Театър

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Театър

Post by Roamer » Mon Apr 26, 2010 12:08 am

Преди повече от месец и половина Морви прекара почти два часа на опашка за билети в Сатиричния театър, за да вземе няколко билета за приятели, които искаха да гледат "Възгледите на един учител за народното творчество" на Камен Донев. Както така и така беше там и купуваше билети за априлските постановки, решихме да си направим експеримент и да отидем на друга пиеса на Камен Донев, "Характери", за която не бяхме чували нищо до този момент. В последните седмица-две от време на време си припомняхме "да не вземем да забравим, че на 25-ти сме на театър" (и, да, и двамата на моменти сме достатъчно разсеяни, че да има реален ненулев шанс да се сетим по-късно :)) Е… добре, че не забравихме — такова шоу не е за изпускане!

"Характери" е пиеса за живота на две съседски семейства в панелен блок. Повече не искам да издавам, макар че дори на официалната страница на постановката има още подробности за сюжета и семействата — но без да се знае нищо е съвсем добре :) Това е комедия… май :) Това е "slice of life" — с тук-там някое преувеличение, но не много. Това е житейска драма (е, добре де, мъничко само), това е социален трилър (нямам ли право и аз да си измисля някое име на жанр? :)), това е шашава комбинация от Бранислав Нушич, Шекспир и Джоузеф Хелър, изстреляна в двадесет и първи век от режисьор, който знае точно къде и как да вмъкне в иначе ежедневен разговор я остро жегване, я забавен каламбур, я лека простотийка, така че после публиката да се чуди дали да си лекува първо мускулната треска на корема от смях или на ръцете от ръкопляскане.

В пиесата ще има по нещо за всеки — на практика всеки често или не толкова често срещан проблем в комуникацията между членове на едно семейство или между съседи присъства тук — извъртян под малко особен ъгъл.

За актьорския състав просто не знам какво да кажа; нито един — нито един! — от актьорите не ми направи впечатление на изкуствена игра или на преиграване. А за страничните им таланти — добре де, ще издам още мъничко; Камен Донев и тук е включил музика — ама музика ли да го наречеш! Народна песен, негърски госпъл, популярно парче, оперен хор… както вече казах, не знам какво да кажа :) Ръцете ми още са поизтръпнали от опитите ми да покажа възхищението си в залата :)

Ако можете, пробвайте. Има по нещо за всеки.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Mon Apr 26, 2010 11:30 am

След коментара на Roamer по повод новата постановка на Камен Донев, нека и аз да кажа няколко думи за Комедия на слугите на Теди Москов. Снощи имах съмнителното шастие да присъствам на това недоразумение, което се предполага да е хумористична театрална постановка. За мен беше поредното потвърждение, че аз и Теди Москов явно живеем в паралелни вселени и нямаме абсолютно никакви пресечни точки. От началото до края на спектакъла бях в недоумение какво се опитват да ми покажат и защо, по дяволите, толкова много добри актьори са се съгласили да са част от нещо подобно.

Сюжетно се предполага да ни каже нещо за слугите и техните господари, но всичко беше разпокъсано, изцяло лишено от структура и логика и залагаше на елементи, които определено ме вкарваха в потрес. Бяхме 5 човека компания и нито един от нас (доста разнородни по вкус и виждания индивиди) не можа да хареса постановката. Най-удивителното за мен е, че вероятно в залата имаше хора, които я харесаха, защото се смееха на хумора в нея, нищо, че аз го намирах за простшки и не-смешен. Успокаявам се с това, че някои по-големи късметлии от мен, които не бяха в средата на реда, успяха да се измъкнат по средата на това изтезание. Накрая овациите определено бяха вяли (аз не аплодирах), което отдавна не ми се беше случвало в театъра.

Силно НЕ го препоръчвам.

ПС. Защо не се направи една отделна тема за театрални постановки? Достатъчно фенове има наоколо.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Apr 26, 2010 1:13 pm

Ами аз опитах преди време - viewtopic.php?t=4107 - ама тогава като че ли срещна... странен... отклик. Вчера много се чудех дали да не я съживя, ама реших просто за експеримента да пиша тук (както някой там ме беше посъветвал). После и Морви ми се зачуди що не съм писал там, а сега и ти...

Ми наистина мисля, че това си е демонстрация на интерес - ако някой модератор реши да отдели минутка-две да ни премести писанията там, ще съм благодарен. Ако не, по някое време вечерта ще си изкопирам моето там :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Apr 26, 2010 2:39 pm

онова беше за раздел, не за тема :)

колко му е да се сложи една тема тук и да се прехвърлят постовете? Не ходим на театър толкова често (за съжаление), но пък е доста по-ценно според мен

edit: :yay:
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Apr 26, 2010 4:13 pm

Да, но и беше казано, че ако на някой му се пише, да пише във филмите, та затова...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Mon Feb 14, 2011 9:10 pm

ОК, тази тема си е доста позабравена, но аз реших некромансърски да я въздигна.

Този месец гледах два театрални спектакъла:

Ножица трепач
Това недоразумение беше широко хвалено из нета и поради тази причина изобщо не бях подготвена за ужаса, който ме очакваше. Предполага се да е интерактивна постановка, в която има импровизация, участие на публиката и дори финалът да се променя според случая. В моя случай явно нещо някъде даде накъсо. Не се получи. Това беше едва втория път в живота ми, когато по време на антракта си тръгнах и не догледах пиесата (първия беше един опит за комедийно представяне на Братя Карамазови). Бих казала на хората, решили да гледат този спектакъл, внимателно да проверят на какво се натрисат. Може да попаднат сред големите фенове, гледали пиесата по 2-3 пъти. Но може и да са като мен. В недоумение, как някой може да хареса това чудо.

Български разкази
Мариус, от друга страна, за пореден път ми доказа, че има толкова много талант, че е удивително, как го побира. Поредния му моноспоктакъл беше невероятен. И с комедийни, и с трагични елементи в различните си части (общо 5). Силно го препоръчвам. Но пък всеки фен на Мариус няма нужда от повече от неговото име, за да реши да гледа този спектакъл.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Feb 14, 2011 9:51 pm

Ножицата само хубави неща бях чувал дотук и мислех да я тествам ри следващата възможност :)

бтв тази тема трябва да бъде важна... Ако я бях видял нямаше да се прееба да отида на Комедия на слугите, чак сега чета на Алексис поста.
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Feb 15, 2011 8:24 am

Дам оважних я :)

Аз да си кажа, че Тестостерон кърти всичко налично :)
This is it. Ground zero.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Apr 11, 2011 9:08 pm

Alexis wrote: Ножица трепач
Това недоразумение беше широко хвалено из нета и поради тази причина изобщо не бях подготвена за ужаса, който ме очакваше. Предполага се да е интерактивна постановка, в която има импровизация, участие на публиката и дори финалът да се променя според случая. В моя случай явно нещо някъде даде накъсо. Не се получи. Това беше едва втория път в живота ми, когато по време на антракта си тръгнах и не догледах пиесата (първия беше един опит за комедийно представяне на Братя Карамазови). Бих казала на хората, решили да гледат този спектакъл, внимателно да проверят на какво се натрисат. Може да попаднат сред големите фенове, гледали пиесата по 2-3 пъти. Но може и да са като мен. В недоумение, как някой може да хареса това чудо.
Гледах я миналата седмица и всъщност доста ми хареса :) Интерактивния елемент можеше да е по-добре - преброихме 3 подставени лица ;) Но "участваха" и доста хора от публиката. Забавно беше и да, финалът се променя (въпреки че май най-често публиката си избира един и същи).
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Apr 14, 2011 11:18 am

Преди да напиша моето мини-ревю за постановка бих искал да отбележа, че не съм толкова разочарован от Ножица-трепач колкото е Алексис. Гледах го през ноември и всъщност ми допадна много. Имаше много хумор, но определено постановката без Камен Донев е много по-зле, а и в България специално интерактивността е по-скоро минус.

Моята гореща препоръка е за Полет над кукувиче гнездо на Морфов. Предполагам, че който се интересува малко от български театър вече го е гледал, но да напиша на останалите - просто хуквайте към касите. За мен това е едно от най-качествените неща, играни на сцената на Народния театър и едно от най-добрите такива на Морфов въобще. Великолепна актьорска игра от-до (макар Деян Донков в началото да е малко стресиращ за сетивата), доста високи production values като за бг театър, няколко изключително въздействащи сцени и като цяло едни от по-смислените 4 часа, които съм прекарвал в театър. Фактът, че не си погледнах часовника нито веднъж говори сам за себе си.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat May 07, 2011 1:19 am

Не е много по темата, защото не са впечатления, но - до края на месен май всичко на голяма сцена в Народния Театър има прИмоция два билета на цената на един, така че налазвайте смело, аз се адобих веднагически с два билета за Дон Жуан.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat May 07, 2011 7:24 am

Лелеее браво :) мерси!
This is it. Ground zero.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Sat May 07, 2011 7:41 am

Отлична новина, особено предвид, че ще се мяркам из София тия дни.

Последното, което гледах там беше Идеалният мъж. Като голям фен на Уайлд бях повече от леко на тръни, защото трудно понасям лоши интерпретации. Бях много приятно изненадана. Спектакълът е добре направен, като има достатъчна доза оригиналност в адаптацията, за да не е скучен. Ролята на лорд Горинг е поверена на Владимир Карамазов, а приятелят му Чилтърн е Юлиан Вергов. Това, което ми допадна повече от всичко, беше как е представен образът на отдалия се на мързел и удоволствия Горинг - маниерите му са преувеличени до абсурд, но това страхотно пасва на образа и се получава много добър краен резултат.

Ако имате време и желание, ви го препоръчвам.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Wed Jun 27, 2012 12:01 am

Малко форумна некромантия от мен и да спомена спектакъл на Армията, който гледах тази вечер - Кръщене на Камен Донев (автор).

Признавам си, че като фен на Характери и За народното творчество... си взех билети за този спектакъл без дори да търся отзиви за него. Това се оказа невероятна грешка.

Постановката е толкова слаба, че Камен Донев трябва да се срамува името му да е свързано с нея. Сюжетът е кух, диалозите (когато се чуват, а често това, че не се, е цяла благословия) елементарни, тъпи и безсмислени. Актьорските изпълнения изглеждаха измъчени, насилени и лишени от каквото и да било вдъхновение. Актьорите през повечето време се деряха до степен мен да ме заболят гласните връзи от съпричастност.

Ако някой реши да гледа Кръщене, внимателно да види отзивите из нета и да се консултира с хора, които вече са го гледали. Докато лошата чуваемост може да се дължи на конкретната сцена на изпълнение (макар че намерих отзиви по темата от хора, които не са от Пловдив), сюжетът и актьорските изпълнения не могат да използват това оправдание.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Gunslinger
Warmage
Posts: 1201
Joined: Sat Nov 06, 2004 6:24 pm
Location: Midworld in the Middle

Post by Gunslinger » Fri Jun 29, 2012 9:59 pm

Току що се връщам от прожекцията на Frankenstein в Пловдив. Много беше добро. И Джони Лий Милар и Бенедикт Къмбербач се справиха чудесно. Само, че ми се искаше да гледам версията, в която Къмбербач играе чудовището.
http://blogofidiots.wordpress.com/
http://tvseriesbg.com/
There they stood, ranged along the hillsides, metTo view the last of me, a living frame For one more picture! In a sheet of flame
I saw them and I knew them all. And yet Dauntless the slug-horn to my lips I set, And blew. 'Childe Roland to the Dark Tower came.'
X-Men Deadly Genesis е Decimation Tie In

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests