A V A T A R

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!

Колко пъти гледахте Аvatar?

Poll ended at Wed Feb 03, 2010 8:17 pm

Веднъж
24
34%
Два Пъти
16
23%
Повече от два пъти
12
17%
Веднъж, но планирам още гледания
9
13%
Не съм го гледал
9
13%
 
Total votes: 70

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Sun Dec 20, 2009 9:51 pm

На същия принцип, на който застреляният Новолуние е извадил 2х уикенда на Аватар, предният филм на Камерън извади към два милиарда, така че светът от бая време си е стигнал там.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Dec 20, 2009 9:54 pm

И за разлика от Новолунието, тоя филм ще прави стабилни приходи месеци наред, та нека му е зле, че не е бил вампиризма в първия си уикенд...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Sun Dec 20, 2009 11:55 pm

...Ааа ...
Не се сещам изобщо по какъв начин да започна този пост. Сигурно с някаква предистория с очакванията ми и нещата, които бях научил за "НАЙ-КОЛОСАЛНАТА" продукция на Камерън, нахвърлена на бързо в няколко изречения. Бях се зачудил: "абе дека се изгуби тоа пич?" След това разбрах, че през последните 7-10 години е работил по някакъв проект. Веднага очакванията ми се завишиха огромно. После гледах скрийн шотовете и трейлърите на Аватар и си викам: "бах тва ше земе се окаже неква колосална тъпня". Но от година някъде се убедих, че когато отида да гледам някой филм изобщо не трябва да подхождам към него с някакви много завишени или много занишени очаквания. Просто отивах и го гледах. Оставях на момента да ме грабне или отврати. Така че, захвърлих всичките си очаквания(да и тези най-малките, също) в гардероба в къщи и отидох на вчерашната прожекция на Аватар в **** IMAX.
Знаех, че филма ще е една огромна пукотевица и супер клиширана история. Не ми пречеше. Отидох да се порадвам на общата продукция на Камерън'с фемили :twisted: , в гадния работен съботен ден. Тръгнах си РАЗОЧАРОВАН. Не ядосан, а изключително разочарован.
Приключенска фантастика - да. Колосален - да. Могъществен - да. Чакай малко - спри до тук. Нещо не разбирам, разочарован си от филма, но въпреки това до сега нищо негативно за него не каза? Един от много въпроси, които си задавах докато гледах филма(споко, не съм откачен. Само на ум си говоря със себе си :lol: ). За мен годините чакане между Аватар и Титаник по никакъв начин не си заслужаваха. Във филма бяхме свидетели на едни от най-колосалните и невероятни битки през последните 30 години в киното. Но, не ме грабнаха. (Бах, тоа е мнооо прост. Верно ли не ти аресаха? Аз съ разцепих, бе). За мен един филм, за да се нарече ВЕЛИК, това не е достатъчно. Трябва всичко от А до Я да работи като добре разработен механизъм, а не да се пропускат буквите от К до Щ. Еми сори. Бях наясно, че историята на филма ще бъде клиширана и взаимствана от плеяда други филми, но това не ми пречеше. Все пак всяко едно нещо е взаимствано от друго. Всичко ново е добре разказано старо. Но сценарият на Аватар, ЗА МЕН, не беше такъв. Емоционално НЕсилна история. Филма ми изглеждаше така, все едно някой като мен(голяма дупка) го е разказал. В този си филм, чичо Джеймс беше един от най-слабите разказвачи, които съм виждал(никога няма да му простя това). А това нещо за клиширана история е просто недопустимо. Да сюжета не блестеше с оригиналност, но не означава че всичко друго от филма може да го компенсира. Колкото красива и сочна да изглежда отвън една ябълка, която гние от вътре, е нищо друго повече от гниеща ябълка. За съжаление - най-вече моето. Клишираните реплики, сякаш извадени от долнопробен екшън, не те оставяха намира и те "замерваха" през целия филм. История като тази, която може да се разкаже по много по-добри, да не кажа уникални, начини Камерън беше избрал най-отвратителния(най-лесния) от тях. Да извади всички добри елементи от 10тина филма и клиширани реплики от 20тина други филма, да ги хвърли в една купа и да ги разбърка. АВАТАР.
Създадения свят от него е уникален. Изключително детаилно мащабен. Огромен, изпълнен с всичките му невероятно красиви пейзажи. КОЛОСАЛЕН. И естествено, че такъв свят няма как да се развие напълно само в една част, така че със сигурност ще има поне още една. А той има на къде още да се разгръща. Но на мен явно историята и актьорите ми откраднаха пълното усещане на тази магия. Вярно че, имаше някои актьори, които не си стояха много убедително на местата, но в крайна сметка повечето от тях бяха добри: с две изключения. Първото изключение: грешката да повериш главната роля на Сам Уортингтън. Нищо против него, но в този филм той седеше като една голяма, синя ваденка. Нито като човек, нито като аватара си, не успя да ме накара и за миг да му повярвам. На много от местата изглеждаше повече от смешен, детински смешен. Голяма грешка. Много голяма (след сценария). Другото актьорско изключение е: Зоуи Салдана. Е мацката ми скри шапката. По-красиво актьорско изпълнение и по-добре изигран персонаж, не бях виждал от много отдавна (Камерън, попадение в десятката със Зоуи). Всяка една от сцените изиграни с нея в тях, ме караха все повече и повече да и вярвам. Брилиянтна актьорска игра от страна на Зоуи Салдана. ПОЧИТАНИЕ. Но, въпреки всичко това (абе пич на теб не ти ли омръзна само да плюеш филма, бахти къв си селтак), по никакъв начин не успях да се почувствам, че бях там, че бях част от Пандора. Някак си не успях да съпреживея или почувствам каквото и да е от този огромен, спиращ дъха, свят. И въпреки изумителната Зоуи Салдана(не, няма да ми омръзне да го повтарям) и една от най-красиво и още толкова колосално направена сцена: тази на падащото дърво(една картина, която може да те накара да почувстваш и съпреживееш, особено на 3D, цялата обреченост, която се беше пропила в нея. Фууу. Няма такава сцена. Адмирации), по никакъв начин не се почувствах част от този свят и поне малка част от емоциите на обитаващите го жители. Докато гледах филма, си виках: Абе какво ти има, гледаш най-якия филм правен до сега, а ти никакъв трепет дори. Стегни се. Харесай го. Харесай го.. Съжалявам но, не можах. Не мисля, че съм емоционално "съкат" и че не мога да възприема и съпреживея толкова уникално усещане, което НЕпредлагаше този филм. За мен просто такова нещо липсваше. И силно се надявам, че ако филмите от фантастичното кино ще се делят на: преди и след Аватар, то дано да бъде след Аватар 2(само ако втората част не е по-лоша и от първата), а не Аватар. И да, вярно е, че обективината оценка на този филм в СЕГАШНАТА КИНО-СРЕДА е 10/10(може би 8/10), то това не означава, че оценката наистина е ОБЕКТИВНА и вярна. Сега оставям в следващите постове(поне в следващите 2 страници, най-малко) хората да ми теглят всичките майни, за които се сещат и да напишат всичките негативни обяснения за тъпотията и глупоста на хората(в частност, моята). Лощо няма. Единственото лощо нещо е, че си тръгнах "празен" от филм, който има потенциал да бъде нещо велико. В края, за мен кутията на Пандора се оказа празна. По-празна дори и от празната, неотворена(каква ирония), кутия на Пандора в Томб Рейдър 2.

П.С. И много моля да не сравняваме сюжета на този филм с този на Властелина и този на Гладиатор, където и двата уж не били с нищо по-различни от Аватар, само че в единия се случвали повече неща, а в другия по-малко. Темата е за Аватар, така че нека си спестим субективните коментари за други филми (най-вече за филм като Гладиатор).
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Dec 20, 2009 11:59 pm

Моите съболезнования.



П.П. Като се замисля, и "Междузвездни войни" отначало беше разкритикуван от някои хора, включително от професионални критици. И неговият сюжет не беше нещо особено, нито актьорските изпълнения (освен три - Алек Гинес, Питър Кушинг и Харисън Форд)...

(Нямам предвид горния разочарован коментар, говоря точно за критики, каквито вече се изказват от някои зрители на "Аватар".)

Превъртаме напред 30 години и що да видим? Да, именно.

Иначе си съжалявам, че Лукас, а не Камерън (или Ридли Скот) е режисьор на четири от шестте филма...


Може би е прибързано да се каже, но ми се струва, че "Аватар" като кино-явление е "Междузвездни войни" на сегашното поколение.
Камерън впрочем директно си казва в едно интервю, че "Аватар" има потенциала да даде начало на поредица и цял франчайз, стига първият филм да донесе достатъчно приходи.



П.П.П. Иначе заедно с приходите от другите държави до момента е минал 230 милиона.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Mon Dec 21, 2009 2:13 am

ще кажа само,ЧЕ филма е невероятен!смърфовете са уникални!!!който не му харесва да го гледа пак!ако пак не стане, да се пренасочи към камбоджанско кино!!! :lol:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Dec 21, 2009 2:46 am

Skywalker wrote:смърфовете са уникални!!!
СТРЕЛЯХА ЛИ ХУБАВО С КОПИЯ ПО КОРАБЧЕТАТА ОТ ХЕЙЛО, А?! :twisted: :lol: :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Dec 21, 2009 3:29 am

абе не е стар варс и няма да бъде, но е прилично як.
аз, за разлика от силвър, съм доволен, че липсват изсилени 3д шоу-оф шотове, които причиняват главобол.
историйката пък не дразни, както дразнеше същият стори клонинг в претенциозно снимания дистрикт 9. на шаренкото CG повече му върви клишето.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Dec 21, 2009 3:32 am

Не правя буквално сравнение между двата филма. Говоря за кино-изживяване, което си е баш съпоставимо и за мен, и за други хора, които сме имали късмета да гледаме Войните и Аватара в деня на появата им на кино.

Лично за мен това са Двата Големи Сблъсъка С Нещо Втрещяващо На Голям Екран - края на 70-те в кино "Москва" (когато на излизане от залата като в просъница направих кръгом към касата и си купих билет и за следващата прожекция) и Аймакса в мола на 17-и декември. Е, първият ми е по-скъп, понеже ми е детски спомен, но вторият ми е същото като възрастен.
Last edited by passer-by on Mon Dec 21, 2009 3:38 am, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Dec 21, 2009 3:38 am

и аз не правя буквално сравнение.
в тоя филм няма нито един герой от калибъра на хан соло например и нито една реплика с потенциал за меме, а.к.а. кечлайн. което намалява lasting appeal-а. и в други направления изостава, но да не задълбаваме.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Dec 21, 2009 3:41 am

Хем казваш, че не правиш буквално сравнение, хем търсиш точни еквиваленти.

Говоря ти за ЦЯЛОСТНО ИЗЖИВЯВАНЕ ПРИ ГЛЕДАНЕ НА НЕЩО НА ГОЛЯМ ЕКРАН. Не правя дисекция и сух анализ на двата филма да проверя кое как им прищраква. И нямам такова намерение.

Просто сравнявам емоционалните си възприемания на единия и другия. Та не ми обяснявай кое от кое изоставало, моля те, при положение, че говоря за субективни впечатления.

А Камерън >>>>>>>>>>>>>>>> Лукас на режисьорския стол.
Иначе в техническо отношение и двамата са направили адски много за киното.
Last edited by passer-by on Mon Dec 21, 2009 3:43 am, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Dec 21, 2009 3:43 am

ставаше дума за стар варс на новото поколение, не за субективните ти възприятия.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Dec 21, 2009 3:44 am

Да. Рано е да се обсъжда, но ако Камерън успее да си развие филмите като Лукас своите навремето, за мен ще са абсолютно сравними - като общо въздействие над публиката. На ниво първи филм вече мога да ги сравнявам, хем съм ги гледал в еднакви условия - първа поява на кино.

Разликата между първия и втория Терминатор не беше никак малка, струва ми се.
Last edited by passer-by on Mon Dec 21, 2009 3:48 am, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Dec 21, 2009 3:48 am

възможно е. но в момента това го няма.

нито като мащаб, нито като герои, нито като фундаменталност на историята. а вбъдеще къв заек ще изскочи никой не може да знае.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Dec 21, 2009 3:51 am

Фундаменталност на историята в Стар Уорс?!
Даже ако включим Разширената Вселена това си остава просто симпатично стандартно фентъзи в спейс-опера сетинг, а при филмите като гледам как Лукас маже и омазва т.нар. "митология" във всеки нов филм спрямо предишните (особено природата на Силата с мидихлорините), "фундаменталност на историята" не е първото, което би ми хрумнало.

И казвам това като фен на сагата, който е изчел над сто комиксови сборници и над 70 романа от Разширената Вселена на Стар Уорс и продължава да я следи.

Затова и по-горе говорех за потенциал. Лукас на ниво "Междузвездни войни" през 1977 г. беше абсолютно сравнима ситуация. Я си представи за момент малките деца, които сега гледат "Аватар" триизмерно на голям екран.
Last edited by passer-by on Mon Dec 21, 2009 4:04 am, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Dec 21, 2009 3:56 am

ако ти не виждаш фундаменталното в зъл император-магьосник, последни останки от древен рицарски орден мечоносци, принцеси, реформирани контрабандисти и прочие, нормално е да не разбираш защо аватар в този си вид не може да е това, което е стар варс.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 102 guests