Techtalk дискусия

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 02, 2011 7:13 am

Под хай-тек дискусии имам предвид не само тея дето съдържат странни ултра техничарски абревиатури от буквички и цифри, ами и тези за остинатото на Деспла, както и тези, в които се обсъжда какъв е ефектът върху зрителското подсъзнание от това, че камерата в някакъв конкретен кадър снима под ъгъл 47.28 градуса, вместо стандартните 47.23 и как интерферира въпросният ефект от камерата с това, че цветът на тапицерията на дивана във въпросния кадър е пепел от рози, вместо изначално планирания цикламен. Примерно.

Тея дискусии ги има доста по-често от два пъти годишно и без теоретичен бекграунд за ъглите на камерата и цветовите гами, които инсърт-рандъм-дайректър предпочита, на мен лично ми мязат на доста изумителните спекулации от литературните анализи, които моето поколение (поколението, дето отговаряше на литературен въпрос) трябваше да зубри в училище...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Wed Mar 02, 2011 1:26 pm

Джен, доколкото разбрах Франко се е запътил скоростно към източния бряг, защото е трябвало да сложи 40 минути каране на такси около Таймс Скуеър в CV-то си. :) Също доколкото разбрах, той май не е разбрал, че Жерве се е майтапел със скрипта си за Оскарите и вследствие останал много развълнуван и огорчен... :)

Аз няма обаче да си слагам офтопика в спойлер - насъбра се достатъчно да бъде дори отделен при желание, а и е по доста интересна тема. Само ще вметна, че по принцип нямам проблеми с офтопика, докато не касае някви ташаци за ЛС, и никога не съм го смятал за нещо, което ми пречи да се върна към темата, ако има писано интересно по нея - въпрос на модераторска старателност е кое къде да се намира, така че плс, MuadDib, по-леко с безсмислените глупости за "безсмислените технически глупости и мерене на пишки (ха-ха?)". :)

И да отговоря на Амелия: Амелийо, разбирам отлично как трябва да бъде преведен поста ти, но няма да го направя, щот напоследък гледам, че с мъжо ти доста сте ми насъбрали и нема да правя нещата по-натегнати. :) Правилният подход в тая ситуация е ето такъв:
1. Ако темата ти е интересна и разбираш от нея - включваш се с некви мнения по въпроса. Предполагам на драго сърце ще ти бъде отговорено.
2. Ако темата ти е интересна, ама не се чувстваш особено подготвена (аз примерно тук съм така) - ами четеш, смилаш информацията и където имаш нужда - google и wiki помагат доста. Предполагам също никой няма да ти откаже и повече инфо за по-технически неща, ако попиташ.
3. Ако темата не ти е интересна - ами ок, за всеки влак - пътници, всеки луд - с номера си и т.н. Прескачаш и това е. Ама призиви за интелектуална равнопоставеност и "бе кво се правите на мноо умни, никой не се вълнува от кви ги плещите, ае млък" малко са "всеки луд планина повдига" (особено ако е с мод. права :)).
Та така, ся като имаш тая класификация на възможните адекватни реакции - можеш да опиташ пак.

И да отговоря на Скърдж, щото това наистина беше много полезно и образователно, но някак не променя заключението ми, че:
- дижджитъла все още е ограничен и при определени условия е явно inferior спрямо филма;
- колкото и различни сорсове на мазня да могат да се формулират, основната причина все пак си остава снимането в зле осветени сетове.
Щото и шумът там се проявява по-силно (оттам и всичко в точка 1), а мисля, че основният фактор за това финалният материал при Ман да изглежда плачевно, е точка 2 - снимането без затвор, което после каквото и да го правиш, все ще резултира в неадекватен (неестествен) motion blur. Ясно е, че тук вземаме някакъв екстремен пример и на практика ситуацията в момента е много по-добре от това, пък и непрекъснато еволюира, но следи от тия проблеми все още се промъкват, независимо от старанията.

Разбира се, всички тези неща са и субективни в някаква степен - колкото ми харесва безумно детайлния Зодиак, толкова и ми харесва зърното в A.I./Minority Report/War of the Worlds/Munich - нещо, което едва ли някога ще бъде адекватно симулирано на диджитъл. И точно тук се включват и субективните моменти - че този тип заснемане ти влияе по някакъв начин на база история - в смисъл, че в главата ти е вече обвързан с определен тип кино. Така че bottom line, поне за мен е, че тоя въпрос - дали да се снима на филм или на цифри - трябва да се решава според случая, дори когато дигиталното заснемане догони напълно това на филм (и останат само специфичните обработки, които няма как да се наследят адекватно). За момента както е ситуацията, чисто на база използвана медия, намирам Due Date например за на порядъци по-сериозен филм от Public Enemies или The Box.
Което е напълно нормално и чудесно разбирам как става така, че за третата страна нещата да изглеждат като безсмислено разглобяване на дрехата обратно до конци и копчета и съответно, чудесно разбирам и откъде идва критиката. Честно казано не знам какво може да се направи, освен и за тези връзки, както за интимните, просто да не се говори.
Джен, а кво правим, когато на третата страна всъщност й е интересно, най-малкото защото може да обогати/преосмисли собствената си лична връзка с творението? :) Както казах, решението е просто: на който не му е интересно - чупката. :)

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Wed Mar 02, 2011 2:48 pm

Това с чупката, ако не забелязваш вече доста хора са го направили, защото наистина ни е досадно всичкото това почти показно демонстриране на познания между тримцата ви. Защо не си направиш труда да видиш, колко хора постват в дадена тема след като ти, Джен и Scourge я опрашите с безкрайно дългите си и прецизни постове за това как еди-кой-си бих снимал с левия си крак, с монтажистът бил спал с пълно дърво предната нощ и затова не се е справил, а осветлението било като в миша дупка, но всъщност това било технически грях, изначелно заложен в дигиталните камери.

Съжалявам, но в тоя форум сигурно всички гледат кино, но множеството от нас го правят за УДОВОЛСТВИЕ, което на мен лично този тип диалози тотално ми разсипват. Помисли си, дали вместо да ни покзваш вратата, не е добре малко да посмекчиш тона и да намалите безумните спорове за детайли. Ако толкова ви е важно да ги обсъждате, направете си тема ала "Техническите оссъждания на Silver, Jen & Scourge" и оставете останалите да могат да комуникират спокойно и когато говорите с нас го правете така, че да разбираме.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Wed Mar 02, 2011 2:59 pm

А можеш ли да формулираш как точно остана с впечатление, че някой от "нас тримата" гледа филмите заради нещо съвсем друго, и в никакъв случай за УДОВОЛСТВИЕ? :lol: Чудесно хиперболизиране, btw, де да беше и похват, употребен намясто. :)

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Wed Mar 02, 2011 3:05 pm

Удивително, да си забелязал наличието на сравние или директно казване, че някой от вас гледа филмите с друга цел? Това, което казвам е, че този тип коментари съсипват моето удоволствие от филма (и ако съдим по други постове, не само).

И щом ще се иронизираме, нека да продължа в духа ти вместо прямо и учтиво да ти казвам, какво ми е мнението. (БТВ, краткият ти отговор, който само се подиграва с мнението ми, вместо някак да отвърне възпитано на поставените там тези, само показва, какво уважение имаш към събеседниците си.) Като виден литературовед, я, вземи ме просвети, как именно и в какви сутуации да използвам хиперболата. Може би ти този, който може лично да каже кой, кога и как да използва хипербола.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Wed Mar 02, 2011 3:14 pm

Алексис, никой не се прави на никакъв тук, просто се говори за cinema-related неща, които на някой може да му са интересни. Дали са интересни на болшинството е извън всякакво значение. На тоя форум е някакъв навик да се влиза в ролята на говорител на масите. Оставете отбор "Ябълка" и "Черешка" на мира, минало му е времето на това.

Единственото прегрешение на techtalk-а тук е, че дойде естествено, но се превърна в офтопик. И тъй като е смислен офтопик, модераторите могат при желание да го обособят. Толкова е просто - останалото е цупене, от което няма нужда.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Mar 02, 2011 3:29 pm

Значи, искам да кажа, че с този пост не целя да засягам никого. Нямам нищо против Silver, Jen и Scourge да обсъждат в каквито и да било детайли операторската работа, монтажа и каквото там - честно казано, понякога е твърде интересно, но точно в тази конкретна тема от един момент нататък просто буквално *нищо* не разбирах от техническите изпълнения.

Принципно, обаче, ми е доста неприятно обща тема за което и да било изкуство да потъва в дискусия за технически подробности, които са от интерес преди всичко за хората, на които са професия или най-малкото сериозно хоби. Ако в нормална тема за някой музикален албум, примерно, някой започне да реди многословни сравнителни анализи на техниката за вибрато от лакътя и тази от китката при свиренето на китара, или за бенда от рамото, използван от Ричи Блекмор, или подобни неща, на които съм налитал доволно често, нормалните хора, които просто слушат музиката, без да задълбават в инструменталната техника, просто ще отствирят темата. Да не говорим колко информация дават подобни дискусии на човек, който не е навътре в нещата.

Редактирах поста, понеже бях така омазал едно изречение, че за нищо не ставаше. Надявам се сега да е по-добре.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 02, 2011 6:25 pm

Силвъре, ако мислиш, че само аз и Александър сме ти "насъбрали" си в дълбока делюзия. Аз лично съм подела кампания за банването ти и всеки път, като пляснеш лична нападка или провокативен пост срещу някого, сигнализирам на админите. Надявам се по някое време да спре да им е жал за теб и да ти бият шута. Чувствай се предупреден обаче, че се действа срещу теб, понеже не обичам да правя неща зад гърба на хората.

Една от причините да те искам далеч от тоя форум, е това, че имаш навика и наглостта да обясняваш наляво и надясно кое е адекватно и кое не е, независимо от това за какво става дума - дали за тек детайли, където конкретика и абсолютизъм някви са възможни, дали за лични вкусове и интерпретации на нещо, където всеки е прав за себе си. Това, съчетано с навика ти да лъркваш из темите за любимите си филми като Ам-Гъл и да се чувстваш задължен да пуснеш лична нападка на всеки, който има различно мнение от твоето, прави форумите Мувис и ТВ доста неприятно за посещаване място. Понеже твърде малко от хората тук са конфликтни гъзове като мен, те просто предпочитат да не пишат, за да не се разправят с излишни провокации и породения от тях офтопик. И аз се бях скатала за бая време, щото мислех, че проблемът е в мен, но поизпищяха доста хора, така че реших да се върна в амплоато си на конфликтен гъз. И ей ме тук. Понаблюдавах форума известно време, пуснах няколко поста тестово - сори, слънце, ама верно е замязал на обиталището на Ам-Гъл. Единствените хора, които се чувстват комфортно да говорят тук (щото явно ти действаш според 3те принципа, дето си дал горе и всеки, който "не знае" е обречен само да чете иначе на драго сърце ще му бъде обяснено колко е неадекватен) сте ти, Джен и Скърдж и това е недопустимо. Научи се да комуникираш, ако не искаш да излетиш оттук, щото както си я подкарал рано или късно ще излетиш. В кофата имаме достатъчно много теми с твое участие. За мен потребител, който обръща темите на кофа е непотребен. И не ми излизай с оплаквания кой колко по-зли лични нападки ти е отправил и колко тенденциозни сме към теб - лошото ни поведение към теб ВИНАГИ е било отговор. Ти си дойде като асоциален чук от Сферата и започна да замърсяваш още от самото начало. Викам да си ходиш обратно там, сигурно е единственият форум, в който могат да ти изтърпят троленето.

Джен и Скърдж, плз не ме разбирайте погрешно - аз с вас проблеми нямам, даже ви се кефя много, особено на Скърдж. От вас би ми било интересно да чуя мнение и да науча повече. Не сте вие хората, които осират тоя форум, щото вие имате желание за комуникация и не съм ви видяла веднъж да отправите лични нападки от висотата на превисокия си статус на разбирачи, ей така просто защото. КАКТО И ТРЯБВА ДА БЪДЕ. Аз съм сигурна, че и тек-толка няма да ни дразни особено, ако го няма патронайзинг поведението, което Силвъра демонстрира постоянно. Наистина бих се радвала да ми се пусне няква сбита информация наготово за тия неща, дори ако е под формата на линкове към нещо, а не на писан текст от вас.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Wed Mar 02, 2011 6:26 pm

Истината е, че Алексис е права. Все пак – фактите го потвърждават и действително случайността ние да се интересуваме от доста сходни неща, от които всъщност изобщо не е необходимо човек да се интересува, за да извлича удоволствие от изкуството, явно води до впечатление за демонстративна размяна на знания между тримца ни, което пък води до отказ на останалите от темите. И да се опитам сега да обясня, че някак си това всъщност е щастлива случайност и в използването й няма абсолютно никаква поза (сигурно има някаква психология на комуникацията между хората, която може да обясни кога и защо се отключват определени естествени процеси) – едва ли ще има каквото и да е значение за фактите.

Мога обаче да кажа съвсем искрено нещо друго и да приключим с тая никому ненужна сапунка. Последните десет години съм част от една клика, която нарича света извън себе си “обикновените хора”, все едно от небето над безценния ни бранш се лее проливна необикновеност. Тая арогантност винаги ми е била непоносимо елементарна и последното нещо, което искам, е да пренасям, дори и подсъзнателно, някаква нейна вариация в извънпрофесионалния си живот. С други думи – мен всъщност всяко мнение ме интересува, независимо върху какви аргументи се базира. Само да има някакви аргументи все пак. :)

А пък ироничният момент е, че аз съвсем наистина не съм им на тези двамата, между които ме слагате, в лигата. :lol:
Още по-ироничното е, че за 450 поста в тоя форум имам 0 (словом нула), в които съм заявявала какъвто и да интерес към неща от сорта на кой с кого спал преди две хилядолетия и как това се отразило на определен филм.

И тук е моментът да се извиня за поредния досаден, дълъг и не особено прецизен пост.

едит: пуснах си поста, преди да видя този на Амелия.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 02, 2011 6:32 pm

А какъв е въпросният бранш, ако не е тайна, разбира се? :)
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Wed Mar 02, 2011 6:34 pm

Е, той само един може да е - юридическият.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Mar 02, 2011 8:01 pm

Хубу де, сега когато всички отношения са за пореден път обяснени, защо не обърнем тази тема на място, където хората да могат да си коментират техническата част в подробности, когато искат? И ако някоя дискусия вземе твърде да върти в тая посока, просто участниците да се местят тук? Това угодно ли е на всички?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 02, 2011 9:53 pm

Не ми се струва особено адекватно - тек-толка си тръгва естествено при дискусията, не може да се прекъсва и мести така. По-скоро, когато спецовете задълбаят в някви такива неща, да слагат по някое друго пояснение кат за плебса. Примерно аз като взема да ви говоря за химия или биология в някоя тема, гледам да туря обяснение в две (или повече) изречения, за да не се окаже накрая, че си приказвам само с торн (from the top of my head). Джен беше обяснила кво е остинато, примерно. Другото, което бих препоръчала, е да се слагат в скоби зад името на еди кой си режисьор, композитор, сценарист, прочее, някои по-забележителни филми/албуми от филмографията/дискографията им. Освен ако въпросните лица не са някви мастити личности като Лукас, Камерън и прочее, дето ги знаят всички. Аз се опитвам да го правя в Анимето и мисля, че работи. На много хора ще им светне повече, като им кажа "пичът, дето е правил Кемонозуме и Mind Game", вместо просто да снеса "Масааки Юаса". Или "пичът, който озвучава Гинтоки от Гинтама", вместо "Томоказу Сугита". Или "пичът, който е правил музиката на Гурен Лаган" вместо "Ивасаки Таку". В опошляващите детайли му е майката, ако желаеш да си разбран и да си приказваш с околните. Знам, че Гугъл е наш приятел и винаги мога да пусна един сърч, но въпросът е, че инфото тук може да се представи и по начин, който да ми спести това. Тук всички сме умни, но всеки специализира в нещо различно. С малко обяснения и добронамереност ще се разберем съвсем добре.

Джен, ба само юридическия. Във всеки бранш с повече образование и кинти има богоизбрани. :lol:
Тук в университета БЪКА от тях.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Wed Mar 02, 2011 10:40 pm

Amelia wrote: Джен, ба само юридическия. Във всеки бранш с повече образование и кинти има богоизбрани. :lol:
Тук в университета БЪКА от тях.
о, само недей да омаловажаваш Лигата на Необикновените. Професионалните богоизбрани по другите места са едно. Нас ни богоизбират на 18 години. Като в първи курс преподавателите ти кажат “Вие сте елит” и после системно наоколо изречения започват с “Обикновените хора смятат, че...”, травмата е за цял живот. :)
Но това пък е вече съвсем различен толк.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Wed Mar 02, 2011 11:05 pm

амелия, интересно е, че споменаваш литературния анализ. по принцип в коментирането на креативните индустрии (със залитане към изкуствата) се е наложил стилът на "новата журналистика". в кинокритиката още в края на 60-те в лицето примерно на полин каел и в известна степен еберт. при видео игрите има сходна тенденция последните години.
опростенчески казано, идеята е не да се обяснява "какво има предвид авторът", а "какво ми казва авторът на мен" с тенденция към "какво ме кара авторът да казвам аз". т.е. всичко се базира на опита и личността на коментиращия, а само пружинката му е навита от коментираното произведение.
може да се спори, че тоя подход е в голяма степен единственият смислен, особено когато се коментира нещо съвременно и прясно. в много голяма степен това е вярно за форумните обсъждания (или поне е смислено да е), където се предполага, че, първо, върви някаква диалектика и, второ и по-важно, макар и парадоксално на пръв поглед, хората се интересуват от мнението на събеседника повече от мнението на автора. :)


силвър, не и не и на двете заключения.
филмът иска повече светлина от алекса или ред мх за сходно количество мазало. демек, вярно е, че липсата на светлина води до гняс, но същото важи дори в по-голяма степен и за филма. просто много по-лесно е да абюзнеш една цифрова камера по очевидни причини. а че практически няма предимства снимането на филм в момента (а не в някакво близко бъдеще) беше нещото, с което започна цялата работа.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 102 guests