Ip Man и други филми с бойни изкуства

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Mon Jun 29, 2020 4:38 pm

@coldie Как реши, че не съм ти чел поста не знам, но противно на твоето твърдение го изчетох още като го написа. Препратки към Джеки Чан не видях във филма да ти кажа честно, не съм и очаквал да има след като продуцента на филма Wong Jing е имал много обтегнати отношения с Джеки по време на снимките на City Hunter, толкова не го е харесвал, че после за отмъщение прави High Risk с Джет Ли и там вкарва един герой, който е пародия на Джеки Чан, та се е наложило след завършване на филма Джет Ли да се извини на Чан за подигравката от страна на режисьора.

P.S. Дони е на 57 години :)

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Mon Jun 29, 2020 7:05 pm

TheGrimReaper wrote:
Mon Jun 29, 2020 4:38 pm
@coldie Как реши, че не съм ти чел поста не знам, но противно на твоето твърдение го изчетох още като го написа. Препратки към Джеки Чан не видях във филма да ти кажа честно, не съм и очаквал да има след като продуцента на филма Wong Jing е имал много обтегнати отношения с Джеки по време на снимките на City Hunter, толкова не го е харесвал, че после за отмъщение прави High Risk с Джет Ли и там вкарва един герой, който е пародия на Джеки Чан, та се е наложило след завършване на филма Джет Ли да се извини на Чан за подигравката от страна на режисьора.

P.S. Дони е на 57 години :)
Има препратка към Джеки Чан, тя е по-скоро в негативна насока. Което се връзва с това което си написал.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Thu Aug 27, 2020 7:58 pm

Наскоро открих, че Скот Адкинс имал канал в Ютуб. От известно време насам там върви една поредица "The Art of Action", в която му гостуват известни хора, работили по филми от жанра. В момента гост е Ричард Нортън - познат най-вече като злодей в някои филми с Джеки Чан и Само Хун и като хореограф на бойните сцени в "Лудия Макс: Пътят на яростта". Предишният гост беше Марк Дакаскос. Още не съм ги изръчкал всичките, обаче са готини.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Sep 04, 2020 6:31 pm

Безстрашна хиена - може би най-добрия филм на Джеки по време на престоя му в компанията на Ло Уей, където явно след успеха на Змията под сянката на орела и Пияният Майстор, главният му е дал карт бланш да си направи кунг-фу комедията, която от самото начало на кариерата си е искал да направи.

Самият филм е познатата история за отмъщение, като Джеки играе внук и ученик на един дядо, който както може да се очаква го обучава на таен стил, далеч от всичко и всички в едно затънтено селце. Джеки следва познатата традиция в жанра като доста свободно копира от Змията под сянката на орела, само че тук успява да разгърне комедийния си талант и да добави доста смях към елементарния сюжет и обичайните герои. Поне се е забавлявал, докато е бил зад и пред камерата (все пак това е негов режисьорски дебют) и това си лични на екран, тренировъчните сцени са радост за очите, финалния бой е супер добре реализиран, това Емоционално Кунг-фу, доста добре подчертава уменията на Джеки придобити за 10 години в училището по бойни изкуства, драма и театър, където е споделял всичко със своите "братя" Само Хун и Юен Бю.

Филмът има и едно доста зле направено продължение, което Ло Уей сглобява от вече заснет материал и добавени сцени с актьор, който прилича на Джеки, малко след като той изчезва към компанията Golden Harvest на Реймънд Чоу. Класически филм от жанра, който загатва за потенциала на Джеки, разгърнат в следващите му филми от кариерата му.

Dragon Lord - неофициалното продължение на Young Master, което според мен е малко по-слаб от оригинала, но новите стари участници там го издигат над средното ниво сред ранните филми на Джеки в Golden Harvest, малко след като е напуснал предната филмова компания. Тук толкова няма поставено ударение на стилове и тайни сблъсъци, вече се вижда траекторията на Джеки към по-мащабни stunt scenes, отколкото чисто изразени бойни хватки, познати от ранните филми и на Ло Уей и на Shaw Brothers.

Тук Джеки е в ролята на лентяй, който не си дава много зор в бойните тренировки, а предпочита да се мотае сред града и да задява местни девойки, но когато се изправя срещу организирана банда на контрабандисти на ценни антики, се налага да впрегне всичките си умения, за да излезе победител в края. Кореецът Wong In-Sik отново е на висота, след като систематично почупи Джеки от бой в края на Young Master, тук продължава с физиотерапията и по едно време бях започнал да броя ударите и на двамата, като корееца водеше много убедително в положените тупаници към персоната на Джеки.

Двете големи сцени в самия филм, които заслужават внимание са откриващата (закриващата сцена, в зависимост коя версия на филма е изгледана) и една по средата, където Джеки играе странен футбол с перце, но там ясно си проличават акробатичните му качества и целия мач е удоволствие да се гледа. Още една класика от ранните години на бай Чан, още повече че и на двата филма са дадени restoration процедури като са сканирали оригиналния филмов негатив и са го превърнали в 2К красота на екрана.

Mr. Vampire - оригиналът с участието на покойния Lam Ching Ying, е един от основоположниците на под-жанра за китайски вампири и свръхестествени митове и легенди, като неговия образ на даоисткия свещеник става емблематичен и той до края на кариерата и живота си е бил разпознаваем за аудиторията и свързан с този екранен образ. Може би няма да е интересен за хора, които не са запознати с китайските митове и легенди, тъй като този под-жанр черпи в огромни количества оттам и преобразява разказите за свръхестественото на екран с много чар, малко бойни изкуства и запомнящи се герои, като най-отличаващ се сред тях е героя на Lam Ching Ying. Тук става въпрос за погребалната церемония на именит роднина в знатен род, но поради неблагоприятни обстоятелства при погребването му, се налага ковчега да бъде изровен и да се извърши ритуала наново, за да се поправи благосъстоянието на рода.

Всичко се обърква и започва една игра на добро срещу зло, но белязан с много добри сцени и взаимодействие между главните и второстепенните герои, които правят този филм да изпъкне, макар и да не притежава изтънчеността и сложността на ефектите в Холивудските филми от същия период, този филм притежава един особен чар, който лично за мен го прави един от най-добрите филми в под-жанра geung si (демек филми с вампири и ловци на такива).

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Wed Sep 30, 2020 12:16 am

Гледах за втори път два филма с Джеки Чан наскоричко.
"Мистър "Добро момче":
https://www.imdb.com/title/tt0117786/
Може би най-опасните каскади на Джеки Чан изобщо, зрелищен екшън и страшно неравномерен тон. Филмът започва с доста зловещо убийство, след това почти без никакъв преход преминава в нормалния за господин Чан слапстик, а после... Има две-три доста неприятни сцени с насилие над жени, които контрастират прекалено рязко с иначе комедийния тон на филма. Като цяло обаче гледането си струва. Когато филмът е забавен, е много забавен, каскадите са грандиозни и очевидно опасни, а и камеото на Само Хунг е яко.

"Операция "Кондор":
https://www.imdb.com/title/tt0099558/
Като го гледах преди, ми хареса повече. Хубавото - просто огромен филм. Откъм мащаб не отстъпва изобщо на поредицата за Индиана Джоунс. Страхотни каскади. Разнообразни локации из всичките земни кълбета. Разнообразни каскади. Зрелище. Каскади.
Лошото - буквално цялата история е задвижена от тъпотията на две (а от средата на филма нататък - три) малоумни кифли, чиито писъци и непохватност идват в повече още в самото начало на филма. Затова хуморът често не работи, а филмът е твърде разпокъсан и епизодичен като разказ.

Редакция:
HOLY F@#$!!!!
В следващия епизод на "The Art of Action" ще участва Стивън Сегал:
https://www.youtube.com/watch?v=Y02_e8n8ENo
Това ще е епично. Иначе, от епизодите, които гледах, най ми допадна този, от който очаквах най-малко:
https://www.youtube.com/watch?v=e_Nv7lCoOr8
Гостът е Джъд Пойър - английски каскадьор с дългогодишен опит в Хонконг. Работил е по какво ли не, от "Медальонът", през Епизод 7 до "Ип Ман 4", и определено има какво да каже.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Wed Sep 30, 2020 9:53 am

TheGrimReaper wrote:
Fri Jun 19, 2020 6:14 pm
Furie - Не бях гледал виетнамски филм с бойни изкуства от времето на The Rebel & Clash (и двата с участието на Veronica Ngo), та реших и на този да дам шанс, въпреки, че гореспоменатите не ме впечатлиха особено с каквото и да било. Тук главната героиня тръгва по петите на банда занимаваща се с отвличане на малки деца за органи на черния пазар и с лека помощ от местен полицейски инспектор в края на краищата успяват да достигнат щастлив край. Това е историята, доволно опростена и като цяло виждана в много други филми от жанра, та нищо необикновено тук, но бойните сцени са основата и според мен можеха да се постараят малко повече.

Да, направени са компетентно, изпълнениято също, камерата се върти сравнително плътно и плавно покрай биещите се, но им липсваше онази полировка, която съм забелязал при филми като The Raid 1&2, Ong Bak и други подобни. Бяха на места по-кратки от необходимото, особено финалния бой реванш, но за времетраене от 97 минути можеха да удължат някъде бойните сцени. Вместо това имаме изтъркани до болка диалози, някакви третостепенни фигури, които са там за фон и реално единствено майката и детенцето бяха развити в някаква степен, но дори и там не усетих връзката помежду им.

Има доста прилики с Man from nowhere, Taken, но там първия е с по-добра история и бойни сцени, а втория със суровата емоция на Лиъм Нийсън, тук също имаме ярост и решителност, но някакси бяха вплетени в самия филм по доста плосък начин. Неравномерен по темпо беше на места, рязко се прескачаше от динамични сцени, до състояние на пълен покой, така ефекта на следващата динамична сцена малко се губеше за мен. Но все пак е по-добър от споменатите два филма в началото на текста.

Бих му дал едно 6.5/10
Бях го забравил този филм, а по спомени филма не беше лош. Пак се замислих защо май нито един филм по бойна игра не успя да "пробие" наистина. Филмите по Мортал Комбат също бяха добри, макар че те са доста стари с ниско ниво CGI. Но още повече за сериалите - не знам дали го помните, преди години го даваха най-вече по Диема, сериал по Мортал Комбат, който беше много добре направен, но също не успя да пробие и сигурно малко хора го помнят, те не го и довършиха. Отделно мини сериите пак по Мортал Комбат са абсолютно брутални, но и те минаха на бързо през зрителския интерес.

Темата е за филми с бойни изкуства, но то все някак си като кажеш бойни изкуства и май не сме толкова малко, които сме израстнали с компютърни игри с бойни изкуства. И не знам какъв беше този "флаш"... уж щяха да правят нов филм по Мортал Комбат, а май се оказа, че това е някакво short movie - това, когато излезе се прие като трейлър, послед добавиха, че всъщност е късометражен филм.

Последно гледах това дето навремето му викахме интерактивни сцени, в случая - Mortal Kombat XI - а не, тия ме утрепаха, това са ЧЕТИРИ часа.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by Xellos » Thu Oct 01, 2020 12:17 pm

Баси, чак сега го видях това и то случайно. :ninja:
Не ми се мисли колко пари са потрошили за тази бутафория, от друга страна Джеки Чан и бате Арни доставят един вид... комедия.
Някой гледал ли го е, щото трейлъра боли от епика и лоша анимация та има ли добра дума да се каже за тази времегубка?

Iron Mask или Вий 2 или квото там е, май американска версия 2020?
https://www.youtube.com/watch?v=q1u0hzLuDCw
:ninja:

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu Oct 01, 2020 2:59 pm

@tigermaster: За мен лично Mr. Nice Guy се нарежда до най-тъпите филми на Джеки в цялата му филмова кариера, наред с The Tuxedo, The Medallion, Kung Fu Yoga, Bleeding Steel, Fantasy Mission Force, Prisoner (Prison on fire), Thunderbolt и още няколко от ранните му години. По-опасни каскади за мен има в Police Story, Project A, Armour of God и в повечето филми с негово участие в 80-те и началото на 90-те.

Operation Condor преди не го харесвах чак толкова, но след като изгледах преработената и удължена версия мнението ми се покачи с доста и като се сетя за помиите, които напоследък прави дядо Джеки и започвам да оценям дори много старите му изпълнения в периода му при Ло Уей като Fearless Hyena, Spiritual Kung Fu, както и първите му филми за Golden Harvest - Young Master & Dragon Lord.

@Xellos : The Iron Mask го изгледах и като за детски филм става, удължените cameo появявания на Джеки и Арнолд добавиха една особена щипка екшън комедия (Джеки е един от продуцентите на филма), но не е нищо groundbreaking, особено в контекста на филмите за бойни изкуства. Не съжалявам, че го купих за личната ми колекция, но е далеч от качеството на филмите във филмографиите на двамата големи актьора :)

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by трубадур » Thu Oct 01, 2020 3:14 pm

Xellos wrote:
Thu Oct 01, 2020 12:17 pm
Баси, чак сега го видях това и то случайно. :ninja:
Не ми се мисли колко пари са потрошили за тази бутафория, от друга страна Джеки Чан и бате Арни доставят един вид... комедия.
Някой гледал ли го е, щото трейлъра боли от епика и лоша анимация та има ли добра дума да се каже за тази времегубка?

Iron Mask или Вий 2 или квото там е, май американска версия 2020?
https://www.youtube.com/watch?v=q1u0hzLuDCw
Интересното е, че първият Вий, бидейки най-успешният руски филм за 2014-та или там га излезе е доста поамериканчен, демек прочели уики статията за Вий на Гогол и натам е фентъзи простотия свободно съчинение, която Е гледаема, те тва не може да го очакваш :mrgreen:

Но се бяха изпокарали нещо разпространителите и филмето не видя кино премиери в други държави, а сигурно щеше да се представи добре. Флеминг също беше там, но с подкрепата на Чарлс Данс, сега са заменили втория с Арни и Джеки и направо целия филм и усещане от първия. Сигирно искат да правят няква антология тип поредица, първото е попско, демонично фолк фентъзи бутафория, това ще да е кунг-фу китайска бутафория, и дет се вика, има мегдан да се разгърне :spite:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Thu Oct 01, 2020 3:50 pm

Чарлс Данс играе и във втория, обаче него така и не го гледах. Първият много ми хареса, бтв. Харесвам и повестта на Гогол, обаче това, че са я обърнали нагоре с краката за филма, ме радва. Който я иска достоверно предадена, да гледа филма от шейсетте години.

@TheGrimReaper
В доброто момче около Джеки Чан размахваха работещ и, както става ясно от гафовете накрая, съвсем истински режещ циркуляр по едно време. Иначе филмът е тъп, обаче забавлява.
Кондора очаквах да го харесам повече сега. Гледах го за първи път преди петнайсетина години. Тогава го обожавах. И сега ме зарадва, обаче не чак толкова.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Sat Oct 03, 2020 8:01 pm

Глеадх го някъде преди почти година, не помня точно. На мен ми хареса.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu Oct 15, 2020 2:35 pm

Ей тези неща пристигнаха последно, та ще видим кога ще ги гледам, да напиша няколко думи за тях :)

Image

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by трубадур » Thu Oct 15, 2020 2:57 pm

The Master дали не извади обложка обаче, от тия трите за този ми е най-интересно да видя мнение.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu Oct 15, 2020 4:50 pm

@трубадур : един пич от САЩ им прави обложките на картонените "ръкави" на тези дискове Kung Fu Bob O'Brien - като вече в първите 3000 копия има включен и плакат А3 на същата обложка, което е супер яко за мен.

Image

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Thu Oct 22, 2020 4:40 pm

Tigermaster, ти ли беше споделил една колекция от кинжали, бих искал да я купя. Ако я продаваш и ако беше ти.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests