Ip Man и други филми с бойни изкуства

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by alshu » Sun Aug 18, 2019 1:10 am

TheGrimReaper wrote:
Sat Aug 17, 2019 4:24 pm
Че самия жанр е в застой и доста рядко се появява вече нещо наистина качествено, особено от Китай това е видно. Преди години, когато филмите с жици завладяха екраните (малко след '93) традиционните филми с бойни изкуства отстъпиха място на онези летящите, но после пак имаше търсене на точно по-земни филми с такава тематика и нещата се завъртяха. Доколкото съм следил жанра през годините (запознах се с тези филми през '84 с първия "Манастира Шаолин", "Непобедимите от Удан" и вече смехотворния "Хон Гил Дон") съм забелязал периоди на възход и падение (както се получава с всеки жанр) и продължавам да гледам с интерес всичко което мога да яидя, въпреки органичението на времето и локацията, не бих използвал чак такива смели твърдения, че е "почти умрял" :)
А на мен за какво ми беше тази лекция, като твърдението е на Колди?
Апропо, Непобедимите от Удан си беше също смехотворен треш.

Ма какво разбирам аз, мен Kung Fu Yoga ме изкефи с носталгията към по-старите и по-комедийните филми на Джеки Чан.

Апропо апропо, сега бойните изкуства не мигрираха ли към телевизията, като всичко останало?
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by Xellos » Sun Aug 18, 2019 10:02 am

Няма логика в това да се отговаря на колди.
То всичко мигрира към стрииминг платформи телевизия... Нетфликското Wu assassin имаше лек потенциал, ама нещо не го докараха как трябва. Нито в кухнята нито с тупалките :(. А Monkey King-а е такава трагедия милото, че чак е забавно.
:ninja:

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sun Aug 18, 2019 4:05 pm

@alshu : Извинявам се за "лекцията", не ми е било това целта, просто продължих дискусията от твоя коментар, ако нещо те напрягат моите постове в тази тема, подминавай ги спокойно.

Понеже сериали гледам изключително трудно, пък такива с бойни изкуства хич, не мога да дам адекватен отговор на питането ти, наблягам само на филми и толкова. За мен пък лично Kung Fu Yoga е един от най-тъпите, безобразно осакатени филми с участието на дядо Джеки, че дори считам "дърветата" заснето през периода му при Ло Уей (Dragon Fist, Snake and Crane arts of Shaolin, Half a loaf of kung fu и други), за много по-добри вече :)

За "Непобедимите от Удан" сме на едно мнение - тоя филм изобщо не е остарял през годините, насилих се да го гледам преди време, стана същото като с "Хон Гил Дон" - на първите 15 минути и го спрях, но има все още класни представители от онези дни (разбирай края на 70-те, началото на 80-те), които все още ги гледам с огромно удоволствие.

@Xellos : на трейлър този сериал с Ико Уваис изглеждаше не лошо, ама явно пак са се осрали нещата, трябваше да си направят The Raid 3, ама греда, сега ще трябва да гледаме как Ико отива в познатата територия на glorified cameo както се получи с Tony Jaa и неговите последни филми. Жалко е наистина и двамата имат потенциал и умения, ама това диктува пазара явно...

Край на лекцията.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Wed Aug 21, 2019 2:29 am

Hand of Death (1976) - доста дърт филм режисиран от Джон У (Hard Boiled, A better tomorrow, The Killer, Face/Off) с участието на тримата "братя" от Хонконг - Джеки, Само и Юен. И тримата имат не особено големи роли (особено Юен Бю, който се появява за около 3 минути), но е важен stepping stone в кариерата на Джеки, който по това време е участвал в първия си филм за компанията на Ло Уей (New fist of fury), но не успява да пожъне кой знае какъв успех.

Работейки със Само (който вече е stunt coordinator/martial arts choreographer за Golden Harvest), му дава необходимия опит, който да пренесе в следващите си филми от ранните му години, като кулминацията е един от най-добрите му филми за компанията на Ло Уей наречен "Fearless Hyena".

Тук обаче Джеки е един от второстепенните герои в историята за отмъщение и изкупление, където главната роля се изпълнява от Tan Tao Liang (Dorian Tan - кореец със завидни умения по Таекуондо, но не успял да излезе от сянката на останалите актьори по това време), който се изправя срещу злите подтисници на Манджурската династия, изтребили неговите братя от манастира Шаолин.

Доста опростена история, единственото интересно е може би бойната хореография (дело на Само Хун), всичко останало е до болка познато - лошите управници, добрите бунтовници, помощ от умели бойци с обща кауза. Джеки играе братът на един от убитите от манджурците и от весел селянин с каруца се превърна в биткаджия за нула време, като мяташе копие наляво-надясно. Като цяло няма изненади тук, напълно равен филм с ясно очертани граници, имаше някакви искри по време на бойните сцени, но те не бяха достатъчно, за да вдигнат филма над средното ниво - и все пак е по-добър от Bleeding Steel, Kung fu Yoga, The Spy next door, The Tuxedo и други тъпотии в кариерата на Джеки.

Последно го бях гледал преди 20 години и потъна в забвение, но реших да му дам шанс и мога да кажа, че не е съвсем зле, макар и да съдържа в себе си толкова клишета за жанра, но става да се погледне, за да се видят едни от ранните роли на тримата "братя" преди да станат звездите, които все още са. Трудно може да се мери с класиките като Пияният Майстор, Змия под сянката на орела, Magnificent Butcher, Warriors Two, Dreadnaught и много други филми излезли в края на 70-те, но все пак не е за изхвърляне.

Още повече, че това е едно от малкото появявания на Джеки на екран преди да си направи операция на очите, за да не изглежда толкова "дръпнат" :)

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Thu Aug 29, 2019 6:27 pm

TheGrimReaper wrote:
Sat Aug 17, 2019 4:24 pm
А дадените като примери от @coldie за мен са толкова далеч от есенцията на филмите с бойни изкуства, че направо не знам, добри са, но са далеч от основата на самите филми според мен.
Кои по-точно? Аз никъде не съм казвал, че (които и да съм споменал) са основа на жанра. Но пък за есенция, защо не. Та, кои по-точно не ти отговарят на стандартите за есенция?

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu Aug 29, 2019 9:00 pm

@coldie : Филмите за Детектив Ди, които спомена по-горе, че били единственото качествено излязло наскоро от китайското кино - това са типични CGI фентъзи филмчета с летежна пудра, не са филми с бойни изкуства, нито стилове имаше там, нито техники, както в старите класики. За мен есенцията на жанра "филми с бойни изкуства" е точно това - тупалки с ръце и крака (както са повечето стилове произлезли от Шаолин и другите манастири в Китай), а не летене наляво-надясно като мухи без глави. Първият го имам купен, заради Анди Лау най-вече, втория обаче за мен е по-добър, но и двата не са филми с бойни изкуства като да кажем Ип Ман поредицата (че ми е най-пресен) и други, които съм споменал из темата.

И пак казвам, за мен тези филми, които си споменал са много далеч от есенцията на жанра, но това си е мое мнение и не ангажирам никой с него, аз съм си свикнал със старите неща и сравнявам с тях, след Тигър и Дракон, куцо кьораво и сакато се юрна да прави летяща китайска авиация и така се изстреляха в небесата, че забравиха за основата на тези филми от преди - монаси, тупалки, тайни стилове, манастири, майстори и прочие.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Fri Aug 30, 2019 12:09 am

Съжалявам, ако ще те разочаровам с изкаването си... Ама Детектив Ди 1 и 2 излязоха преди бая години. И.... незнам какво да кажа. Дано се възроди това кино но в момента е в трета глуха.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Aug 30, 2019 10:20 pm

@coldie с нищо не си ме разочаровал, споко, дискутираме си разни неща тук и споделяме мнения за упадъка на жанра - вярно, не много качествени неща се появиха от '97-ма година насам, но има надежда все пак - Дони Йен все още твори разни неща, дядо Джеки не се е отказал и той, малдежите в жанра като Wu Jing също не стоят със скръстени ръце, аз съм позитивно насочен да ти кажа :)

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sat Sep 07, 2019 6:19 pm

To kill with intrigue (1977) - кариерата на бай Джеки при Ло Уей не е от най-блестящите примери за добри филми, но чат-пат се появява нещо сравнително прилично, този филм е от тях, където пак си личи некадърната ръка на режисьора, който иска да направи нещо уж монументално, но си остава с класификацията "ок, ама можеше и повече".

От началото на филмовия път на Джеки при него, страдащия от илюзии за величие Ло Уей се опитва да "напъха" Джеки в обувките на отдавна изстиналото и разложено тяло на Брус Лий по всевъзможни начини, но след като постига някакъв успех с Fist of Fury (1971) с Лий в главната роля, решава, че в лицето на Джеки Чан той е намерил новия заместник на звездата. Но уви, повечето филми са отчайващи, както по отношение на режисура, сценарий и герои, така и от жалки бойни сцени, примесени с евтини трикове на камерата.

Тук положението е малко мешана скара, от една страна имаме доволно количество битки, с хореография дело на самия Джеки, но пък от друга имаме намесата на ло Уей под някакви странни кадри и ъгли на заснемане, както и някакви напълно абсурдни прийоми, за да се покажат странните сили на някои от героите. Но първо с историята - като цяло отново имаме отмъщение, след като семейството на героя на Джеки е избито от войнствен клан на Кървавият Дъжд (звучи почти трагикомично), като в историята се замесват две жени, за кратко ще ги нарека Тъпата и Грозната, та Тъпата е бременна от Джеки, но още в началото след като научава новината, той и прасва два шамара и я наритва да си ходи, без някакво специфично обяснение, Грозната от друга страна е шефка на една от групите за масово изтребление на Кървавият Дъжд, но след кратка схватка с Джеки в дома му, тя го просва в безсъзнание и отлита "буквално" към леговището си с някакви смесени чувства.

Героят на Джеки се събужда и тръгва безцелно да търси своето отмъщение, като по пътя си попада на групата на доблестния Четвърти Дракон и се побратимява с него, но отново е грозно набит и остава край пътя с меч забит в тялото му. По същото време Тъпата отива при най-добрия приятел на Джеки, който я приютява и дори я напива, но без да я докосне платонически, явно тъпотията отблъсва и най-нечистите желания. Докато героя на Джеки лежи и пъшка, а Четвъртия Дракон се чуди какво да го прави довтаса Грозната с ясните намерения да вземе Джеки и да го излекува от раните му, но май е искала да го използва като секс играчка.

След кратък словесен двубой, Грозната отнася Джеки в нейната обител сред природен парк (има си и водопад наблизо), където се грижи неуморно за раните му, докато той щастливо бълнува името на Тъпата, която се казва Чин Чин (наложило се промяна на това име в Япония, понеже чин-чин на жаргон означавал Уй в японския), на Грозната ѝ писва на копринените одежди и решава да каже истината за неговия приятел и последни новости от бюлетина за престъпна дейност на Кървавият Дъжд - а именно, че Тъпата ще се жени за Дзи не-знам-си-кой, който всъщност е лидера на този клан и реално виновника за избиването на семейството на Джеки. Последваха няколко тренировъчни сцени (от които нямаше никакъв смисъл), като за наказание Грозната даде на Джеки да яде горещи въглени и го жигоса по мутрата след като той не успя да я победи на два пъти, но явно любовта е надделяла в нея, понеже на третия път го остави да я просне в ъгъла (при все, че тя се би с разрязана китка) и му даде да пие от нейната кръв понеже била с магически сили. Баси вещицата.

Своеобразният тъпоъгълен любовен триъгълник бива разбит от Джеки, който все пак е верен на Тъпата, докато Грозната с пот на челото се грижеше за него, но след като той с целеустремена крачка се отправи към своето възмездие, се върна и културно напомни на Грозната, че винаги ще я помни с добро и онази се подмокри. Последва задължителния финален бой, където нито една от техниките научени от Джеки не проработи при лошия, който се оказа китайска батка и накрая в отчаянието си просто го удуши, въпреки че по време на боя забеляза как слабото му място било на върха на черепа :)

За 7 минути героя на Джеки отнесе толкова бой, че направо ми стана жално за ролята, която му е отредил Ло Уей, но поне бойните сцени бяха добре сложени и реализирани, а снимките на локация в Корея допринасят за малко по-разчупени сцени, които не се ограничават в затворени помещения като на Shaw Brothers, на които май всичките им филми са снимани в едни и същи складове.

След този филм възхода на Джеки е показателен, като освен Drunken Master & Snake in the Eagle's shadow, той успява да покаже на какво е способен и като режисьор като прави за лично удоволствие и с много малка намеса от Ло Уей два от най-добрите си филма в компанията му - Half a loaf of Kung Fu & Fearless Hyena. В градацията на ролите му до този момент To Kill with Intrigue е доста ок филм с висок production value, достатъчно заплетене сюжет и бойни сцени компенсирайки за дървенията и съчетанията от свръхестествени елементи и абсолютно безличен лош, който беше толкова дървен в последния бой с Джеки, че ми заприлича на "дървения човек" от филмите за Ип Ман.

Но едно нещо ми направи впечатление по отношение на картината и качеството ѝ - тук явно оригинала, който са използвали за трансфер на изображението е бил доста зле, самата картина беше непостоянна, на места беше супер контрастна, но на други сякаш беше мазано с мармалад, липса на цветове, бледи контури (особено в нощните сцени), но поне нямаше никакъв DNR с който да изглежда неестествено, филмовия облик на толкова стар филм беше доста добре предаден, но цялостния трансфер издиша особено ако го сравня с наскоро гледания от мен Hand of Death на Eureka Entertainment, където качеството беше супер, за сметка на по-слабия филм.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Sat Oct 05, 2019 4:30 pm

Предстои римейк на "Манастирът Шао Лин":
https://www.imdb.com/title/tt0201091/
Защо предстои римейк на "Манастирът Шао Лин"?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Fri Oct 11, 2019 6:02 pm

tigermaster wrote:
Sat Oct 05, 2019 4:30 pm
Предстои римейк на "Манастирът Шао Лин":
https://www.imdb.com/title/tt0201091/
Защо предстои римейк на "Манастирът Шао Лин"?
Пропаганда, пари? Иначе на мен този филм никога не ми е бил никакъв еталон. Имаше един филм 36-те стъпки или нещо такова, за който рап групата Ву Танг имаше и парче, това е един филм за БИ от миналото, който може би е един от тези, които ме е впечатлявал най-много.

p.s. Е тоя https://www.youtube.com/watch?v=oH04Q5svmco

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sat Oct 12, 2019 5:09 pm

36th chamber of Shaolin и многото продължения, не са чак толкова зле (най-вече заради съвместната работа на Gordon Liu & Liu Chia Liang (Lau Kar Leung), първият е доведен брат на втория), бях гледал първия преди много години, но като цяло продукциите на Shaw Brothers не са моята чаша чай. Относно римейка на Манастира - с него изгря звездата на Джет Ли, но според мен няма нужда от ново начало, особено като видях Джъстин Лин за режисьор, не ми се струва подходящ за такава продукция ако и да намери супер звезди от жанра за участие...

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Sat Oct 12, 2019 8:49 pm

Малко на страни от твоя отговор, не знам защо, но филмите на Джеки който са ми допадали са предимно от 90-те или малко по-късно. Той е силен в шоуто, каскадите и хумора. За мен поне. С нищо не го помня в сериозен филм. На Брус Лий, който за мен е най-добрия поне известен актьор и боец едновременно абсолютно никой филм не съм му догледал. Опитвал съм. Дони Йен също има маса тъпи филми. Освен в Ип Ман никъде не ме е впечатлил. Като цяло ако бих могъл да направя накаква класация със средно аритметично между бойни умения, история и въобще цялостна реализация и история Джет Ли Май е най-добре.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Wed Oct 16, 2019 1:57 am

@coldie : при мен периода от края на 70-те до края на 80-те ми е любим при Джеки и компания, толкова много качествени филми направи заедно със своите "братя" от школата по бойни изкуства в която са прекарали 10 години, че още ми въздействат както когато съм ги гледал за първи път. Да, Джеки има и той маса тъпи филми в своята филмография, относно драматичните му роли, най-голямо впечатление ми е направил в Heart of the Dragon, Crime Story (печели Златен Кон за най-добра роля мисля в Тайван), Shinjuku Incident & The Foreigner. Но, силната му страна си остава комбинацията от хумор и каскади, там е неотразим.

Относно Брус Лий - много талант, много добър боец, но филмите му са такава мъка да ги гледам, че повече от един път не съм ги пипал, там хореографията е супер тъпа, тегава и направо трагична на моменти, че чак ми се плаче от пропиляването на таланта му.

Дони Йен остана един от малкото, който все още прави нещо запомнящо се на хоризонта на жанра - SPL, Kung Fu Killer, Ip Man 1 & 3, In the line of duty 4, Tiger Cage 2, Iron Monkey, WuXia (Dragon), 14 Blades, Once upon a time in China 2 & Flashpoint. Очаквам екранизацията на Sleeping Dogs, но засега нищо като информация, освен че по продукцията се работи.

Джет Ли поради заболяването си на щитовидната жлеза все по-рядко се появява на екран, но и при него има слаби изпълнения, макар че една от най-добрите драми в които съм го гледал си остава Ocean Heaven.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Wed Oct 16, 2019 2:50 pm

The Iron-fisted monk (1977) - режисьорският дебют на Само Хун, слабо известен по нашите географски ширини, не се отличава съществено като сюжет от останалите истории в жанра по това време, но дава сериозни предпоставки за качеството на следващите му проекти, като хореография на бойните сцени, развитие на героите му, както и операторски похвати използвани в доста от неговите филми след това, без значение дали е пред или зад камерата.

Тук лошите са династията на манджурците (управлявали Китай до 1911 - когато Китайската република на Сун Ят-сен е създадена) в техните ранни години на управление над Хан популацията и героят на Само Хун ни се разкрива като поредния ученик в манастира Шаолин, където тренира, за отмъщение над хората причинили му тежка родствена загуба преди години. Същите тези бъдещи покойници тормозят обитателите на малко селце и прилежащата фабрика за боядисване на платове, като грабят местните сергии, изнасилват брутално девици и MILF-ки, като от време на време си позволяват и по някое убийство за разнообразие на ежедневието. Charming. Но ето идва нашия герой, решен да наклони везните в полза на справедливостта и след кратко затишие в това селце се разразява тотална кунг фу лудница, където дори неговия явер от манастира (монах с доста морални дилеми) захвърли ученията на древните и се впусна в наказание над бедните престъпници.

Като цяло нищо изненадващо тук, старата песен за отмъщението като централен мотив на нов глас, обаче с чудесна бойна хореография дело на прецизното око на Само Хун - определено си знае занаята и дава едни доста добре стилово издържани битки, където не са пестени нито физическия контакт, нито липсата на пот и кръв по участниците. Не бях гледал uncut версия на този филм, но разбирам защо предния път са спестили някои сцени, не заради китайските цици, а заради бруталните актове на изнасилване (не е хич полит-коректен в това отношение) показани с дълги кадри и достатъчно време, за да въздействат на сетовата. Не казвам, че е нещо което изглежда като крайност на екрана, но в днешно време не е нещо, което се вижда често във филм, още по-малко в такъв с бойни изкуства. Разбирам защо Само го е заснел, да генерира омраза в главните герои към нехуманните действия на лошите, което да даде резултат в чинното им умъртвяване в края на филма със задължителния финален бой в тези филми.

Като количество бойни сцени нямаше толкова много, беше дадено повече време на изграждане на историята и героите, както и тяхната мотивация, но качеството им беше на ниво, когато се започнаха с млатенето. Каданс където е необходимо (без да се прекалява), жица видях на едно място само и то беше при падане от удар, а не при замахване с крак, последната част на финалния бой беше двама на двама и синхрона между тях беше безупречен, Изобщо всички съставки за old school martial arts филм са налице и от следващите екранни превъплъщения на Само се вижда неговия прогрес и как е повлиял на не малко хора от жанра и техните филми, което е знак за неговия талант и умения.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests