Топ Няколко-си Най-Добрите (все още живи) Режисьори

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Топ Няколко-си Най-Добрите (все още живи) Режисьори

Post by Vivian » Sun Aug 15, 2010 6:33 pm

И тъй, вдъхновено от списъка от тази седмица, който се подмотаваше насам-натам из нета, изготвих мой личен топ 35, който пускам. А ужасно много ще се радвам да видя и вашите топ 5, 10, 20, 200! :D

Пробвах се да съм максимално обективна според мои собствени критерии/ разбирания и според това, което аз схващам за добро от режисьорска гледна точка. Логично, пълна обективност е невъзможна и тук-там се прокрадва и чист субективизъм, но ко да ме правите! :oops:

35. Дейвид Финчър
34. Стивън Содърбърг
33. Джеймс Камерън
32. Гас ван Сант
31. Майкъл Мен
30. Уди Алън
29. Педро Алмодовар
28. Куентин Тарантино
27. Ридли Скот
26. Андрей Кончаловски
25. Алфонсо Куарон
24. Спайк Джоунз
23. Анг Лий
22. Кристофър Нолън
21. Пол Томас Андерсън
20. Майк Никълс
19. Питър Богданович
18. Братя Коен
17. Уонг Кар Уай
16. Питър Уиър
15. Дейвид Кроненбърг
14. Ларс вон Триър
13. Вернер Херцог
12. Коста-Гаврас
11. Михаел Ханеке
10. Оливър Стоун
9. Дейвид Мамет
8. Дейвид Линч
7. Терънс Малик
6. Жан Люк Годар
5. Франсиз Форд Копола
4. Бернардо Бертолучи
3. Роман Полански
2. Стивън Спилбърг
1. Мартин Скорсизи

Убедена съм, че пропускам някой, но няма какво повече да мъдря списъка. После ще го ъпдейтвам с малко коментари.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Gunslinger
Warmage
Posts: 1201
Joined: Sat Nov 06, 2004 6:24 pm
Location: Midworld in the Middle

Post by Gunslinger » Sun Aug 15, 2010 7:44 pm

Само живи?О....К.....Ето това са според моите критерии.Въобще не съм се старал да съм обективен.Подредил съм ги по бройка любими филми.Не съм написал кои са филмите, защото ме мързи.

30. Neill Blomkamp -1
29. Rob Reiner - 1
28. Jonathan Demme - 1
27. George Lucas - 1
26. Ron Howard - 1
25. M. Night Shyamalan - 1
24. J.J. Abrams - 1
23. Mel Gibson - 1
22. Francis Ford Coppola - 1
21. Brian De Palma - 2
20. Martin Scorsese - 2
19. Edgar Wright - 2
18. James Cameron - 3
17. Timur Bekmanbetov - 3
16. Robert Zemeckis - 3
15. Oliver Stone - 3
- Guillermo del Toro - 3
14. Bryan Singer - 3
13. Frank Darabont - 3
12. Ethan Coen & Joel Coen - 3
11. Christopher Nolan - 3
10. Terry Gilliam - 4
9. Tim Burton - 5
8. David Fincher - 5
7. Robert Rodriguez - 5
6. Quentin Tarantino - 5
5. Peter Jackson - 5
4. Ridley Scott - 6
3. Clint Eastwood - 6
2. Sam Raimi - 6
1. Steven Spielberg - 10

PS.Fuck.Пропуснал съм Дел Торо.
http://blogofidiots.wordpress.com/
http://tvseriesbg.com/
There they stood, ranged along the hillsides, metTo view the last of me, a living frame For one more picture! In a sheet of flame
I saw them and I knew them all. And yet Dauntless the slug-horn to my lips I set, And blew. 'Childe Roland to the Dark Tower came.'
X-Men Deadly Genesis е Decimation Tie In

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Aug 15, 2010 8:39 pm

Не претендирам за обективност, а и се съмнявам да ги докарам до някаква сериозна бройка. Без наредба, поне засега.
Стивън Спилбърг. Грамаден е. Далеч не бих казал, че харесвам всичко негово, даже направо ненавиждам поне един негов филм, но когато работи, РАБОТИ. И то много.
Робърт Земекис. "Форест Гъмп". Този филм е напълно достатъчен. Една от малкото екранизации, които са по-добри от литературния си първоизточник. Всъщност всичките му игрални филми, които съм гледал, ми харесват много. Спестих си анимациите му, де - "Беоулф" ми е достатъчен.
Питър Джаксън. Това, че буквално предефинира филмовото фентъзи, би било достатъчно. После пък направи и "Кинг Конг".
Ричард Донър. Екшън. Една от най-добрите екшън-поредици на всички времена е негово дело. "Смъртоносно оръжие" 1-4 дефинираха жанра за мен, а и не са само те това, което издига Донър в очите ми.
Джон Мактиърнън. Ако "Смъртоносно оръжие" дефинира екшъна, то "Умирай трудно" дефинира детството ми. Или поне една доста голяма част от него. Същият режисьор създаде и един от най-големите боклуци, които съм гледал - "Ролербол", но това не променя факта, че два от неговите филми завинаги ще имат специално място в сърцето ми.
Джордж Лукас. Може да не е голям режисьор, но е ВАЖЕН. С главни букви. Все пак е създател на най-грандиозната фентъзи-сага в историята на киното.
Джеймс Камерън. Велик. Терминатори, бездни, смърфове... До каквото и да се докосне, прави го страхотно.
Тим Бъртън. Доста, хм, справедливо обвиняван в еднотипност и т.н., но пък атмосферата на филмите му винаги ми е харесвала.
Кристофър Нолан. Не знам добър режисьор ли е, обаче спрямо мен филмите му действат. И то силно.
Рон Хауърд. "Фрост/Никсън" и "Уилоу" го изстрелват адски високо, а той има и "Красив ум" и "Откуп".
Гор Вербински. Имам чувството, че пиратският жанр беше поумрял, преди той да се намеси и да екранизира, хм, атракцион в Дисниленд. Това ми е достатъчно. Все още любимият ми приключенски филм в последните десетина години е "Карибски пирати: Проклятието на "Черната перла", а и двете продължения поне радват. Особено второто.
Джон Ву. При него е малко... Или работи страхотно, или изобщо не работи. Във всеки случай когато се спомене за азиатски екшън с престрелки, това е първото име, за което се сещат 90 процента от зрителите. И с право.
Юен Уо Пинг. Човекът, който направи "Матрицата", "Убий Бил", "Тигър и дракон" и още една сюрия филми това, което са. Без неговата хореография те просто нямаше да са толкова успешни. Да не говорим, че именно режисиран от него филм на практика създава Джеки Чан - а това не е, хм, никак малко. Голяма част от филмите, по които е работил като режисьор или хореограф, са напълно негледаеми, но други са просто върховни.
Само Хунг. За да го оцените, трябва да сте фенове на бойните филми. Отново, огромен и като режисьор, и като хореограф на такива. Огромен и като актьор, а и на килограми. :)
Мартин Кембъл. Човекът, който направи филм за Джеймс Бонд, който да ми харесва.
Брайън Сингър. "Х-Мен" 1 и 2, "Обичайните заподозрени". Достатъчни причини. Едно време го мразех, бтв. Вече не помня защо.
Алекс Прояс. "Град на мрака". "Гарванът". "Аз, роботът". Точка.
Ридли Скот. Поредният режисьор, чиито филми за мен или РАБОТЯТ, или ги мразя. Но е велик, без съмнение.

Мисля да спирам. Ако се сетя за още някой, ще го добавя.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

rodd1ck
E'lir
Posts: 198
Joined: Tue Nov 17, 2009 12:35 pm

Re: Топ Няколко-си Най-Добрите (все още живи) Режисьори

Post by rodd1ck » Sun Aug 15, 2010 8:45 pm

Vivian wrote:Убедена съм, че пропускам някой, но няма какво повече да мъдря списъка. После ще го ъпдейтвам с малко коментари.
Джармуш, Китано?

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Re: Топ Няколко-си Най-Добрите (все още живи) Режисьори

Post by Vivian » Sun Aug 15, 2010 9:40 pm

rodd1ck wrote:
Vivian wrote:Убедена съм, че пропускам някой, но няма какво повече да мъдря списъка. После ще го ъпдейтвам с малко коментари.
Джармуш, Китано?
F*ck! :dash:
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Aug 15, 2010 9:42 pm

Нормално, няма как да не пропуснеш поне 3-4 наистина заслужаващи си мястото, като правиш такива списъци. Липсва и Жьоне примерно, да не говорим за Имоу Жанг, но засега приемам, че е по недоглеждане, иначе ще се караме. ;)

По-късно ще пусна и моя топ...примерно 24, да го оплюете.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Aug 16, 2010 1:16 am

Силно субективния и подрепен по прищявка в последния момент мой списък:

1. Жан-Пиер Жьоне
2. Дарън Аронофски
3. Уонг Кар Уай
4. Дейвид Финчър
5. Роман Полански
6. Терънс Малик
7. Мартин Скорсизи
8. Бернардо Бертолучи
9. Стивън Спилбърг
10. Жанг Имоу
11. Уди Алън
12. Джеймс Камерън
13. Дейвид Линч
14. Михаел Ханеке
15. Ален Рене
16. Вим Вендерс
17. Анг Лий
18. Жак Ривет
19. Братя Коен
20. Вернер Херцог
21. Ридли Скот
22. Майк Лий
23. Алфонсо Куарон
24. Абас Киаростами
25. Ларс фон Триър
26. Брайън Сингър
27. Франсис Форд Копола
28. Дейвид Кроненбърг
29. Сузане Биер
30. Ким Ки Дик

Годар няма да го сложа, каквото ще да казват маститите критици. ;)

100% съм пропуснал няколко задължителни имена, но какво да се прави...
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Aug 16, 2010 1:53 am

за сидни лъмет не сте се сетили, да речем.
ама за уес андерсън, или пък за спайк лий кво ви е извинението, като дори в "оня списък" ги имаше. :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 16, 2010 1:54 am

Убийствено е колко не се чувствам кваилфициран или заинтересован да коментирам класациите или да пиша своя :shock:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Mon Aug 16, 2010 7:13 am

Scourge wrote:за сидни лъмет не сте се сетили, да речем.
ама за уес андерсън, или пък за спайк лий кво ви е извинението, като дори в "оня списък" ги имаше. :)
Всъщност Лъмет трябва да е #9... :oops: Другите двама не планирам да ги включвам в топ 35.

@ Дем: Жьоне би ми бил нейде из топ 20, за Имоу...не знам.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Post by трубадур » Mon Aug 16, 2010 11:20 am

Баси, само Демандред уважава като хората азиатците.

Много ключови имена липсват , като Китано, Такеши Мике, Шиния Тсукамото, Цуи Харк, който за съжаление много здраво изпуска коня напоследък, Джон Ву (единствено и само китайските му филми).

Освен тях, дека са Хулио Медем, Alejandro González Iñárritu (както и ще да се произнася това), Люк Бесон, Филип Кауфман, Ричърд Атенбъроу?...

Въобще тия класации винаги са ми били малко в лево. И преди да се пусне подобна ще е наистина добре човек да каже какви са му критериите и вижданията за добра режисура, тъй като оставени без тях, това не са класации, а просто списъци с имена на талантливи хора.

Иначе, ако е субективна класация - добре, но обективно, остро няма по-добър жив режисьор от Мартин Скорсезе (с "е" или с "и" - няма значение сега). Просто няма друг човек с толкова точен и правилен усет за кино.

А от субективна гледна точка единственият жив режисьор, който харесвам повече от него е Аронофски.


добавка: Махнах Мингела, сериозно не знаех, че е умрял, а днес му гледах профила даже и се чудех защо няма нови негови филми. Аз по-рано щях да се изложа и да добавя Елем Климов, ама се усетих поне за него.
Last edited by трубадур on Mon Aug 16, 2010 1:42 pm, edited 1 time in total.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Aug 16, 2010 11:29 am

Как бе, Джон Ву поне аз съм го споменал. :D Както и още двама китайци. От японците най уважавам Куросава, ама пък той вече не е между живите, тъй че... :cry: А на Китано съм му гледал само един филм. Той, макар и велик, не е достатъчен, за да го ръгна между най-големите режисьори, дори и в толкова субективна класация.

А Люк Бесон просто го забравих. Сори за което. Копола също...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Post by трубадур » Mon Aug 16, 2010 11:36 am

Видях Хунг и Пинг, ама Ву не, сори, моя грешка.

rodd1ck
E'lir
Posts: 198
Joined: Tue Nov 17, 2009 12:35 pm

Post by rodd1ck » Mon Aug 16, 2010 11:39 am

Темата си се възприема, а и няма как иначе, като "любимите режисьори". С много имена не съм достатъчно или въобще запознат, че да пускам класация. Примерно откакто гледах Мариенбад постоянно сравнявам разни филми с него и то все в негова полза, но ми е трудно да определя как възприемам Рене с тоя филм и Хирошимата. :)

Myers
Commoner
Posts: 29
Joined: Wed Feb 03, 2010 4:36 pm

Post by Myers » Mon Aug 16, 2010 1:07 pm

трубадур, Антъни Мингела почина преди две години
I twist the truth, I rule the world, my crown is called deceit
I am the emperor of lies, you grovel at my feet
I rob you and I slaughter you, your downfall is my gain
And still you play the sycophant and revel in your pain
And all my promises are lies, all my love is hate
I am the politician, and I decide your fate

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests