Гледано напоследък, част V

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Dr. Horrible » Sun Feb 10, 2019 1:22 am

Разбира се, че са виновни - много от проблемите на филма, но не всички, идват оттам, точно както посочиха Ян и Гибли.

Рол, кажи ми, моля те, според теб (и тези LGBTQQIAP2 зрители, върху които имаш наблюдения) как точно е редно да се екранизира тази история? Става дума за много известна печална кралица. Важна фигура в живота ѝ – съпругът ѝ – е имал, според някои сведения, хомосексуална връзка с неин близък съветник. Връзката е важна, защото от нея произлизат някои от най-ключовите моменти в историята на въпросната кралица, включително публичната екзекуция на съответния съветник в стаята на кралицата, докато тя е бременна в шестия месец. Това не е холивудска драма, това са събитията, за които има факти и са популярни в различните преразкази на живота на Мери. Очевидно нещата, станали преди 500 години, не са приемливи спрямо модерния ракурс.
Ти какво би направил, как би реализирал тази история?
1) Би изтрил напълно хомосексуалната връзка и би оставил героите хетеро?
2) Би им дал щастлив край, пренебрегвайки факта, че говорим за централни герои в историята на Мери, а не някакви неизвестни хора от двора?
3) Би прекратил проекта за Мария Стюарт само за да не се стигне до това да убиваш гей герои?
4) Друго (моля, посочи)

Щото, колкото и да не ни е приятно, хората (със хомосексуални връзки, а и по принцип) са били избивани за щяло и нещяло поколения наред. Една от идеите на хубавите исторически филми е да покажат в колко чудовищни условия са живели хората, как са умирали като мухи и как все пак са се борели да запазят поне малко от достойнството и честта си. Това не са щастливи истории, не са empowering сюжети за тийнейджъри, а са тъжни и драматични приказки за жестокостта на света. Нима наистина смяташ за редно всички исторически филми да станат оптимистични и щастливи, за да не се появи отнякъде "ПОРЕДНАТА история за насилие срещу малцинства"?
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Roland » Sun Feb 10, 2019 1:39 am

Аз не съм нито режисьор, нито сценарист на тоя филм, или на който и да било филм :) Не е моя работа да пренаписвам сценарий.

Знаеш ли какво още се е случвало нон-стоп? Брутални изнасилвания. В абсолютно всички исторически периоди, постоянно. Само че не ги виждаме във всеки филм, защото повечето зрители нямат желание и нужда да виждат подобни гадости.

Това е изкуство. Драматизиран сюжет. Има милион различни ъгли, от които един автор може да подходи към изграждането му, без и за момент да страни от фактологическата правдоподобност, и ти гарантирам, че много от тях не включват брутално убийство на куиър персонажи. Сори, изобщо не ми пука как е било в действителност, това не е документален филм. 99% от куиър историите свършват нещастно, често със смърт. Нямам нито психическото здраве, нито емоционалната нужда да виждам това нон-стоп, и не съм сам.

Което е и една от причините тоя филм да е провалът, който е.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Matrim » Sun Feb 10, 2019 1:51 am

Много ми е странна идеята колко видите ли е обидно историческата личност, принадлежала (може би) към някакво малцинство да умре във филма както си е пукнала и в действителността. Ако екранизират живота на Мартин Лутър Кинг, какво, да пренебрегнат убийството му, защото чернокожите са потиснати и до днес ли? Алън Тюринг да си живее до дълбоки старини, защото в действителността умира по ужасно депресиращ начин?
Сори, изобщо не ми пука как е било в действителност,
Тогава въобще не си таргет аудиторията на филма, така че защо на създателите му да им пука за мнението ти? Дори и в Холивуд в историческите филми обикновено се опират, макар и понякога доста слабо, на реалните събития. Дайте да почнем и да ревем, че във филмите за кралските дворове през 16-ти век управлява аристокрацията, а не народът...

В смисъл, сигурен съм, че филмът е тъп, то от трейлъра си му личеше, но това да не гледаш дадени видове исторически филми, защото в историята са се случвали много гадости не е проблем на самите филми, а въпрос на личен избор.

Между другото, тия "сведения" кой бил гей и кой не по онова време са ужасно съмнителни, за която и да е историческа личност да иде реч. Така, че подозирам, че този детайл са можели да си го спестят, но тогава пък щяха да ги обвинят в queer erasure. Не е лесно да угодиш на всички. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Dr. Horrible » Sun Feb 10, 2019 1:54 am

Не отговори на въпроса за конкретния казус, но ок, принципни аргументи за всичко винаги се намират.

Иначе поставяш интересна тема за изнасилванията. За това се говори и в контекста на българските филми - дали е нужно всеки филм за робството да включва подробни сцени с изнасилвания. От стари и доказани класики като Козият рог и Време разделно, до нови и доказани боклуци като Дякон Левски и Воевода - почти никога не минава без зрелищно изнасилване. И това е интересна тема, но по нея се говори трудно, защото разговорът винаги се омесва с въпроса за турското робство, османското владичество, трябва ли изобщо да се коментира това време и как... и конкретно този елемент си остава висящ.

Не мисля, че точно смъртта на гей героите е сред причините Кралицата на Шотландия да е провал. Но да, хубаво е всеки да си потърси заглавия за своите емоционални нужди. Затова е хубаво, че в днешно време се правят множество най-най-различни филми и за всеки има по нещо.

За Мат - да, "сведенията" са далеч от 100 процентови, дори 50-процентови не са, затова държах да ги нарека точно сведения, не доказани факти, за да приемем от началото цялата условност на познанието, което имаме.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Roland » Sun Feb 10, 2019 2:32 am

Мат, това не те касае, не знам що се месиш :) Доктора барем има някаква идея за какво говоря. Ти си тотално извън динамиката, от която идва тая ми позиция, защо търсиш конфронтация?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Ghibli » Sun Feb 10, 2019 11:53 am

Roland wrote:
Sun Feb 10, 2019 12:59 am
Понякога филмите са слаби защото са слаби. Апропо, LGBTQ зрителите го презряха монументално тоя филм, щото влиза в стандартния "kill the gays" синдром, където "ама то така е станало в действителност" се очаква да е оправдание за ПОРЕДНАТА история за насилие срещу малцинства.
Хайде първо гледай филма, но на кино, като нас. Отдели му малко от заработените си с кръв и пот долари и няколко часа от времето си и тогава спори точно защо е слаб. Иначе просто говориш наизуст за нещо, с което не си запознат.
Историята не е за насилие срещу малцинства, а за живота на кралицата на Шотландия Мери Стюарт :roll:
Dr. Horrible wrote:
Sun Feb 10, 2019 1:54 am
За това се говори и в контекста на българските филми
Нещо несвързано с темата, но това споменаване ме подсети. Преди прожекцията имаше трейлъри на два нови български филма. Болката, болката! Това, че съвременните български "кинотворци" правят някакви боклуци - как да е. Но поне някакви смислени трейлъри да бяха сглобили!
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Dr. Horrible » Sun Feb 10, 2019 1:40 pm

Ооооо, и аз ги гледах българските трейлъри. Наистина болка!!! В единия се показа Мария Илиева за един миг - луд смях.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Roland » Sun Feb 10, 2019 6:13 pm

Ghibli wrote:
Sun Feb 10, 2019 11:53 am
Roland wrote:
Sun Feb 10, 2019 12:59 am
Понякога филмите са слаби защото са слаби. Апропо, LGBTQ зрителите го презряха монументално тоя филм, щото влиза в стандартния "kill the gays" синдром, където "ама то така е станало в действителност" се очаква да е оправдание за ПОРЕДНАТА история за насилие срещу малцинства.
Хайде първо гледай филма, но на кино, като нас. Отдели му малко от заработените си с кръв и пот долари и няколко часа от времето си и тогава спори точно защо е слаб. Иначе просто говориш наизуст за нещо, с което не си запознат.
Историята не е за насилие срещу малцинства, а за живота на кралицата на Шотландия Мери Стюарт :roll:
Никакво намерение няма да го гледам, достатъчно хора, на чието мнение се доверявам на 100%, го оплюха, както мои познати, така и критици. Не виждам нужда да подпомагам бокс офиса на такъв филм, за да видя “точно” колко е зле.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, част V

Post by tigermaster » Mon Feb 11, 2019 3:54 pm

Roland wrote:
Sun Feb 10, 2019 1:39 am
99% от куиър историите свършват нещастно, често със смърт. Нямам нито психическото здраве, нито емоционалната нужда да виждам това нон-стоп, и не съм сам.
Аз затова рядко гледам такива, ако не ми плащат да ги превеждам. Изобщо не обичам филми за страдащи жертви. Може верно да метнеш едно око на "The Miseducation of Cameron Post", все пак - той поне свършва що годе щастливо, пък и е правен от куир сценарист и режисьор, та може би хваща нещата достатъчно добре.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Dr. Horrible » Mon Feb 11, 2019 5:03 pm

Рол, това, че си чул за филма отзиви от приятели и критици е напълно достатъчно, за да прецениш дали ти лично искаш да го гледаш.
Но не е достатъчно за даването на обективен и точен анализ. Можеш просто да кажеш "Чух кофти неща и няма да си губя времето", не да обясняваш какви са му проблемите, след като не си видял с очите си как са разгърнати тези неща и колко са проблемни. Всичко друго е говорене наизуст и гледане на изкуството през математическа призма - "съдържа популярен елемент Х -> зле".

И мисля, че общуването в този форум ще е по-коректно, ако се въздържаме от генерализации тип "LGBTQ зрителите го презряха монументално тоя филм, щото влиза в стандартния "kill the gays" синдром" защото звучат толкова неточно и високопарно, колкото случайна статия от жълт български всекидневник със заглавие "Джендъри презряха монументално исторически филм, защото съдържа смърт на гей". LGBTQ хората не са единна и хомогенна група, а съвкупност от личности с най-разнообразен вкус, мнение и житейски опит. И опитите да се поставят под общ знаменател и да се представят като еднотипна група с минимални вътрегрупови различия са присъщи на по-ограничените хора. И съвсем не са подходящи за високото общество на пишещите тук хора.
Гарантирам ти, че има LGBT хора, които критикуват филма по съвсем различни причини. :wink:

А подробното ми ревю вече е на сайта - https://www.shadowdance.info/magazine/m ... -of-scots/
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Roland » Mon Feb 11, 2019 6:46 pm

tigermaster wrote:
Mon Feb 11, 2019 3:54 pm
Roland wrote:
Sun Feb 10, 2019 1:39 am
99% от куиър историите свършват нещастно, често със смърт. Нямам нито психическото здраве, нито емоционалната нужда да виждам това нон-стоп, и не съм сам.
Аз затова рядко гледам такива, ако не ми плащат да ги превеждам. Изобщо не обичам филми за страдащи жертви. Може верно да метнеш едно око на "The Miseducation of Cameron Post", все пак - той поне свършва що годе щастливо, пък и е правен от куир сценарист и режисьор, та може би хваща нещата достатъчно добре.
Доста го споменаваха покрай Boy Erased като по-добра версия на същото, в списъка ми е.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, част V

Post by трубадур » Fri Feb 15, 2019 12:36 pm

47 Metres Down - е добър, напрегнат филм с акули, две патки им се преебава клетката и се забиват на дъното под лодката. Целият филм са им премеждията в длибокото с агресивните акули. За това, дето си поставя за задача си върши работата страхотно. Не е толкова блокбастърско като финала на The shallows и е по-добре изиграно от Open Waters 3. Даже пеге 13 рейтинга не дразни. Доста добре заснет, въобще не е било лесно, особено като се вземат предвид някои сцени. Въобще като се стигне до филми с акули този е от наистина по-добрите.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гледано напоследък, част V

Post by penzata » Fri Feb 15, 2019 2:19 pm

трубадур wrote:
Fri Feb 15, 2019 12:36 pm
Въобще като се стигне до филми с акули този е от наистина по-добрите.
Не знам, на мен в топ 5 винаги ми стоят петте Sharknado. :spite:


Sorry to Bother You се оказа не толкова добре направен филм, колкото очаквах. Хубав сатиричен поглед към расистката тематика, но някак си не толкова добре изпълнен. BlacKkKlansman ми хареса доста повече; Адам Драйвър е огромна сила - адски талантлив актьор.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Гледано напоследък, част V

Post by Claymore » Fri Feb 15, 2019 3:00 pm

Интересно, на мен Клансмена ми дойде много... safe някак, с изключение на един-два момента. Не че беше лош, ама като единствената ми рамка за сравнение е Do The Right Thing, доста бледнее. Ако не беше на същия режисьор, може би щях да го оценя повече сам по себе си. Оф толкова филми не съм гледал от 2018 които са набелязах... трябва да седна да мина Sorry To Bother You, Eighth Grade, You Were Never Really Here, Mandy и не знам какво още.

Аз иначе като бях в болничен понеделник и вторник най-накрая изгледах Инфинти Вар... еми прав бях, повечето вече го бях гледал на клипчета в ютуб. Готин кютек има, горе-долу добре жонглират огромния каст, но има и доста глупави моменти, като целите 3-4 пъти във филма когато всичко ще бъде решено ако жертват някой, но решават НЕ, НИЕ ГО ОБИЧАМЕ И СМЕ ГЕРОИ, НЕ ПРАВИМ ТАКИВА НЕЩА... когато на кантара е съдбата на милиарди. Мотивацията на Танос е в гъза, Бролин дава каквото може в изпълнението, ма е картонен образа уви. И разбира се, знаем че ще съживят всички в следващия филм, та е се едно. Израдвах се доста на Тор с новия чук и срещата между Тони + ко с Пазителите иначе.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гледано напоследък, част V

Post by penzata » Fri Feb 22, 2019 3:58 pm

Claymore wrote:
Fri Feb 15, 2019 3:00 pm
Интересно, на мен Клансмена ми дойде много... safe някак, с изключение на един-два момента.
Оооо, Клансмена е отвъд сейф-а. Ставащ средняшки филм е, но е далеч от това да бъде награждаван, за каквото и да е. Ама щом имаме Черна пантера номинации, как няма да имаме (и награди, даже) за филм за "единственият чернокож, внедрен при белите качулки", както бе промотиран филмът, въпреки че това е доста абстрактно погледнато.
The hardest battles are fought in the mind.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests