Надценените филми

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Tue Apr 06, 2010 10:23 pm

Потенциално не го поставяш, именно защото на теб не ти е въздействал емоционално и може би това те възпрепятства да оцениш мястото му като маркетингова запазена марка в кино-индустрията. :)
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 06, 2010 10:26 pm

Кроу е доста по-добър и разнообразен актьор от Деп. Лично мнение. Ся, виновен е, че не се прави на идиот постоянно, предполагам, но му прощавам щото имам голямо сърце.

Аз искам да прочета по-обстоятелствени мнения защо старите SW са надценени бтв. Любопитно ми е как точно трилогия, оформила толкова колосално парче от съвременната култура, е "надценена". Или може би гледаме всеки филм като някакво изолирано в бездната нещо, а не в контекста на всичко, което го съпътства?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 06, 2010 10:28 pm

И което е достъпно пост-фактум.

Не че нещо но Епизод 4 е безумно бутафорен след една определена възраст.
This is it. Ground zero.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Apr 06, 2010 10:30 pm

Moridin wrote:Не че нещо но Епизод 4 е безумно бутафорен след една определена възраст.
... отсече заклетият фен на 300. :mrgreen:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 06, 2010 10:30 pm

Бутафорен точно не. Зле режисиран и леко дървен - определено. Не ми е от любимите части, дори в топ 3 не ми е. Обаче не си говорим за кое колко е добро, а кое колко е НАДЦЕНЕНО. И си го говорим в момента, та викам да ни е простено, че за нещо на чукурнайсет години гледаме постфактум съпътстващите го явления. Не е като половината филми в тая тема да не са навъртяли декадата вече.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Tue Apr 06, 2010 10:58 pm

Roland wrote: Аз искам да прочета по-обстоятелствени мнения защо старите SW са надценени бтв. Любопитно ми е как точно трилогия, оформила толкова колосално парче от съвременната култура, е "надценена". Или може би гледаме всеки филм като някакво изолирано в бездната нещо, а не в контекста на всичко, което го съпътства?
So sweet the fanboyishness :twisted:

За мен са надценени защото са посредствени като филми, с дърварска актьорска игра и крапи сюжет.
Радвах им се като дете, но на всяко следващо гледане осъзнавам колко са зле.
Да са живи и здрави хората развили разширената вселена, защото оригиналните Лукасови неща просто са зле.

Лично мнение де се вика. Никой не ангажирам с него.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Apr 06, 2010 11:04 pm

Моето мнение се покрива с това на Ян :) Освен това ти в момента въртиш и сучеш и домъкваш някакви култури и съпътстващи контекстове, вместо просто да признаеш, че филмите са си на едно прилично средно ниво и дотам, ерго надценеността им.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Tue Apr 06, 2010 11:07 pm

Какъв е критерият за оценка? Какво влияние има даден филм върху културата или какви са художествените му качества? Колкото и да са разтегливи и двете неща.
Защото досега си говорихме за художествени качества или просто за лично възприятие от сорта на гледаемост. А не за влияние върху обществото.
Никой не спори, че Star Wars е културен феномен. Но да, аз смятам, че в тази тема трябва да постъпим точно така, да "гледаме всеки филм като някакво изолирано в бездната нещо, а не в контекста на всичко, което го съпътства".

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Tue Apr 06, 2010 11:30 pm

да инвертирам OP-то със следното твърдение: sw е най-значимото нещо в киното от появата на звука насам. надценен my ass. :)

rodd1ck
E'lir
Posts: 198
Joined: Tue Nov 17, 2009 12:35 pm

Post by rodd1ck » Wed Apr 07, 2010 3:20 am

Темата си касае личен вкус и постът ми е крайно субективен. Заглавия с преобладаващи отрицателни впечатления, които съм гледал близките години и то предимно само по веднъж. Доста голям списък се получи. :lol: Иначе част от филмите са ми дори с някаква оценка 5-6, но имам по-хладно отношение към тях.
Хронологично:

Citizen Kane (1941) - Почти в нито един момент не успя да ме въвлече в историята, едва го изгледах. То качествата ще са му други, но нищо не запомних от него, напред във времето ще опитам отново.
Tokyo Story (1953) - По едно време започна да ми се струва направо безкраен. Иначе като слава не е много по-назад от горния.
Black Sunday (1960) - На много места четох, че е може би най-добре заснетият хорър.
Repulsion (1965) - Спомням си, че едва го изгледах и то от скука. Може би не съм бил в правилно настроение, че ми се струва като филм, който доста би ми харесал доста.
The Discreet Charm of the Bourgeoisie (1972) - Може би заради тематиката, но по едно време стана направо негледаем.
Monty Python and the Holy Grail (1975) - Не моят тип хумор, въпреки че "Животът на Браян" ми беше доста по-интересен и забавен.
Suspiria (1977) - Когато го гледах нямах много понятие за джалото и киното на Ардженто, въпреки че Profondo rosso ми беше харесал, но това дори го превъртях по едно време, което правя много рядко.
Bad Lieutenant (1992) - Нищо лошо не мога да кажа, но още едно трудно и досадно гледане. Даже новият лейтенант ми хареса повече и то щото отива в една трипова посока.
True Romance (1993) - Скучничък, чак към края малко повече ми допадна, сега може и повече да ми хареса.
Leon (1994) - Изтъркана мелодраматичност, дразнещ, силно впечатлителен трябва да е може би.
Open Your Eyes (1997) - С напредването на филма все повече си губех интереса, докато към края не ми отиде към пълно затъпяване, дори не помня точно защо.
Panic Room (2002) - Може да е някакъв експеримент, почивка, но в определени моменти не можех да повярвам колко е неадекватно всичко.
City of God (2003) - Някакви негри се гърмят и всичко е много куул заснето.
Oldboy (2003) - Мислех си, че нещо не съм го възприел правилно, но след като наскоро гледах Thirst реших, че няма да се разберем много добре с Парк.
Match Point (2005) - Трудно, безинтересно гледане.
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Най-слабата част от поредицата. 8-)
The Mist (2007) - Тъп край.
The Curious Case of Benjamin Button (2008) - Скучен и повърхностен, може би му трябва друг прочит.
The Dark Knight (2008) - Докато "Началото" събуди някаква носталгия тук нямаше такава. Не можах да разбера защо е тоя забързан монтаж, заради който не можах да възприема нищо от драмите му.
The Headless Woman (2008) - На няколко места го видях в челни места по класации, иначе дори не му бих обърнал и внимание. Стори ми се твърде претенциозен, празен и скучен. Може и да съм изпуснал нещо.
Hunger (2008) - Гледах го в Люмиер, може би е от значение малко, по-скоро ми се стори досаден, отколкото да ми повлияе някак. Прословутият диалог беше по-досаден и от филма, а Фасбиндер не разбрах с какво толкова трябва да впечатли.
RocknRolla (2008) - На няколко пъти мислех да си изляза от залата, малко ми остана.
Slumdog Millionaire (2008) - Първата част - социална, да впечатлява хората по света с историята за циганетата си, ама аз все пак живея в България, та това малко трудно може да стане по такъв начин. След това става толкова сладникав, че дори лека-полека почва да увлича, но си остава блудкав докрая.
The Wrestler (2008) - Запомних го с няколкото песни. Ако беше някакъв неизвестен независим филм сигурно щях да го възприема по-добре.
Avatar (2009) - Нито история, нито визия ме впечатлиха.
Източни пиеси (2009) - Започна обещаващо, но после се навързаха разни етнически и политически глупости, та напъванията му станаха много изкуствени и по едно време започна да дразни чак.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 07, 2010 4:11 am

Няма такова нещо като произведение в бездната. Да изолираш един филм от теченията, от които е част или които е създал, целите, които си е поставял, времето, в което е правен и т.н. и т.н. е тотално нелепо. Да не говорим, че така ПАК не го гледаш в бездната, щото остават стотиците ТВОИ фактори, които влияят на анализа. Т.е. не изолираш произведението от всичко, а само от каквото не ти изнася. Което е тъпо. Иначе темата е разнообразна. Всеки може да изтъква каквито пожелае причини да намира нещо за надценено - художествени, културни и т.н. Fight Club примерно е надценен точно като културен феномен, щото де факто въздейства само на ниво "впечатлителни тийнове". Иначе като ФИЛМ е чудесен, ако и леко напънат.

Не знам за къв фенбоишнес иде реч. Империята и Джедаите са две от най-великите кино-фантастики, правени изобщо. Дървена игра, че има - има, но нито е повсеместна, нито е от развалящия впечатлението тип. То къде ли няма дървена игра вече. Затова пък ефектите като за годините, в които са правени филмите, са страхотни, сюжетът е великолепно развит от все пак доста бедната основа на Нова надежда (Лий Бракет все пак за пета част) и най-вече - филмите изграждат наистина страхотна вселена.

А разширената такава е директен резултат от тия филми, не нещо, дето се е появило от нищото да "спаси положението", нали...

И дори не искам да отварям дума за цялостния принос на старата трилогия за развитието на звуковите и визуални ефекти по принцип, нали, основно щото ще навляза в огромна и дива територия, от която не разбирам нищо.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Apr 07, 2010 9:57 am

*Нали се разбрахме да няма коментари на зрителските качества, да не говорим за комплексите, на другите постващи в тази тема. - Demandred *

Иначе вчера казах, че ще си напиша няколко от надценените неща за мен:

1. Имагинариумът - остро....За мен оценките на този изключително средняшки филм дори за принципно безинтересния за мен Гилиъм просто още веднъж обират посмъртните лаври на Хийт.
2. The Reader - отвратително слаб филм с до болка тъпашки сюжет, който наистина не ми е ясно как се намърда до такива награди (ТЯ НЕ СЕ СПАСЯВА, ЗА ДА НЕ РАЗБЕРАТ ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА ЧЕТЕ ФФС МАМИЦАТА МУ....)
3. Бандите на Ню Йорк
4. Brazil
5. North by Northwest на Хичкок ака "предшестеника на модерния трилър" - my ass
6. WALL-E
7. Почти всичко н Дарън Аронофски начело с Фонтана, да също и Кечистът
8. Аватар - имам го предвид като филм цялостно, не като визия рабира се
9. The Hurt Locker - ЧАК за такива отличия не беше
10. The Green Mile
11. The Incredible Hulk


Това е от мен на пръв поглед.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Apr 07, 2010 10:17 am

Не знам, предполагам, че си трябва някакво съобразяване с особеностите на времето, когато е пускан даден филм. Също така понякога това е много трудно, когато те са твърде различни от особеностите на сегашното. Офтопик, ама сега се сещам за сериала Седморката на Блейк, който е сниман с някви нищожни пари и смешни технически средства (а.к.а. боядисани чаршафи), съответно смешна визия, но въпреки това е бил пълен култ.

Иначе и на мен Междузвездни войни ми бяха в графата "хубаво, ма чак пък велики?", но предполагам, че е заради разликата във времето. А за Властелина съм напълно съгласна с Гибли.

Никола, пак го удряш на някви измислени определения, при добро желание човек може да каже и за теб, че си така:) Ма няма, де.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Apr 07, 2010 11:46 am

rodd1ck wrote: Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Най-слабата част от поредицата. 8-)
Останалата част от поста ти няма да я коментирам, ама... Това пък как го реши?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Apr 07, 2010 1:07 pm

Аз пък точно затова съм абсолютно съгласен и съм готов да споря докрай. Епизод 3 е най-големият джоук и за мен е абс пълната бутафория, само дето накрая нямаше някой да изкрещи "IT'S ALIVE" като показаха Вейдър....Да не споменавам сцената с убийството на Мейс колко беше жалка.

Парадоксално но факт единствената част, която съм гледал само веднъж е именно 3.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 92 guests