Ip Man и други филми с бойни изкуства

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Thu Feb 12, 2009 3:09 pm

passer-by wrote: Между другото, Джет Ли - а може би и Джеки Чан - бил признавал в интервюта (чуждо твърдение, не съм чел такива интервюта), че в бой с тренирани професионални бойци тип 2 метра и 130 кг едва ли би спечелил като във филмите си. Не ги подценявам, де, особено Джет Ли, който си е многократен шампион по У-Шу. Споменавам го по темата "кинозвезди-реален бой". Джет Ли го бил казал във връзка със свой филм, където се биеше с един куп такива противници в клетка на място за незаконни боеве (дали не беше Целувката на Дракона?). Сцената добре я помня и в нея наистина Джет Ли ги сваляше с по един-два удара, което ми се стори доста нереално.
Филмът с Джет Ли е "От люлка до гроб". А там противниците му са такива като Ранди Котюр(ако не му греша името), който ще поозори всеки сериозен боец. А и Джет Ли не се е бил по турнирите - печелил е с демонстрации. Колкото до Джеки Чан - той сам си признава, че не е майстор боец. Но пък според легендите двубоят му с Бени Уркидес в "Wheels on Meals" е бил истински бой без хореография и без да се пазят един-друг. А Уркидес е неколкократен шампион по кикбокс и таекуон-до, ако не ме лъже паметта.

Що се отнася до Брус Лий - твърдя, каквото твърдя, защото филмите му просто не струват. "Fist of Fury" е приятен филм, обаче се съмнявам човек, който не се интересува от подобни филми и не е откърмен с легендите за Лий да му даде повече от 5/10. Аз лично му давам 8/10, защото е наистина важен за жанра. Но останалото... "Enter the Dragon" е откровено тъп и с неособено качествена хореография на битките - а и фактът, че Робърт Клоус няма друг филм с оценка над 5/10 в imdb е, предполагам, поне малко показателен. Поне не е болезнен за гледане. "Пътят на Дракона", обаче, е. Сериозно. Всичко извън двубоя с Чък Норис е толкова ужасяващо, че ако бях чел Станек, сигурно щях да сравня филма с неговите произведения. Иначе битката с Норис не е лоша, но е прекалено дълга и развлачена. "Game of Death" не дразни, но не е и нещо особено. Но пък там през повечето гледаме вместо Брус Лий Юен Биао или някой друг, тъй като Лий е починал по време на снимките. "The Big Boss" не съм го гледал, затова и нямам мнение за него. Общото ми мнение за бойните му сцени обаче не е много добро - не са толкова реалистични, а и при цялата му сила и скорост в твърде много моменти го виждаме просто застанал в някаква странна позиция и направил гримаса все едно го боли зъб. Що се отнася до Брус Лий като боец - тук има доста спорове. Ще продължа в спойлер, че няма общо с филмите.
Spoiler: show
Скоростта, силата и приносът му към бойните изкуства са безспорни, но според мен твърде голяма част от качествата, които му се приписват, са прекалено фантастични. А и единственият двубой на Брус Лий с голям майстор боец, за който се знае със сигурност, че се е случил, е станал при закрити врати и истинският резултат е известен само на присъствалите - а те са не повече от десет. Става дума за двубоя с Уонг Джек Мен. В книгата на Линда Лий "Брус Лий - човекът, когото познавах само аз" ще прочетеш, че причината за този двубой е правото на Лий да преподава бойни изкуства на некитайци. Ще прочетеш и че Брус Лий е размазал противника си от бой в рамките на две-три минутки. Само че тази причина е абсолютна фантасмагория, а и самият Уонг е имал американски ученици по онова време. Що се отнася до самия двубой - из интернета се намират материали, звучащи достатъчно достоверно и твърдящи, че двубоят е бил доста повече от две-три минути и далеч не е толкова сигурно кой е победил. А и по онова време Лий е бил на 25-26 години, а Уонг е бил майстор с доста повече опит в бойните изкуства от него. Трудно ми е да повярвам, че би бил лесен противник за когото и да било. Пък и хиперболизирането на способностите на Лий от феновете му е наистина дразнещо - попадал съм на коментари, твърдящи, че любимият им боец е можел да лети, например, или че никога не е бил побеждаван, че би смачкал фасона на всички боксьори, каратисти и всякакви бойци едновременно, и разни такива. Това само ме настройва срещу него, честно казано, а и не само мен.
Иначе всъщност го уважавам немалко, но не достатъчно, за да стигна до кух фанатизъм.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „Green Book“/“Зелената книга“

passer-by
Elder God

Post by passer-by » Sat Feb 14, 2009 8:01 am

Гледах Fighter in the wind, Ong Bak и The Protector.

Първите два ми харесаха умерено - повечето двубои зависеха едва ли не от това кой носи повече на бой. Застават двама, млатят се и който пръв падне. Това особено в първия.
В Онг Бак Тони Джа всъщност ме изкефи повече с каскадьорските си изпълнения, особено като го гонеше бандата през уличките и той се шмугваше или скачаше през някакви невероятни места.

В The Protector обаче и двубоите бяха добри, и историята със слоновете доста повече ме трогна. Особено частта с боя по стълбите си беше като качване на нива - буквално и преносно. И накрая босовете със... специалното оръжие. :lol:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

coldie
Archmage

Post by coldie » Mon Feb 16, 2009 10:32 pm

Да, ами на мен "Ип Ман" ми направи впечатление, защото имаше сравнително добър сюжет за филм с бойни изкуства. Пак, ще кажа, че като инспирация ми е най-близък до "Fighter in the wind". Лично аз относно рейтингите давани от сайтое като имдб.ком не се влиия толкова, но признавам, че и те си имат тежест и беше впеачтляващо да видя(след като гледах филма и собствено ми хареса), че "Ип Ман" има 8.1 което си е "мега" за филм с БИ.Търсим съм в нета относно реалните факти околко биографиите и на двамата и реално не мога да кажа доколко легендата е преплетена с истината, но "файтъра" ми се вижда по-близък до истината.
Пък ако въпроса е само до филми с БИ, аз лично не мога да кажа много, просто защото гледам на филма като цяло. Общо-взето тия двата и "Онг-бак"(и трите са вече споменати тука) са някакъв еталон в по-новите филми с БИ.
На Дони Йен съм гледам още 2-3 филма и със сигурност и да си учи бойните сцени за самият филм, заради изискванията на самият филм, все пак е талантлив и като цяло е от актьорите които реално притежават умения в БИ. И изобщо тоя човек е на 44 години, които не му личат особено. Тони Джаа е истински каскадьор и всъшност мн. хора го сравняват с Джеки Чан, който на мен лично не ми е някакъв любимец.
Джет Ли ни е най-познат орще от "Манастира Шаолин":) и за него мога да кажа само добри думи относно бойните му умения.
Колкото до Брус Ли, спорем мен това е най-добрият боец м/у актьорите.Колкото до филмите му, ни един не ми е харесал, но все пак са прекалено стари. Чел съм мн. различни интервюта с хора, майстори и грандмайстори на БИ и ако не друго не съм заблезал никой от тях да отрича уменията му. Малко се отплесквам по тази тема, но ми е интересна и доколкото съм проверявал и сравнявал легендите относно Брус Ли са много и съвсем не са в негова полза. Може би едно от най-точните неща за него и неговият стил, който някога са казвани, са това е един индивидуален стил, далеч не за всеки, и по някое време самият той го е осъзнал и приел.
Относно филмите, от новите... зависи кой какво търси...Хумор, бойни сцени? качество на сюжета? Различно е, поне за мен. Хммм, примерно от неизброените засега, мога да добавя "Kung-Fun Hustler", "fearless"...
А от старите...има поне 7-8 добри филма (които да съм гледал), но пък са си доста старички.

passer-by
Elder God

Post by passer-by » Mon Feb 16, 2009 11:51 pm

Само едно уточнение за Fearless - не е "един от неизброените досега", споменат е и от мен, и от Тайгърмастър. :wink:
The Best of Mozart

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Thu Mar 05, 2009 1:36 pm

Снощи по MGM даваха най-тъпия тъп филм с нинджи, който изобщо е съществувал. "Нинджата отмъщава". Едвам го открих в imdb.com, но ето:
http://www.imdb.com/title/tt0095745/
Довечера пак ще го дават. Не го гледайте при никакви обстоятелства. Просто недейте. Болезнено е. Обичам тъпи филми с нинджи, обаче това е под санитарния минимум. Самият факт, че някой е получил заплата за участието си в този филм, ме ужасява, и това го казвам сериозно. Дори не можеш за му се смееш, толкова е жалък.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

Sephiroth
Farmer

Post by Sephiroth » Wed Mar 11, 2009 5:45 pm

За да е филма с нинджи хубав, в него трябва да участва Шо Косуги, звездата в този жанр филми 8-) А Ип Ман е страхотен, изпълни ме на макс просто филма.

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Sun Mar 15, 2009 12:16 am

Току-що гледах "Black Belt". Нелош филм, всъщност дори е доста добър. Проблемът е, че е твърде американски. Не знам как са успели да го постигнат без нито един американец между създателите, но е факт. Цялата история, поуките, които ще видите, демонстрираните принципи... Това човек би очаквал от филм с Ван Дам. Не знам как да го опиша.
Spoiler: show
Едно от наставленията на Учителя беше, че каратистът не трябва да рита и да удря противника. Това леко противоречи на моето разбиране. А и не само на моето. Ето какво пише в книгата "Двайсетте ръководни принципа на карате" на Гичин Фунакоши и Генва Накасоне:
От друга страна, когато обстоятелствата извън контрол накарат праткикуващите карате да прибягнат до действие, те трябва да отвърнат от все сърце и без грижа за живота или крайниците на противвника... Това действително е истинският дух на будо...
(На мястото на многоточията има няколко думи, които са без значение.)
Но въпреки "американската" си същност историята всъщност никак не е лоша, а и хореографията на битките е :shock: Не е много зрелищна, де, обаче е смазващо реалистична като за боен филм, а и доста красива. Малко са филмите, в които абсолютно никъде не са използвани въжета, но този определено е един от тях. Ако го гледате, ще се насладите на чисто и истинско карате без излишна украса. Красиво е.
7.5/10.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Mon Apr 13, 2009 7:36 pm

"In the Line of Duty 4" с Дони Йен се оказа направо смазващо добър екшън. Със сигурност ще се нареди между любимите ми. Великолепни, изключително бързи и чудесно снимани бойни сцени, ужасяващ дублаж на английски и леко тъпичка история, всъщност, но бойните сцени са най-важното. Много, страшно качествени, с феноменална хореография, която без усилие забива всякакви матрици и подобни в земята, без хвърчащи изпълнения и изобщо страхотни. На моменти са малко прекалено дълги, де, но това няма да ви пречи. А и тук наистина са едни от най-красивите ритници, които съм виждал. 8.5/10, като махам единица и половина заради ужасния дублаж и леката глупост отвреме-навреме.

"Онг-Бак 2" е... Няма какво да разправям. Гледайте го. Малко или много всичко, което изписах за предишния филм, важи и тук, макар че двата са тотално различни. Във всеки случай този е може би най-скъпата тайландска продукция, която съм виждал, а и най-добре хореографираната. Никога досега не бях виждал толкова много стилове само в една бойна сцена, а тук... :shock: За нещастие краят е прекалено тъп. Наистина.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

passer-by
Elder God

Post by passer-by » Mon Apr 13, 2009 9:23 pm

Аз пък чакам тия дни да ми дойдат ей тия две нещица. :D
http://www.amazon.com/Fight-Quest-Smith ... 889&sr=1-1 на Discovery Channel

http://www.amazon.com/History-Channel-W ... y_d_text_c на History Channel

Второто го има в Замундата на цял торент. Някъде гледах и 15-те епизода поотделно - или пак в Замундата, или в АкселБГ-то. Доста интересни.
The Best of Mozart

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Fri Jul 31, 2009 12:44 am

Таку-що гледах "Непобедимите от Удан":
http://www.imdb.com/title/tt1102364/
Филм легенда, споменаван наравно с "Манастирът Шао Лин", препоръчван от разни почитатели на син-и-цюан и подобни бойни изкуства, понеже движенията са много добри... Само няколко думи да кажа. Ако сте го гледали преди двайсет и кусур години и сте останали с добро впечатление, НЕ ГО гледайте отново. Ще си развалите спомена. Ако сте чували милионите легенди за него, за това как бил велик и т.н., не се подлъгвайте по тях. Ако просто ви се гледа хубав боен филм, потърсете другаде. Филмът е изключително зле. Съжалявам, че го казвам, обаче е така. На ниво операторска работа и монтаж се дъни могъщо - филмите с Брус Ле, които излъчиха по телевизията вместо тези с Брус Лий, могат спокойно да му съперничат. За сценарий и актьорска игра ми е направо неудобно да говоря, дори дупка като "Пътят на дракона" е по-добра в това отношение. Що се отнася до хореографията на битките - всъщност не е лоша, обаче кофти камерата съсипва всичко. Личи си, че движенията се правят от истински майстори, а не от "оперни" бойци(такива, които не са учили бойни изкуства, а сценичен бой в Пекинската опера), можем да се насладим на изключително красиви битки... Т.е. щяхме да можем, ако камерата не беше буквално през цялото време встрани от действието. Не е като съвсем нищо да не се разбира, де, обаче... Абе, ясно. 4/10 от мен. Дано не съм наранил нечий свиден спомен.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Sat Aug 01, 2009 5:05 pm

За да си пооправя настроението след оназивечершното(каква дума само, а?) разочарование, преди малко гледах "Yellow River Fighter":
http://www.imdb.com/title/tt0096478/
`ми, оправих си го, дума да няма. Филмът е направо разкошна приказка. Бях решил, че Xinyan Zhang(изобщо нямам идея как се чете това) не може да направи два пъти толкова добър филм - негов е и, по мое скромно мнение, най-добрият боен филм изобщо - "Манастирът Шао Лин" - но съм грешал. За нещастие копието, което намерих, не е с много добро качество, но става. Можете да го свалите от torrents.ru.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

Xellos
Moderator

Post by Xellos » Wed Aug 12, 2009 7:00 pm

Шедьовър на Индийското кино ;). Намалете звука ;)

http://fishki.net/comment.php?id=55768
If you have come to these pages for laughter, may you find it.
If you are here to be offended, may your ire rise and your blood boil.
If you seek an adventure, may this story sing you away to blissful escape.
If you need to test or confirm your beliefs, may you reach comfortable conclusions.
All books reveal perfection, by what they are or what they are not.
May you find that which you seek, in these pages or outside them.
May you find perfection, and know it by name.

passer-by
Elder God

Post by passer-by » Sat Oct 24, 2009 12:51 am

Не е филм, но това май е най-подходящата тема.
http://www.amazon.com/Meditations-Viole ... 558&sr=1-1

(в Букдепозиторито я има по-евтино, но Амазонският линк дава повече информация)

Едно от най-полезните и смислено написани четива, на които съм попадал в живота си. И не се подвеждайте по заглавието - не става дума само за улично насилие и бойни изкуства, а за насилието във всякакви негови проявления и как най-адекватно да реагираме на него. Авторът знае за какво пише, както е видно от бекграунда му, а и от похвалите на негови колеги, някои от които са доста известни в бранша.

Ако уважаемите модератори от подфорум Книги разрешат, бих отворил тема за нея, в която да пускам откъси от книгата и евентуално да ги коментираме, ако има желаещи (твърде вероятно би имало). Но нека те и админите преценят дали е допустимо от гледна точка на авторските права.
The Best of Mozart

annorion
E'lir

Post by annorion » Sat Oct 24, 2009 10:53 am

passer-by wrote:Ако уважаемите модератори от подфорум Книги разрешат, бих отворил тема за нея, в която да пускам откъси от книгата и евентуално да ги коментираме, ако има желаещи (твърде вероятно би имало). Но нека те и админите преценят дали е допустимо от гледна точка на авторските права.
Добра идея. Надясам се да няма проблем да се осъществи, защото на мен би ми била интересна една такава тема.

RAT400
Sorcerer

Post by RAT400 » Sat Oct 24, 2009 5:48 pm

passer-by wrote:...
Виж това. В същия дух е като това, което описваш, може пък да ти допадне :)