Pandorum

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Fri Oct 09, 2009 7:39 am

Аз принципно нямам нищо против тоя жанр, но специално раздаването на десятки на изтъркани негови екземпляри не го разбирам. И последно време много ми е дотегнало от такива историйки - все пак всяка втора игра е именно в този жанр. Doom 3, Dead Space, Gears of War и т.н. и т.н.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 09, 2009 7:56 am

Не съм казал, че е изтъркан, казах, че е класически. И освен това в игрите може да е така, но толкова добър такъв филм не е имало от ужасно много време, да не кажа от първия Alien насам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Fri Oct 09, 2009 9:52 pm

AlDim wrote:Еми - дефенд йор тен :)

Къде го слагате спрямо Event Horizon (аз въпросния го имам за приятен, но иначе доста лесен за забравяне филм)? И като го слагате за най-добър сай-фай тази година, се предполага, че някак издухва District 9, Moon и Star Trek?
В IMDB има оценка 7.2
27% Rotten Tomatoes, а IMDB има да пада още със сигурност.
Дифендвам. Станция Хоризонт го гледах на 14 в огромен киносалон с як звук. Процент на anxiety докат го гледах...7...вероятно...към края едвам се влачеше. Ритъмът на целия филм е супер-неравен, въпреки, че има няколко добри момента. Като го изгледах пак наскоро е остарял като изказ зверски и вероятно бих му дала една прилична 7-ца....(или 6.5).

На District-a съм му дала 9.5, Star Trek е лъскаво, приятно нещо за къмто 8-ца, а Moon-a е за чиста 10-ка. Само че и четирите филма от тази година са ужасно различни. В единия случай говорим за форма на някаква сатира, замаскирана като mockymentary/ action/ sci-fi, в другия е slick action, при Moon е по-скоро психологическа драма и се доближава твърде до Соларис, примерно, а Пандорум си е чист хорър, който ползва елементи на sci-fi.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 09, 2009 10:08 pm

Also, it's very awesome :twisted:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Fri Oct 09, 2009 10:12 pm

That goes without saying...
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri Oct 09, 2009 10:59 pm

Аз искам да споделя, че филмът го чакам страшно много именно заради неща като Dead Space и страхотния Event Horizon, надявам се да успея да го гледам тази седмица и ще пиша веднага.

Към АлДим: Не мисля, че Gears попада в този жанр, аз там и на хардкор не се чувствах особено изплашен в нито един момент, ГИърсът си е военен сай-фай, не сървайвъл хорър.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sat Oct 10, 2009 6:43 am

Абе всяка втора сай-фай екшън игра евър мейд е инспирирана от Aliens, така че Gears съвсем си се вписва. :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Oct 10, 2009 6:46 am

Другаде тоя спор, плс, че нямате спирка, като почнете :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Mon Oct 12, 2009 12:53 pm

Твърдо 7/10 от мен. Приятен, добре заснет и грабващ вниманието, добър начин да си изкараш час и половина. Доста по-силен в началото(лично мнение ;)), към края вече го нямаше елемента на ужаса, а и като цяло беше доволно предвидим от средата нататък.
Spoiler: show
Беше ясно, че ще оправят реактора, Гало ще си вземе, ще стигнат на планетата и там всичко ще е на 6.
Но нищо чак толкова велико или класическо в него, просто много добре развива идеята "there be gremlins aboard this vessel".
Плюсове:
-Корабът. Готино направен, с клаустрофобични коридори и очевидно непредвиден за редовно ползване от хора.
-Денис Куейд. Сериозно. В смисъл, рядко се вижда Денис Куейд да не играе Денис Куейд.
-Ze Gremlins в началото, когато се виждаха само за момент като смътни сенки. Стилът много напомняше първи пришълец, където ужасът е по-скоро в неизвестното, а не в страшната гадина.
Минуси:
-Ze Gremlins. Повече в спойлерите.
-Пандорума като идея.
-Цялото изпълнение с реактора.
-Няколко по-маломерни дупки в сюжета, които все пак оставят неприятно впечатление.
Spoiler: show
Гадините. Поне за мен не бяха толкова страшни след като започнаха да ги дават на светло и по много - след това започнах да гледам филма по-скоро като екшън, отколкото като ужас.
Пандорум - според мен съвсем спокойно можеше да се мине изцяло без него. Почти нямаше момент, в който наистина да ми пука дали гадините са истински или не, а другата намеса в сюжета беше само в диамонолога на Денис Куейд и в последната сцена на мостика.
Реакторът. Можем да направим космически кораб, който да лети между звездите със замразени хора и да ги опази живи столетия наред, да се приводни на планета и да изкара под водата още столетия, но не можем да направим модул за самодиагностика и автоматична поддръжка на най-важната част от кораба (който в реална ситуация би имал най-малкото още 2 дублиращи системи, просто за всеки случай), та трябва реакторът да се рестартира на ръка. При това с готин малък брояч с точните секунди до експлозията.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 12, 2009 5:17 pm

Две поправки само:
Spoiler: show
Точните секунди бяха до самоизключването, не експлозията. Като идеята беше, че не могат да го рестартират, ако се самоизключи, а това ще убие всички замразени хора мигновено.

И Пандорумът беше пряката причина за сегашното състояние на ситуацията, съществуването на мутантите и удължения полет. В смисъл, без Пандорума филмът просто не би съществувал.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Mon Oct 12, 2009 6:07 pm

Съгласен за първата забележка, мое недоглеждане. Но имайки предвид какво направиха около реактора, спокойно би могло това да се прави с автоматизирани системи (нямаше нищо, което да изисква специфично човек).
За втората забележка -
Spoiler: show
Мисля си, че няма нужда от специално психично заболяване, което да хваща всички наред и да е причина за всичко във филма. Ето един примерен сценарий: след като идва новината за края на Земята, един от членовете на екипажа изтрещява, избива останалите и започва еднолично садистично управление, като постепенно минава в режим Калигула. Не е необходимо да е изтрещял заради специално заболяване, просто е превъртял за момент от шока, след което и избрал да слиза надолу по спиралата, след като веднъж вече е убил.
Част от хората, които изгонва/избягват от него, са принудени да живеят в място с ограничена ресурси, като основният им източник на храна е канибализма. Това автоматично ще доведе до оцеляване на най-агресивните и безскрупулните, и 5-6 века по-късно имаш това, което е във филма. При такъв сценарий почти целия филм остава непроменен, без момента с двете версии на Гало.
Според мен Пандорума просто трябваше да има някакъв по-изразен ефект, който да оправдае включването му в сюжета, това е.
П.С. 800-но мнение във форума. Go me! :D
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 12, 2009 7:00 pm

Emi prav si, no s Pandoruma e po-qko i vkarva shizo element, koyto si styrje prez celiq film :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Fri Oct 16, 2009 11:19 am

Spoiler: show
Филмът е силен в много отношения, основните от които за мен са атмосферата и някои sci-fi елементчета, като ръчните генераторчета за енергия, лазерната самобръсначка, едновременното изстрелване на спасителните капсули (тип "облак") и т.н., други такива дреболийки, които ме израдваха като идея и визия.
В началото си стряскаше доста, като може би най-вече го докарваше от suspense + звук.
Все пак филмът е от най-добрите в жанра си поради големият дефицит на качествени продукции от този тип.
Иначе има доста слабости и на много моменти е глупав. Няма да споменавам дреболиите този път, а двата основни недостатъка, които виждам
- лошо свързани (прескочени) и излишни сцени; например срещат се с някакви гадове, тръгват да бягат и следващата сцена са просто другаде и затварят врата; или са просто другаде; сцената на боя на монголската нинджа 1vs1 с шефчето на гадовете... беше wtf. И доста други такива.
- Най-основното - гоблините на Tolkien в космоса? C'mon. Мисля че можеше в доста по-яки създанийца да са мутирали хората... Тези сме ги виждали и в Wrong turn, в The descent, във Властелина и къде ли още не. Бяха ми доста скучни и безидейни; И другото... нинджи. Разбира се, че трябва да има нинджи... Просто може да се направи МНОГО по-добра deep space style фабула и concept art. Виждам постапокалиптичния наклон, но просто не ми се върза добре и не ми хареса. За сметка на това ми хареса много обяснението как са се развили съществата. (не че беше супер гениално, просто беше издържано и добре представено).

По-minor:
- Behavior shift-а на мацката от пълна дивачка в интелигентна жена; дойде рязък, необоснован; не ми хареса как е изграден персонажа, слабо са се справили с това според мен

Шизофренията (пандорума) също не блестеше с оригиналност, но пък беше доста добре направен; Това не е точно недостатък, просто отбелязвам.
И все пак, като цяло:
8,5 +/-

ПП
- към мнението на termit +1 (само не виждам защо варианта с Pandorum да е по-лош от другия); иначе абслолютно вярно - филмът е Horror първите 20 минути, след това си е чист екшън за мен; спря да плаши
- Бен Фостър наистина е гениален, но за мен е по подразбиране. Когато трябва да се играе леко или тежко изпсихопатясала роля - той е човека за ролята
- Сравнението с Event Horizon - доста подобни като атмосфера; Pandorum определено е по-качествената продукция. Бих го оприличил до голяма степен и на
Sunshine, а от игрите ми се доближава до System Shock. Има само нотки на Alien, със Star Trek е все едно да сравняваш Stardust с Brave heart. District 9 за мен е откровенно по-слаб, но така или иначе нямам чак такова високо мнение за District-а, спрямо това на останалите във форума.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Fri Oct 16, 2009 12:08 pm

минорният ти недостатък е много по-неминорен от другите. :)

филмът е добър, но тая цифромания, дето се вихри тук, е леко втф.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Oct 16, 2009 8:03 pm

Филмът определено е добър, особено за поджанра си. Изкефи цялата caveman-концепция (оттам и гадините изглеждаха така както изглеждаха, да подсилят това усещане) и разните алегорични моменти, каквито в такива филми обикновено се срещат доста често.
Spoiler: show
Относно на мацката промяната в поведението. Това от една страна беше защото нашият се явяваше Разумът в цялата история (противопоставен на лудостта на Гало, на лудостта на негъра-готвач и на чуждостта на монголеца-нинжа, който не умееше да комуникира с другите пълноценно) и защото жената поначало се държеше като "дивачка" в началото само защото е нямало с кого да се държи цивилизовано.

Относно ясния финал. На мен честно казано не ми беше много ясен, до последно се чудех дали нашият ще надделее над цялата тая лудост. Пък и ме кефеше как се още от самото начало на филма се справяше абсолютно хладнокръвно с всички ситуации, в които попадна. Определено си заслужи хепиенда.
Иначе разните хорър-моменти си бяха много ефектни (особено когато се изтърси с лицето надолу в онази решетка), екшънът също, ако и камерата да ми беше твърде нестабилна на моменти.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 98 guests