм предвидил една дебеличка програма
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Mar 21, 2013 8:53 pm

Аз бях лют фен на СФФ години наред, но колкото повече ходех, толкова повече не ми се ходеше, и накрая просто спрях. Не знам на какво се дължи това и честно казано мисля, че интензивно не допринесох за темата, ама...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Mar 22, 2013 9:50 am

Вчера се опитахме да гледаме Кралски афери в Люмиер. 15 минути след обявения час филмът започна. Със субтитри на английски. Десинкнати с оригиналния датски. За около три много шумни минути. Двайсет минути по-късно отмениха прожекцията. Но иначе изглеждаше добре... май...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 22, 2013 12:37 pm

Хаха, тоя е на ПроФилмс. Ужас... (Не знам, де, може да е бил в киното проблемът, ама надали.) Сега разбрах, че в нито едно копие на диска нямало английски субтитри, в Синема сити си вървял както трябва...

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5252
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Fri Mar 22, 2013 1:11 pm

Jen
по оная книга, дето сигурно почти всички сме я гледали вкъщи като деца и сме се чудили какво е това странно име
off topic, но за Кон-Тики...филмът се различава драстично в някои отношения от книгата и от документалния филм сниман по време на експедицията...та иначе е интересен, но е фикция...най-малкото пичът е можел да плува прекрасно...
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Mar 22, 2013 1:43 pm

Trip wrote:Хаха, тоя е на ПроФилмс. Ужас... (Не знам, де, може да е бил в киното проблемът, ама надали.) Сега разбрах, че в нито едно копие на диска нямало английски субтитри, в Синема сити си вървял както трябва...
Не, те субтитрите не бяха вградени във филма, а вървяха на някаква кухненска кърпа опъната отдолу...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 22, 2013 1:46 pm

омг, може би от киното не са успели да пуснат субтитрите значи? @_@

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Fri Mar 22, 2013 3:52 pm

alshu wrote:за Кон-Тики...филмът се различава драстично в някои отношения от книгата и от документалния филм сниман по време на експедицията...та иначе е интересен, но е фикция...най-малкото пичът е можел да плува прекрасно...


Възможно е, не съм я чела, имах предвид, че е същата история на същия човек.

Аз исках да го гледам Кралски афери, ама се объркаха плановете, то пък било за добро.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 88 guests