The Hobbit

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Fri Jan 04, 2013 5:26 pm

Хъм... Преди няколко дена се появи почти гледаем скрийнър, който, като съвестен интернет-пират, свалих и съответно изгледах колкото за обща култура. Всъщност след прочетеното тук и в блога на Силвър очаквах филмът хич да не ми хареса, обаче, както се оказа, ми допадна доста. Видях му ги проблемите и няма да седна да ги отричам, обаче не ми пукаше изобщо за тях, докато го гледах, и, в крайна сметка, тези почти три часа не ги усетих кога свършиха. Може да звучи клиширано, обаче така стана...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Kolender
Farmer
Posts: 72
Joined: Fri Jun 13, 2008 3:57 pm

Post by Kolender » Sat Jan 05, 2013 12:02 am

Offtopic/

Това малко ми звучи като моя опит с последния Батман на Нолън - филмът ми хареса, въпреки че бях наясно с част от проблемите му (без спойлерите), после съвсем се запознах и съм напълно съгласен с тях, но това не ми попречи да се порадвам на филма. На второ гледане няма да му се получи обаче :D

/Offtopic

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Sat Jan 05, 2013 9:40 pm

Джаксън се е плеснал по джоба по-скоро. Билбо е романтичният герой но не е детска история. То беше доста тъпо да започват със старият Билбо и Фродо, като така се опитват да предтсавят Хобит като по-късна книга, като прекуел, написан по-късно.
Аз колко запленен бях когато в Хобита, щяха да се бият джуджета и елфи, и когато се появи вестоносеца и им донесе, че имат по-големи проблеми.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jan 06, 2013 5:07 am

И аз го гледах - нямаше нищо дословно от книгата, точно обратното - свободни интерпретации на корем като се почне от самото начало и се стигне до молеца на Гандалф, като баш на накрая не пропуснаха да изплющят с последното си изречение някакво тотално противоречие със сетинга на средната земя.

Пейзажите и дизайна обаче ми харесаха - особено орките бяха много напред в сравнение със садо-мазо гротеските от властелина за които се чудех как такива нелепи създания могат да заплашат когото и да е.

Малко личен анализ (спойлери)
Spoiler: show
Разказа е от гледна точка на Билбо и то написан в хобитска книга - затова цялата веселяшко, неебателна атмосфера тип какво-толкова става в началото е изцяло Хобитска перспектива, в последствие тона се изменя като Билбо почва да се взема по- насериозно. Целия хобитски филтър за живота не отразява действителноста реално както я виждат другите персонажи.(Имаше един момент във властелина в който казаха че Билбо разказвал в книгата си съвсем различна история омаловажавайки приноса си и и т.н. - ето това ни показва Джаксън с аграрния хумор)

Когато джуджетата разказваха за Торин (и вметката в началото за Еребор) картината показваше как джуджетата виждат нещата - епично, надъхано с фокус върху самите джуджета и замазани цветове на фона.

Когато показаха белия съвет всичко беше както го виждат Елфите - церемониално и официално, премислено. Сребърен цвят и светлини навсякъде.

Радагатс го видяхме както го виждаха другите магьосници - човек който е забравил откъде идва, и е изпаднал тотално. На мен не ми беше комик рилийф - нищо смешно не виждам в бедния квартален клошар пияница който вярва, че звездите му го говорят. С Радагаст показаха образ който се получава когато си заебеш задълженията и се отдадеш на някаква мания без да мислиш колко си изциклил.

Средната земя БЕШЕ развита в сравнение с властелина - видяхме Град на Джуджета, видяхме отряд на елфи, видяхме Дейл, видяхме за пръв път град на гоблини. Видяхме великаните на Ауле (който не знае кой е Ауле да прочете Силмарилиона), видяхме Дол Гулдур. Това си е точно развитие на сетинга, изобщо не е прецикляне на старите показани неща.

Персонажите си бяха както в книгата - Билбо, Гандалф и някакви други статисти. Те не са важни по много проста причина - Хобит е книжка за средната земя и за приключенията сами по себе си, приключения които могат да се случат на всеки и затова няма значение на кого точно се случват. Цялата група на джуджетата е един персонаж - като отрядчетата във стратегиите в реално време които управляваш наведнъж.

Бай, да уей Роланд не е далеч с предположенията си за гейнес в джуджетата - жените им изглеждат точно като мъжете и звучат по същия начин. Дизайна им нарочно залагаше на кичозни прически - това е единствения начин зрителя да ги различи. Ако бяха еднакви - върви запомни кой какъв е.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jan 06, 2013 11:23 am

Как пък го измисли това за Радагаст? Във Властелина остро никой не мисли така за него, моят спомен е нещо от типа на уоу-друид мечка
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jan 06, 2013 4:54 pm

Думата Властелин не присъства в поста ми , точно обратното - поста ми започва със забележка, че нищо дословно няма (много големи забежки са правили от канона) и всичко което следва се отнася за интерпретацията на Джаксън.


Друида Мечка е Беорн дето ще го видим в следващия филм.
Tolkien concludes that Radagast was much like Gandalf
nuff said

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jan 06, 2013 5:06 pm

Е аз Радагаст даже не знам да го има в Хобита, той е изцяло офскрийн там. Беорн няма нищо общо в случая. Радагаст, който помогна на Гандалф във Властелина, си беше съвсем адекватен и изобщо не беше зарязал мисията си, просто такъв му беше спешъла, защото като Маяр беше протеже на някой от по-природно настроените Валари.
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jan 06, 2013 5:27 pm

Нали това казвам , че има тотални девиации от канона - когато се коментира филма говорим за Джаксън и за неговите представяния.

Мислех да си правя списък с фундаментално разминаващите се неща от книгата но след 30-тата бройка спрях да броя. Пък и все ми беше тая- наречи ме повърхностен но имаше доста места където се смях с глас на хумора който беше вкарал Джаксън, и който отсъстваше в книгата. Джуджетата простееха доста аграрно :wink:

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Mon Jan 07, 2013 12:47 am

Докато си разцъквах из нета, попаднах на това симпатично комиксче:
http://9gag.com/gag/6266454

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 07, 2013 4:11 am

И друго подобно по темата за Властелина :)
http://www.youtube.com/watch?v=1yqVD0swvWU

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Mon Jan 07, 2013 8:00 pm


User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Tue Jan 08, 2013 3:03 am

Джуджешкия оригинал е много по-як обаче...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Jan 08, 2013 5:38 pm

Така е. Просто се кефя, че се отдава подобаващо внимание на песничката.

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Sat Jan 19, 2013 11:41 am

Такам, гледах го и аз...

Мнението ми е всъщност малко противоречиво по въпроса. Приятен беше, но толкоз - не докара у мен някаква емоция. Някак имах чувството, че през цялото време гледам изрязани сцени от Властелина - града на гоблините много ми мязаше на частта с Балрог в "Задругата", а тази, където песовете преследваха Радагаст по полетата - на екшън сцената от "Двете кули", където Арагорн си пое демидж и падна в реката. Джаксън можеше да опита поне малко по-различен стил вкара в "Хобит", по-приказен, знам ли. Като гледам предишните коментари явно не съм сбъркан, защото бойните сцени тотално ме приспаха. Тея джуджета една драскотина не отнасят баси.

Иначе за мен лично това, че е 3 части се получава добре за момента - имаме добре развити сцени като тази със събирането на джуджетата в началото и гатанките на Ал-Гъм, които много допринасят за атмосферата на филма. Хареса ми как Билбо не се нави веднага, ами беше поставен пред дилема дали да замине с тях или не. Но въпреки това следващите му действия, като например
Spoiler: show
прокрадването покрай троловете
не можах изобщо да ги възприема. Допреди малко припадаше само при мисълта за кръв, а сега изведнъж се превърна в някакъв нахакан супер шпионин.
Всъщност най-големият проблем за мен беше Гандалф - с него съспенсът беше сведен до минимум. Имаме проблем? Гандалф ще го разреши! От всяка една напечена ситуация измъкваше героите, сякаш беше ходещ код за безсмъртие.
Spoiler: show
То не бяха троловете, града на гоблините, сцената с Азог...
Абе аз бая го оплюх, но въпреки това ще му дам 6.5/10. Определено ще има нужда от повторно гледане (без противното 3Д), за да го възприема по-добре. Отделно, че в киносалона имаше някакви гонещи се викащи дечурлига, които исках да умрат от заушка.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Sun Jan 20, 2013 3:48 pm

В последния ден преди да се преместя на новата работа успях да го гледам в киното в Бургас.

Добро приключение, по малко тъничка книжка, но не очаквах нов Властелин, а по-скоро добре премерен Хобит - все пак това са различни книги с различен заряд и съответно екранизацията трябваше да е по-различна.

Билбо беше чудесен (МАртин Фрийман определено има огромна заслуга за доброто представяне на героя), джуджетата бяха добра пасмина с афинитет към тежките песни и храната, Радагаст беше адския психеделичен типаж, само че онова надиграване със зайците и уаргите не ми беше по вкуса, още повече когато взеха да се мятат някакви имена, като че ли имаше някакво значение все едно в миналото са си организирали дружески надбягвания. Може би беше ненужно, но карай да върви.

Ефектите дори и да са били малко постни на моменти не съм забелязал пък и гледах филма на 24 3D.

Сцената между Билбо и Ам-Гъл беше много добра, точно ккто си я представях в главата си още когато четях книгата.

Но ето тук идва нещо друго - филмът беше добър, но не мога да го поставя като отличник за филм на 2012, просто беше като много добре направена екранизация на книга предшестваща Властелинът, но не и повече, нещо липсваше като заряд и като постройка на самото повествование, като че ли го приемам като добър филм от Средната Земя, отколкото като нещо изключително.

Ще видя задължително следащата част, за да събера двете части на една книга, която е написана с лекота и финес и представя едно приключение, което макар и лишено от епични пропорции компенсира с доста по-фриволен Гандалф, прекрасен Билбо и късчета носталгия по Средната земя :)

В третия филм не знам какво ще има, за да е хем парче от Хобит, хем връзка с Властелинът... Ще видим.

7/10

Поздрави

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests